خانه اقتصاد امور مالی بگو چطور کلاهبرداری تلفنی و پیامکی را تشخیص دهم؟

بگو چطور کلاهبرداری تلفنی و پیامکی را تشخیص دهم؟

۲
9
مقابله با کلاهبرداری تلفنی و پیامکی

نکته هایی برای شناسایی کلاهبرداری تلفنی و پیامکی

کلاهبرداری تلفنی

اندک + ۱۰سال اندک در تصمیم گیری عجله نکنید
یک تماس ناشناس خبر خوش برنده شدن شما را میدهد. یا صدایی خیرخواه به شما هشدار میدهد که هنوز کارت طلایی ماشینتان را فعال نکرده اید. گاهی هم صدایی که خود را نماینده یکی از اپراتورها معرفی میکند، سیم کارت خوشحالی به شما پیشنهاد میدهد که چهار رقم آن با شاره فعلی شما یکی است.

این هنرنمایی های رنگارنگ که هر کدام به نوعی کار برداشتن کلاه از سرتان را انجام میدهند، همان کلاهبرداری تلفنی است که امروزه به یکی از معضلات روزمره تبدیل شده اند. ورود افراد با سطح سواد و اطلاعات مختلف به تبادلات مالی مجازی این فرصت را به سودجویان داده است که با استفاده از کم اطلاعی و البته به طمع انداختن افراد، آنها را سرکیسه کرده و جیب خود را پرپول کنند.

در ادامه برخی از راهکارهای مقابله با کلاهبرداری تلفنی را بخوانید:

هیچ شخص یا نهاد یا شرکتی بدون دلیل به شما هدیه یا جایزه نمیدهد

هیچ شخص یا نهاد یا شرکتی بدون دلیل به شما هدیه یا جایزه نمیدهد

اصل طلایی درگیرنشدن در چنگال سودجویان تلفنی این است که بدانید هیچ شرکت، کارخانه، بانک، شخص و نهادی برای رضای خدا و بدون دلیل خاصی به شما جایزه و هدیه ای نخواهد داد. چرا باید بدون خرید یک مایع ظرفشویی برنده جایزه اش شده باشید یا چرا بدون استفاده از فلان اپلیکیشن هدیه ویژه دریافت کنید.

وقتی چنین پیشنهادی به شما شد، تماس را قطع کنید، از خودتان بپرسید که چرا باید کسی پول یا دارایی خود را مفت و بی دلیل در اختیار شما بگذارد؟ و وقتی هیچ دلیل منطقی ای نیافتید، لبخندی بزنید و به زندگی خود ادامه دهید.

در تصمیم گیری عجله نکنید

در تصمیم گیری عجله نکنید

از شگردهای کلاهبرداران این است که شما را به عجله بیندازند تا فرصت و قدرت تصمیم گیری و تجزیه و تحلیل را از شما سلب کنند. نگران نباشید جایزه و هدیه شما نمیسوزد. با حوصله و بدون ذوق زدگی به صحبتهای تماس گیرنده گوش کنید و نکته هایی که در ادامه گفته میشود را رعایت کنید.

ممکن است فکر کنید شاید همسر یا برادرتان با شماره شما ثبت نامی انجام داده باشند. باز هم عجله نکنید. ابتدا از آنها سوال کنید و مطمئن شوید که آیا واقعا اقدامی انجام داده اند یا خیر.

هویت تماس گیرنده را بشناسید

هویت تماس گیرنده را بشناسید

تماس گیرنده که معمولا از میان خانم ها انتخاب میشوند خیلی سریع و نامفهوم خود را معرفی میکنند و اجازه نمیدهند که شما پی به هویت سازمان یا نهاد متبوعشان شوید. این تماس گیرندگان از اسامی کلی و نامفهوم مانند “خدمات مرکزی” ، ” امداد خودرو مرکزی” ،”نمایندگی همراه اول”، ” مرکز بهداشت عمومی” یا نظایر اینها استفاده میکنند.

از تماس گیرنده بخواهید خودش و سازمان یا شرکتی که از طرف آن با شما تماس گرفته است را با جزییات معرفی کند. اگر از این کار طفره رفت بدانید که هدف کلاهبرداری قرار گرفته اید و بلافاصله گوشی را قطع کنید. فریب عبارات کلی را نخورید و جزییات را جویا شوید. پس از این موضوع تلفن را قطع کنید و خودتان با شماره تلفنهای معتبر شرکت مورد نظر یا پشتیبانی آنها  ( البته نه شماره ای که با شما تماس گرفته است) تماس بگیرید و صحت تماس را جویا شوید.

همراه اول یا ایرانسل انقدر بیکار نیستند که تک به تک با مشترکان تماس بگیرند و سیم کارتی که چهار رقمش با شماره شما یکی است را به شما بفروشند. شرکت ایران خودرو یا سایپا به کسانی که ده کارت طلایی و برنزی و امداد و غیره دارند خدمات درست و حسابی نمیدهند آنوقت منطقی است که با شما تماس بگیرند و اخطار بدهند که کارت برنزی را دریافت نکرده اید؟!؟!

مقابله با کلاهبرداری تلفنی و پیامکی

اطلاعات هویتی و حسابهای خود را به تماس گیرنده ندهید

اطلاعات هویتی و حسابهای خود را به تماس گیرنده ندهید

تا زمانی که از هویت تماس گیرنده مطلع نشدید به او اطلاعات هویتی خود را ندهید. پس از اطمینان کامل از هویت تماس گیرنده و طی مراحلی که در بالا اشاره شد، نهایتا نام و نام خانوادگی برای هر کاری کفایت میکند و اطلاعات بیشتر را منوط به مراجعه حضوری کنید.

