خانه سبک زندگی حادثه و اتفاق غیرمترقبه بگو چطور از حوادث کویری نجات یابم؟

بگو چطور از حوادث کویری نجات یابم؟

۲۱
8
نجات از کویر و بیابان

راهکارها و اقدامات قبل و هنگام حوادث و اتفاقات برای نجات از کویر و بیایان

نجات از کویر

هزینه لوازم  + ۱۸ سال اندک بدون برنامه ریزی اقدام نکنید
حال و هوای کویرنوردی به سرتان زده است. با یکی دو تا از رفقا صحبت میکنید که این بار به جای کوه و جنگل و دریا، از خاک و شن و سکوت لذت ببرید. پس اتومبیل را روشن میکنید و به یکی از کویرهای متنوع و زیبای کشور وارد میشوید.

تا اینجای کار خیلی بدیع و هیجان انگیز است ولی فراموش نکنید که کویر در کنار زیبایی فوق العاده اش، انسانهای سر به هوا و بی ملاحظه را به سختی مجازات خواهد کرد. پس خیلی به خودتان و اتومبیلتان غره نشوید و قبل از زدن به دل جاده های کویری، با مقدمات و اقدامات سفرهای کویری و راهکارهای نجات از کویر و بیابان آشنا شوید.

در این مقاله مهمترین اقدامات برای نجات از کویر را بخوانید:

بخش اول: اقدامات احتیاطی پیش از آغاز سفر به کویر

برنامه ریزی کنید

برنامه ریزی کنید

کویرنوردی با دیگر طبیعت گردی ها تفاوت های اساسی دارد. کویر محیطی خاص و است که آب و هوای هر لحظه اش میتواند با لحظه پیشین متفاوت باشد. بی تحقیق و برنامه ریزی رفتن به دل کویر یعنی اجازه دادن به حوادث برای تنبیه کردن ما.

قبل از حرکت درباره مسیر خود برنامه ریزی کنید، اطلاعات خود را از آن محل تکمیل کنید و یا با فردی آگاه و مطلع مشورت کنید. نقشه ای معتبر از منطقه تهیه کنید و دل به گوگل مپ و نظایر اینها نبندید.

دیگران را از برنامه سفر خود آگاه کنید

دیگران را از برنامه سفر خود آگاه کنید

برنامه سفر خود را با افراد خانواده یا دوستان نزدیک خود به اشتراک بگذارید. آنها باید بدانند، کی حرکت را آغاز میکنید و چه زمانی قصد بازگشت دارید. با چه وسیله نقلیه ای مسافرت خواهید کرد و دقیقا چه افرادی همراه شما خواهند بود.

دانستن هر کدام از این اطلاعات می تواند در موقع بروز حادثه و مشکل برای نجات شما حیاتی باشد.

بیش از حد به تلفن همراهتان اعتماد نکنید

بیش از حد به تلفن همراهتان اعتماد نکنید

تلفن های همراه ابزارهای کاربردی امروزه ممکن ایت در طبیعت خشک و خشن کویری همراه ثابت قدمی نباشند. بسیاری از ما با اتکا به تلفن همراه خود را بی نیاز از قطب نما، نقشه، جی پی اس، چراغ قوه و ابزارهای ارتباطی دیگر میدانیم. این در حالی است که ممکن است در برخی مناطق کویری و بیابانی خبری از پوشش آنتن تلفن همراه نباشد. اپلیکیشن ها نقشه نظیر گوگل مپ در مناطق شهری دقت بالایی دارند ولی در بیابان ها خیلی قابل اعتماد نیستند. به همه اینها اضافه کنید مشکل شارژ باتری تلفن را.

بنابراین علاوه بر تلفن همراه، ابزارهای خاص و مناسب کویرنوردی را به همراه داشته باشیم.

پوششی انتخاب کنید که کمتر عرق کنید

پوششی انتخاب کنید که کمتر عرق کنید

تعریق مهمترین عامل از دست رفتن آب بدن در کویر است. هر چه پوشش بهتر و کامل تری در کویر حاضر شوید، کمتر عرق کرده و نیاز کمتری به نوشیدن آب خواهید داشت. حداکثر پوشش را روی پوست بدن و سر و صورت قرار دهید. برایا نی پوشش از پارچه های سبک و نخی استفاده کنید تا تعریق بدن کاهش یافته و همچنین سرعت تبخیر عرق از روی پوستتان کم شود. برای این منظور استفاده از کلاه لبه دار، دستکش و عینک نیز توصیه میشود.

