خانه بگو چرا بگو چرا میخچه به وجود می آید و راه پیشگیری از آن چیست؟

بگو چرا میخچه به وجود می آید و راه پیشگیری از آن چیست؟

۱
19
پیشگیری از میخچه

چگونگی به وجود آمدن میخچه پا و تفاوت آن با پینه

میخچه پا

+ ۱۰سال اندک کفش مناسب انتخاب کنید
میخچه بخشی از پوست است که در اثر فشار، مالش و یا اصطکاک به مرور سخت و ضخیم شده است. در حقیقت میخچه تجمعی از پوستهای مرده است که معمولا در اثر فشاری دوار و بیضوی روی بخشی از دست یا پا ایجاد میشود. از آنجایی که پا بیشتر در معرض فشار ناشی از کفش نامناسب و راه رفتن طولانی است، این اتفاق در پا شایع تر و دردناک تر است.

پینه نیز ماهیتی نزدیک به میخچه پا دارد و سطح خشک و سفت شده پوست بر اثر اصطکاک و مالش است. پینه در هر قسمت از بدن که در معرض فشار مداوم باشد میتواند رخ بدهد. به عنوان مثال یک ویلنیست نیز ممکن است زیر چانه اش در اثر تماس با ساز پینه بزند.

چرا میخچه و پینه به وجود می آیند

چرا میخچه و پینه به وجود می آیند

هر فشار یا اصطکاک طولانی مدت روی بخشی از پوست میتواند موجب ایجاد میخچه پا یا پینه شود. معمولا این فشار نامناسب دز اثز پوشیدن کفش های تنگ و نامتناسب با ابعاد پا رخ میدهد. کفش هایی که به اصطلاح پا را میزنند، انگشتان یا اطراف آنها را تحت فشار قرار میدهند و عامل اصلی تولید میخچه هستند.

نحوه راه رفتن ، دفرمه  و بدشکل بودن انگشتان، پوشیدن کفش و صندل بدون جورابٰ سایش بخشی از پوست توسط جسم خارجی نیز از عوامل رخ دادن میخچه یا پینه هستند. به همین دلیل خانم ها چهار برابر آقایان مستعد بروز این عوارضند.

در صورتی که علائمی مانند میخچه و یا پینه روی پوست مشاهده کردید ول نتوانستید عامل فشار یا سایش را تشخیص دهید ممکن است که عارضه دیده شده زگیل باشد که منشا ویروسی دارد و تنها شبیه به میخچه است. برای رفع زگیل بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا با داروهای سوزاننده ای نظیر اسید ازتیک آن را درمان کند.

خصوصیات میخچه چیست

خصوصیات میخچه چیست

میخچه معمولا در بالا و کناره های انگشتان یا ما بین انها رخ میدهد، حالتی شبیه به پونزی دارد یعنی زیر سطح رویی، ریشه ای سوزنی شکل به سمت داخل دارد. البته ممکن است همیشه این ریشه دیده نشود.

ریشه میخچه پوست مرده ایست که سفت و چگال شده است و چون رو به سمت داخل پاست با فشار بر عصب یا استخوان نزدیک به خود دردناک شده و راه رفتن را مشکل میکند.

پینه معمولا بزرگ تر از میخچه بوده و برخلاف میخچه کاملا سطحی است و ریشه ندارد. به همین دلیل با اینکه وجودش آزاردهنده است ولی دردناک نیست.

نکته جالب در طبیعت میخچه، تکرار شدن آن است. در صورتی که میخچه به خوبی درمان نشود و یا عامل ایجاد آن شناسایی و حذف نشود، میخچه بعد از جدا شدن از پا مجددا در همان مکان رشد خواهد کرد.

خطرات میخچه برای سلامت

خطرات میخچه برای سلامت

پینه و میخچه به خودی خود به جز حس ازاردهنده و درد مشکلی برای شخص ایجاد نمیکنند. البته به اشخاصی که مشکلات و بیماری های مرتبت با جریان عادی خون در بدن نظیر دیابت یا پلی نوریت دارند توصیه میشود که هر چه سریعتر برای درمان میخچه و پینه اقدام کنند. میخچه میتواند یا ایجاد مشکل در گردش خون در انگشتان پا، منجر به مشکلاتی جدی شود.

