خانه والدین و فرزندان تربیت فرزند بگو چطور به کودک زیر ۶ سال آموزش دهم؟

بگو چطور به کودک زیر ۶ سال آموزش دهم؟

۲۸
9
اصول و مقدمات آموزش کودک

اصول و مقدمات آموزش کودک تا سن پیش دبستان

آموزش کودک

هزینه لوازم کمک آموزشی  + ۱۸ سال اندک صبر و حوصله کلید آموزش به کودک است
دو تا شش سالگی از مهمترین دوره های آموزشی – تربیتی انسان است. جایی که سوال ساده “چرا؟” تبدیل به یاد گرفتن مهارت های زندگی، گسترش دایره واژگان، دنبال کردن داستان و داستان گویی میشود. این دوران گذار تقریبا مهمترین دوره آموزش و تربیت کودک است. در این دوره پایه های شخصیتی او شکل میگیرد و پدر و مادر خواهند توانست اصول مهم رفتاری، اخلاقی و فکری را در او نهادینه کنند.

کودک در این سنین تخیلی غنی و قدرتمند، ترس های قوی و علاقه بسیاری به بازی کردن دارند. بنابراین انتخاب استراتژی آموزشی تربیتی متناسب با این خلقیات عامل مهمی در رشد شخصیت و اثرگذاری آموزش ها داشته باشد.

پدر و مادر یا آموزگار میتوانند با کمی دقت و تامل، آموزش را برای خود و کودک تبدیل به فرآیندی لذت بخش کند.

در این مقاله اصول و پایه های آموزش کودک تا پیش دبستان را بخوانید:

بخش اول: صحبت و تعامل با کودک
بخش دوم: آموزش از طریق بازی و مثال
بخش سوم: آموزش مستقیم

بخش اول: صحبت و تعامل با کودک

سوالهایی با پاسخ غیرقطعی بپرسید

سوالهایی با پاسخ غیرقطعی بپرسید

کودک در این بازه سنی در حال افزایش قدرت تفکر و تکلم است. او باید محدوده واژگان خود را گسترش دهد و توانایی های ارتباط کلامی با دیگران را افزایش دهد. شما باید کودک را به صحبت کردن وادارید.

بهترین روش برای به حرف آوردن کودک، پرسیدن سوال هایی است که پاسخ قاطع بله یا خیر نداشته باشد. این سوالها باید به گونه ای طرح شود که کودک مجبور به شرح و توضیح یک حالت، موقعیت و موضوع شود. این سوالها کودک را مجبور به تفکر میکند بنابراین باید صبر کنید تا او بتواند افکار و اطلاعات خود را متمرکز کند.

چند نمونه از این سوالها را ببینید:

 • به نظرت چرا این اتفاق افتاد؟
 • فکر میکنی این کار راه حل دیگه ای هم دارد؟
 • این را چطور راه بیندازیم؟
 • این اتفاق چطور پیش آمد؟
 • چطور به آنجا برویم؟
 • نظرت رو برای من توضیح بده
 • درباره این شخصیت (کارتونی یا در کتاب) توضیح بده.
 • توضیح بده چه دید؟
 • از این موضوع چی یاد گرفتی ؟

نکته: در این فرآیند میتوانید با تکرار جمله های او و افزودن اطلاعات تازه به این جمله ها، به گسترش دایره واژگان او کمک کنید و او را به تفکر بیشتر وادارید.

به کودک گوش دهید و سوالهایش را بی پاسخ نگذارید

به کودک گوش دهید و سوالهایش را بی پاسخ نگذارید

کودکان برای کشف تازگی های دنیای اطراف از والدین و اطرافیان سوال میپرسد. چگونگی برخورد با سوالها و دادن پاسخ های ساده، کوتاه و البته درست به کودک اهمیت زیادی در آموزش و شکل گیری شخصیت او دارد.

سعی کنید سوال او را با دقت گوش دهید، ابتدا از او بخواهید تا خودش به پاسخ سوالش فکر کند. با این کار او را به تفکر و تجزیه و تحلیل دهوات خواهید کرد. در ادامه پاسخی درست و متناسب با دانسته ها و سن او بدهید. توجه داشته باشید که دادن پاسخهای سرسری یا اصطلاحا “پیچاندن” کودک میتواند اثرات مخربی در پایه های فکری و اطلاعاتی او داشته باشد.