لباسهای روشن نور خورشید را کمتر جذب میکنند ولی به نسبت لباس های تیره، اشعه مضر ماورا بنفش را بیشتر از خود عبور میدهند. سعی کنید لباسهای روشنی بپوشید که قابلیت دفع UV‌ داشته باشند.

کویر شب های سردی دارد بنابراین به همراه داشتن لباس گرم میتواند در سرمای شبانگاهی نجات بخش باشد.

تا میتوانید آب همراه خود داشته باشید

تا میتوانید آب همراه خود داشته باشید

آب مهمترین نیاز انسان در کویر است. تا میتوانید و شرایطتان اجازه میدهد، لوازم و وسایل اضافه را کم کنید و به جای آن آب به همراه ببرید. برای حمل راحت تر و جلوگیری از حادثه احتمالی و اشتباه، به جای استفاده از طرف های بزرگ، از ظرف های کوچک تر استفاده کنید.

مواد غذایی مغذی و کم حجم همراه داشته باشید

مواد غذایی مغذی و کم حجم همراه داشته باشید

به این بیندیشید که در صورت به وجود آمدن حادثه برای اتومبیل ممکن است نیاز باشد مسافت زیادی را پیاده راه بروید، پس به جای پر کردن کوله و کیف از خوراکی های پر حجم و کم خاصیت، مواد غذایی با حجم کم و انرژی بالا را انتخاب کنید.

در میان مواد غذایی انتخابی، خوراکی های حاوی نمک و پتاسیم نیز در نظر بگیرید. این املاح در اثر تعریق از بدن دفع شده و کاهش سطح آنها میتواند شما را دچار مشکل کند. البته توجه داشته باشید که مصرف زیاد مواد نمکی مضر است و میتواند باعث ایجاد تشنگی و مصرف آب بیش از حد شود.

ماشینی انتخاب کنید که برای رانندگی در کویر مناسب باشد

ماشینی انتخاب کنید که برای رانندگی در کویر مناسب باشد

زمانی که قصد خروج از جاده اصلی و زدن به دل کویر را دارید، بهتر است به خودرو سواری معمولی خود اعتماد نکنید. بیشتر مشکلات و حوادث کویری رابطه مستقیمی با خودرو دارد. خرابی خودرو یا نامناسب بودن آن در جاده های بیابانی قدم اول در خراب شدن یک سفر خاطره انگیز خواهد بود.

توجه داشته باشید که صرف دو دیفرانسیل بودن ماشین هم نمیتواند تضمینی برای بیابن نوردی بی دردسر باشد و اتومبیل شما باید شرایط آفرود را داشته باشد.

لوازم و ابزار نجات را به همراه ببرید

لوازم و ابزار نجات را به همراه ببرید

وقتی حادثه رخ دهد، گاهی یک ابزار ساده و کوچک میتواند نجات بخش و حیاتی باشد. در این فهرست مهمترین ابزارهایی که برای نجات از کویر مهم هستند را بشناسید:

 • قطب نما
 • کارد و ابزار برنده
 • چفیه و پتوی ضخیم
 • لوازم کمکهای اولیه
 • ماسک و عینک برای مقابله با گرد و غبار
 • چراغ قوه
 • فندک و کبریت
 • طناب و نخ محکم

بخش دوم: برخی روشهای بقا در بیابان و نجات از کویر

شب رو باشید

شب رو باشید

در کویر با توجه به گرمای شدید و دمای بالای روز، راه پیمایی روزانه حرکتی پر خطر است. مهمترین خطر راه پیمایی روزانه از دست رفتن آب بدن است. سعی کنید روزها در سرپناهی استراحت کنید و شب ها با استفاده از نور ماه راه پیمایی کنید. با این کار از هدر رفت حداقل سه لیتر آب در روز پیشگیری کنید.