در شرایط بسیار نادر، میخچه و پینه ممکن است عفونی شوند. در صورتی که محدوده میخچه قرمزٰ متورم و هنگام لمس گرم بود احتمال دارد که میخچه عفونی شده باشد و باید سریعا به پزشک مراجعه نمود.

درمان میخچه

درمان میخچه

برای درمان میخچه پا چند روش خانگی و روشهای پزشکی وجود دارد که در مقاله بگو چطور میخچه را درمان کنم به طور مفصل به ان پرداخته شده است.

پیشگیری از میخچه

پیشگیری از وقوع میخچه

پیشگیری از وقوع میخچه

 • حذف عوامل ایجاد میخچه: هرگونه عاملی که روی پوست فشار مضاعف وارد کرده و یا سایش ایجاد کند را شناسایی کنید و از آن اجتناب کنید.
 • پوشیدن کفش مناسب: کفش خیلی تنگ یا گشاد عامل ایجاد فشار و یا سایش پاست. کفشی بپوشید که کاملا اندازه پای شما باشد و انگشتانتان به اندازه کافی فضا برای حرکت داشته باشند. به خصوص در هنگام خرید کفش، هر دو پا را امتحان کنید. کفش هایی که در قسمت سرپنجه تنگ بوده و انگشتان پا را در فشار یا سایش به یکدیگر یا قسمت داخلی کفش قرار میدهند، اولین متهم ایجاد میخچه هستند. این موضوع در کفش های پاشنه بلند با سرپنجه تنگ شایع است. سعی کنید بین بلندترین انگشت پا تا نوک کفش حداقل یک سانتیمتر فاصله وجود داشته باشد.
 • جوراب بپوشید: نپوشیدن جوراب که امروزه به خصوص در خانم ها امری عادی است پا را در خطر سایش و فشار درون کفش قرار میدهد. سعی کنید همیشه جوراب بپوشید به خصوص در کفش هایی که به گونه ای طراحی شده اند که باید با جوراب استفاده شوند. کفش های صنعتی و ایمنی، کفش های کوهنوردی و پوتین ها و کفش های ورزشی از جمله این نمونه ها هستند. البته توجه داشته باشید که جورابتان نیز مناسب و اندازه پای شما باشد. جوراب خیلی تنگ میتواند خودش عامل فشار و تنش روی انگشتان باشد و جوراب گشاد نیز به سبب حرکت پا درون آن، عاملی برای ایجاد مشکلات خواهد شد.
 • استفاده از پد ها برای ایجاد فاصله بین انگشتان: در صورتی که انگشتانتان انحراف دارند یا به گونه ای رشد کرده اند که زاویه مناسبی ندارند از پد های مخصوص برای فاصله انداختن مابین آنها یا قرار دادن روی محلهای تولید میخچه و پینه استفاده کنید. این پدها به کاهش فشار و استرس روی بخش های مختلف پا کمک میکنند.
 • دستکش استفاده کنید: پینه روی دست در قسمتهایی اتفاق می افتد که بیشتری فشار و سایش را با ابزرا دارد. برای جلوگیری از ایجاد سایش، میتوانید از دستکش مخصوص کارتان استفاده کنید. استفاده از دستکش از خشن شدن پوست نیز جلوگیری میکند. جالب است بدانید که در برخی مشاغل وجود پینه به بهبود عملکرد در کار کمک نیز میکند. به عنوان مثال وزنه برداران سنگین وزن از اینکه کف دستشان پینه ببندد استقبال میکنند چون این پوست سفت شده به گرفتن و بالابردن وزنه کمک میکند.

 • درمان میخچه

  بگو چطور میخچه پا را درمان کنم؟

  راهکارهای رفع و درمان میخچه پا درمان میخچه     هر قدم که راه میروید، انگار سوزنی به پایتان…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در بگو چرا

یک دیدگاه

 1. لوازم یدکی جرثقیل

  ۹۶/۱۲/۱۵ در ۸:۳۹ ق.ظ

  سایت خیلی خوبی دارید لینکتونو برای چندتا از دوستام فرستادم بدردشون میخوره ،، ممنون

  دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چرا روغن گیاهی ممکن است از روغن حیوانی مضر تر باشد؟

دلایلی برای اینکه روغن های گیاهی میتواند از چربی حیوانی مضر تر باشد روغن گیاهی    روغن گیا…