خانه سلامت بیماری ها بگو چطور در زندگی استرس و فشارهای عصبی را مدیریت کنم؟

بگو چطور در زندگی استرس و فشارهای عصبی را مدیریت کنم؟

۰
10
مدیریت استرس

راهکارهایی برای مدیریت استرس و کاهش فشارهای عصبی در درازمدت

مدیریت استرس و تنش های عصبی

اندک + ۱۸سال اندک لزوما هر روشی برای شما جوابگو نخواهد بود

این روزها استرس و فشار اتفاق نادری نیست. افراد در هر سنی در معرض انواع فشارهای درونی و بیرونی هستند و در صورتی که راهکاری برای کنترل ضربه ها و کاهش آثار آنها انجام ندهند ممکن است سلامتشان به خطر بیفتد.

منبع استرس میتواند مشکلات خانوادگی، مشکلات اقتصادی، مشکلات کاری، اتفاقات روزمره، مشکلات در ارتباطات اجتماعی یا نظایر اینها باشد. البته به نظر میرسد، بحرانهای خانوادگی و اقتصادی معمولا در صدر جدول عوامل ایجاد فشار و استرس قرار دارند.

البته سطح اندکی از استرس همیشه برای پیشرفت جسمی و روحی لازم است ولی وقتی این مقدار از حد تجاوز کند میتواند عامل بسیاری از مشکلات فیزیکی و درونی و البته مغزی و روانی شود. تنش بیش از حد میتواند عملکرد مغز شما را تحت تاثیر قرارداده و کیفیت کاری شما را کاهش دهد، همچنین میتواند عامل نارسایی ها و مشکلات فیزیکی نظیر مشکلات گوارشی شده یا آنها را تشدید کند.

در صورت مدیرتی نشدن این شرایط، هر کسی میتواند کاندیدای افسردگی، تفکرات خودکشی و دیگر مشکلات روانی و جسمی در دراز مدت باشد. در صورتی که فشار و استرس روزانه را تحمل میکنید یا به تازگی وارد فضای تنش عصبی شده اید ابتدا با کمک راهنمایی های مقاله بگو چطور به سرعت استرس و تنش را از خود دور کنم؟ تنش را موقتا از خود درو کنید و سپس برای راهکارهای طولانی مدت این مقاله را مطالعه کنید.

با استفاده از این مقاله برای مدیریت و کاهش استرس در درازمدت استفاده کنید:

بخش اول: کاهش استرس با مدیریت افکار منفی
بخش دوم: دوری کردن از استرس های غیرضروری
بخش سوم: تغییر محیط پیرامون برای کاهش سطح فشار عصبی و استرس
بخش چهارم: سبک زندگی متناسب برای مدیریت و کاهش تنش

بخش اول: کاهش استرس با مدیریت افکار منفی

استرس چرا و چگونه بر ما تاثیر میگذارد

استرس چرا و چگونه بر ما تاثیر میگذارد

بدن ما برای حفاظت از خود رد مقابل حوادث و اتفاقات خطرناک سیستم پیشرفته ای دارد. زمانی که احساس ما خطری جانی را شناسایی میکند، ضربان قلب بیشتر شده، ماهیچه ها فعال تر شده و در نتیجه عکس العمل بهتر و سریع تری در مواجهه با خطر خواهید داشت.

مشکل از جایی شروع میشود که ذهن شما این واکنش ها را به تنش ها و اتفاقاتی که به خودی خود خطری برای جان محسوب نمیشود را نیز مشمول عکس العمل عصبی میکند. اینجاست که شما برای اتفاقات روزمره ای نظیر جر و بحث خانوادگی، مسائل کاری یا حتی ترافیک به خودتان فشار عصبی شدید وارد میکنید.

برای مدیرتی و کاهش استرس باید یاد بگیرید که در چنین شرایطی آژیر اضطرار را خاموش کنید و به بدنتان بقهمانید که اتفاق خاصی نیفتاده است و باید آرام باشد.

