خانه اقتصاد امور مالی بگو چطور نه بگویم؟

بگو چطور نه بگویم؟

۸
9
زوشهای نه گفتن

راهکارها و روشهای نه گفتن و رد درخواستهای دیگران

روشهای نه گفتن

اندک + ۱۰سال اندک صریح و صادقانه نه بگویید
نه گفتن به پیشنهادها و درخواستهای دیگران کار بسیار سختی است. در ولایت پر رودربایستی ما این کار سخت تر هم میشود.

بارها پیش آمده است که به دلایل گوناگونی تمایلی به انجام کاری نداشته اید ولی به جای گفتن نه دو حرفی، هزار حرف و حدیث و مشکل برایتان ایجاد شد.

همه این حرف و حدیث ها به کنار، استرس و تنش های عصبی ای که در برخی موارد متحمل شده اید شما را فرسوده و خسته کرده است. ابتدا سری به مقاله بگو چطور قدرت نه گفتن پیدا کنم؟ بزنید و با علل و چرایی اهمیت نه گفتن و رد درخواستها آشنا شوید و دلایل منطقی و اصولی آن را بشناسید. در این صورت راحت تر و بدون تردید به درخواستها پاسخ منفی خواهید داد.

در این مقاله روشهای نه گفتن و رد درخواست های نابجا را تمرین کنید:

برای پاسخ دادن عجله نکنید

برای پاسخ دادن عجله نکنید

ممکن است عکس العمل اولیه شما برای هر درخواستی بله باشد. یا اینکه در پاسخ رودر رو رودربایستی داشته باشید و نتوانید نه بگویید. از طرف دیگر شاید در نگاه اول نتوانید همه جوانب این پیشنهاد را تجزیه و تحلیل کنید و مشکلات احتمالی را شناسایی کنید.

در پاسخ به درخواست خیلی محترمانه اجازه بخواهید که به آن فکر کنید یا برنامه کاری خود را بررسی کنید و یا با همسرتان مشورت کنید. بعد از بررسی و تجزیه و تحلیل اگر درخواست به خلاف نظر شما بود پاسخ منفی بدهید.

محترمانه و دوستانه پاسخ منفی بدهید

محترمانه و دوستانه پاسخ منفی بدهید

حتی اگر طرف مقابل شما کاملا برای پاسخ منفی شنیدن آماده باشد باز هم گرفتن “نه” برای او سنگین خواهد بود. راه حل ساده تر کردن پذیرش پاسخ منفی برای او این است که این پاسخ را محترمانه و دوستانه به او بدهید. به او بگویید که چقدر دوست دارید که کمکش کنید ولی شرایط یا توانایی آن را ندارید.

با قاطعیت نه بگویید

با قاطعیت نه بگویید

نه گفتن هر چه قاطع تر و بدون تردید باشد، فرد مقابل راحت تر و بهتر آن را خواهد پذیرفت و از اصرار کردن بیجا پیشگیری خواهد شد. هر چه تردید نشان دهید یا از کلماتی نظیر مطمئن نیستم، فکر نکنم بتوانم و نظایر اینها استفاده کنید، فرد مقابل این احساس را خواهد داشت که ممکن است با اصرار یا پافشاری بتواند پاسخ مثبت بگیرد. و این موضوع کار را برای رد درخواست سخت خواهد کرد.

پاسخ نه واضح و روشن بدهید

پاسخ نه واضح و روشن بدهید

مطمئن شوید که فرد مقابل متوجه این نکته شده باشد که پاسخ شما منفی است. در برخی مواقع رودربایستی باعث میشود که پاسخ منفی را واضح و روشن اعلام نکنیم. با این کار فرد مقابل را در وضعیت نامناسبی قرار میدهیدم و حتی ممکن است او با فرض پاسخ مثبت شما دست به اقداماتی هم بزند.

بنابراین واضح و مشخص پاسخ منفی را به او اعلام کنید و از اینکه نظر شما به خوبی توسط او درک شده است اطمینان یابید.

دلایل خود را شرح دهید

دلایل خود را شرح دهید

با اینکه لزومی ندارد که برای نه گفتن حتما طرف مقابل را با ذکر دلیل و برهان اقناع کنید ولی اگر دلایل قابل توضیح و اشاره ای دارید آن را بیان کنید تا در ذهن فرد مقابل هم این موضوع بهتر جابیفتد. به این ترتیب جلوی اصرار احتمالی و پافشاری او گرفته خواهد شد.

توجه داشته باشید که اگر دلیل شما قابل بیان نیست و یا موضوعی حسی است بهتر است هیچ دلیلی نیاورید و سعی نکنید با دروغ یا بافتن آسمان و ریسمان او را از سر باز کنید. با این کار نه تنها سختی نه شنیدن را برای او ایجاد خواهید کرد بلکه در نظرش فردی دروغگو نیز جلوه میکنید.

پیشنهاد جایگزین بدهید

پیشنهاد جایگزین بدهید

در صورتی که گزینه جایگزین یا پیشنهادی برای انجام کار دارید به فرد مقابل بدهید. ممکن است او صرفا به دلیل اطلاعات کم به شما پناه آورده باشد و اگر گزینه های دیگر را میدانست خودش دست به انجام کار میزد. البته توجه داشته باشید که برای رد کردن مشکل از روی خود نباید فرد سومی را به دردسر بیندازید یا مشکلات فرد درخواست کننده را بیشتر کنید.

