خانه اقتصاد امور مالی بگو چطور خانه و اتاق را رنگ کنم؟

بگو چطور خانه و اتاق را رنگ کنم؟

۱
15
مقدمات رنگ کردن خانه

نکته هایی برای رنگ آمیزی بهتر و سریع تر خانه

مقدمات رنگ کردن خانه

لوازم و ابزار + ۱۸سال اشنایی با رنگ آمیزی مقدمات را با دقت انجام دهید
نزدیک عید شده است و تصمیم گرفته اید دیوارهای اتاق یا خانه خود را نو نوار و رنگ آمیزی کنید. ساده ترین کار این است که یک نقاش خبره را خبر کنید و کارها را به دستان او بسپارید. ولی هزینه و البته بدقولی های استاد کاران ممکن است شما را از این راه حل منصرف کند و خودتان آستین همت را برای رنگ کردن خانه بالا بزنید.

چگونه میتوان خانه را به سریع ترین و با کیفیت ترین شکل ممکن رنگ کرد و هنگام کار به چه نکاتی باید توجه داشت. قبل از شروع به نقاشی چه محاسباتی باید انجام شود و چه ابزارهایی تهیه شود. مقدمات رنگ آمیزی و نکاتی که باید قبل و هنگام رنگ آمیزی رعایت کنید را بخوانید. دیگر میماند کمی تجربه کار با رنگ و سلیقه.

در این مقاله نکته های مهم در پیشبرد سریع و کم اشتباه هدف رنگ کردن خانه را بخوانید:

برنامه ریزی کنید

برنامه ریزی کنید

قبل از هر چیز باید بدانید که چه مساحتی را قرار است رنگ آمیزی کنید تا متناسب با آن رنگ خریداری کنید و تخمین درستی از زمان و تعداد نیروی انجام کار داشته باشید. بی گدار برای رنگ کردن خانه آستین را بالا نزنید.

پس متر را بردارید و سطح موردنظر را اندازه گیری کنید. بعد از اندازه گیری مساحت کل اتاق، به ازای هر در حدود ۱٫۳ متر مربع و برای هر پنجره معمولی حدود ۲ متر مربع از مساحت کل کسر کنید. هر گالن ۴ لیتری رنگ معمولا حدود ۳۰ متر مربع را پوشش خواهد داد. البته بهتر است در این باره با فروشنده رنگ نیز مشورت کنید.

رنگ مناسب انتخاب کنید

رنگ مناسب انتخاب کنید

انتخاب رنگ دیوارها و انتخاب نوع رنگی که برای هر اتاق یا فضا استفاده میشود موضوع بسیار مهمی پیش از آغاز کار است. هر رنگی با هر فضایی تناسب ندارد و باید بدانید که هر رنگ چه تاثیری بر فضا و شما خواهد گذاشت. به عنوان مثال رنگ آبی حالت آرامش بخشی داشته و برای کاهش فشارها و استرس مفید است. چنین رنگی برای اتقا خواب که نیاز به فضایی دور از تنش دارید انتخاب مناسبی است. همچنین توجه به رنگ دکوراسیون و مبلمان و تناسب آنها با رنگ دیوارها نیز به خروجی باکیفیت تر و چشم نواز تر کمک خواهد کرد. جزییات بیشتر را در مقاله بگو چطور رنگ اتاق را انتخاب کنم؟ مطالعه کنید.

از طرفی انتخاب نوع رنگ نیز اهمیت زیادی دارد. به عنوان مثال رنگهای مات یا نیمه پلاستیک نور را جذب کرده و برای سطوح ناهموار مناسب هستند ولی با کمی بی دقتی، از یکدستی خارج میشوند. این رنگ ها برای خانواده هایی که کودک کنجکاو و علاقه مند به نقاشی داشته باشند هم احتمالا مشکلاتی ایجاد خواهد کرد. رنگهای روغنی اما نور را منعکس میکنند و ممکن است چشم را آزار دهند و از طرفی جزییات و اشکلات زیر کار را نیز نشان خواهند داد. از طرفی تا مدتها بوی احتمالا آزار دهنده ای از دیوارها به مشامتان خواهد رسید. جزییات بیشتر را در مقاله بگو چطور نوع رنگ دیوار خانه انتخاب کنم؟ مطالعه کنید.