در صورتی که کودم در زمان نامناسبی سوال پرسید، با دقت و آرامش به او توضیح دهید که فعلا زمان مناسبی برای پاسخ دادن به سوال نیست و در فرصت مناسبی به او پاسخ خواهید داد.

برای کودک کتاب بخوانید

برای کودک کتاب بخوانید

خواندن کتاب یک روش بسیار مهم و تاثیرگذار در پرورش مهارت های زبانی کودک و گسترده شدن دایره واژگان او خواهد بود. خواندن داستان یا متن ادبی برای کودک باعث افزایش قدرت شنوایی زبانی او و در نتیجه آموزش بهتر زبان و ادبیات در آینده خواهد شد.

این کتابخوانی مزایای دیگری نیز دارد و روی حافظه، کنجکاوی و البته نزدیکی با کتاب و کتابخوانی تاثیر مثبتی خواهد داشت.

کودکان در این سنین نسبت به کتابهایی با تصاویر جذاب و کودکانه توجه بیشتری نشان میدهند. این تصاویر باعث میشوند که توجه او به این فرآیند بیشتر جلب شده و همچنین با پرسیدن سوال و صحبت درباره تصاویر درک و دریافت بهتر و قدرتمندتری داشته باشد.

سعی کنید کتابهایی انتخاب کنید که علاوه بر جذابیت برای کودک، حاوی آموزش های سبک زندگی، زندگی اجتماعی و اخلاقی باشند. هر چه تنوع موضوعی این کتابها بیشتر باشد؛ در شرایط روحی و حسی متفاوت، بهتر او را تغذیه خواهید کرد.

این کتابخوانی را حتی در سنین بالاتر نیز میتوانید ادامه دهید. وقت خوابیدن یکی از بهترین زمانها برای این داستان خوانی است.

با لحنی دوستانه و محترمانه صحبت کنید

با لحنی دوستانه و محترمانه صحبت کنید

این خیلی اهمیت دارد که به گونه ای با کودک صحبت کنید که دوست دارید او با شما سخن بگوید. وقتی بزرگتری با کودک بد و بی ادبانه حرف بزند نباید از او انتظار احترام داشته باشد. کودکان با تقلید بهتر آموزش میبینند بنابراین اگر میخواهید کودک مودب و محترم پرورش یابد، در رفتار خود دقت و سختگیری انجام دهید.

سعی کنید از کلمات مودبانه ای نظیر خواهش میکنم، ببخشید، متشکرم و نظایر اینها در روابط خود با کودک و یا در برخورد با دیگران مقابل دیدگان او ، استفاده کنید. کودک تا زمانی که اجرای این کلمات را نشنود از آنها استفاده نخواهد کرد.

به تن صدای خود توجه داشته باشید. کودکان توجه بیشتری به نحوه و حجم صدای شما دارند و ممکن است برداشتی اشتباه از گفته های شما داشته باشند. ممکن است در میانه گفتار او به شما بگوید چرا سر من داد میزنی؟ در حالی که بدون اینکه بدانید یا توجه کنید، احساس خشم یا عصبانیت از بیان شما منتقل شود.

درباره احساسات کودک با او صحبت کنید

درباره احساسات کودک با او صحبت کنید

کودکان همانند بزرگسالان احساسات دارند ولی هنوز نمیدانند و نمیتوانند این احساسات را درک، بیان یا کنترل کنند. با آنها صحبت کنید و کمک کنید تا احساساتشان را بشناسند و با شما به اشتراک بگذارند.