بگویید که در آینده به پیشنهاد او فکر خواهید کرد

بگویید که در آینده به پیشنهاد او فکر خواهید کرد

گاهی اوقات فرد از شما درخواست میکند که چیزی از او خریداری کنید. شما هم یا نیازی به آن ندارید و یا در حال حاضر برنامه ای برای خرید ندارید. با اینکه پاسخ محترمانه منفی میدهید میتوانید برای کاهش احساس بد در او، اعلام کنید که در آینده به پیشنهاد او فکر خواهید کرد و اگر نیاز داشتید با او تماس خواهید گرفت.

این با امید بیهوده دادن کاملا متفاوت است. اگر واقعا تمایلی به پیشنهاد یا درخواست او ندارید او را معطل و امیدوار نگاه ندارید. با این کار هم فرد مقابل باز هم به شما رجوع خواهد کرد و هم ممکن است با فهمیدن این موضوع روابط او با شما دچار مشکل شود و آسیب روحی یا مالی ببیند.

تواضع به خرج بدهید

تواضع به خرج بدهید

گاهی اوقات فرد درخواست کننده شما را در جایگاهی میبیند و متناسب با آن درخواست را مطرح میکند. در این موارد میتوانید تواضع به خرج دهید و به او بفهمانید که شما آن قدرت و موقعیت را ندارید که درخواست او را انجام دهید.

در صورتی که صرفا دوست ندارید که کار را انجام دهید بهتر است به جای بهانه آوردن، صادقانه بگویید این کار را نمیکنم ولی اگر واقعا توان یا قدرت و موقعیت انجام آن را ندارید محترمانه از او پوزش بخواهید و ناتوانی یا ضعف خود را به او یادآور شوید. البته مواظب باشید پیاز داغ ماجرا را زیاد نکنید.

برخی مواقع کمی بی پرده گویی نیاز است

برخی مواقع کمی بی پرده گویی نیاز است

با اینکه بهترین راه نه گفتن، بیان محترمانه و دوستانه است ولی برخی اوقات افرادی هستند که به افکار و عقاید شما توجهی ندارند و بارها پیشنهاد و درخواست خود را مطرح میکنند. در چنین مواردی شاید کمی خشانت و رک بودن باعث شود که آنها احترام به حریم دیگران را بیاموزند و دست از سر شما بردارند.

 • چرا نه گفتن مهم است

  بگو چطور قدرت نه گفتن پیدا کنم؟

  چرایی و دلایل منطقی برای نه گفتن به درخواست ها و پیشنهادها نه گفتن     ((همه چیز از یک درخ…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در امور مالی

۸ دیدگاه ها

 1. خرید دوچرخه برقی

  ۹۷/۰۳/۱۷ در ۵:۱۲ ب.ظ

  بسیار سایت خوبی دارید از مطلب شما لذت بردم

  دیدگاه

 2. قیمت ماشین لباس شویی

  ۹۷/۰۲/۳۱ در ۴:۲۲ ق.ظ

  خیلی عالی بود. مرسی به خاطر مطالب مفیدی که میزارید

  دیدگاه

 3. اجاره تلویزیون شهری

  ۹۷/۰۲/۰۲ در ۱۰:۳۴ ق.ظ

  سلام و سپاس فراوان از اشتراک گذاریتون مطالب سایت عالیه
  تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها هستید

  دیدگاه

 4. بهترین برند موتور کرکره برقی

  ۹۷/۰۱/۳۰ در ۱۰:۲۰ ق.ظ

  حقیقتا خیلی سخته نه گفتن به دیگران امیدوارم این مطلب کمک خوبی بهم بکنه

  دیدگاه

 5. کاغذ دیواری

  ۹۷/۰۱/۳۰ در ۴:۴۳ ق.ظ

  دقیقا من قیلنا این مشکل رو داشتم نمی تونستم تو بعضی شرایط نه بیارم ولی متوجه شدم که چرا باید خودمو آزار بدم و نه نگم. من دیگه هیچوقت تو رودرواسی گیر نم کنم راحت نه رو به زبون میارم

  دیدگاه

 6. ترجمه مقاله

  ۹۷/۰۱/۲۶ در ۵:۲۴ ق.ظ

  مطالب سایت عالیهههه سعی میکنم بیشتر به سایتتون سربزنم
  استفاده کردم از مطالب خوبتون

  دیدگاه

 7. طراحی بنر

  ۹۷/۰۱/۲۳ در ۴:۵۳ ق.ظ

  خیلی ممنونم بابت انتشار این مقاله بسیار مفید و کاربردی

  دیدگاه

 8. قرنیز

  ۹۷/۰۱/۲۲ در ۱۱:۳۵ ق.ظ

  ممنون که سرعت سایتتون بالاست برای این تو خیلی از سایتا رفتم ولی سرعت سایتشون بد بود خداروشکر که راحت چیزی که میخواستم پیدا کردم

  دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور هزینه سرگرمی هایم را کاهش دهم؟

پیشنهادهایی برای کم کردن هزینه سرگرمی ها کاهش هزینه های سرگرمی      امروزه روز برای مخارج …