لوازم اتاق را جمع کنید

لوازم اتاق را جمع کنید

رنگ کردن خانه فرآیندی است که نیاز به فضای باز دارد. قبل از هر کاری، لوازم اتاق را در صورت امکان از اتاق خارج کنید و یا آنها را در میانه اتاق روی هم بچینید و روی آنها را با پوششی نایلونی بپوشانید. این لوازم جدای از اینکه دست و پای شما را خواهند بست، همچنین ایجاد لکه های رنگ روی آنها میتواند تا مدتها شما را اذیت کند. توجه کنید که روکش پارچه ای به دلیل احتمال نفوذ رنگ به آن و رنگی شدن وسایل، انتخاب مناسبی نیست.

مقدمات رنگ کردن خانه

کودکان را از محیط رنگ آمیزی دور کنید

کودکان را از محیط رنگ آمیزی دور کنید

کودکان به سبب شیطنت و کنجکاوی ذاتی، مخل فرآیند رنگ آمیزی شده و مشکلاتی برای شما و البته خودشان ایجاد خواهند کرد. قبل از هر کاری سعی کنید آنها را از اتقا یا خانه دور کنید و به دست بزرگترها بسپارید.

در و پنجره ها را باز کنید

در و پنجره ها را باز کنید

طی فرایند تمیزکاری و رنگ آمیزی مقدار زیادی گرد و غبار و مواد شیمیایی در محیط وارد خواهد شد. هر کدام از این مواد میتوانند سلامت شما را به خطر بیندازند. بنابراین جدای از اینکه از ماسک یا پوشش برای دهان و بینی استفاده میکنید، مسیرهای ورود و خروج هوا را نیز کاملا باز بگذارید.

اضافات روی دیوار را حذف کنید

اضافات روی دیوار را حذف کنید

دیوار قبل از شروع کار باید عاری از هر گونه اضافات باشد. میخ، پونز، چسب یا هر چیزی به غیر از رنگ پاک کنید. سوراخهای احتمالی ایجاد شده را نیز پر کنید. برای این منظور مقاله بگو چطور سوراخهای روی دیوار را پر کنم؟ را مطالعه کنید.

روکش کلید و پریز ها را نیز ترجیحا بردارید و سر سیم های لخت شده را لنت پیچی کنید و البته سعی کنید برق اتاق را قطع کنید تا خطر برق گرفتگی شما را تهدید نکند. هر چیزی هم که قابل برداشتن نیست را به دقت و با کمک پسب و پوشش  مناسب بپوشانید تا رنگی نشوند و البته رنگ شما نیز بی نظم نشود.

گرد و غبار و لکه ها را از دیوارها پاک کنید

گرد و غبار و لکه ها را از دیوارها پاک کنید

احتمالا در گوشه و کنار نیز تار عنکبوت، اثرات لانه مورچه و دیگر حشرات را پیدا خواهید کرد. با کمک طی و جارو این اضافات و خاک را از لبه ها و روی دیوار پاک کنید تا سطح آماده رنگ آمیزی شود.

در محیط های مانند آشپزخانه یا دستشویی و حمام احتمالا به شستشوی دیوارها برای حذف جرمها و چربی ها نیاز خواهید داشت. برای حذف اضافات و لکه های چرب روی دیوار محلول تری سدیم فسفات یا TSP پیشنهاد میشود. این ماده قلیایی زمان تمیزکاری دیوار را نیز کاهش خواهد داد.

سفیدک یا کپک احتمالی روی دیوار را به کمک محلول مایع سفید کننده رقیق شده با آب (به نسبت پنجاه پنجاه) پاک کنید. هنگام این کار بهتر است که از ماسک استفاده کنید و پنجره ها را نیز باز بگذارید تا بو و گرد و غبار شما را اذیت نکند.