قبل از هر چیز به این نکات توجه کنید:

 

 • کودکان شاید ندانند که احساسات چیست یا هر احساسی چه نام و نشانه هایی دارد.
 • آنها ممکن است از کیفیت احساس در دیگران با خبر نباشند و حتی ندانند که آنها نیز احساساتی مشابه آنها دارند.
 • کودکان ممکن است هنوز ندانند که رفتارشان میتواند موجب برانگیخته شدن یک احساس در دیگران شود.
 • کودکان معمولا نمیتوانند همانند بزرگترها به احساساتشان برچسب و نام بدهند. مثلا نمیدانند خشمگینند، ترسیده اند، شادند یا غمگین. البته این نشانه عدم وجود این احساسات نیست ولی راه را برای ارتباط و اشتراک گذاری این حس ها دشوار میکند و این وظیفه شماست که با گفتگو احساس را به او بیاموزید و به او کمک کنید.
 • در این موارد با استفاده از جملات به او کمک کنید:” وای بذار ببینم چی شده؟ پسرم داره گریه میکنه. حتما خیلی ناراحته؟! چرا ناراحتی؟!” . راه حل دیگر این است که درباره احساسات خود با او سخن بگویید:”وای چقدر جالب بود. خیلی خندیدم. تو شادم کردی.”
 • وقتی احساس آن لحظه کودک را برایش شرح داید، حال زمان آرام کردن او و آموزش نحوه برخورد و در صورت نیاز کنترل احساسش خواهد بود.

اصول و مقدمات آموزش کودک
.

بخش دوم: آموزش از طریق بازی و مثال

با کودک شبیه سازی کنید

با کودک شبیه سازی کنید

بازی های شبیه سازی از مهمترین ابزارهای شما برای تقویت تخیل و در نتیجه آموزش مفاهیم است. برای آنها بسیار جذاب است که شما را در دنیای کوچک تخیلی خود ببینند. با کودک همبازی شوید و از این راه به تقویت روابط اجتماعی، شخصی و دایره واژگانش کمک کنید.

در بدو ورود به بازی های شبیه سازی، اجازه دهید که کودک شما را هدایت کند. از او بپرسید، قرار است چکاری انجام دهیم؟ تو تو این بازی کی هستی؟ من باید چکار کنم؟ و نظایر اینها.

با کودک همراه شوید و در خلال بازی سعی کنید مفاهیم مورد نظر و مرتبت را به او بیاموزید.

میتوانید برخی از وسایل مستعمل و بلا استفاده مانند برخی لباس ها، کلاه ها، ابزارهای آشپزخانه ، کلید یا سکه و … را آماده کنید و در این بازیها به کار بگیرید تا آموزشتان واقعی تر و ملموس تر باشد.

با کودک کاردستی بسازید

با کودک کاردستی بسازید

نقاشی، رنگ آمیزی، ساخت کاردستی از جمله کارهایی است که علاوه بر سرگرم کردن کودک، باعث بهبود مهارت های کودک، نزدیک تر و صمیمی تر شدن با والدین، شکوفایی استعدادهای هنری وی و کمک به شناسایی ابزارها و کاربردهای متنوع آنها میشود.

برای کودکان با سن کم، ساختن عروسکهای انگشتی یا پازل های ساده جذاب تر است. با بالا رفتن سن، علاقه آنها به کارهای پیچیده تر مانند روزنامه دیواری یا ساخت نقاب و کاردستی جذاب تر خواهد بود.

سعی کنید تا جای ممکن کودک را در کار با ابزارها و مواد اولیه مختار بگذارید و اجازه دهید تخیلش او را با خود همراه کند.

به کودک موسیقی آموزش دهید

به کودک موسیقی آموزش دهید

موسیقی رابطه مستقیمی با هوش ریاضی دارد. شنیدن ریتم ها و شمارش ضربه ها باعث پیشرفت و تقویت مهارت ریاضی کودک شده و همچنین شنیدن کلمات در ترانه ها، مهارت های زبانی او را بالا خواهد برد.

جدای از این مسائل، نواختن و شنیدن موسیقی باعث افزایش تحرک و تقویت قوای فیزیکی او نیز خواهد شد.

برای کودکان با سن پایین از ترانه های ساده و کودکانه استفاده کنید. کودکان این نواهای ساده را دوست دارند و همچنین میتوانند با شما آن را تکرار کنند.

با کودک ورزش کنید

با کودک ورزش کنید

حتی اگر ورزشکار نیستید و علاقه مند به آن نیز نیستید باید بدانید که بازی کردن و انجام ورزش عامل مهمی در پرورش جسمی کودک و بالا رفتن مهارت های فیزیکی او است و این وظیفه شماست که با او ورزش کنید.

انجام ورزش علاوه بر ابعاد جسمی، به کودک سخت کوشی، تلاش، کار گروهی، جوانمردی، احترام به قانون، احترام به دیگران و صداقت را خواهد آموخت.

