خانه بگو چرا بگو چرا عسل ممکن است نوزاد را بیمار کند؟

بگو چرا عسل ممکن است نوزاد را بیمار کند؟

۰
28
ضرر عسل برای نوزاد

دلیل علمی ضرر عسل برای نوزاد

دلیل علمی ضرر عسل برای نوزاد

+ ۱۰سال اندک .
عسل خوراکی بهشتی و پرخاصیت است و شاید صحبت از مضر بودن یا احتمال اسیب به انسان در اثر مصرف عسل حرف عجیب و غیر قابل باوری باشد.

اما ثابت شده است که این ماده پرخاصیت و مفید میتواند به نوزادان، به خصوص نوزادان کمتر از شش ماه آسیب رسانده و او را مبتلا به بیماری ای سخت و کشنده کند.

عسل طبیعی حاوی مقداری هاگ باکتریایی کولوستریدیوم بوتولینوم است. در صورت رشد و نمو این هاگ، باکتری سم بوتولینوم را آزاد میکند که عامل بیماری بسیار خطرناک و کشنده بوتولیسم است. این بیماری فلج کننده است و در صورت عدم درمان ممکن است به فلج دست، پا، حلق و سیستم تنفسی و مرگ شود.

در صورتی که این باکتری فرصت و محیط رشد خود را در دستگاه گوارش فرد پیدا کند، این سم تولید میشود. این اتفاق معمولا در روده و در شرایط بی هوازی و دمای خاصی رخ میدهد.

خبر خوب این است که سیستم ایمنی بدن افراد بزرگسال این باکتری را حتی اگر فرصت رشد و نمو پیدا کند، قبل از خطرناک شدن نابود خواهد کرد و در نتیجه حتی در صورت تولید مقداری اندک از این سم، مشکلی برای او ایجاد نخواهد شد.

در نوزادان و به خصوص نوزادان کمتر از شش ماه، سیستم ایمنی بدن هنوز به آن اندازه رشد و قدرت پیدا نکرده است که بتواند با این باکتری خطرناک مبارزه کند. بنابراین مقدار کم و اندکی از این باکتری ممکن است که در او ایجاد مشکل کرده و عوارض بیماری بوتولیسم را اشکار کند.

نوزادی که درگیر این بیماری مهلک شود، خواب آلودگی، گریه ضعیف، ضعف عضلانی و یبوست مشاهده خواهد شد و در صورت عدم تشخیص و درمان ممکن است به فلج و مرگ او منجر شود.

توجه داشته باشید که باکتری بوتولیسم نسبت به حرارت مقاومت خوبی دارد و برای کشتن و از بین بردن آن نیاز به حرارت بالای ۸۵ درجه سانتیگراد به مدت بیش از ۵ دقیقه است. از آنجایی که عسل با دریافت حرارت و گرما آسیب دیده و عملا خاصیت خود را از دست میدهد، بنابراین ایده حرارت دادن عسل نیز در این مورد کارساز نخواهد بود و بهترین کار عدم تغذیه نوزاد با عسل است.

البته این فرض درباره عسل اصیل و اصل گفته شده است و عسل های تقلبی احتمالا آسیب ها و مشکلات دیگری برای فرد ایجاد خواهد کرد. هنگام خرید عسل به شرایط و نکاتی که در شناخت و خرید عسل واقعی و اصل نیاز است در مقاله بگو چطور عسل طبیعی را از عسل تقلبی تشخیص دهم؟ توجه کنید.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در بگو چرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور در تعطیلات عید چاق نشوم؟

راهکارهایی برای کنترل وزن در ایام پرخوراکی تعطیلات عید و نوروز تعطیلات عید     یک سال زحمت…