نکته: فراموش نکنید که دیوارها را قبل از رنگ آمیزی خشک کنید و یا اجازه دهید نم احتمالی در اثر شستشو خشک شود.

روی کف اتاق پوشش قرار دهید

روی کف اتاق پوشش قرار دهید

کف را با کمک روزنامه یا لباسهای قدیمی و پارچه بلا استفاده بپوشانید. لکه های رنگ ممکن است با حلال یا اب پاک شوند ولی همیشه لکه های بد قلقی هستند که روی درزها و کناره ها جا خوش میکنند و زحمت شما را خراب میکنند. پس چه بهتر که حداقل کناره های دیوار را به فاصله حداقل یک متر پوشش دهید تا در نهایت زحمت پاکسازی را کم کنید.

نکته: سعی کنید ورقه ها در کناره دیوار روی کف با چسب نواری بچسبانید تا هنگام کار حرکت نکنند و نشتی رنگ ایجاد نشود.

لبه ها را با چسب پهن مخصوص بپوشانید

لبه ها را با چسب پهن مخصوص بپوشانید

مقدمات رنگ کردن خانه

با استفاده از چسب پهن مخصوص نقاشی، لبه های دیوار یا وسیله هایی مانند کابینت و کارهای چوبی اتاق بپوشانید. اگر این نقاط تلاقی پوشانده نشود احتمالا این وسیله ها رنگی شده و برای پاک کردنشان به دردسر می افتید، سرعتتان کم خواهد شد و از طرفی کار رنگ آمیزی در نقاط اتصال تمیز در نخواهد آمد.

دقت کنید که نوار چسب را مستقیم، در مسیر صحیح و با دقت نصب کرده باشید و از اتصال محکم آن با سطح زیر مطمئن شوید تا در میانه کار با مشکل مواجه نشوید و البته در پایان کار با لبه هایی مواج و بی نظم از رنگ مواجه نشوید.

در صورت نیاز، لایه رنگ پرایمر و روغن الیف استفاده کنید

در صورت نیاز، لایه رنگ پرایمر و روغن الیف استفاده کنید

وقتی قصد دارید روی سطح از نوع رنگی استفاده کنید که پیش از آن رنگ شده است، ممکن است نیاز به یک لایه رنگ پرایمر یا آستر داشته باشید. البته اگر نوع رنگ جدید و رنگ قدیم از یک نوع باشند، مثلا هر دو نیم پلاستیک باشند، نیاز به این کار نیست ولی در صورتی که روی سطح رنگ روغنی بخواهید رنگی با حلال آب بزنید یا سطوح دیوار، چوب و فلز رنگ نشده رنگ بزنید به لایه آستری نیاز خواهید داشت.

همچنین روی دیوارهایی گچی نمیتوان رنگ را به صورت مستقیم استفاده کرد چون گچ رنگ را اصطلاحا میخورد و کارتان بی ثمر میشود. برای پیشگیری از این مشکل قبل از رنگ کاری روی دیوار گچی روغن الیف کشیده میشود. روغن الیف چسبندگی بین رنگ و گچ را بالا برده و هزینه کار را به شدت کاهش میدهد.

در صورتی که رنگ نهایی روشن است، سعی کنید لایه آستری را نیز روشن انتخاب کنید.

از غلتک رنگ استفاده کنید

از غلتک رنگ استفاده کنید

در گذشته فرچه های رنگ برای رنگ آمیزی استفاده میشد که کار را وقت گیر کرده و همچنین یکدست شدن رنگ را نیز مشکل میکرد. امروزه با غلتک هار رنگ میتوانید رنگ کاری را سریع تر و زیباتر به سرانجام برسانید.

در صورتی که غلتک نو خریداری کرده اید، نوار چسب را روی غلتک بچسبانید و بکنید. با این کار پرزهای احتمالی از روی غلتک پاک میشود و هنگام رنگ آمیزی کار شما را خراب نخواهد کرد.

