خانه اقتصاد امور مالی بگو چطور قدرت نه گفتن پیدا کنم؟

بگو چطور قدرت نه گفتن پیدا کنم؟

۲
8
چرا نه گفتن مهم است

چرایی و دلایل منطقی برای نه گفتن به درخواست ها و پیشنهادها

نه گفتن

اندک + ۱۰سال اندک قبل از پاسخ دادن فکر کنید
((همه چیز از یک درخواست ساده شروع شد.)) این عبارتی است که تقریبا میتوانید هر دردسر و مشکلی را با آن آغاز کنید. درخواستی که نمیخواستید و یا نباید قبولش میکردید و حالا باید چوبش را بخورید.

مهم نیست که این درخواست یا پیشنهاد چه بود. مهم این بود که از نظر منطقی باید به یک “نه ” قاطع آن را در نطفه خفه میکردید و به دلایل مختلف تعلل کردید. پذیرفتن همان و دردسر، مشکل های زنجیره ای، استرس و تنش همان.

بسیاری از اعتیادها، جرم ها، مشکلات مالی و خانوادگی از همین “نه” نگفتن ها سرچشمه میگیرد. این موضوع در جامعه ما که رودربایستی در آن ریشه قدرتمندی دارد بیشتر هم هست. سیستم اخلاقی جامعه ما به گونه ایست که گاهی اوقات درمقابل درخواست نامربوط یک غریبه نیز احساس رودربایستی میکنیم و نمیتوانیم آن را رد کنیم.

وقتی برای نه گفتن آماده شدید با راهکارهای مقاله بگو چطور نه بگویم؟ نه گفتن و رد درخواست و پیشنهادها را بیاموزید.

در این مقاله ببینید که چرا نه گفتن اهمیت دارد و از نظر منطقی چرا باید نه گفتن را بلد بود:

چرا باید نه بگوییم

چرا باید نه بگوییم

توانایی های مادی، معنوی، جسمی و روحی شما محدود است و درخواست های افراد نامحدود. بنابراین طبیعی است که شما نمیتوانید همه خواسته هایی که از شما میشود را پاسخ داده و انجام دهید.

هر انسانی در درجه اول باید بتواند گلیم خود و افرادی که در نزدیک ترین فاصله با او هستند را از آب بیرون بکشد. این مسئولیتهای سنگین فضای کمی برای مسئولیتهای ذهنی و جسمی دیگر باقی میگذارد و باید در پذیرفتن کارهای جدید دقت و انتخاب وجود داشته باشد.

پذیرفتن خواسته های متنوع مشروع یا نامشروع طرف مقابل باعث افزایش استرس و فشار ذهنی، نرسیدن به انجام وظایف کاری و خانوادگی، درگیری های مالی و معنوی و مشکلات دیگر خواهد شد. بنابراین یاد گرفتن و تمرین کردن “نه” نه تنها مضموم نیست بلکه برای یک زندگی خوب و سالم واجب نیز هست.

حتی کسانی که زندگی خود را وقف کمک به دیگران میکنند هم باید نه بگویند تا بتوانند در ارائه خدمات کیفیت و کارایی بیشتری داشته باشند. خیری را در نظر بگیرید که میتواند ده نفر را با کیفیت و بدون کمبود سرپرستی کند. اگر این خیر بیست نفر را به عهده بگیرد یا باید خود را نابود کند و یا پنجاه درصد نیاز بیست نفر را تامین کند. از قدیم گفته اند یک دِه آباد به از صد شهر خراب.

بعد دیگر نه گفتن کمک به فرد مقابل است. گاهی افراد عادت میکنند که وابسته و محتاج دیگران باشند و چه بسا نه گفتن شما او را تهیج کند که خود به دنبال حل مشکل و انجام کارهایش برود و یا برنامه ریزی بهتری برای کارهایش داشته باشد.

چه موقع باید نه بگوییم

چه موقع باید نه بگوییم

 • وقتی حس انجام کاری را ندارید نه بگویید. تا زمانی که یک خواسته زندگی و کار شما را تحت تاثیر قرار نمیدهد مجاز هستید که برای انجام کاری به حس خود رجوع کنید. بدانید که وقتی تمرکز و احساستان روی کاری نباشد، هم شما آسیب میبینید و هم آن کار کیفیتی که درخور است را نخواهد داشت.
 • وقتی وقت انجام کاری را ندارید. هر کسی در زندگی خود برنامه ریزی و زمان بندی خاصی دارد و طبیعی است که نتواند برای خواسته ای فرصت کافی داشته باشد. پذیرفتن بار اضافه یعنی فشار بیشتر۰ و ایجاد مشکلات جسمی و روحی ) و یا ناقص ماندن کارهای واجب دیگر.
 • وقتی توانایی انجام کاری را ندارید. این نه گفتن از واجبات است. وقتی از نظر مادی، جسمی و فکری توان انجام کاری را ندارید به نفع طرف مقابل است که کار را نپذیرید. بسیاری از مشکلات جامعه ما زمانی است که فردی که صلاحیت حضور در مسندی را ندارد، آن را میپذیرد و با هدر دادن منابع و زمان، ضرر هنگفتی به اجتماع وارد میکند.
 • وقتی در انجام کاری معذب هستید. کاری از شما خواسته میشود کاری انجام دهید که در انجام آن راحت نیستید به راحتی نه بگویید. وقتی حضور در یک جمع شما را آزرده خاطر میکند، نباید درخواست حضور را بپذیرید “چون فلانی ناراحت میشود”.
 • وقتی تقاضای مالی نابجایی میشود. این مورد از آن مواردی که درد و سوزشی چند وجهی دارد. وقتی فردی را معتمد نمیدانید، یا بنیه مالی مناسبی ندارید و خودتان هشتتان گرو نه تان است، با پذیرفتن خواسته های مالی، نه تنها درد جیب میگیرید، بلکه دردهای روحی و روانی و مشکلات دیگر را نیز به دوش خواهید کشید.