روزها زیرسرپناه قرار بگیرید

روزها زیرسرپناه قرار بگیرید

 • در ساعتهای کشنده و طولانی روز، بهترین کار قرار گرفتن زیر سرپناه و کمترین تحرک برای حفظ آب بدن است. در کویر و بیابان، یافتن سرپناهی با تعریفی که در نگاه اول به ذهن میرسد کار سختی است. معمولا در این محیط ها، به سختی تخته سنگ یا تک درختی پیدا میشود پس از هر چیزی که بتوانید به عنوان سایه سر از آن بهره بگیرید، نگذرید. قرار گرفتن در سایه خودرو یا ایجاد سرپناه با کمک پارچه یا پتوی ضخیم میتواند از انتخاب های شما باشد.
 • سعی کنید از دراز کشیدن یا نشستن مستقیم روی زمین خودداری کنید. سطح زمین گاهی تا سی درجه گرمتر از هوای پیرامون شماست.
 • در صورتی که دو پتوی ضخیم در دسترس دارید به این صورت عمل کنید. ابتدا پتو یا پارچه اول را نصب کنید، روی آن مقداری خار و خاشاک قرار دهید و سپس پتوی دوم را روی آن بیندازید. با ایجاد فضا بین دو پتو، نوعی عایق حرارت ایجاد میکنید تا گرمای خورشید کمتر به شما منتقل شود.
 • سرپناه را در ساعات انتهایی شب و یا لحظات ابتدایی طلوع خورشدی بسازید. اگر این کار را به روز واگذار کنید، ممکن است تا ایجاد سرپناه در گرما آب زیادی از دست بدهید.
 • اگر آنقدر خوش شانس بودید که تخته سنگی به عنوان سرپناه پیدا کردید، باید مراقب باشید که آن تخته سنگ محل زندگی حشرات و حیوانات نباشد.

ترجیحا در یک مکان ثابت بمانید

ترجیحا در یک مکان ثابت بمانید

اگر ذخیره آب به اندازه کافی دارید و البته دیگران از مسیر و حدود مکان شما اطلاع دارند، بهترین انتخاب ماندن در یک مکان تا رسیدن گروه های نجات است. حرکت برای یافتن کمک شما را خسته کرده و آب زیادی از بدن شما دفع خواهد شد. به این ترتیب ذخیره آبی تان را سریع تر از دست خواهید داد و فرصت شما برای نجات کمتر خواهد شد.

اگر شناخت خوبی از مناطق کویری ندارید، حرکت کردن شما بیش از پیش خطرناک است. یک تصور اشتباه یا جهت یابی خطا، میتواند شما را در محیط یکدست کویری به بیراهه بکشاند. و فراموش نکنید که اتومبیل شما بهتر و راحت تر از خود شما پیدا خواهد شد.

نکته: اگر به این نتیجه رسیدید که ماشین یا مکان ثابت خود را ترک کنید، بهتر است یادداشتی بگذارید، مسیر حرکت خود و همچنین وضعیت امکانات و شرایط روحی و جسمی خود و همراهانتان را برای گروه نجات مشخص کنید.

نسبت به محیط هوشیار باشید

نسبت به محیط هوشیار باشید

کویر سرشار از اتفاقات ناگهانی و غیرمنتظره نظیر باران های سیل آسا و توفان شن است. نسبت به تغییرات محیطی هشیار باشید و ابزار و لوازم خود را به گونه ای مرتب کنید که در صورت غافلگیر شدن، آنها را از دست ندهید.

عاقلانه و بدور از احساسات تصمیم بگیرید

عاقلانه و بدور از احساسات تصمیم بگیرید

ترس کورکورانه و اسیر احساسات شدن مساوی است با اولین قدم به سمت حادثه ای جبران ناپذیر. بعد از بروز حادثه، تمرکز کنید، اطلاعات نجات خود را مرور کنید و هر قدم را با فکر و بدور از احساسات بردارید. این کلید رهایی و نجات شما خواهد بود.

پیام و علامت کمک ارسال کنید

پیام و علامت کمک ارسال کنید

برای ارسال علامت کمک، ایجاد دود چه در شب و چه در روز کارساز است. بازی با نور چراغ قوه یا استفاده از آینه برای انعکاس نور به اطراف و آسمان نیز راه کار هوشمندانه ایست.

اگر چیزی برای آتش زدن پیدا نکردید، لاستیک زاپاس را چند تکه کنید و به نوبت آتش بزنید. با این کار از سوختن همه لاستیک جلوگیری خواهید کرد. در صورتی که امکان تکه کردن لاستیک نباشد، آن را در یک گودال کوچک قرار دهید و وقتی تصمیم به خاموش کردن آن گرفتید با شن و ماسه روی آن را بپوشایند.

اگر در مکان ثابت هستید، با استفاده از سنگ یا دیگر امکانات محیط، نشانه ای ایجاد کنید. این نشانه میتواند در ارتفاعی نزدیک، برای آگاهی دادن به تیم نجات زمینی یا چیدن سنگ، خار یا چوب به صورت منظم روی زمین برای اطلاع تیمهای نجات هوایی باشد.

