خانه والدین و فرزندان تربیت فرزند بگو چطور نشانه های آزار جنسی را در یک کودک خردسال شناسایی کنم؟

بگو چطور نشانه های آزار جنسی را در یک کودک خردسال شناسایی کنم؟

۱۴
6
نشانه های ازار جنسی در کودک خردسال

نشانه ها و علائم آزار جنسی در کودکان خردسال و نوپا

علائم آزار جنسی در کودک خردسال

+ ۱۸سال اندک هم والدین و هم کودکان به آموزش نیاز دارند
افراد بیماری که دست به ازار جنسی کودکان میزنند برای کار خود حد و مرزی قائل نیستند. چه بسا قربانی آنها کودکی نوپا و خردسال باشد که هنوز به خوبی کلمات را ادا نمیکند و درکی از درستی یا غلط بودن این رفتار ندارد. آلام روحی و روانی که در اثر ایم رفتار بر یک کودک نوپا وارد میشود ممکن است در ناخودآگاهش رسوخ کند و سالیان سال او را بیازارد.

این موضوع اهمیت توجه و شناسایی علائم آزار جنسی در کودکان نوپا را دو چندان میکند. پیش از این در مقاله بگو چطور علائم آزار جنسی در کودک را بشناسم؟ درباره نشانه های آزار در کودکان صحبت شد ولی با توجه به اهمیت موضوع، در این مقاله با جزییات بیشتری به این نشانه ها پرداخته شد.

در این مقاله علائم و نشانه های آزار جنسی در کودک نوپا را بشناسید:

نشانه های رفتاری در کودک آزار دیده

نشانه های رفتاری در کودک آزار دیده

 • تغییر ناگهانی خلق و خو: کودک شاداب و سرزنده ای که زمین و زمان را به هم میبافد بدون دلیل تبدیل به کودکی گوشه گیر و ساکت نمیشود. تغییرات رفتاری کودک باید شامه شما را تیز کند. به عنوان مثال کودکی که برای بیرون رفتن یا رفتن به پارک لحظه شماری میکرد، چرا باید از بیرون رفتن بترسد؟ غرغرها و بهانه گیری های نا به گاه و غیرطبیعی کودک نیز میتواند علامتی از آزار باشد.
 • بازگشت کودک به عادت های گذشته: از نشانه های کودک آزاردیده این است که احساس نا امنی میکند و در نتیجه ممکن است رفتارهایی از خود بروز دهد که مطابق شرایط سنی او نباشد. به عنوان مثال وقتی کودکی که چند ماه است با موفقیت از پوشک گرفته شده است دچار شب ادراری و یا عدم کنترل دفع شود، ممکن است قربانی سوء استفاده باشد.
 • کودکی که کاملا مطیع و یا کاملا نافرمان باشد: یک کودک خردسال به طور طبیعی هم علاقه به خشنود کردن بزرگسالان (فرمانبرداری) و هم علاقه به تجربه کردن کارهای جدید و در نتیجه خرابکاری های احتماالی (نافرمانی) دارد. اگر کودکی مورد آزار قرار بگیرد معمولا به یکی از این دو سو کشیده میشود. یا کاملا مطیع و فرمانبردار است و یا همیشه یاغی و خرابکار.
 • تغیر در آداب غذاخوردن: به طور طبیعی کودکان طبع متنوعی در غذا خوردن دارند. روزی از یک غذا بدشان بیاید و فردا همان را با اشتها بخورند یا اینکه یک وعده غذایی لب به غذا نزنند ولی در وعده ای دیگر به اندازه یک بزرگسال بخورند. اما زمانی که این کم یا پر اشتهایی در یک دوره غیرمعمول و بدون دلیل خاص (مانند بیماری) رخ دهد و یا کودک وزن گیری یا کاهش وزن زیاد و نامعمولی داشت باید شاخک های شما تکان بخورد.
 • بی خوابی و دیدن کابوس: کودکان نوپا و خردسال فارغ از دغدغه های روزمره بزرگسالان، معمولا به خوبی و با آرامش میخوابند. آنها با توجه به سن، نهایتا یکی دو بار از گرسنگی یا نیاز به استفاده از سرویس بهداشتی بیدار خواهند شد. بی‌خواب شدن، بیدار شدن های زیاد، کابوسهای شبانه یا احساس نا امنی هنگام خواب، خستگی بی حوصلگی روزانه در اثر بی خوابی میتواند نشانه ای از وجود آزار باشد.
 • تغییر رفتار کودک در محیط های اجتماعی: تغییر رفتار و عادات کودک خردسال در مهد کودک یا محیط های جمعی و خانوادگی میتواند زنگ خطر را به صدا در آورد. عدم تمرکز کودک در محیط آموزشی (اگر به علت بیماری یا تعطیلات طولانی نباشد) پرخاشگری با یا گوشه گیری از همسالان و مربیان، دور نشدن از پدر و مادر و یا نشان دادن احساس ترس و نا امنی در مواجهه با دیگران از جمله این تغییرات است که باید مورد توجه قرار گیرد.