برای کودکان حدود سه تا ۴ سال: توپ های نرم و بازی با توپ با پا و کودکان حدود ۵ تا ۶ سال: والیبال، تنیس و پینگ پونگ گزینه های خوبی هستند.

سعی کنید همیشه ابزار بازی را به همراه داشته باشید تا در هر فرصتی بتوانید با کودکتان ورزش کنید.

کودک را در خرید و پیاده روی با خود همراه کنید

کودک را در خرید و پیاده روی با خود همراه کنید

حضور کودک در خرید مایحتاج زندگی به او تجربه حضور در زندگی واقعی را خواهد داد. هنگام خرید با او صحبت کنید و به او توضیح دهید که چه کاری انجام میدهید و هر وسیله را به چه دلیلی انتخاب میکنید. صحبت با کودک به او فرصت تقویت ذهنی و قدرت مشاهده و کنجکاوی خواهد داد.

شمرده و بلند صحبت کنید تا کودک در هیاهوی محیط اطراف به خوبی صحبت های شما را شنیده و جذب کند. تجربیات کودکی خود از مواجهه با این مکان ها را برای او شرح دهید و در حین این داستان ها به او آموزش دهید.

توجه داشته باشید که مسیر و مکانهایی متناسب با سن کودک انتخاب کنید تا از خسته شدن و سر رفتن حوصله او پیشگیری کرده باشید.

با جملات مثبت او را تشویق کنید. مثلا بگویید ممنون که به من در خرید کمک کردی! این جملات باعث بالا رفتن اعتماد به نفس کودک و اشتیاق او به تکرار این تجربیات میشود. این دید مثبت را در اشتباهات و خطاهای او نیز داشته باشید.

از آنها بخواهید به شما کمک کنند

از آنها بخواهید به شما کمک کنند

طبیعت کودکان به گونه ایست که دوست دارند در کارها دخالت کرده و به شما کمک کنند. با تقویت این روحیه در آنها، احساس همدلی و همراهی را در سنین بزرگسالی آنها نهادینه خواهید کرد.

از طرف دیگر مشاهده و تقلید از شما در حال انجام کارهای روزمره وجهه آموزشی نیز داشته و او بهتر و و زودتر در کارهای روزمره خود خودکفا خواهد شد.

از کودک خود بخواهید به شما در جمع آوری اسباب بازی و لوازمش کمک کند. با جمله های مثبتی نظیر: ” خیلی دوست داشتم که ماشیتن رو سر جای مخصوص خودش گذاشتی!” او را تشویق به این کار کنید.

هر چه فرزندتان بزرگتر میشود، مسئولیت ها و وظایفی متناسب با شرایط او به او بدهید و اجازه دهید بدون دخالت شما آن را به انجام برسانند.

در زمان کار با کودک حوصله و صبر به خرج دهید

در زمان کار با کودک حوصله و صبر به خرج دهید

آموزش زمانی کیفیت خوبی خواهد داشت که روی صبر، حوصله و تامل انجام شود. این موضوع نکته ای کلیدی در کار با کودکان است.

سعی کنید وقتی وارد فرآیند آموزش کودک شوید که خودتان از نظر روحی و جسمی در وضعیت متعادلی قرار داشته باشید. خواب کافی، ذهن آرام و مصرف غذای خوب و مناسب رابطه شما را با کیفیت و رسیدن به اهداف آموزشی را راحت تر خواهد کرد.

اصول و مقدمات آموزش کودک
.

بخش سوم: آموزش مستقیم

اطلاعات جدید را به اجزای کوچک تقسیم کنید

اطلاعات جدید را به اجزای کوچک تقسیم کنید

وقتی میخواهید موضوعی را به کودک آموزش دهید فراموش نکنید که سطح درک و دریافت و پس زمینه اطلاعاتی کودک با بزرگسالان تفاوت دارد. شما باید مفاهیم در حال آموزش را تا حد امکان ساده کرده و در اجزای کوچک تقسیم کنید و مرحله به مرحله به کودک آموزش دهید.

نقطه شروع آموزش شما باید از مسائلی باشد که کودک هم اکنون از آنها اطلاع دارد و نسبت به آنها آگاه است.