مصرف و هدر رفت آب را کاهش دهید

مصرف و هدر رفت آب را کاهش دهید

وقتی در کویر گیر افتادید، مهمترین کارتان حفظ ذخیره آب و البته کاهش هدر رفت آن از بدن است. فعالیت بدنی خود را در روز کاهش دهید، با دهان باز نفس نکشید، از صحبت اضافه بپرهیزید. مصرف مواد غذایی به خصوص مواد غذایی پرنمک را محدود کنید.

پیدا کردن آب در کویر

پیدا کردن آب در کویر

برای یافتن منابع آب این نشانه ها میتواند به شما کمک کند:

 • دنبال کردن رد پای حیوانات به سوی یک گودی ، جایی که پرندگان اطراف آن پرواز میکنند و یا منطقه ای که حشرات و پشه آنجا فراوانی دارند
 • جایی که سبزترین فضا در اطراف شماست، به خصوص آنجا که گیاه یا درختان بلند با برگ های پهن دیده میشوند
 • دنبال کردن دره ها یا رودهای خشک شده
 • پیدا کردن تخته سنگی سخت و شیب دار. این تخته سنگ میتواند جریان باران های کویری را به پایین دست خود منحرف کند و احتمالا با کندن این قسمت، به آب دسترسی خواهید یافت.
 • به دنبال واهه، روستا یا جایی که سازه های ساخته دست انسان دیده میشود حرکت کنید. اگر خوش شانس باشید، روستا یا حداقل منبع آب پیدا خواهید کرد.

نکته: اگر جایی را پیدا کردید که احتمال وجود آب سطحی در آن را دادید، مکانی به عمق سی سانتیمتر را بکنید. اگر احساس وجود رطوبت کردید، این چاله را به قطر حدود سی سانتیمتر بزرگ کنید و چند ساعت اجازه دهید تا چاله از آب مملو شود.

نکته: معمولا اثر کم آبی زودتر از بیماری های ناشی از نوشیدن آب آلوده شما را از پا در خواهد آورد. پس اگر مدت زیادی است که آب ننوشیدید، شاید بهتر باشد که آب مشکوک پیدا شده را مصرف کنید.

علائم خطر را بشناسید

علائم خطر را بشناسید

 • کم آبی بدن: بیشتر افراد با دست کم گرفتن نیاز بدنشان به آب، کار خود را در حوادث کویری مشکل تر میکنند. ادرار غلیظ با بوی بد، پوست خشک، سرگیجه و از حال رفتن علامتهای اصلی کم آبی بدن است و باید آب بیشتری نوشیده شود.
 • گرمازدگی: در کنار کم آبی، گرمازدگی نیز از جمله دشمنان اصلی شما در بیابان است. سرگیجه، حالت تهوع، سرد و مرطوب بودن پوست بدن علامتهای گرمازدگی است. در سرپناهی قرار گرفته و استراحت کنید. لباسهای خود را کاهش دهید و با یک پارچه مرطوب روی پوست، به خنک شدن بدن کمک کنید.
 • حیوانات وحشی: حیوانات و حشرات کویری مشکل دیگر شما خواهند بود. البته بیشتر این حیوانات از شما دوری خواهند کرد، به خصوص که تنها نیز باشند. با این حال قبل از مستقر شدن در هر محل، اطراف را بررسی کنید تا نزدیک لانه این حیوانات قرار نگرفته باشید یا مزاحمتی برایشان ایجاد نکرده باشید. به خصوص در اطراف سنگ ها و یا فضاهای تنگ و محدود،‌باید با دقت بیشتری جستجو کنید.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در حادثه و اتفاق غیرمترقبه

۲۱ دیدگاه ها

 1. جهان اسکوتر

  ۹۷/۰۹/۰۵ در ۱۰:۴۹ ق.ظ

  مطالبتون به جا و عالی بود

  دیدگاه

 2. سمعک نامرئی

  ۹۷/۰۴/۰۹ در ۸:۰۸ ق.ظ

  خیلی شرایط سختیه که در کویر راه گم کنیم

  دیدگاه

 3. قیمت تلفن پاناسونیک

  ۹۷/۰۴/۰۵ در ۱۱:۵۰ ق.ظ

  سلام،خسته نباشین واقعا مطالب خوب و جذابی درج میکنین

  دیدگاه

 4. کفسابی

  ۹۷/۰۴/۰۵ در ۵:۱۶ ق.ظ

  کویرگردی یکی از جذابترین گردش هاست ولی باید این نکات واقعا درنظر گرفت بعد حرکت کرد