چه تفکراتی به استرس ختم میشوند

چه تفکراتی به استرس ختم میشوند

افکار منفی عامل اصلی ترشح هورمون استرس در بدن و قرار گرفتن آن در وضعیت دفاعی است. این افکار منفی زمانی مفید هستند که خطری جانتان را تهدید کند ولی وقتی اتفاق روتین ورزمره ای مانند پارک دوبل یک فرد بی مسئولیت رخ میدهد، این موضوع در درجه اول شما را آزار خواهد داد.

باید سعی کنید افکاری که باعث ورود شما به کانال تنش میشوند را شناسایی کنید و در صورتی که خطری جدی و نزدیک را نشان نمیدهند، آنها را محدود کنید:

 • افکاری که به باید و نباید ختم میشوند: وجود قوانین، بایدها و نبایدها در زندگی به آن نشم میدهد ولی وقتی این محدودیت ها از حد بگذرد، نتیجه ای جز افزایش تنش و فشار عصبی نخواهند داشت. بایدهای و نبایدهای خود را کاهش دهید و به خود و اطرافیانتان فرصت و اجازه نوسان و آزادی عمل بدهید.
 • فاجعه پنداری: انتظار برای بدترین اتفاق شاید زمانی که از روی پلی لرزان در ارتفاع دو هزار متری عبور میکنید شرط عقل باشد ولی اینکه از دیدن یک تکه زباله در حیاط تا مرز توطئه همسایه پیش بروید مفید نیست. سعی کنید نسبت به اتفاقات روزمره خوشبین تر باشید و اصطلاحا هر لحظه تا ته ماجرا پیش نروید. بسیاری از حرکات و رخدادها ساده تر از چیزی هستند که معمولا فکر میکنیم.
 • همه یا هیچ چیز: سیاه و سفید دیدن زندگی، ارزش نگذاشتن به دستاوردها وقتی همه اهداف محقق نشد، عامل مهمی در عدم آرامش و تنش عصبی است. باید یادبگیریم که دنیا را خاکستری ببینیم. در اوج اتفاقی منفی به دنبال کوچکترین نقطه های مثبت بگردیم و انتظار نداشته باشیم افراد و رخدادها همه صد درصد در مسیر خواست و تلقی ما پیش بروند.
 • منفی نگری: اگر این اتفاق بیفتد؟ اگر دیر کنم؟ اگر ماشین خراب شود؟ و هزاران اگری که میتوانند زندگی را به شما جهنم کنند. سعی کنید به جای منفی نگری و حساب کتاب احتمالات نادر، در کنار اینکه پیش بینی های منطقی را نادیده نمیگیرید، از افکار منفی نگرانه دوری کنید و تمام تلاش خود را برای انجام درست و با دقت کارها به کار بگیرید.

جهت افکار خود را تغییر دهید

جهت افکار خود را تغییر دهید

در بسیاری از اوقات، یک موقعیت عصبی و تنش زا از نوع و جهت دید ما نشات میگیرد. چه بسا با تغییر زاویه دید به یک موضوع، بتوان از آن بهره مثبت برای پیشرفت و زندگی بهرت برد. بدبینی مثال خوبی برای این مضوع است. باید سعی کنید به جای تمرکز روی نقاط و نکات منفی و حرص در آور یک موضوع، به نتایج و نکات مثبت آن توجه بیشتری کنید.

افکار منفی ناخودآگاه شما را به سوی حال بد روانه میکنند و این حال بد خود به افکار منفی دیگری منجر شده و در دور تکراری از منفی نگری قرار بگیرید. سعی کنید با تمرکز بر جوانب مثبت یک رویداد، برای ادامه مسیر یا روابط روزمره خود، انرژی بیشتری به دست آورید.

افکار منفی را به چالش بکشید

افکار منفی را به چالش بکشید

وقتی درگیر افکار منفی و عصبی شدید و قبل از اینکه تمام وجودتان در اثر این افکار تحتت اثیر قرار بگیرد، آنها را به محکمه ذهنتان ببرید و از آنها بخواهید به شما ثابت کنند که واقعا اهمیت دارند و ارزش حرص خوردن و تنش روانی را دارند. بسیاری از این افکار نمیتوانند خود را به شما اثبات کنند و آنهایی هم که مدارک و ادله ای رو میکنند بخشی از واقعیت های مثبت را مخفی کرده اند.

