خانه بگو چرا بگو چرا عسل ممکن است نوزاد را بیمار کند؟

بگو چرا عسل ممکن است نوزاد را بیمار کند؟

۲
28
ضرر عسل برای نوزاد

دلیل علمی ضرر عسل برای نوزاد

دلیل علمی ضرر عسل برای نوزاد

+ ۱۰سال اندک .
عسل خوراکی بهشتی و پرخاصیت است و شاید صحبت از مضر بودن یا احتمال اسیب به انسان در اثر مصرف عسل حرف عجیب و غیر قابل باوری باشد.

اما ثابت شده است که این ماده پرخاصیت و مفید میتواند به نوزادان، به خصوص نوزادان کمتر از شش ماه آسیب رسانده و او را مبتلا به بیماری ای سخت و کشنده کند.

عسل طبیعی حاوی مقداری هاگ باکتریایی کولوستریدیوم بوتولینوم است. در صورت رشد و نمو این هاگ، باکتری سم بوتولینوم را آزاد میکند که عامل بیماری بسیار خطرناک و کشنده بوتولیسم است. این بیماری فلج کننده است و در صورت عدم درمان ممکن است به فلج دست، پا، حلق و سیستم تنفسی و مرگ شود.

در صورتی که این باکتری فرصت و محیط رشد خود را در دستگاه گوارش فرد پیدا کند، این سم تولید میشود. این اتفاق معمولا در روده و در شرایط بی هوازی و دمای خاصی رخ میدهد.

خبر خوب این است که سیستم ایمنی بدن افراد بزرگسال این باکتری را حتی اگر فرصت رشد و نمو پیدا کند، قبل از خطرناک شدن نابود خواهد کرد و در نتیجه حتی در صورت تولید مقداری اندک از این سم، مشکلی برای او ایجاد نخواهد شد.

در نوزادان و به خصوص نوزادان کمتر از شش ماه، سیستم ایمنی بدن هنوز به آن اندازه رشد و قدرت پیدا نکرده است که بتواند با این باکتری خطرناک مبارزه کند. بنابراین مقدار کم و اندکی از این باکتری ممکن است که در او ایجاد مشکل کرده و عوارض بیماری بوتولیسم را اشکار کند.

نوزادی که درگیر این بیماری مهلک شود، خواب آلودگی، گریه ضعیف، ضعف عضلانی و یبوست مشاهده خواهد شد و در صورت عدم تشخیص و درمان ممکن است به فلج و مرگ او منجر شود.

توجه داشته باشید که باکتری بوتولیسم نسبت به حرارت مقاومت خوبی دارد و برای کشتن و از بین بردن آن نیاز به حرارت بالای ۸۵ درجه سانتیگراد به مدت بیش از ۵ دقیقه است. از آنجایی که عسل با دریافت حرارت و گرما آسیب دیده و عملا خاصیت خود را از دست میدهد، بنابراین ایده حرارت دادن عسل نیز در این مورد کارساز نخواهد بود و بهترین کار عدم تغذیه نوزاد با عسل است.

البته این فرض درباره عسل اصیل و اصل گفته شده است و عسل های تقلبی احتمالا آسیب ها و مشکلات دیگری برای فرد ایجاد خواهد کرد. هنگام خرید عسل به شرایط و نکاتی که در شناخت و خرید عسل واقعی و اصل نیاز است در مقاله بگو چطور عسل طبیعی را از عسل تقلبی تشخیص دهم؟ توجه کنید.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در بگو چرا

۲ دیدگاه ها

 1. خرید تیر آهن

  ۹۷/۰۴/۲۰ در ۷:۱۴ ق.ظ

  میگن معده نوزاد نمیتونه عسل هضم کنه

  دیدگاه

 2. تجهیزات فست فود

  ۹۷/۰۲/۲۲ در ۱۰:۲۸ ق.ظ

  ولی ما به خواهر زادم الان ۸ ماهش ۲/۳ ماه عسل میدیم!

  دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور در تعطیلات عید چاق نشوم؟

راهکارهایی برای کنترل وزن در ایام پرخوراکی تعطیلات عید و نوروز تعطیلات عید     یک سال زحمت…