خانه سلامت بیماری ها بگو چطور احتمال ابتلا به سرطان پستان را کاهش دهم؟

بگو چطور احتمال ابتلا به سرطان پستان را کاهش دهم؟

۱
10
کاهش احتمال ابتلا به سرطان پستان

راهکارها و پیشنهاد ها برای پیشگیری و کاهش احتمال ابتلا به سرطان پستان

کاهش احتمال ابتلا به سرطان پستان

اندک + ۲۰ سال اندک خود آزمونی را منظم و با حوصله انجام دهید
نام سرطان پستان که به میان می آید، درد و رنج و خطر را به ذهن متبادر میکند. این بیماری اتفاقی است که دلیل واقعی آن هنوز پوشیده است و راهکار دائمی برای پیشگیری و اجتناب از آن پیدا نشده است.

اما همه چیز به این تلخی نیست. راهکارهای زیادی وجود دارد که به کمک آن میتوان احتمال ابتلا به این بیماری را کاهش داد و خطر ابتلا را کم کرد. هر چه دانش و اطلاعات شما نسبت به این بیماری و عوامل احتمالی و موثر بر آن افزایش یابد، به همان میزان احتمال ابتلا کاهش خواهد یافت.

تغییر رژیم غذایی، ورزش و کنترل وزن در کنار شناسایی عوامل فیزیکی، ژنتیکی و ارثی و بررسی های شخصی و پزشکی منظم کم زیادی در پیشگیری و شناسایی بیماری در مراحل اولیه خواهد داشت.

در این مقاله راهکارهای پیشگیری و کاهش احتمال ابتلا به سرطان پستان پیشنهاد شده است:

سرطان پستان را بشناسید

سرطان پستان را بشناسید

سرطان پستان به صورت خلاصه یعنی رشد سلولهای سرطانی در غدد تولید شیر و کانال های انتقال شیر در پستان که با گسترش و خروج آنها از این مناطق و حمله به بافت ها، تبدیل به عارضه ای خطرناک خواهد شد.

با اینکه هنوز علت اصلی این بیماری کشف نشده است ولی عواملی که احتمال ابتلا را در فرد افزایش میدهد شناسایی شده است که با کنترل این عوامل، شانس روبرو نشد با این گونه سخت از بیماری کاهش خواهد یافت.

پیشنهاد میکنیم قبل از ادامه این مقاله، بگو چطور احتمال و علائم سرطان پستان را در خود بررسی کنم؟ را مطالعه کنید. در این مقاله جزییات بیشتری از این بیماری، فاکتورهای ریسک و علائم و نشانه های آن مطرح شده است.

ریسک های خود را بشناسید

ریسک های خود را بشناسید

برخی عوامل ژنتیکی و ارثی خطر و احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش میدهند. بررسی شرایط اقوام به خصوص نزدیکان درجه یک و وضعیت ژنتیکی خود دیدگاه روشنی از خطرات و چالش پیش روی شما خواهد داشت.

ابتلا به بیماری های پستان به خصوص سرطان در گذشته، حامله نشدن و یا حاملگی در سنین بالا و یا قاعدگی در سنین خیلی پایین (کمتر از ۱۲ سالگی) از جمله عواملی است که احتمال ابتلا را افزایش میدهند و این گونه افراد باید توجه ویژه ای به وضعیت سلامت خود داشته باشند.

وزن خود را کنترل کنید

وزن خود را کنترل کنید

افزایش وزن احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش خواهد داد. به خصوص افزایش وزن در دوران بعد از یائسگی را باید جدی گرفت و از آن جلوگیری کرد.  هنوز رابطه افزایش وزن و بیماری مشخص نیست ولی احتمالا به تغییرات وضعیت هورمونی بدن ارتباط دارد.

خانم هایی که وزن بالایی دارند بین ۲۰ تا ۴۰ درصد احتمال ابتلا ی بیشتری از خانم ها با وزن طبیعی دارند. بانوانی که بعد از یائسگی افزایش وزن شدید را تجربه کنند ممکن است تا ۶۰ درصد احتمال ابتلا را در خود افزایش دهند.

از لحاظ فیزیکی فعال باشید

از لحاظ فیزیکی فعال باشید

ورزش و فعالیت بدنی علاوه بر مزایای زیادی که برای بدن دارد، احتمال ابتلا به سرطان پستان را کاهش میدهد. انجام ۴ ساعت ورزش در هفته که حداقل ۱۵۰ دقیقه ورزش هوازی نیز در آن گنجانده شده باشد، بهترین پیشنهاد برای فعالیت فیزیکی مفید و موثر است.

