خانه اقتصاد امور مالی بگو چطور هزینه سرگرمی هایم را کاهش دهم؟

بگو چطور هزینه سرگرمی هایم را کاهش دهم؟

۲۱
8
کاهش هزینه سرگرمی

پیشنهادهایی برای کم کردن هزینه سرگرمی ها

کاهش هزینه های سرگرمی

هزینه لوازم و وسایل + ۱۵ سال اندک .
 امروزه روز برای مخارج واجب زندگی به مشکل برمی خوریم چه برسد به هزینه های یک سرگرمی شخصی. اما چه کسی است نداند که همین سرگرمی ها و دلخوشی های کوچک هم اگر نباشند، تحمل سختی ها و مشکلات زندگی دشوار خواهد بود.

مطالعه کتاب، پرورش گل، آموختن موسیقی یا انجام یک ورزش برخی از علاقه مندی های روزمره هستند که ما را برای لحظاتی از قیل و قال های دنیای پیرامون دور کرده و حس خستگی و پژمردگی را از ما دور میکنند.

اما چه راه حل هایی وجود دارد که بتوان سرگرمی و علاقه مندی های روزمره را ارزان تر و در دسترس تر ساخت؟

در این مقاله پیشنهادهایی برای انجام ارزان تر و کم هزینه تر یک سرگرمی را بخوانید:

سرگرمی ارزان تر انتخاب کنید

سرگرمی ارزان تر انتخاب کنید

راهکاری به نظر کلیشه ای ولی درست. برخی سرگرمی ها در ذاتشان هزینه بر هستند. بازی تنیس نیاز به راکت و توپ باکیفیت دارید و برای انجامش باید زمین یا سالن تنیس کرایه کنید که هزینه اش بیشتر از بازی فوتبال است. یادگیری هر سازی حداقل هزینه استاد خواهد داشت به اضافه اینکه باید ساز را نیز تهیه کنید.

اگر هنوز سرگرمی ای انتخاب نکرده اید بهتر است از همان ابتدا به فکر مسائل مالی آن باشید. بد نیست سری به مقاله بگو چطور سرگرمی کم هزینه انتخاب کنم؟ بیندازید و پیشنهاد های آن را در نظر بگیرید.

هزینه های ابزار کار را کاهش دهید

هزینه های ابزار کار را کاهش دهید

برخی عادت دارند در شروع هر کاری، حرفه ای ترین، گران ترین و عجیب ترین ابزاری که ممکن است قدیمی های آن کار هم آن را نداشته باشند را تهیهی کنند. توجه داشته باشید که برای هزینه کردن همیشه چیزی وجود دارد. اما هنر این است که بتوانید با کمترین ابزار و به بهینه ترین روش به هنر و سرگرمی مورد علاقه تان بپردازید.

فرض کنید دوست دارید باغداری یا گلکاری را تجربه کنید. به جای خریدن گلدان گلهای گران قیمت و ادوات پر هزینه، تجربه کاشت این گل ها از دانه و بذر (که خیلی ارزان تر تمام خواهد شد) را انجام دهید که لذت به بار نشستنش بسیار بیشتر و هزینه های شکست خوردن احتمالی اش کمتر است.

مسئله بعدی تناسب ابزار با ابعاد کاری است که انجام میدهید، یادتان باشد که برای سبز کردن و نگهداری از  سبزه عید نیاز به خریدن دستگاه چمن زن نیست.

سرگرمی ای در فاصله نزدیک به محل زندگی انتخاب کنید

سرگرمی ای در فاصله نزدیک به محل زندگی انتخاب کنید

هزینه و وقت حمل و نقل و جابجایی خود و ابزار کار همیشه میتواند چالشی برای شما باشد. سرگرمی روزمره باید به گونه ای انتخاب و مدیریت شود که به سرعت در دسترس باشد و برای انجامش نیاز به ترک کار یا نادیده گرفتن مسائل اصلی و مهم زندگی نباشد. وقتی در دل کویر زندگی میکنید، سعی کنید اسکی کردن را فراموش کنید.

قبل از هزینه زیاد، سرگرمی را به خوبی بیاموزید

قبل از هزینه زیاد، سرگرمی را به خوبی بیاموزید

یک علاقه مند مبتدی عکاسی نیازی به دوربین چند میلیونی با چند لنز در ابعاد و اندازه های مختلف ندارد. یک دوربین ساده یا دست دوم ارزان قیمت هم برای شروع عالی است. به محض ورود به یک رشته سراغ نزدیک ترین فروشگاه لوازم لوکس و حرفه ای آن رشته نگردید. سعی کنید با دور زدن در فروشگاه های مجازی و حقیقی دست دوم، ادوات مورد نیازتان را خریداری کنید.