برای بررسی بهتر، این محکمه ذهنی را روی کاغذ بیاورید. دو ستون مدارک و شواهد علیه و مدارک و شواهد تایید کننده فکر منفی ایجاد کنید. به عنوان مثال فکر منفی ” دیر رسیدن سر کار باعث اخراجم میشود” شما را آزار میدهد. میتوانید در ستون مدارک تایید کننده بنویسید ” فلان همکارم به دلیل همین تاخیرها اخراج شد” یا ” این هفته سه روز تاخیر داشتم و رییسم این موضوع را دیگر تحمل نخواهد کرد”. در ستون مدارک علیه فکر منفی ممکن است این را بنویسید ” من اجازه دارم تا فلان دقیقه تاخیر موجه داشته باشم و هنوز خیلی مانده تا به این عدد برسم” یا ” میتوانم با تغییر برنامه خواب این تاخیرها را جبران کنم” . در نهایت به قضاوت بنشینید که ایا حق دارید به خودتان فشار عصبی وارد کنید یا خیر.

دفترچه افکار و عقاید داشته باشید

دفترچه افکار و عقاید داشته باشید

نوشتن بی پرده و بدون سانسور افکار و تفکرات میتواند عامل مفیدی در تخلیه روانی و بار فکری باشد. یک دفترچه بردارید و افکاری که شما را ازار میدهد را روی کاغذ بیاورید. فراموش نکنید که شرط مهم این کار، صادق بودن است. کسی قرار نیست این دفترچه را بخواند و شما را قضاوت کند. بدانید که همه افراد نقطه های تاریک و روشن متفاوتی در ذهنشان دارند و فقط شما نیستید که از افکار منفی رنج میبرید.

نوشتن افکار منفی و تفرکات این مزیت را دارد که ریشه و دلیل اصلی افکار را به شما نشان میدهد. گاهی احساس میکنید از موضوعی نگران وعصبی هستید ولی وقتی ماجرا را برای خودتان بازنویسی میکنید متوجه میشوید که دلیل اصلی این حال بد، اتفاق دیگری است که زیر لایه های موضوعات دیگر خود را پنهان کرده است.

همچنین با نوشتن افکارتان منظم شده و دسته بندی میشود. در حالت عادی ممکن است افکار و اتفاقات متعدد روی یکدیگر تاثیر بگذارند و دید و قضاوت شما را محدود کنند. با نوشتن بهتر میتوانید با هر فکر و رخداد روبرو شوید و درباره آن تصمیم بگیرید.

مدیریت استرس
.

بخش دوم: دوری کردن از استرس های غیرضروری

استرس را به عنوان واقعیت بپذیرید

استرس را به عنوان واقعیت بپذیرید

همانطور که گفته شد، استرس نیرویی حیاتی برای حفظ حیات است و همیشه وجود داشته و مفید هم هست. این ما هستیم که مسیر آن را به سوی موارد غیرضروری سوق میدهیم. همچنین باید بپذیریم که عوامل استرس زا نیز همیشه و همه جا وجود دارند و نمیتوانید همه آنها را برطرف کنید. در رانندگی هرچقدر هم که رعایت قوانین را بکنید، کسی پیدا میشود که قانون را نقض کند و شما را عصبانی کند.

پس به جای تلاش برای حذف هیجانات روزمره، سعی کنید با آنها به زندگی مسالمت آمیز برسید. کمی بی خیالی و عبور بد نیست.

اگر میتوانید از موقعیت تنش زا دوری کنید

اگر میتوانید از موقعیت تنش زا دوری کنید

راه حل ساده مدیریت تنش، دوری از تنش است. تا جایی که میتوانید از موقعیت و شرایطی که ممکن است تنش ایجاد کند فاصله بگیرید. اگر دوستی با رفتارش شما را آزار میدهد، بی تعارف رابطه را قطع کنید یا ارتباط را به حداقل برسانید.

