خانه رایانه و الکترونیک تعمیر لوازم برقی و الکترونیک بگو چطور مشکل چشمک زدن لامپ کم مصرف یا LED در حالت خاموش را برطرف کنم؟

بگو چطور مشکل چشمک زدن لامپ کم مصرف یا LED در حالت خاموش را برطرف کنم؟

۳
11
چشمک زدن لامپ کم مصرف

راهکارهای حل مشکل چشمک زدن لامپ در حالت خاموش

چشمک زدن لامپ کم مصرف

اندک + ۱۸سال اطلاع از برق کشی خطر برق گرفتگی، با احتیاط انجام دهید

لامپ را خاموش میکنید و سعی میکنید بخوابید ولی چشمک های گاه و بی گاه لامپ کم مصرف اتاق با روح و روانتان بازی میکند. چشمک زدن های گاه و بی گاه لامپ های کم مصرف، مهتابی ها و به تازگی برخی لامپهای ال ای دی موضوعی است که علی رغم مزایای بسیار زیاد این لامپها نسبت به لامپهای قدیمی ، ممکن است برخی را دچار تردید یا شک کند.

در صورتی که از لامپ هالوژن استفاده کرده باشید این مشکل با کمی تفاوت ظاهر خواهد شد یعنی نور کمرنگ و بی روحی به صورت دائم در لامپ خاموش مشاهده خواهید کرد.

در این مقاله ببینید که علت چشمک زدن لامپ کم مصرف چیست و راه حل آن چگونه است:

دلیل علمی چشمک زدن لامپ کم مصرف

جریان برق متناوب در ابتدای ورود به لامپهای کم مصرف یا ال ای دی یکسو یا DC میشود. بعد از این فرایند جریان وارد خازنی شده و آن را شارژ میکند. این خازن که در حقیقت استارتر است، بعد از شارژ شدن، جریان قدرتمند اولیه برای برانگیخته کردن گاز درون لامپ را تامین میکند. بعد از اینکه لامپ روشن شدن، جریان به صورت عادی به آن وارد میشود.

مشکل چشمک زدن لامپ کم مصرف و ال ای دی دقیقا از همینجا آب میخورد. یعنی در زمان قطع جریان توسط کلید، هنوز مقداری جریان نشتی داشته و به لامپ وارد میشود. این جریان خازن را به ارامی شارژ میکند و خازن با تخلیه بار، گاز درون لامپ را برانگیخته میکند ولی جریانی پشت سر منتظر نیست که لامپ را به صورت کامل روشن کند. بنابراین لامپ چشمکی میزند و تا شارژ و تخلیه شارژ شدن خازن خاموش میماند. حال با توجه به مقدار این جریان نشتی، چشمک زدن لامپ هم ممکن است هر چند ثانیه یا چند دقیقه تکرار شود.

مقاله مرتبط: بگو چطور برای خانه ام لامپ بخرم؟

علت چشمک زدن لامپ  کم مصرف و راه حل آن

استفاده از کلید برق دارای چراغ کوچک

استفاده از کلید برق دارای چراغ کوچک

روی برخی کلید های برق یک لامپ کوچک ال ای دی قرار دارد. وظیفه لامپ کوچک این است که در زمانی که لامپ اصلی خاموش و در نتیجه ظلمات بر اتاق حاکم است، روشن باشد تا شما به راحتی کلید را پیدا کنید.

این لامپ کوچک اما در برخی موارد باعث میشود که مقدار کمی جریان از کلید نشت کرده و به لامپ کم مصرف یا ال ای دی اصلی اتاق برسد.

راه حل:

 • کلید را به طور کلی با یک کلید بدون لامپ عوض کنید.
 • کلید را باز کنید و اتصال برق لامپ ال ای دی را قطع کنید یا در نهایت خود لامپ کوچک را از جا خارج کرده و یا بشکنید.

سیم فاز مستقیم به لامپ متصل است

سیم فاز مستقیم به لامپ متصل است

اصول اتصال کلید به لامپ اینگونه است که سیم نول مستقیم به لامپ رفته و سیم فاز توسط کلید قطع و وصل شود. البته گه گاه هم استاد برق کار اشتباه میکند و سیم فاز را مستقیم به لامپ وارد میکند. در این صورت ممکن است در صورت قطع جریان، باز هم مقدار کمی جریان به داخل لامپ نشت کند.

برای مطمئن شدن از این موضوع، کلید لامپ کم مصرف را خاموش کنید و لامپ را از سرپیچ جدا کنید و فازمتر را به سر مثبت داخلسرپیچ اتصال دهید.س÷س فازمتر را به سر منفی داخل سرپیچ اتصال دهید. در صورتی که فاز مستقیم باشد، فازمتر در یکی از این دو حالت روشن خواهد شد وگرنه فازمتر روشن نمیشود.

راه حل:

 • این موضوع کمی تخصصی تر و ریسکی تر است. در صورتی که هر دو رشته سیم لامپ از پشت کلید عبور کرده باشد، باید فیوز را قطع کنید، رشته ای که روی کلید بود را بیرون آورده و مستقیم به هم وصل کنید و با لنت برق عایق کنید. سپس سیمی که مستقیم به لامپ رفته است را جدا و به کلید وصل کنید.
 • در صورتی که دو رشته از یک مسیر نیامده باشد باید نزدیک ترین جعبه تقسیم به لامپ را باز کنید و آنجا دو سیم لامپ را شناسایی کنید. سپس دو رشته را قطع کنید و جای انها را با هم عوض کنید. به عنوان مثال سیم قهوه ای و آبی دارید. باید انتهای سیم ابی به سیم قهوه ای و انتهای سیم قهوه ای به آبی وصل شود.

استفاده از کلید دیمر

استفاده از کلید دیمر

کلیدهای دیمر این امکان را به شما میدهد که مقدار جریان ورودی به لامپ را به اختیار خود مشخص کنید. با این کار نور لامپ بر اساس نیازتان خواهد بود چیزی شبیه به مکانیزم درجه پنکه سقفی. البته لامپ های ال ای دی و کم مصرف برای این کار مناسب نیستند و همیشه روی بسته بدی آنها نیز این اخطار وجود دارد.

راه حل:

 • تعویض کلید دیمر با یک کلید معمولی

 • بگو چطور برای خانه ام لامپ بخرم؟

  بگو چطور برای خانه ام لامپ بخرم؟

  نکات مهم در انتخاب و خرید لامپ مناسب برای نقاط مختلف منزل     بالاخره با خون جگر فراوان من…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تعمیر لوازم برقی و الکترونیک

۳ دیدگاه ها

 1. امانی

  ۹۷/۱۱/۲۹ در ۸:۵۷ ق.ظ

  مرسی از شما. امتحان کردم روش اول رو درست شد. فقط کاش ویدیو یا تصویری قرار میدادید بهتر متوجه شیم.

  دیدگاه

 2. sara

  ۹۷/۱۰/۱۰ در ۱۲:۴۹ ب.ظ

  اِ چقدر راحت بود راه حلش. به کانال منم سر بزنید.

  دیدگاه

 3. چمن مصنوعی از کجا بخرم؟

  ۹۷/۰۴/۲۴ در ۷:۲۴ ق.ظ

  ممنون چراغ سبز کلید رو شکستم درست شد

  دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *