خانه بگو چرا بگو چرا خارش پشه باعث خارش میشود؟

بگو چرا خارش پشه باعث خارش میشود؟

۲
7
نیش پشه چرا خارش می آورد

زندگی، عملکرد و راه های جلوگیری از نیش پشه

نیش پشه

توری پنجره + ۱۰سال اندک دم غروب و دم صبح بیرون نروید

ماه های گرم سال با تمام لذت ها و زیبایی ها، یک مسافر مزاحم نیز با خود دارند و آن پشه ها هستند.

پشه ها حشرات ریز و مرموزی هستند که تقریبا از ابتدای تولد با آنها آشنا میشویم و طعم خارش و حساسیت های بعد از نیش آن را تجربه میکنیم. آنها در طول زندگی کوتاه خود میتوانند مشکلات زیادی برای انسانها ایجاد کنند که کمترین آن خارش و قرمز شدگی پوست است و ممکن است تا انتقال ویروسها و بیماری های کشنده ادامه یابد.

اما پشه ها چه نوع موجوداتی هستند و چرا خارج شدن دو سه قطره خون از بدن باید با حساسیت و خارش همراه باشد.

مقاله مرتبط: بگو چطور خارش نیش پشه را درمان کنم؟

در این مقاله ببینید که پشه چطور شما را نیش میزند و چرا این نیش باعث خارش میشود:

پشه ها چه موجوداتی هستند

پشه ها چه موجوداتی هستند

پشه ها گونه ای حشره هستند که نه آنقدر بزرگند که به راحتی دیده شوند و نه آنقدر کوچک که برای دیدنشان نیاز به چشم مسلح داشته باشید. نوع نر این حشره دارای آنتن های پرز دار است که به او در شناسایی و پیدا کردن نوع ماده کمک  میکند. پشه نر حدود یک هفته فرصت دارد که نیمه گمشده خود را پیدا کرده و میراث داران خود را به دنیا معرفی کند.

نوع ماده اما تا چند ماه زندگی خواهد کرد و در طول زندگی خود نیمه گمشده چندین پشه ماده خواهد شد.

پشه ها چطور زندگی و تغذیه میکنند

پشه ها چطور زندگی و تغذیه میکنند

پشه ها به طور کلی در بوته ها، سبزه ها، علف ها و به خصوص اطراف آبهای راکد زندگی میکنند. هر چه این مکانهای سبز به محل زندگی انسانها نزدیک تر باشد، ارزش و اعتبار آنها بیشتر خواهد بود.

غذای مورد علاقه پشه ها آب و شیره گیاهان است. پشه نر با همین مواد سر کرده و زندگی را میگذراند ولی پشه ماده برای تولید مثل نیاز به ماده دیگری دارد که از غذا در بدن انسان نیزیافت میشود و آن خون است.

پشه ماده موجودی انتخاب گر است و قربانی خود را با توجه دی اکسید کربن و دیگر مواد شیمیایی موجود در عرق انتخاب میکنند. به همین دلیل است که در حمله شبانه ممکن است شما چند نیش نوش جان کنید و همسرتان آسیبی نبیند.

پشه ها به خصوص در ساعات ابتدایی بعد از غروب آفتاب و ساعات قبل از طلوع افتاب فعالیت بیشتری دارند و باید سعی کنید در این ساعات دم دست آنها نباشید.

چرا نیش پشه موجب خارش میشود

چرا نیش پشه موجب خارش میشود

وقتی پشه ماده شما را انتخاب و نوک تیز قسمت دهان خود را (اصطلاحا همان نیش) وارد پوست شما کرد، بزاقی زیر پوست شما تزریق میکند که سرعت مکش خون را بالا میبرد.

این بزاق حاوی پروتئینی است که ضد انعقاد است و از بسته شدن محل نفوذ جلوگیری میکند. اینجاست که مشکل رخ میدهد، چون بیشتر افراد به آن پروتئین حساسیت دارند. در نتیجه سیستم ایمنی بدن آژیر خطر دریافت کرده و به نقطه تزریق حمله میکند.

پیاده نظام این حمله سیستم ایمنی، ماده ای به نام هیستامین است. هیستامین به محض حضور در محل، کاری میکند که مویرگهای پاره شده بالا آمده و  برآمدگی قرمز رنگی در آن قسمت ایجاد شود.

برآمده شدن مویرگها باعث تحریک عصبهای اطراف محل نیش شده و این تحریک به صورت پیام خارش در مغز تفسیر میشود. این حالت بسیار شبیه حساسیت هایی است که در شرایط مختلف برای شما ایجاد میشود.

البته برخی افراد که سیستم ایمنی آنها حساسیت بیشتری به خرج میدهد به خصوص کودکان ممکن است برآمدگی های بزرگتر و خارش بیشتر، تب یا سردرد را تجربه کنند.