جزییات روی گالن رنگ را مطالعه کنید

جزییات روی گالن رنگ را مطالعه کنید

علاوه بر گرفتن راهنمایی از فروشنده رنگ، بهتر است اطلاعات و راهنمایی های روی گالن رنگ را با دقت مطالعه کنید. روی بسته معمولا روش رنگ آمیزی، زمان خشک شدن و سطوح مورد استفاده ذکر شده است که میتواند در پیشبرد کار به شما کمک کند.

رنگ را تست کنید

رنگ را تست کنید

قبل از اینکه شروع به کار کنید بد نیست رنگ مرودنظرتان را ترکیب کنید و روی بخش کوچکی از سطح و یا سطحی بلا استفاده امتحان کنید. به این ترتیب ترکیب و روشنی و تاریکی مورد نظرتان را به دست خواهید آورد. توجه داشته باشید که معمولا رنگ پس از خشک شدن کمی تیره تر از حالت خیس به چشم می آید.

لایه های رنگ را عمود بر هم بکشید

لایه های رنگ را عمود بر هم بکشید

معمولا برای رنگ آمیزی نیاز به دو دست یا لایه رنگ خواهدی داشت. در این صورت بهتر است لایه اول را در جهت نور منبع نور اتاق (پنجره یا در) کشید شود و پس از خشک شدن، لایه دوم عمود بر جهت نور کشیده شود.

توجه داشته باشید که باید به لایه اول فرصت کافی برای خشک شدن بدهید. معمولا رنگ ها بیش از ۲۴ ساعت برای خشک شدن زمان نیاز دارند.

از بالاترین سطح رنگ کردن را شروع کنید

از بالاترین سطح رنگ کردن را شروع کنید

همیشه رنگ آمیزی را از بالاترین سطوح آغاز کنید تا در صورت چکیدن رنگ روی سطوح پایین تر، کار شما آسیب نبیند. در صورتی که رنگ کردن سقف را نیز در برنامه دارید بهتر است اول به سراغ آن بروید. سپس سر ستون ها و سقف کاذب و بعد دیواره ها

از کناره ها شروع نکنید

از کناره ها شروع نکنید

برای شروع رنگ به جای اینکه به کناره ها هجوم ببرید، با حدود بیست سانیتمتر فاصله از گوشه ها رنگ آمیزی را شروع کنید و سپس به سمت گوشه حرکت کنید. در این صورت، در لبه ها با صرف وقت و دقت کمتر، رنگ آمیزی دقیق تر و بهتری خواهید داشت.

پس از پایان کار نوار چسب ها را بکنید

پس از پایان کار نوار چسب ها را بکنید

پس از پایان رنگ آمیزی و اطمینان از شره نکردن رنگ، نوار چسب هایی که روی لبه ها کار کرده اید را بکنید. اگر این نوار چسب ها مدت طولانی روی سطوح باقی بمانند ممکن است برای کندن آنها به زحمت بیفتید یا ماله و نقش آنها سطوح را زشت کند.

اگر قسمتی از رنگ زیر نوار چسب ها نفوذ کرده بود با استفاده از قلم موی نازک و رنگ مشابه غلط گیری کنید.

ابزارها را بعد از اتمام کار با حلال مناسب بشویید

ابزارها را بعد از اتمام کار با حلال مناسب بشویید

ابزار رنگ کاری نظیر فرچه، غلتک و خود رنگ نباید آغشته و بدون کاربرد باقی بمانند. در صورتی که قصد تعطیل کار دارید و یا زمانی بیش از زمان خشک شدن رنگ کار را ترک میکنید، ابتدا ابزارها را با حلال مناسب (آب یا تینر و .. ) بشویید و در جای مناسبی قرار دهید تا به خوبی خشک شود.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در امور مالی

یک دیدگاه

 1. انیمیشن

  ۹۶/۱۱/۱۶ در ۱۱:۱۴ ب.ظ

  سلام
  سایت بسیار خوبی دارید. بابت مطلب خوبتان سپاسگذارم
  موفق باشید

  دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور هزینه سرگرمی هایم را کاهش دهم؟

پیشنهادهایی برای کم کردن هزینه سرگرمی ها کاهش هزینه های سرگرمی      امروزه روز برای مخارج …