رژیم غذایی سالم داشته باشید

رژیم غذایی سالم داشته باشید

تغذیه مناسب و به اندازه و مصرف غذاهای سالم احتمال ابتلا را در شما کاهش میدهد. علاوه بر تاثیر مستقیم رژیم غذایی بر کاهش خطر سرطان پستان، کنترل وزن از اثرات جانبی آن است که خود به کاهش ریسک کمک میکند.

رژیم غذایی سرشار از سبزیجات ، میوه ها، مغزها، چربی های مفید مانند روغن زیتون و کنترل مصرف چربی ها و روغن های اشباع نظیر کره، مارگارین، خامه و سس ها ضامن سلامتی کلی بدن و کاهش خطرات و احتمال ابتلا به بیماری هاست.

به نوزادتان شیربدهید

به نوزادتان شیربدهید

با شیردهی نوزاد نه تنها او را در مقابل بسیاری از مخاطرات و کمبودها بیمه میکند بلکه راهی برای افزایش سلامت و کاهش احتمال ابتلا به سرطان سینه است.

درمان های هورمونی را کاهش دهید

درمان های هورمونی را کاهش دهید

با شروع یائسگی برخی عوارض و مشکلات در بانوان ایجاد میشود. درمانهای هورمونی از موثرترین راه ها برای کاهش این عوارض هستند. اما این درمانها بی ضرر هم نیستند و از عوارض آنها افزایش احتمال ابتلا به سرطان پستان است.

در درمانهای هورمونی معمولا هورمونهای استروژن و پروستروژن به فرد داده میشود. تحقیقات نشان داده است که مصرف توامان این هورمونها خطرات بیشتری برای فرد ایجاد میکند.

نکته مثبت این است که با قطع درمان هورمونی، احتمال ابتلا نیز به حالت سابق برگشت میکند. اگر نیاز به درمان هورمونی پیدا کرده اید، درباره خطرات آن نیز با پزشک معالج خود مشورت کنید.

عکسبرداری های رادیولوژی را کاهش دهید

عکسبرداری های رادیولوژی را کاهش دهید

قرار گرفتن ناحیه سینه در مقابل اشعه قدرتمند رادیولوژی و سی تی اسکن، تاثیر نامطلوبی بر سلولها و در نتیجه افزایش ریسک سرطان پستان دارد.

اگر انجام این عکسبرداری ها اجتناب ناپذیر بود، از پوشش های محافظ خاص این نواحی استفاده کنید.

خود آزمونی ماهیانه انجام دهید

خود آزمونی ماهیانه انجام دهید

خودآزمونی ماهیانه و دوره ای پستان روشی لازم برای شناسایی علائم و نشانه های سرطان پستان در مراحل ابتدایی است. انجام این کار از سن بیست سالگی به بعد توصیه شده و در مقاله بگو چطور سرطان سینه را تشخیص دهم؟ جزییات و روشهای آن شرح داده شده است.

توجه داشته باشید که این کار به تنهایی کفایت نمیکند و جایگزین تشخیص و بررسی پزشکی نخواهد بود.

به صورت دوره ای غربالگری سرطان پستان انجام دهید

به صورت دوره ای غربالگری سرطان پستان انجام دهید

غربالگری سرطان پستان، بررسی تخصصی و معاینه ناحیه توسط پزشک متخصص و انجام ماموگرافی است. انجام سالیانه این کار در سنین بالاتر از ۴۰ سالگی به خصوص بعد از یائسگی پیشنهاد شده است.

کاهش مصرف الکل و دخانیات

کاهش مصرف الکل و دخانیات

سیگار و قلیان ارتباط تنگاتنگی با انواع بیماری ها و سرطان ها به خصوص سرطان سینه دارند. خاتم های سیگاری حدود ۲۵ درصد شانس ابتلا به سرطان را در خود افزایش میدهند و این مورد در افرادی که سیگار را ترک کرده باشند نیز بیش از ده درصد است.

مصرف هر روزه نوشیدنی های الکلی بیش از ده درصد شانس ابتلا را افزایش میدهد. بالا رفتن الکل خون عملکرد و میزان استروژن و هورمونهای دیگر را تحت الشعاع قرار میدهد.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در بیماری ها

یک دیدگاه

  1. کفسابی

    ۹۷/۰۴/۱۹ در ۶:۴۵ ق.ظ

    اطلاع رسانی دقیق و دایم بهترین راهکار در پیشگیری از هر سرطانی می باشد

    دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چرا روغن گیاهی ممکن است از روغن حیوانی مضر تر باشد؟

دلایلی برای اینکه روغن های گیاهی میتواند از چربی حیوانی مضر تر باشد روغن گیاهی    روغن گیا…