چرا نه گفتن سخت است

چرا نه گفتن سخت است

دلایل مختلف و متنوعی وجود دارد که مانع نه گفتن میشود ولی تقریبا همه آنها با کلیدواژه نگرانی گره خورده است. نگرانی از اینکه طرف ناراحت شود، نگرانی از اینکه بقیه چه درباره من فکر میکنند، نگرانی درباره اینکه مبادا طرف تلافی کند و خلاصه نگرانی از اینکه نتیجه این نه گفتن چه خواهد بود.

البته طبیعی و منطقی است که قبل از اتخاذ هر تصمیمی در زندگی، عواقب آن را در نظر بگیریم ولی دو نکته را فراموش نکنید. اول اینکه این نگرانی نباید باعث شود که به صلاح خود عمل نکنید. دوم اینکه نگرانی نتیجه اعمال شما را تغییر نخواهد داد.

اهمیت و قدر خود را بدانید

اهمیت و قدر خود را بدانید

شما نقطه مرکزی دنیای خودتان هستید. مهم ترین شخص زندگی شما، شمایید و هر تصمیمی که میگیرید مستقیما روی شما تاثیر خواهد گذاشت. این تاثیر همچنان زندگی نزدیکان شما را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. بنابراین شما تصمیم گیری درست و منطقی را به خودتان و نزدیکانتان بدهکارید. تصمیماتی که در جهت بهبود شرایط زندگی شما باشد.

این موضوع را با خودشیفتگی افراطی اشتباه نگیرید. نه گفتن در موارد درست نشانه خودشیفتگی نیست، نشانه منطق و بلوغ است. از خود گذشتگی و نوع دوستی اهمیت زیادی دارد مادامی که شما در شرایط از خود گذشتگی باشید.

بپذیرید که دیگران با شما در یک سطح هستند

بپذیرید که دیگران با شما در یک سطح هستند

با اینکه انسانها از نظر عقاید، توانایی ها و شخصیت متفاوتند اما همه در نهایت انسان هستند و در یک سطح قرار دارند. کسی برتر از شما نیست و شما به کسی مدیون نیستید که خود را مجبور به پذیرفتن خواسته های آنان کنید وقتی به دلایلی قادر به انجام آن نیستید یا در درون خود دوست ندارید آن کار را انجام دهید.

اینکه دیگران در برابر نه گفتن شما چه فکری میکنند و یا چه تصمیمی میگیرند به خودشان مربوط استو شما نه میتوانید و نه باید همه را راضی نگاه دارید.

حریم های شخصی برای خود تعریف کنید

حریم های شخصی برای خود تعریف کنید

نه گفتن زمانی راحت تر خواهد بود که برایش دلیل منطقی داشته باشید. برخی فکر میکنند چون توانایی انجام کاری را دارند و دلیل محکمه پسندی برای عدم انجامش ندارند، پس باید به درخواست پاسخ مثبت بدهند. دلیل انجام ندادن و نه گفتن نباید محکم و بدون خدشه باشد، این دلیل میتواند خیلی ساده (به دلیل مرزهای شخصی شما) باشد.

برای خودتان حد و مرزهایی قائل باشد و هر کسی را متناسب با اهمیت اش برای شما، در یکی از این مرزها قرار دهید و متناسب با آن به خواسته ها و نیازهایش پاسخ دهید. هر فردی اعتبار متفاوتی نزد شما دارد. دلیلی ندارد محبتی که در حق برادرتان انجام میدهد را برای یک هم محله ای انجام دهید.

همچنین حد و مرزهایی برای زندگی، ساعات کاری، وقتی که برای عزیزانتان و استراحت خود درنظر بگیرید و خرده فرمایشهایی که این حدود را رد میکند، نپذیرید. مثلا وقتی ساعات شبانه را به خانواده اختصاص داده اید خیلی راحت درخواستهایی که این ساعات را اشغال میکند را رد کنید.