حداقل هفت موقعیت برای تنش و فشار عصبی غیرضروری یا قابل پیشگیری وجود دارند که با کمی هوشیاری میتوانید از آنها دوری کنید:

 • عذاب وجدان از خرج کردن پول
 • شلوغی و بی نظمی در خانه یا محل کار
 • دیر رسیدن
 • بدبین بودن
 • وقت گذراندن بیش از حد در فضای مجازی
 • انجام کارها در آخرین لحظه
 • حسرت و فکر کردن درباره اتفاقات گذشته

منظم تر باشید

منظم تر باشید

بیشتر مشکلات و اتفاقات نامطبوع از بی نظمی نشات میگیرند. سعی کنید کارهای روزمره و چیزهایی که قرار است به خاطر بسپارید را با استفاده از انواع یادآور ها به خود یادآوری کنید. برای این منظور راهنمایی های مقاله بگو چطور چیزهای مهم را به خاطر بسپارم؟ را مطالعه کنید.

برای قرارها و کارها برنامه ریزی و زمان بندی کنید و عوامل احتمالی برای تاخیر را در محاسبات خویش بگنجانید. وقتی کارها طبق برنامه پیش برود، دلیل کمتری برای عصبی شدن خواهید داشت.

نه گفتن را تمرین کنید

نه گفتن را تمرین کنید

شما نمیتوانید همه را راضی کنید. شما نمیتوانید به همه کمک کنید. شما نمیتوانید برای همه وقت بگذارید. پس به جای پذیرفتن و مشکلات بعدی ناشی از نتوانستن، کمبود وقت و حوصله، “نه” گفتن را یاد بگیرید.

کسی که دو سه بار با او سلام و علیک کرده اید با شما تماس میگیرد و از شما مبلغی را برای دو ساعت قرض میخواهد. شما اطمینانی از وضعیت حساب و کتاب او ندارید ولی نمیتوانید نه بگویید. پول را میدهید و دو ساعت به دو روز و دو هفته استرس و فشار عصبی تبدیل میشود.

تمرین کنید که خیلی محترمانه و قاطع نه بگویید و خود را از موقعیت های تنش زای بعدی دور نگه دارید. مقاله بگو چطور قدرت نه گفتن پیدا کنم؟ درباره چرایی و علت اهمیت نه گفتن و مقاله بگو چطور نه بگویم؟ راهکارهای نه گفتن موفق را به شما معرفی میکنند.

کارها را با دیگران تقسیم کنید

کارها را با دیگران تقسیم کنید

با یک دست بیش از یک هندوانه برداشتن یعنی وارد کردن تنش و هیجان بیجهت به خود. تقریبا همه فکر میکنند که فقط خودشان کاری را به خوبی انجام میدهند و دیگران به اندازه آنها توانایی ندارند. این موضوع باعث به هم خوردگی نظم، کمبود وقت و مشکلات دیگر میشود که همه و همه به تنش های عصبی و استرس ختم خواهند شد. سعی کنید به دیگران اعتماد کنید و وظایف را بین افراد تقسیم کنید.

شاید فکر کنید با این کار منابع جدیدی برای استرس و حرص خوردن ایجاد خواهید کرد. البته با انتخاب افراد مناسب کار این فکر زیاد نزدیک به واقعیت نخواهد بود ولی در بدترین حالت شاید همان حجم استرس و تنش را خواهید داشت ولی در عوض کلی وقت اضافه برای رسیدگی به کارها به دست می آورید.

بخش سوم: تغییر محیط پیرامون برای کاهش سطح فشار عصبی و استرس

محیط زندگی خود را تمیز کنید

محیط زندگی خود را تمیز کنید

حتی بهترین متفکران و نوابغ نیز در محیطی شلخته و بی نظم هرز میروند. بی نظمی و کثیفی علاوه بر کاهش کارایی و عملکرد ، تاثیر روانی و ذهنی منفی نیز بر شما خواهد گذاشت. سعی کنید محیط پیرامونی خود را مرتب کنید.