نشانه های احساسی در کودک آزار دیده

نشانه های احساسی در کودک آزار دیده

 • مقاومت کودک برای رفتن به یک مکان خاص: وقتی کودکی خردسال در محلی خاص یا توسط فردی خاص آزار دیده باشد، طبیعی ترین واکنشش این است که برای بازگشتن به آن فضا یا حضور در کنار فرد مورد نظر، از خود مقاومت نشان دهد.
 • اشارات و صحبت درباره پدیده های خشن و ترسناک: وقتی کودکی با خشونت عریان ناشی از آزار جنسی روبرو میشود، ناخواسته ذهنش درگیر خواهد شد. از علائم این درگیری ذهنی صحبت بیش از حد درباره پدیده های خشونت بار و ترسناک مانند آزار دادن خود، دیگران و یا حیوانات است. به عنوان مثال وقتی کودکی مدام درباره ترس از سوزانده شدن توسط شخصی صحبت میکند، باید نسبت به این حالت با دقت بیشتری توجه کرد.
 • داشتن اطلاعات و آگاهی های جنسی بیش از شرایط سنی: با رشد کودک، آگاهی های او نسبت به مسائل جنسی رشد خواهد کرد. اما کودک خردسالی که بیش از شرایط سنی اش نسبت به مسائل جنسی کنجکاوی نشان دهد، از آن صحبت کند و یا اطلاعاتی داشته باشد که متناسب با سنش نیست، میتواند نشانه ای از وجود آزارگری در پشت پرده باشد.

  نکته: توجه داشته باشید که کودکان به طور طبیعی نسبت به مسائل جنسی، نقاط خصوصی بدن و تفاوت بین زن و مرد و یا کودکان و بزرگسالان کنجکاو است و لزوما هر سوال یا کنجکاوی او نباید شما را هراسان کند.

نشانه های فیزیکی در کودک آزار دیده

نشانه های فیزیکی در کودک آزار دیده

 • وجود هرگونه زخم و آسیب غیرطبیعی: یک کودک طبیعی و سالم به دلیل کنجکاوی نسبت به محیط پیرامونی و عدم آگاهی نسبت به خطرات همیشه اثراتی از زخم، آسیب و کبودی در برخی نقاط بدنش وجود خواهد داشت. اما زمانی که این اثرات آسیب به تعداد زیاد و یا در بخش هایی از بدن مشاهده شد که غیرطبیعی می‌نمود، میتواند نشانه ای از پدیده ازار جنسی کودکان باشد. به خصوص وقتی اثرات آسیب زمانی مشاهده شد که کودک در کنار شما حضور نداشت، باید بیشتر به این موضوع حساسیت نشان دهید.
 • تغییر وضعیت ظاهری کودک و پوشش او: کودکی که مورد ازار جنسی قرار گرفته باشد احتمالا پوششی آسیب دیده، از ریخت و شکل افتاده یا کثیف خواهد داشت. اگر کودکتان بعد از بازگشت نزد شما، چنین وضعیتی پیدا کرد، بررسی کنید که چرا و چگونه این اتفاق رخ داده و او در این زمان با چه کسی بوده است.
 • تغییر حالت راه رفتن یا نشستن کودک: شاید یک کودک نتواند ماجرای ازار جنسی را تعریف کند و مشکلش را بیان نماید ولی توجه به زبان بدن او اسرار را برملا خواهد کرد. آزار جنسی به کودک نوپا میتواند باعث به هم خوردن وضعیت حرکتی او شود. آسیب و فشار به اعضای بدن او در حین این پدیده احتمالا دشواری هایی در راه رفتن و نشستن او ایجاد خواهد کرد.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تربیت فرزند