از اطلاعات بانکی هم نهایتا یک شماره کارت یا شماره حساب برای انتقال وجه کافی است و نیازی به هیچ گونه رمز، اطلاعات اضافه یا هر عمل عجیب و غریبی روی دستگاه خودپرداز و غیره نیست.

در جواب پیامک حتی نباید همین اطلاعات را بدهید. کسی که میخواهد به شما جایزه یا هدیه ای بدهد زحمت میکشد با شما تماس میگیرد یا نماینده ای حضورا به خدمتتان میفرستد.

بیشتر کلاهبرداران با شماره همراه تماس میگیرند

بیشتر کلاهبرداران با شماره همراه تماس میگیرند

با تمام سخت گیری هایی که برای ثبت سیم کارت میشود هنوز هم راه هایی برای دور زدن وجود دارد و کلاهبرداران میتوانند سیم کارتهای فله ای تهیه کنند و به سرکیسه کردن ملت مشغول شوند.

از آنجایی که ردیابی تلفن ثابت و مکان مالک آن ساده تر است، اکثریت قریب به اتفاق کلاهبردارها از تلفن همراه با شما تماس خواهند گرفت. پس حتی اگر رامبد جوان هم از خندوانه با تلفن همراه با شما تماس گرفت به او شک کنید و از او بخواهید با تلفن ثابت به شما زنگ بزند.

کسی که جایزه میدهد، هزینه های دیگرش را نیز خواهد پرداخت

کسی که جایزه میدهد، هزینه های دیگرش را نیز خواهد پرداخت

چقدر منطقی است که کسی پانصد هزار تومان، یک میلیون تومان یا هر عدد چشمگیر دیگری به شما اهدا کند ولی نیازمند دریافت چهل پنجاه هزارتومان هزینه های پستی یا هزینه های جانبی باشد؟!!! کسی که مناعت طبع دارد و دستش به هدیه دادن های بی دلیل عادت دارد، چه نیازی به چندرغاز هزینه های جانبی دارد؟

از تماس گیرنده بخواهید که زحمت بکشد از همان مبلغی که برنده شده اید هزینه های جانبی را کم کند و مابقی را برای شما ارسال کند!!!

درباره خدمات خاص و دهان پرکن تحقیق کنید

درباره خدمات خاص و دهان پرکن تحقیق کنید

کارت خدمات طلایی پزشکی طرف قرارداد با هزار پزشک و دندان پزشک، کارت تخفیف فوق العاده از سی تا هزار درصد!!، خدمات ویژه فلان و امکانات بهمان. اینها نمونه هایی از عناوین دهان پرکنی هستند که شما را وسوسه میکنند با هزینه ای به نسبت اندک، از آنها بهره مند شوید.

قبل از هر تصمیمی درباره شرکت ارائه دهنده این خدمات تحقیق کنید. اگر در جستجوی اینترنتی دقیق مهارت دارید، درباره چنین خدماتی تحقیق کنید. صرف دیدن یک سایت نشانه اعتبار این خدمات نیست. از یک فرد مطلع بخواهید تحقیق عمیق تری برای شما انجام دهد.

نکته: تجربه نشان داده است که از این خدمات و شرکت ها در نهایت چیزی دست شما را نمیگیرد.

تماس را ذخیره کنید

تماس را ذخیره کنید

به تماس گیرنده بگویید که تماس را ضبط میکنید. کسی که قصد کلاهبرداری نداشته باشد مشکلی با این موضوع نخواهد داشت و به تماس ادامه میدهد ولی کسی که قصد کلاهبرداری داشته باشد احتمالا تماس را قطع خواهد کرد.

مهم نیست که واقعا این کار را میکنید یا خیر، مهم این است که به عکس العمل تماس گیرنده توجه کنید. در صورتی که تلفن همراه شما قابلیت ضبط تماس را دارد واقعا این کار را انجام دهید تا در صورت نیاز در اینده از آن استفاده کنید.

نرم افزار یا اپلیکیشن ناشناس نصب نکنید

نرم افزار یا اپلیکیشن ناشناس نصب نکنید

در صورتی که در پیامک ناشناس لینکی وجود دارد یا به نحوی از شما خواسته شد که نرم افزار یا اپلیکیشنی را در رایانه یا تلفن همراه خود نصب کنید، محتاط باشید.

این اپلیکیشن های ناشنای ممکن است بدون اطلاع شما دسترسی هایی به اطلاعات شما پیدا کنند یا موجودی تلفن همراهتان را منتقل و مصرف کنند.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در امور مالی

۲ دیدگاه ها

 1. مزون لباس عروس

  ۹۶/۱۱/۱۷ در ۱۲:۵۰ ب.ظ

  سلام.مطالب سایت عالیه.ممنون از شما.به امید توفیق روزافزون.

  دیدگاه

 2. لباس عروس

  ۹۶/۱۱/۰۲ در ۱۱:۱۳ ق.ظ

  تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها هستید.

  دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور هزینه سرگرمی هایم را کاهش دهم؟

پیشنهادهایی برای کم کردن هزینه سرگرمی ها کاهش هزینه های سرگرمی      امروزه روز برای مخارج …