هر مفهوم را چند بار تکرار کنید

هر مفهوم را چند بار تکرار کنید

معمولا باید یک مفهوم تازه را چند بار و به روش های مختلف برای کودک شرح دهید. این موضوع به خصوص زمانی که در حال آموزش به چند کودک هستید اهمیت بیشتری پیدا میکند. چرا که کودکان درجات متفاوتی از درک و دریافت را دارند و البته هر کدام ممکن است با شیوه خاصی یادگیری بهتری داشته باشند.

از ابزارهای کمک آموزشی استفاده کنید

از ابزارهای کمک آموزشی استفاده کنید

آموزش کودکان در رده سنی سه تا نه سال با استفاده از ابزارهای کمک آموزشی، کیفیت و نتیجه بهتری خواهد داشت. کودکان در این رده سنی وقتی موضوع آموزش را به صورت فیزیکی، در دسترس و دید خود داشته باشند، مفهوم را بهتر یاد خواهند گرفت.

تصاویر، جداول، ابزارهای شبیه ساز و ابزارهای ساخت و ساز مانند آجر های اسباب بازی و البته وسایل و لوازم واقعی غیر اسیب زننده از جمله این ابزارهای کمک آموزشی هستند.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تربیت فرزند

۲۸ دیدگاه ها

 1. آیسا

  ۹۷/۰۸/۲۸ در ۹:۱۸ ق.ظ

  عالیه ممنونم

  دیدگاه

 2. مناقصه

  ۹۷/۰۶/۲۶ در ۱۲:۲۹ ب.ظ

  مدیر سایت بگو چظور ویزا شینگن بگیرم برم اونور؟

  دیدگاه

 3. قیمت ساندویچ پانل

  ۹۷/۰۶/۲۱ در ۶:۴۹ ق.ظ

  من یه پیشنهاد دارم یه مطلب راجع به بگو چطور با این وضعیت بد اقتصادی کنار بیام مطلب بنویسید
  بنویسد بگو چطور وقتی همه چی گرون میشه هجوم نیاریم بریم بخریم

  دیدگاه

  • مدیر سایت

   ۹۷/۰۶/۲۲ در ۷:۰۸ ق.ظ

   اون قسمت اول که همه درش مانده ایم ولی بخش دوم را حق دارید، هجوم بردن فقط گره مشکلات را کور تر میکند

   دیدگاه

 4. لیبل پرینتر

  ۹۷/۰۳/۳۰ در ۸:۴۹ ق.ظ

  نکات خیلی خوبی رو عنوان کردید بسیار مفید و کاربردی بودن

  دیدگاه

 5. میکروسکوپ سه چشمی

  ۹۷/۰۳/۲۷ در ۷:۱۶ ق.ظ

  مطالبی که در سایت به اشتراک میزارید بسیار جامع و مفید می باشد

  دیدگاه

 6. تولید کننده لباس کار

  ۹۷/۰۳/۲۲ در ۸:۴۸ ق.ظ

  سخترین دوره ست بنظرم پسرمن خیلی مشکل داشت برای رفتن به کودکستان و بعد مدرسه ولی به مرور عادت کرد با اون شرایط..

  دیدگاه

 7. بیوفیدبک

  ۹۷/۰۳/۲۱ در ۱۰:۳۴ ق.ظ

  بسیار متشکر واقعا این آموزش ها برای والدین لازم هست چون شخصیت آدم ها توی بچگی شکل میگیره

  دیدگاه

 8. عایق حرارتی

  ۹۷/۰۳/۲۱ در ۷:۴۸ ق.ظ

  واقعا تربیت بچه کار سختیه

  دیدگاه

 9. منزل مبله در شیراز

  ۹۷/۰۳/۲۰ در ۸:۰۴ ق.ظ

  مقالات و مطالب مفیدی به اشتراک میزارید همیشه وبسایت شمارا دنبال میکنم

  دیدگاه

 10. دوربین مدار بسته

  ۹۷/۰۳/۱۳ در ۸:۲۶ ق.ظ

  ممنون این یکی از مطالابی بود که من خیلی دنبالش بودم

  دیدگاه

 11. تلویزیون ال جی

  ۹۷/۰۳/۱۲ در ۱۲:۴۷ ب.ظ

  خوندن این مقاله خالی از لطف نیست به بقیه هم پیشنهاد میکنم این مقاله رو دنبال کنن.