حتی میتوانید این وسیله ها را از دوستی که حرفه ای شده است و زیاد نیازی به آنها ندارد امانت بگیرید و خود را بسنجید. چه بسا بعد از مدتی از این کار خسته شوید و جز خرج زیاد و لوازمی که حالال باید زیر قیمت بفروشید عایدی ای نداشته باشید.

به جای سرگرمی جدید سرگرمی های سابق را ادامه دهید

به جای سرگرمی جدید سرگرمی های سابق را ادامه دهید

کمدی دارید پر از لوازم و ادوات کوهنوردی. ورزشی که سالها به آن علاقه مند بودید ولی گذشت زندگی کاری کرد که از آن فاصله بگیرید. حال که میخواهید دلمشغولی راه بیندازید سعی کنید در مسیری گام بردارید که از همان لوازم و ادوات سابق بهره بگیرید. مثلا سرگرمی ای مانند صخره نوردی را انتخاب کنید که نزدیک به کوهنوردی است و لوازم و ابزارهای نزدیک به هم و مشترک دارند.

البته این به این معنا نیست که نباید کار و سرگرمی جدیدی را تجربه کنید ولی از این شاخه به آن شاخه پریدن و زود به زود رنگ عوض کردن هم پسندیده نیست.

لوازم و ابزار با دوام بخرید

لوازم و ابزار با دوام بخرید

چه لوازم کارتان را نو تهیه میکنید و چه به صورت دست دوم، بهتر است ابتدا به فکر کیفیت آن باشید. به سرگرمی خود به چشم یک تفریح زودگذر نگاه نکنید. شما قرار است مدتها و سالها و بارها از این لوازم استفاده کنید، پس به دنبال با کیفیت ترین ها و البته اقتصادی ترین ها بگردید.

گاهی وقتها خریدن یک ابزار ارزان قیمت به خرید مجدد ابزاری دیگر در فاصله زمانی کوتاه منجر شده و هزینه شما را افزایش خواهد داد.

کاهش هزینه سرگرمی

از ابزار کار خود به خوبی نگه داری کنید

از ابزار کار خود به خوبی نگه داری کنید

لوازم و ابزار کار نیاز به نگهداری و مراقبت دارند. بهترین وسیله فلزی وقتی در محلی نمور و مرطوب نگهداری شود زنگ خواهد زد. شرایط و نکات نگهداری از لوازم را از حرفه ای ها بیاموزید و به کار بگیرید تا مجبور به هزینه های مجدد و اضافه نشوید.

ابزار آسیب دیده و معیوب لذت کار و سرگرمی را نیز از شما خواهد گرفت.

ابزارهایی بخرید که مطمئن هستید از آنها استفاده میکنید

ابزارهایی بخرید که مطمئن هستید از آنها استفاده میکنید

سرگرمی را برای پر کردن کمد و کتابخانه از ابزار و ادوات رزم انتخاب نکنید. شما به دنبال راهی برای ازاد کردن ذهن و پرواز خیال هستید و مطمئن باشید آویزان کردن گیتار، ویولن، سه تار و دو تار روی دیوار به خودی خود به شما آرامش نخواهد داد. مهم این است که بتوانید حداقل یکی از اینها را بنوازید.

با استاد خود یا یک حرفه ای مشورت کنید و هر وسیله را زمانی تهیهی کنید که به آن احتیاج دارید. به غیر از برخی هنرها که ممکن است حالت الهام بخش داشه باشد و در زمان زده شدن جرقه و ایده نیاز دارید که ابزار کار را در دسترستان باشد، در بقیه دلمشغولی ها ابتدا چیزهایی را تهیهی کنید که حیاتی و واجب هستند.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که برخی لوازم به مرور زمان قدیمی و کهنه شده و ممکن است قابل استفاده نباشد. خریدن چنین لوازمی که مثلا بعد از یک سال تمرین و ممارست به آن نیاز خواهید داشت کار اشتباهی است و چه بسا وقتی زمان استفاده آن رسید، دیگر این وسیله به کار شما نیاید.

برخی ابزار کار را خودتان بسازید

برخی ابزار کار را خودتان بسازید

گاهی اوقات میتوان با ساختن یک ابزار کار در هزینه ها صرفه جویی کرد. اگر خودتان این هنر را دارید یا با فردی آشنا هستید که میتواند به شما کمک کند، بد نیست ابزاری که قابل ساختن است را خودتا ن آماده کنید. به این ترتیب از کار با این ابزار لذت بیشتری خواهید برد، هزینه کمتری پرداخت خواهید کرد و تسلط بهتری روی کار با آن خواهید داشت.