خود فرآیند منظم سازی و تمیزکاری محیط از جمله راهکارهایی است که به آرام شدن فکر و خلاص شدن از افکار منفی کمک خواهد کرد.

برای آماده شدن وقت بگذارید

برای آماده شدن وقت بگذارید

ورود بدون مقدمه و پیش بینی به هر فرآیندی میتواند استرس زا باشد. چه بخواهید کار روزانه را آغاز کنید و چه قرار مهمی داشته باشید.

به گونه ای برنامه ریزی کنید که همیشه فرصت کافی برای حاضر شدن از لحاظ فیزیکی و روحی برای رودررویی با اتفاقات روزمره داشته باشید. برای کار روزانه کمی زودتر از خواب برخیزید. سر حوصله لباس مناسب روز را انتخاب کنید و به سرو وضعتان رسیدیگی کنید تا با چشمان پف کرده و پیراهن چروک در محل کار حاضر شوید.

موسیقی را به زندگی خود راه بدهید

موسیقی را به زندگی خود راه بدهید

موسیقی نشان داده است که میتواند اثر عمیقی بر رفع حالات و شرایط عصبی بگذارد. محققان ثابت کرده اند که موسیقی میتواند اثری مشابه مدیتیشن بر مغز بگذارد.

موسیقی مورد علاقه خود را به همراه داشته باشید. آن را در فضای منزل یا محل کار تنین انداز کنید و یا حداقل در زمانهای ازاد با هدفون و هندزفری گوش دهید. البته توجه داشته باشید که برخی انواع موسیقی ذاتا برانگیزاننده هستند و بهتر است موسیقی ای انتخاب کنید که به شما در شرایط عصبی آرامش بدهد.

از عطرها و بوهای مطبوع کمک بگیرید

از عطرها و بوهای مطبوع کمک بگیرید

بوی خوش و مطبوع میتواند سطح هیجان و استرس شما را کنترل کرده و پایین بیاورد. ادکلن ها و اسانس های دوست داشتنی را به لباس بزنید. محیط زندگی یا محل کار را با خوشبو کننده هایی با عطر گلها بیارایید. با این کار نه تنها به شما برای کاهش فشارهای عصبی کمک میشود بلکه دیگر افراد حاضر در محیط را نیز آرام میکند و این خود احتمال ایجاد فضای پر تنش را کم میکند

محیط خود را تغییر دهید.

محیط خود را تغییر دهید.

ممکن است تغییرات در محیط هم نتواند سطح فشار عصبی ذهن شما را آرام کند. اگر فضای خانه به هم ریخته است یا محیط کار پر تنش شده است، دقایقی آنجا را ترک کنید و به محلی بروید که در آنجا احساس آرامش کنید. این محل میتواند پارک، یک کافی شاپ یا خانه والدین باشد.

برخی معتقدند که دردسر همیشه آنها را دنبال میکند و هیچ وقت آرامش ندارند. برنامه یک مسافرت بیرون از شهر را بریزید. برای مدتی همه دردسرهای روزمره را فراموش کنید و سر به بیابان بگذارید!!! به خودتان فرصتی برای تنفس و آرامش بدهدی. نیازی هم نیست حتما سفر خارجه یا راه دور بروید. اولین کوه و کمری که با آن آشنایی دارید هم میتواند محل خوبی برای تمدد فکر باشد.

با افراد تازه آشنا شوید

با افراد تازه آشنا شوید

گاهی اوقات افرادی در اطارف ما حضور دارند که وجودشان به خودی خود اعصاب ما را به بازی میگیرد. یک همکار پشت هم انداز یا دوستی که شما را آزار میده و یا همسایه ای که آداب همسایگی را رعایت نمیکند. شاید نتوانید این افراد را از زندگی خود حذف کنید ولی میتوانید در محیط های جدید و فضاهای دیگری وارد شوید و با افرادی که سنخیت بیشتری با شما دارند آشنا شوید. با توجه به علایق و سلایق خود در گروه ها و سازمان های مردم نهاد ورود کنید و با افرادی که از صحبت با آنها لذت میبرید اشنا شوید.