  دیدگاه

 12. پیچ و مهره

  ۹۷/۰۳/۱۲ در ۶:۱۵ ق.ظ

  کتاب معرفی کنید لطفا

  دیدگاه

 13. قیمت هلی شات

  ۹۷/۰۳/۰۹ در ۷:۴۴ ق.ظ

  سن خیلی مهمیه برای آموزش و ورود به جامعه بزرگ تر

  دیدگاه

 14. آموزش نرم افزار amos

  ۹۷/۰۳/۰۷ در ۱۱:۵۷ ق.ظ

  من از خوندن مطلب فوق بسیار لذت بردم بیشتر از این مطالب در وبسایتتون قراردهید.

  دیدگاه

 15. خرید تیر آهن

  ۹۷/۰۳/۰۵ در ۱۲:۴۴ ب.ظ

  مطالبی که در سایت به اشتراک میزارید بسیار جامع و مفید می باشد

  دیدگاه

 16. بلیط هواپیما

  ۹۷/۰۳/۰۵ در ۴:۰۷ ق.ظ

  موضوعات بسیار کاربردی و ریشه ای رو در سایتتون مطرح میکنید

  دیدگاه

 17. سمعک

  ۹۷/۰۲/۳۰ در ۹:۰۷ ق.ظ

  سپاسگزارم از وبسایت عالیتون .. طاعات و عباداتتون قبول درگاه حق تعالی

  دیدگاه

 18. جرثقیل سقفی

  ۹۷/۰۲/۲۶ در ۹:۳۳ ق.ظ

  سایتتون پرمحتواست لذت بردم از مطالب اشتراکی موفق باشید

  دیدگاه

 19. قیمت یخچال فریزر

  ۹۷/۰۲/۲۳ در ۳:۵۶ ق.ظ

  ممنون.مقالات شما واقعا عالی و به روز هستند.خسته نباشید

  دیدگاه

 20. لوازم لودر ولوو

  ۹۷/۰۲/۱۹ در ۱۲:۲۷ ب.ظ

  متشکر از محتوای خوبی که در وبسایتتون قرار دادید

  دیدگاه

 21. ثبت رایگان کانال در تلگرام

  ۹۷/۰۲/۱۸ در ۴:۴۹ ق.ظ

  خیلی ممنونم بابت انتشار این مقاله بسیار مفید و کاربردی موفق باشید

  دیدگاه

 22. کانکس

  ۹۷/۰۲/۱۶ در ۱۱:۴۹ ق.ظ

  واقعا عالی هستین شما.ممنون که مطالب مفید میزارید.

  دیدگاه

 23. قیمت کولرگازی سامسونگ

  ۹۷/۰۲/۱۵ در ۱۲:۳۱ ب.ظ

  سپاس از وبسایت کاربردی و مفیدتون ..محتوا و مطالبی که به اشتراک میزارید بسیار آموزنده ست .. همیشه موفق و سربلند باشید

  دیدگاه

 24. مهاجرت به کانادا

  ۹۷/۰۲/۱۰ در ۶:۴۵ ق.ظ

  ممنون.مقالات شما واقعا عالی و به روز هستند.خسته نباشید

  دیدگاه

 25. لوازم بیل هیوندا

  ۹۷/۰۲/۱۰ در ۵:۰۱ ق.ظ

  سلام.مطالب سایت عالیه.ممنون از شما.به امید توفیق روزافزون

  دیدگاه

 26. اجاره سوئیت مبله

  ۹۷/۰۲/۰۹ در ۹:۲۹ ق.ظ

  ممنون از آموزش بسیار خوبتون

  دیدگاه

 27. پوکه معدنی

  ۹۷/۰۲/۰۸ در ۶:۵۱ ق.ظ

  با سلام و درود ممنون از محتوای مفیدی که درون وب سایت قرار میدین موفق باشین

  دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور نشانه های آزار جنسی را در یک کودک خردسال شناسایی کنم؟

نشانه ها و علائم آزار جنسی در کودکان خردسال و نوپا علائم آزار جنسی در کودک خردسال    افراد…