به دنبال بهترین قیمت باشید

به دنبال بهترین قیمت باشید

کمی برای خرید ابزار و لوازم مورد نیاز صبور باشید، خیلی از افراد هستند که مدتی را به یک سرگرمی میپردازند و به دلایلی آن را ادامه نمیدهند. برخی افراد حرفه ای در سک رشته هم ممکن است لوازمی مبتدی تر خود را به فروش بگذارند.

همچنین اگر علاقه مندی شما چیزی است که به تغییر فصل مرتبت است بهتر است منتظر فرصت مناسبی برای شکار لوازم باشید. به عنوان مثال شاید بعد از فصل سرما لوازم اسکی را با قیمت مناسب تری تهیه کنید.

سرگرمی ای انتخاب کنید که باعث صرفه جویی در هزینه ها شود

سرگرمی ای انتخاب کنید که باعث صرفه جویی در هزینه ها شود

وقتی هر روز باید مبلغ زیادی را برای استفاده از سرویس یا ماشین های عمومی هزینه کنید، انتخاب ورزش دوچرخه سواری میتواند کار هوشمندانه ای باشد. با این کار هم به محل کار میروید و هم ورزش میکنید. به همین منوال میتوان به نجاری و کارهای چوبی، رویاندن سبزی یا صیفی جات برای مصرف شخصی، تهیه مربا یا ترشی و علاقه مندی های نظیر این اشاره کرد.

در انتخاب سرگرمی خود به این نکته توجه کنید که چگونه این کار ممکن است در قسمتی از زندگی بدردتان بخورد و برخی هزینه های زندگی را کاهش دهد.

سرگرمی ای انتخاب کنید که بتوانید به عنوان هدیه به دیگران بدهید

سرگرمی ای انتخاب کنید که بتوانید به عنوان هدیه به دیگران بدهید

یک حساب سرانگشتی بکنید میبینید که سالیانه مبلغ زیادی به عنوان انواع هدیه به خانواده و دوستان هزینه میکنید. تازه بماند که چقدر هم وقت صرف پیدا کردن کادوی مناسب میشود.

چقدر خوب است که سرگرمی خود را در جهتی هدایت کنید که بتوانید از تولیدات و نتایج آن به عنوان هدیه به دوستان و خویشاوندان استفاده کنید. با این کار هم هدیه ای خاص و منحصر به فرد داده اید و هم در وقت و هزینه صرفه جویی کرده اید.

گوش به زنگ نمایشگاه ها و برنامه های ویژه باشید

گوش به زنگ نمایشگاه ها و برنامه های ویژه باشید

همیشه نمایشگاه ها و برنامه های ویژه ای وجود دارد که فرصت خوبی برای خرید اجناس خاص رشته مورد نظر با قیمت کم تر و یا آشنا شدن با استادان و شرکتهای فعال در زمینه مد نظر شما هستند. این برنامه ها را پیگیری کنید و در صورت امکان در آنها شرکت کنید. چه بسا با یک مشورت یا راهنمایی کلی از برنامه و هزینه پیش بیفتید.

حرفه ای شوید

حرفه ای شوید

همیشه اینطور نیست که یک سرگرمی هزینه بر باشد، خیلی ها از همین چیزی که شما در حال یاد گرفتن آن هستید، درآمد کسب میکنند. البته ابتدای کار این است که در سرگرمی و علاقه مندی خود حرفه ای شوید و سپس شروع به بازاریابی کنید.

فضای مجازی، اینستاگرام وتلگرام مکان بسیار خوبی برای معرفی شما و کارهای شماست. کارهای خود را با دیگران به اشتراک بگذارید و دنبال کننده و خریدار جمع کنید.

فروش دست سازها، خدمات مرتبط با کار، اختراعات یا ساخته های ذوقی ممیتواند مد نطر قرار گیرد. حداقل چیزی که وجود دارد این است که کار را به تازه کاران یاد داده و از درآمد آن هزینه های جاری خود را پوشش میدهید.

 • انتخاب سرگرمی کم هزینه و ارزان قیمت

  بگو چطور یک سرگرمی کم هزینه انتخاب کنم؟

  راهکارهایی برای یافتن یک سرگرمی کم هزینه و ارزان قیمت سرگرمی کم هزینه      در کنار کار خست…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در امور مالی

۲۱ دیدگاه ها

 1. کمپاس برانتون

  ۹۷/۰۵/۲۳ در ۵:۳۰ ق.ظ

  سرگرمی نکن خود به خود کم میشه

  دیدگاه

 2. مویک پرو

  ۹۷/۰۴/۳۱ در ۴:۱۸ ق.ظ

  یکی از راه های کاهش هزینه .. بنظرم کاهش خواسته های فرد می باشد

  دیدگاه

 3. دوربین مداربسته

  ۹۷/۰۳/۱۹ در ۹:۲۴ ق.ظ

  ممنون از مطالب بسیار خوبتون راستش الان حتی فکردن به اینکه چطور تفریح کنیم هم هزینه داره چه برسه به خود تفریح

  دیدگاه

 4. سمعک هوشمند

  ۹۷/۰۲/۱۰ در ۱۲:۰۵ ب.ظ

  ممنون.مقالات شما واقعا عالی و به روز هستند.خسته نباشید

  دیدگاه

 5. لوازم آزمایشگاهی

  ۹۷/۰۲/۰۳ در ۸:۳۷ ق.ظ

  محتوا سایتتون عالیه.