.

بخش چهارم: سبک زندگی متناسب برای مدیریت و کاهش تنش

مدیریت تنش و استرس با توجه به مکان

مدیریت تنش و استرس با توجه به مکان

در محیط کار:

 • کار را در محیط کار بگذارید و با زندگی خصوصی مخلوط نکنید.
 • تماسهای کاری را در زمان حضور در منزل پاسخ ندهید.
 • همسرتان را از کلیات مشکلات و داستانهای روزمره مطلع کنید ولی جزییات را برای همکاران بگذارید که بیشتر در جریان کار هستند.
 • اگر ساعات کاری شما تاثیر منفی بر زندگی خصوصی شما میگذارد، برای تغییر در آن تلاش کنید.

در محیط خانوادگی:

 • برای افراد خانواده حریمی تعیین کنید تا نتوانند در زندگی خصوصی شما دخالتی داشته باشند.
 • در تربیت و نگهداری فرزند به گونه ای عمل کنید که همه زحمات بر دوش همسر نباشد.
 • این کاملا حق شماست و البته از نظر علمی و بهداشتی کاری کاملا درست است که با همسرتان زمانهایی تنها و دور از فرزندان سر کنید. برنامه های گشت و گذار و تفریح دونفره را فراموش نکنید.

در مسائل اقتصادی:

 • درآمد و مخارج خود را متناسب با هم پیش ببرید یا پا را به اندازه گلیمتان دراز کنید.
 • مقداری پس انداز برای روز مبادا داشته باشید تا فکر و خیال و استرس ناشی از نوسانات مالی شما را اذیت نکند.
 • پول خود را در حسابهای مختلف قرار دهید و هر حساب را برای کاربرد خاص در نظر بگیرید تا ناخودآگاه پس انداز خود را از دست ندهید.
 • برای انجام کارهای اقتصادی با مشاوران کاربلد مشورت کنید و بی گدار به آب نزنید.

غذای سالم مصرف کنید

غذای سالم مصرف کنید

عقل سالم در بدن سالم است. به همین مقدار کلیشه ای و به همین مقدار موثر. خودرن غذای سالم تاثیر زیادی در ارامش و کاهش استرس دارد. هورمونهای استرس با مصرف غذاهای فست فودی و بی سر و ته در بدن آزاد میشوند. همچنین اثرات سو این مواد غذایی روی بدن به گسترش تنش و اثرات استرس می انجامند. فرض کنید در شرایط تنش عصبی بدی هستید، با خوردن غذایی حجیم (استرس باعث پرخوری نیز میشود) و چرب و چیلی،  معده را در شرایط ترش کردن و ریفلاکس قرار میدهید و این یعنی اضافه شدن بار تنش و همراه شدن آن با درد جسمی.

صبحانه کامل بخورید، سه وعده غذای اصلی و متناسب مصرف کنید، میان وعده های سبک و مقوی مصرف کنید، مقدار شکر و کافئین دریافتی در طول روز را نیز مدیریت کنید.

مصرف شکر و چای میتواند در لحظات تنش عصبی به کمک شما بیاید ولی مصرف حجیم و افراطی این مواد علاوه بر مشکلات جسمی در درازمدت باعث ایجاد بی نظمی در خواب و ایجاد وابستگی و عدم تمرکز در زمانی که در دسترس نیستند میشوند.

خوب بخوابید

خوب بخوابید

خوابیدن راه بسیار عالی در کاهشو مدیریت استرس است. خوابیدن بر حافظه، قضاوت و حال شما تاثیر مستقیم دارد. تحقیقاتی در آمریکا نشان داده است که افراد اگر ۶۰ تا ۹۰ دقیقه خواب شبانه بیشتری داشته باشند، شادتر، سالم تر و آرام تر خواهند بود.

به طور کلی افراد بین ۷ تا ۹ ساعت خواب شبانه نیاز دارند. خواب زیاد یا ناکافی میتواند سیستم روحی و روانی شما را به هم زده یا مشکلات ذهنی شما را تشدید کند.