نه گفتن نشانه بی ادبی یا بی رحمی نیست

نه گفتن نشانه بی ادبی یا بی رحمی نیست

نه گفتن به خودی خود نشانه بی ادبی نیست. زمانی این نه گفتن بی ادبانه میشود که نوع و نحوه گفتن آن بی ادبانه و مغرورانه باشد. اگر رد یک درخواست محترمانه و بدون توهین و تخفیف طرف مقابل باشد هیچ ایرادی به آن وارد نیست.

زمانی که درک کنید و این موضوع ملکه ذهن شما شود که به خودی خود، نه گفتن هیچ ایرادی ندارد، بیان محترمانه، دوستانه و منطقی آن را نیز خواهید آموخت.

حواستان به تکنیک های قانع کردن دیگران باشد

حواستان به تکنیک های قانع کردن دیگران باشد

افراد برخوردهای مختلفی دربرابر نه گفتن شما خواهند داشت. یکی از این برخوردها، تلاش برای اقناع شما برای انجام کار است. این تلاش میتواند با التماس، برانگیختن حس دلسوزی، گرو کشی و .. همراه باشد. آمادگی ذهنی برای این برخوردها داشته باشید.

 • برخی افراد ممکن است حس گناه و عذاب وجدان را در شما به وجود آورند. در این حالت شما احساس بدی از نه گفتن پیدا خواهید کرد.
 • این حس گناه ممکن است در مقابل این باشد که آن فرد لطفی در حق شما انجام داده باشد و حال شما عذاب وجدان داشته باشید که حتما باید به او کمک کنید. توجه داشته باشید که دوستی جای گروکشی نیست. اگر دوستی در حق شما محبتی کرد باید به خاطر رفاقت باشد و نه امتیاز گرفتن در آینده.
 • نوع دیگر عذاب وجدان وقتی است که نه گفتن شما را به اتفاق و مشکل و حادثه ای در آینده که ارتباطی به شما ندارد ربط بدهند. مثلا فردی بدهی دارد و اگر بدهی را پرداخت نکند به زندان خواهد افتاد. اینکه شما به او کمک مالی نکنید و او به زندان بیفتد و خانواده اش دچار مشکل شوند مستقیما نتیجه اعمال خود اوست و در صورتی که درخواستش در شرایط شما نیست، عدم قبول درخواست هیچ گناهی را متوجه شما نخواهد کرد.
 • روی نه قاطع باشید. برخی افراد ممکن است با یک بار نه گفتن قانع نشوند و به طرق مختلف سعی در بله گرفتن باشند. این روشها از تکرار درخواست گرفته تا پیش انداختن افراد دیگر باشد. در صورتی که تشخیص داده اید که نه بگویید. در این نه قاطع باشید و در هیچ شرایطی این کار را انجام ندهید.
 • برخی افراد سعی میکنند از شما کاری را بخواهند چون برای فرد دیگری همان کار را انجام داده اید. یادتان باشد شما بدهکار کسی نیستید و اگر لطفی در حق کسی کرده اید به خودتان ارتباط دارد که این کار را در حق دیگری نیز انجام دهید یا خیر. شاید بر اساس همان مرزهای شخصی، فردی ارزش بله گفتن نداشته باشد.
 • درخواست کاری از شما چون فردی دیگری در موقعیت شما این کار را انجام داده است. از قدیم گفته اند هر کس در گور خودش میخوابد. گناه و ثواب هر کسی برای خودش است. ربطی به شما ندارد که شخصی تصمیم بگیرد کاری را انجام دهد که شما تمایلی به انجام آن کار ندارید. حتی اگر آن فرد پدر یا برادر شما باشد. شما خودتان هستید و تفکر، استنتاج و دلایل خود را دارید.
 • شگرد بعدی به عجله انداختن شماست. برخی افراد با علم به اینکه ممکن است با تمرزک و تفکر کافی، درخواست نابجایشان را نپذیرید، سعی میکنند شما را به عجله بیندازند. همیشه سعی کنید قبل از پذیرفتن یک خواسته، به عواقب و نتایج کار فکر کنید.

 • زوشهای نه گفتن

  بگو چطور نه بگویم؟

  راهکارها و روشهای نه گفتن و رد درخواستهای دیگران روشهای نه گفتن     نه گفتن به پیشنهادها و…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در امور مالی

۲ دیدگاه ها

 1. پیچ و مهره

  ۹۷/۰۳/۲۹ در ۱۱:۰۷ ق.ظ

  به بقیه هم پیشنهاد میکنم این سایت رو دنبال کنن
  طراحی سایت خوبی دارید موفق و پیروز باشید

  دیدگاه

 2. درب ضد سرقت

  ۹۷/۰۳/۲۲ در ۵:۰۷ ق.ظ

  عالی بود ، نکات بسیار ارزنده ای داشت ،

  دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور هزینه سرگرمی هایم را کاهش دهم؟

پیشنهادهایی برای کم کردن هزینه سرگرمی ها کاهش هزینه های سرگرمی      امروزه روز برای مخارج …