۱۴ دیدگاه ها

 1. اعزام دانشجو به خارج از کشور

  ۹۸/۰۱/۳۱ در ۱:۴۴ ب.ظ

  لطفا در این مورد خاص اگر ممکنه اطلاعات بیشتر بدبد ممنون یا اگر ممکن منبع برای مطالعه ارائه فرمایید

  دیدگاه

 2. مهاجرت به استرالیا

  ۹۷/۱۲/۱۱ در ۱:۰۰ ب.ظ

  خیلی ممنون از شما واقعا دانستن این مطالب برای والدین واجبه

  دیدگاه

 3. كلينيك كاشت مو آسمان

  ۹۷/۱۲/۰۸ در ۳:۱۵ ب.ظ

  میشه یخورده بیشتر در مورد رفتارهای روحی برای کودکی که مورد تجاوز جنسی شده بیشتر توضیح بدید .

  دیدگاه

 4. تورنامه ترکیه

  ۹۷/۰۸/۱۸ در ۶:۳۳ ق.ظ

  تشکر بابت مطالب بسیارمفیدی که به اشتراک گذاشتین

  دیدگاه

 5. تورنامه آنتالیا

  ۹۷/۰۸/۱۴ در ۶:۳۳ ق.ظ

  تشکر میکنم مطالب خیلی خوبی بود به امید توفیق روز افزون برای شما

  دیدگاه

 6. وکیل

  ۹۷/۰۸/۰۵ در ۱۱:۳۵ ق.ظ

  سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی
  سپاسگزارم

  دیدگاه

 7. پاک مهر افشار

  ۹۷/۰۷/۲۵ در ۹:۲۴ ق.ظ

  متشکرم ازاینکه مقالات با کیفیت تولید می کنید
  به امید روزیکه تعرض جنسی در جهان صورت نگیرد

  دیدگاه

 8. کفپوش عایق برق

  ۹۷/۰۷/۰۷ در ۱۲:۵۶ ب.ظ

  با سلام و درود ممنون از محتوای مفید

  دیدگاه

 9. قیمت کولر گازی کم مصرف

  ۹۷/۰۶/۳۱ در ۶:۱۰ ق.ظ

  مقالات بیشتری در این زمینه قرار بدید تا مطالعه کنیم متشکرم

  دیدگاه

 10. موسسه حرف آخر

  ۹۷/۰۶/۱۹ در ۱۰:۵۹ ق.ظ

  سایت خیلی خوبی دارید لینکتونو برای چندتا از دوستام فرستادم بدردشون میخوره ممنون

  دیدگاه

 11. خرید یوبوت

  ۹۷/۰۴/۲۵ در ۱۰:۵۹ ق.ظ

  چقد این چند وقت خبر تجاوز و قتل شنیدیم و قربانی اصلی این اتفاقات هم بچه ها بودند

  دیدگاه

 12. سلام چرا مطالب جدیدتر قرار نمیدین؟ من تقریبا تمام مطالبتون رو خوندم

  دیدگاه

 13. اجاره ماشین

  ۹۷/۰۴/۰۴ در ۸:۴۴ ق.ظ

  خیلی خوبه که با وبسایت شما آشنا شدم.. مطالب اشتراکی بسیار مفید و کاربردیست

  دیدگاه

 14. پرستار سالمند

  ۹۷/۰۴/۰۳ در ۵:۲۲ ق.ظ

  عالی بود ، نکات بسیار ارزنده ای داشت ،

  دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور علائم آزار جنسی در کودک را بشناسم؟

نشانه ها و علائم آزار جنسی در کودکان علائم آزار جنسی    آزار جنسی اتفاقی است که به دلایل م…