  دیدگاه

 5. دوره آمادگی آیلتس

  ۹۷/۰۳/۳۰ در ۵:۰۸ ق.ظ

  در زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها هستید

  دیدگاه

 6. نوارگوش

  ۹۷/۰۳/۲۹ در ۶:۵۱ ق.ظ

  ممنون مطالب شما واقعا عالی و به روز هستند.خسته نباشید

  دیدگاه

 7. پارکت لمینت

  ۹۷/۰۳/۲۳ در ۳:۵۹ ق.ظ

  خوندن این مقاله خالی از لطف نیست به بقیه هم پیشنهاد میکنم این مقاله رو دنبال کنن

  دیدگاه

 8. قیمت ماشین لباس شویی

  ۹۷/۰۳/۰۶ در ۳:۵۶ ق.ظ

  موضوعات بسیار کاربردی و ریشه ای رو در سایتتون مطرح میکنید

  دیدگاه

 9. خرید دامنه

  ۹۷/۰۲/۱۹ در ۹:۳۷ ق.ظ

  خیلی عالی بود. مرسی به خاطر مطالب مفیدی که میزارید

  دیدگاه

 10. قیمت ساندبار

  ۹۷/۰۲/۱۹ در ۶:۴۶ ق.ظ

  سلام.مطالب سایت عالیه.ممنون از سایت مفید شما.موفق باشید

  دیدگاه

 11. خرید روز میلگرد

  ۹۷/۰۲/۱۶ در ۸:۰۱ ق.ظ

  سپاس از وبسایت کاربردی و مفیدتون ..محتوا و مطالبی که به اشتراک میزارید بسیار آموزنده ست .. همیشه موفق و سربلند باشید

  دیدگاه

 12. خرید ssl

  ۹۷/۰۲/۰۸ در ۲:۴۴ ب.ظ

  مرسی از این پست خوبتون

  دیدگاه

 13. وکیل

  ۹۷/۰۲/۰۸ در ۹:۴۲ ق.ظ

  تشکر و قدر دارنی دارم از سایت خوبتون که با اشتراک مطالب عالی موجب افزایش آگاهی بازدیدکنندگان سایت می شوید

  دیدگاه

 14. سمعک

  ۹۷/۰۲/۰۴ در ۱۲:۵۰ ب.ظ

  سلام.من همیشه مطالبتون رو دنبال میکنم.وبسایت خیلی خوبی
  دارید.ممنون

  دیدگاه

 15. انواع ریمل

  ۹۷/۰۲/۰۲ در ۱۲:۴۷ ب.ظ

  دستتون درد نکنه مطالبتون همیشه به موقع به روز میشه مرسی از زحماتتون برای این وبسایت خوب

  دیدگاه

 16. تلویزیون شهری

  ۹۷/۰۲/۰۲ در ۵:۲۲ ق.ظ

  متشکر از محتوای خوبی که در وبسایتتون قرار دادید

  دیدگاه

 17. انواع موتور کرکره برقی

  ۹۷/۰۲/۰۱ در ۶:۴۱ ق.ظ

  خیلی خوب و مفید بود

  دیدگاه

 18. پارتیشن

  ۹۷/۰۲/۰۱ در ۵:۰۹ ق.ظ

  به نکات خوبی اشاره کردین ممنون از راهنمایی تون

  دیدگاه

 19. گاوصندوق

  ۹۷/۰۱/۲۸ در ۱۲:۰۹ ب.ظ

  با سلام و درود ممنون از محتوای مفیدی که درون وب سایت قرار میدین موفق باشین

  دیدگاه

 20. قیمت پله گرد

  ۹۷/۰۱/۲۸ در ۵:۴۱ ق.ظ

  به نکات کلیدی خوبی برای سفر در کویر اشاره کردین. ممنون از این مطلب جامع و کاملتون.

  دیدگاه

 21. قیمت یخچال سامسونگ

  ۹۷/۰۱/۲۷ در ۸:۵۲ ق.ظ

  سلام عرض ارادت
  من از وجود این سایت بینهایت متشکرم

  دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور هنگام سقوط از ارتفاع آسیب کمتری ببینم؟

نکته ها و راهکارهای برای کاهش آسیب سقوط از ارتفاع سقوط از ارتفاع     هر چقدر هم که از ارتف…