سعی کنید هر شب به یک مقدار بخوابید، اینکه شبی ۵ ساعت و شب دیگر ۱۵ ساعت بخوابید باعث به هم ریختن نظم ، احساس خستگی و عدم تعادل در بدن شما خواهد شد. این موضوع برای زمان خواب و بیداری نیز مصداق دارد. ساعت شروع و پایان خواب شبانه را ثابت در نظر بگیرید. با این کار به خواب رفتن و بیدار شدن برایتان راحت تر بوده و شروعی پر انرژی برای روز خواهید داشت.

در صورتی که در ساعت خواب هنوز ذهنتان مشغول است و خوابتان نمیبرد، به جای غلط زدن در رختخواب، بنشینید و کمی مطالعه کنید یا یادداشت های روزانه را بنویسید. این فعالیت ها به آرام تر شدن و البته خسته شدن چشم برای خوابی راحت کمک میکند. در این شرایط دیدن تلویزیون و گردش در فضای مجازی با تلفن همراه را فراموش کنید.

عزیزانتان را بیشتر در آغوش بگیرید

عزیزانتان را بیشتر در آغوش بگیرید

تحقیقات نشان داده است که تماس فیزیکی با عزیزان و همسر باعث ترشح هورمون اوکسیتوسین در بدن شده که عامل اصلی ایجاد حس شادی و آرامش در بدن است. روردبایستی را کنار بگذارید و به صورت روتین، همسر، فرزند و عزیانتان را در آغوش بگیرید، صحبتهای محبت آمیز انجام دهید و انرژی و عشق را بین خود به اشتراک بگذارید.

عبادت کنید

عبادت کنید

از نتایج مهم و غیرقابل کتمان عبادت کردن و خلوت کردن با خالق، حس آرامش و رهایی و کاهش تنش های عصبی است. شرکت در برنامه های مذهبی یا خلوت کردن شخصی میتواند راهی باش دبرای خلاصی از فشارهای روزمره. با توجه به نوع شخصیت و وضعیت خود از این راه حل بهره بگیرید که خیر دنیا و آخرت را در خود دارد!!

با متخصص مشورت کنید

با متخصص مشورت کنید

مشاوران و روان شناسان آموزش دیده اند تا به افراد برای کاهش بار استرس و فشارها و تنش های عصبی کمک کنند. به برچسب ها و دید دیگران توجهی نکنید و با یک مشاور خوب دیدار کنید. مشاور میتواند به شما در شناخت دلایل و علائم تنش کمک کند و همچنین راه حل هایی برای کاهش و مدیریت آن به شما پیشنهاد دهد.

با عوامل استرس مبارزه هوشمندانه را آغاز کنید

با عوامل استرس مبارزه هوشمندانه را آغاز کنید

فهرستی از دلایل و مشکلاتی که تنش را در ذهن شما شعله ور میکند بنویسید و به آنها رتبه بدهید. این مشکلات میتواند از عدم همفکری با رییس، عدم تفاهم با همسر شروع شود و تا مسائلی مانند اتومبیل خرج تراش، ترافیک، همسایه پر سر و صدا ادامه یابد.

سپس برای حل و فصل مشکلات، از ساده ترینها شروع به برنامه ریزی کنید. توجه کنید که این راه حلها نباید خود عالم ایجاد تنش مضاعف باشند. هوشمند باشد و زیرکانه و باکمترین هزینه راه حل مشکل را پیدا کنید. به عنوان مثال راه حل همسایه پر سر و صدا، دعوا و زد و خورد ویا اقدام متقابل نیست، سعی کنید با کمک دیگر همسایه ها و یا با برخورد خوب و دوستانه او را متوجه رفتار خود کنید. این کار روی نود درصد افراد جواب مثبت میدهد گو اینکه بیشتر ما فکر میکنیم که همسایه ما جز آن ده درصد باقی مانده است.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در بیماری ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چرا روغن گیاهی ممکن است از روغن حیوانی مضر تر باشد؟

دلایلی برای اینکه روغن های گیاهی میتواند از چربی حیوانی مضر تر باشد روغن گیاهی    روغن گیا…