خانه سبک زندگی لباس و پوشاک بگو چطور لکه چربی را از لباس و فرش پاک کنم؟

بگو چطور لکه چربی را از لباس و فرش پاک کنم؟

۱
18
پاک کردن لکه روغن از لباس

روش پاک کردن لکه روغن و چربی از لباس، پارچه ، فرش و موکت

لکه روغن

اندک + ۱۵سال اشنایی با رنگ آمیزی اگر پارچه لباس نرم و نازک است مراحل را با احتیاط انجام دهید
ایجاد لکه چربی روی لباس و پارچه، اتفاق بد و نارحت کننده ایست. چربی ها از جمله بد قلق ترین لکه ها هستند و حذف و ناپدید کردن آنها کاری سخت و طاقت فرساست.

خانواده چربی میتواند شامل روغن موتور، روغن خوراکی، کره، سس، خامه و هر چیزی که در ساخت آن از مواد روغنی استفاده شده باشد.  باشد.

البته همیشه شرایط به این تلخی نیست و در بسیاری از موارد با کمی تامل و واکنش سریع میتوان آثار لکه روغن را تا حدود زیادی ناپدید کرد.

در این مقاله راهکارهای حذف اثر لکه روغن روی لباس و فرش را بخوانید:

حذف لکه چربی از روی لباس

حذف لکه چربی از روی لباس

 • گرفتن نم روغن های اضافه : در اولین لحظه ای که روغن روی لباس چکید سعی کنید با استفاده از دستمال، روغن را جمع آوری کنید. توجه کنید که نباید دستمال را روی پارچه بکشید چون ممکن است لکه را بیشتر پخش کنید. دستمال را آرام روی لکه قرار داده، چند ثانیه مکث کنید تا بخشی از روغن جذب آن شود و بردارید. این کار را با قسمتهای تمیز دستمال تا از بین رفتن کل روغن اضافه روی پارچه ادامه دهید.
 • استفاده از پودرهای نم گیر: پودرهای نم گیر نظیر جوش شیرین، پودر بچه و پودر تالک میتوانند روغن را به سمت خود جذب کنند. یکی از این پودرها را به صورت نمک پاش، روی لکه بپاشید و حداقل نیم ساعت به آن اجازه دهید تا روغن را به خود جذب کند. در نهایت با کمک قاشق، پودر روغنی شده را از روی پارچه جدا کنید.
 • با توجه به نوع پارچه تصمیم بگیرید:برچسب راهنمای روی لباس را پیدا کنید و با توجه به اطلاعات روی آن برای ادامه کار تصمیم بگیرید. در صورتی که نمیدانید علائم روی برچسب به چه معناست، مقاله بگو چطور برچسب راهنمای روی لباس را بخوانم؟ را مطالعه کنید. در صورتی که پارچه لباستان از نوع خشکشویی است بدون فوت وقت آن را به دست متخصصش بسپارید. در غیر اینصورت متناسب با نوع و دمای شستشو کار را ادامه دهید.
 • از مایع ظرفشویی استفاده کنید :محل لکه را با آب گرم آب بکشید و سپس چند قطره مایع ظرفشویی، شامپو یا ژل آلوئه ورا را روی آن بچکانید. در این کار از مایع ظرفشویی درای مرطوب کننده استفاده نکنید. سپس با استفاده از یک مسواک بلا استفاده یا فرچه تمیز، محل لکه را بسابید و در نهایت با آب گرم آبکشی کنید.
 • لباس را بشویید :با توجه به نوع لباس، آن را با ماشین لباسشویی یا دست بشویید و اجازه دهید تا در مجاورت هوا خشک شود.
 • آخرین راهکار برای حذف لکه: اگر بعد از تمام مراحل بالا لکه بدقلق هنوز قصد ماندن روی لباس را دارد و یا لکه کمی قدیمی شده است و تاحدودی به خورد پارچه رفته است، آخرین حربه استفاده از اسپری مو است. اندکی اسپری مو را روی لکه بپاشید، ۲۰ دقیقه صبر کنید و سپس مراحل شستشو را تکرار کنید. این اسپری خاصیت روغنی دارد و باعث فعال شدن مولکولهای روغن روی پارچه میشود و حذف آنها راحت تر میشود.

  این روش را روی پارچه های نرم و نازک امتحان نکنید.

حذف لکه چربی از روی فرش و موکت

حذف لکه چربی از روی فرش و موکت

 • گرفتن نم روغنهای اضافه: وقتی روغن یا ماده روغنی روی فرش و موکت میچکد باید هر چه سریعتر دست به کار شوید. در صورتی که مقدار روغن خیلی زیاد است، با یک قاشق و کاسه، روغن های روی فرش را بردارید. در مرحله بعد یک دستمال نرم یا حوله قدیمی را روی لکه بیندازید و بدون اینکه آن را به اطراف حرکت داده یا روی لکه فشار دهید، سعی کنید نم روغنی که هنوز به خورد فرش نرفته است را از روی فرش جمع کنید.
 • استفاده از پودر های نم گیر: جوش شیرین، بیکینگ پودر، پودر بچه یا پودر تالک نم گیرهای قدرتمندی هستند. آنها را به صورت نمک پاشی در سرتاسر لکه بپاشید و حداقل ۱۵ دقیقه به انها زمان بدهید تا روغن را به خود جذب کنند. با استفاده از قاشق و یا جاروبرقی، پودر را از روی فرش بردارید. در صورتی که هنوز نم روغن را احساس میکنید، دوباره پودر تازه را روی لکه بریزید.
 • شستشوی لکه با آب و محلول شستشو: محلول آب و مایع ظرفشویی بسازید و برای بهبود عملکرد کمی سرکه سفید نیز میتوانید به آن اضافه کنید. یک پارچه تمیز و نرم را به محلول آغشته کنید و روی لکه بکشید تا لکه محو شود.
 • گرفتن نم محلول شستشو: ابتدا یک اسفنج تمیز را با آب خنک نمناک کنید و روی محل لکه بکشید تا هرگونه نم، کف و روغن باقیمانده را به خود بگیرد. در انتها یک پارچه یا حوله خشک را روی محل لکه بیندازید تا نم را یه خود بگیرد و فرش یا موکت خشک شود.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در لباس و پوشاک

یک دیدگاه

 1. بالابر

  ۹۷/۰۴/۳۰ در ۴:۳۸ ق.ظ

  پودر صابون هم خوبه ؟

  دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور برچسب راهنمای لباس را بخوانم؟

راهنمای علائم و نشانه های مشخصات روی برچسب راهنمای لباس برچسب راهنمای لباس     لباس نویی م…