آیا نیش پشه خطرناک است

آیا نیش پشه خطرناک است

نیش پشه به خودی خود خطرناک نیست و غیر از خارش و قرمزی و یا کمی باد کردن پوست معمولا مشکلی برای شما ایجاد نمیکنند. اما برخی پشه ها همزمان انسانها و حیوانات را میگزند و ممکن است ناقل بیماری و ویروسهای خطرناکی باشند که در نهایت برای شما مشکلی جدی ایجاد کنند.

چطور از حضور و نیش پشه جلوگیری کنیم

چطور از حضور و نیش پشه جلوگیری کنیم

خبر بد این است که نمیتوان به طور قطع از نیش پشه جلوگیری کرد ولی میتوان حضور آنها را در محل زندگی خود محدود کنید:

 • محصور کردن ورودی های خانه: هیچ چیز بیشتر از توری های در و پنجره مزاحم ورود پشه ها به محیط زندگی شما نیستند. به خصوص پنجره ها که معمولا در ماههای گرم برای جابجایی هوا باز میشود.
 • از بین بردن محل های مناسب زندگی حشرات: بهشت پشه ها، آبهای راکد هستند. اطراف خانه یا در باغچه و حیاط، هر گونه چاله ای که آب در آن جمع میشود را خشک کنید.
 • مرتب کردن باغچه و سبزه : علف های هرز باغچه ها را از بین ببرید، به باغچه رسیدگی کنید و سبزه های اطراف محل زندگی خود را سامان دهید.
 • لباس پوشاننده و بلند بپوشید: در فضای باز و به خصوص در جنگل لبسا آستین بلند و پوشاننده بپوشید. سرو گردن را نیز با کلاه و شال یا چفیه بپوشانید.
 • لباس روشن بپوشید: لباسهای تیره معمولا پشه ها را بهتر به خود جذب میکنند.
 • اسپری یا پماد دورکننده پشه به خود بزنید: پشه ها نسبت به برخی بو ها حساسیت دارند. میتوانید اسپری دور کننده پشه بسازید یا پمادهای آماده را از داروخانه ها تهیه کنید وروی پوست بمالید.

  اسپری دور کننده پشه خانگی میتواند، محلول رقیق شده سرکه سیب یا سرکه انگور، عصاره اوکالیپتوس، دارچین، روغن کرچک، اسطخودوس، نعناع و … باشد. سیر هم دورکننده پشه است و اگر بوی بد سیر را به نیش پشه ترجیح میدهید، سیر تازه را بکوبید و عصاره آن را روی پوست بکشید. همین اسپری را میتوانید در محیط خانه یا محل هایی که احتمال حضور پشه وجود دارد بپاشید.

 • پشه بند: وقتی با وجود توری پنجره ها و یا عدم امکان نصب آنها، پشه ها شب شما را جهنم میکنند، پشه بند میتواند فرشته نجات شما باشد. آن را به خوبی محصور کنید و از عدم وجود سوراخ روی آن مطمئن شوید، پشه ها تیز تر از آنی هستند که فکر میکنید.

 • محلول آب و مایع ظرفشویی به عنوان تله : هیچ پشه ای نمیتواند از یک منبع آب راکد چشم بپوشد. محلولی از مایع ظرفشویی و آب بسازید و به خوبی به هم بزنید. این محلول را در کاسه یا لگنی قرار داده و در محل عبور و مرور !! پشه ها قرار دهید. پشه ها روی این محلو نشسته و به دام می افتند.

 • از لامپهای جاذب پشه استفاده نکنید: لامپهای ال ای دی جذابیتی برای پشه ها ندارند. نورهای اطراف و بیرون خانه را از این لامپها اتخاب کنید تا پشه ها به سمت خانه شما جذب نشوند.

 • خارش نیش پشه

  بگو چطور خارش نیش پشه را درمان کنم؟

  راهکارهایی برای کاهش و درمان خارش نیش پشه خارش نیش پشه     اسم پشه که می آید چیزی جز آزار …
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در بگو چرا

۲ دیدگاه ها

 1. سمعک

  ۹۷/۰۳/۲۰ در ۶:۳۲ ق.ظ

  عالی بود ، نکات بسیار ارزنده ای داشت ،

  دیدگاه

 2. مهاجرت به استرالیا

  ۹۷/۰۲/۳۱ در ۱۲:۵۶ ب.ظ

  تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها هستید

  دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چرا روغن گیاهی ممکن است از روغن حیوانی مضر تر باشد؟

دلایلی برای اینکه روغن های گیاهی میتواند از چربی حیوانی مضر تر باشد روغن گیاهی    روغن گیا…