  دیدگاه

 6. قیمت کولرگازی سامسونگ

  ۹۷/۰۱/۲۶ در ۶:۵۵ ق.ظ

  نکات خوبی رو عنوان کردید بسیار مفید و کاربردی بود

  دیدگاه

 7. کفپوش اپوکسی

  ۹۷/۰۱/۲۲ در ۶:۱۴ ق.ظ

  به جرات میتونم بگم تیترها و موضوعاتی که انتخاب می کنید واقعا عالیه برای اولین بار که وارد سایتتون شدم به شدت به موضوعات سایتتون مجذوب شدم واععا عالی هستید

  دیدگاه

 8. وکیل

  ۹۷/۰۱/۲۱ در ۵:۵۷ ق.ظ

  مطالب سایت عالیهههه سعی میکنم بیشتر به سایتتون سربزنم
  استفاده کردیم از مطالب خوبتون

  دیدگاه

 9. رژ لب

  ۹۷/۰۱/۱۸ در ۴:۲۴ ق.ظ

  ممنون از وبسایت خوبتون

  دیدگاه

 10. لوازم بیل کوماتسو

  ۹۷/۰۱/۱۴ در ۵:۴۲ ق.ظ

  متشکرم از مطالبی که به اشتراک میذارید،موفق باشید

  دیدگاه

 11. بالابر

  ۹۷/۰۱/۰۹ در ۴:۴۳ ق.ظ

  سایت خیلی خوبی دارید باآرزوی موفقیت برای شما

  دیدگاه

 12. لیست کامل جهیزیه عروس pdf

  ۹۷/۰۱/۰۷ در ۶:۳۸ ق.ظ

  ممنون از وب سایت خوبتون

  دیدگاه

 13. سمعک

  ۹۷/۰۱/۰۶ در ۸:۴۹ ق.ظ

  ممنون از مطالب خوبی که منتشر میکنید
  سال نو مبارک

  دیدگاه

 14. لوازم لودر ولوو

  ۹۶/۱۲/۲۸ در ۵:۱۳ ق.ظ

  تشکر از مطالب ارسالی
  با آرزوی سالی خوب و پر از موفقیت برای شما دوست عزیز

  دیدگاه

 15. ریمل ابرو

  ۹۶/۱۲/۲۳ در ۱۱:۰۸ ق.ظ

  ممنون از اطلاعات مفید سایتتون موفق و موید باشید

  دیدگاه

 16. نیلینگ

  ۹۶/۱۲/۲۲ در ۸:۰۳ ق.ظ

  سایت خیلی خوبی دارید باآرزوی موفقیت برای شما

  دیدگاه

 17. خرید یوبوت

  ۹۶/۱۲/۱۹ در ۶:۳۲ ق.ظ

  متشکرم از مطالبی که به اشتراک میذارید،

  دیدگاه

 18. سقف یوبوت

  ۹۶/۱۲/۱۶ در ۱۲:۰۲ ب.ظ

  متشکرم از مطالبی که به اشتراک میذارید،موفق باشید

  دیدگاه

 19. مشاوره خانواده

  ۹۶/۱۲/۱۶ در ۸:۲۹ ق.ظ

  دنبال یه چیز دیگه تو گوگل بودم اومدم اینجا شانسی
  سایت خیلی خوبی دارید لینکتونو برای چندتا از دوستام فرستادم بدردشون میخوره ممنون

  دیدگاه

 20. لباس عروس بچه گانه

  ۹۶/۱۲/۱۴ در ۱۱:۳۷ ق.ظ

  خیلی سایت عالی و بسیار حرفه ای ای دارید
  چطوری میتونم یکی مثل اینو داشته باشم؟

  دیدگاه

 21. خراطین

  ۹۶/۱۲/۱۳ در ۱۰:۳۲ ق.ظ

  واقعا خوب بود ،، من برم بقیه ببینم

  سایت جالبی دارید واقعا لینکتونو برای چندتا از دوستام فرستادم بدردشون میخوره ،، ممنون

  دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور نه بگویم؟

راهکارها و روشهای نه گفتن و رد درخواستهای دیگران روشهای نه گفتن     نه گفتن به پیشنهادها و…