خانه سلامت بیماری ها بگو چطور به سرعت استرس و تنش را از خود دور کنم؟

بگو چطور به سرعت استرس و تنش را از خود دور کنم؟

۰
8
کم کردن استرس

راهکارهایی برای به آرامش رسیدن در جریان یک تنش عصبی

استرس

اندک + ۱۰سال اندک .
بیخیال ترین آدم روی زمین هم که باشید، همیشه چیزی پیدا میشود که آرامش عصبی شما را به هم بریزد. میان ترمی که نزدیک است، همکاری که برایتان خط و نشان کشیده است، بدهکاری که به تماسهای شما پاسخ نمیدهد و یا فرزندی که در مسیر دید شما گام نگذاشته است.

اگر بخواهیم با همه این مسائل فشار و استرس را به ذهن و روح و روانمان وارد کنیم قاعدتا زندگی لذت بخشی نخواهیم داشت. بنابراین نیاز به کارهایی داریم که ما را در برابر عوامل ایجاد استرس ایمن کند. نکاتی که در مقاله بگو چطور در زندگی استرس و فشارهای عصبی را مدیریت کنم؟ آورده شده است به شما در این مسیر کمک میکند.

در مقابل این تمهیدات، همیشه اتفاقات و مسائلی هستند که در لحظه اتفاق می افتند و تنش و استرسی به ما وارد میکنند که باید به صورت موقت لبه تیز آنها را کند کنیم و بتوانیم تلاطم لحظه ای ذهن را آرام کنیم.

در این مقاله راهکارهایی را بشناسید که به شما برای مهار تنش های عصبی کمک میکند:

اقدامات اورژانسی برای رهایی از استرس

اقدامات اورژانسی برای رهایی از استرس

وقتی در موقعیت تنش و استرس قرار گرفتید قبل از صحبت و ادامه بحث:

 • مکث کنید و تا ده بشمارید.
 • سه تا پنج بار نفس عمیق بکشید.
 • محترمانه عذر خواهی کنید و از موقعیت تنش زا خارج شوید.
 • حداقل تا ده دقیقه از برخورد با موقعیت تنش زای تازه پرهیز کنید. در اتاقی ساکت قرار بگیرید، به تماسهای مختلف پاسخ نگویید، از خیابانهای کم ترافیک حرکت کنید و ….

از موقعیت تنش زا دور شوید

از موقعیت تنش زا دور شوید

وقتی در فضایی هستید که تنش و استرس به شما وارد میکند یک راه حل خروج از ان و حضور در فضایی متفاوت است که حداقل تنش و استرس را در شما تشدید نکند. البته همیشه این فرصت و شرایطرا نخواهید داشت که مکان را ترک کنید. اینجاست که باید دست به خیال پردازی بزنید. خود را در محیطی که دوست دارید و به شما ارامش میدهد تصور کنید. این تصور را با کمک موسیقی و تصاویر تقویت کنید.

تنفس عمیق انجام دهید

تنفس عمیق انجام دهید

تمرکز روی تنفس عمیق یکی از راههای آزاد شدن تنش های عصبی و آرامش است. تنفس عمیق حجم زیادی از اکسیژن تازه را به ریه ها وارد کرده و دی اکسید کربن را از بدن خارج میکند. این کار ضربان قلب را کاهش میدهد و حتی فشار خون را نیز کاهش میدهد.

در جریان تنش و فشار عصبی، گوشه دنجی پیدا کنید تا بتوانید آنجا بدون مزاحمت بنشینید یا دراز بکشید. ابتدا چند تنفس معمولی انجام دهید تا کمی آرامش پیدا کنید و سپس تنفس عمیق را آغاز کنید.

برای تنفس عمیق:

 • راحت بنشینید یا دراز بکشید.
 • چشمانتان را ببندید و تصویر خوشایندی را در ذهن مجسم کنید.
 • هوا را آرام آرام و از بینی به ریه ها وارد کنید
 • به شکم و قفسه سینه اجازه دهید تا بیشترین حالت ممکن باز شود
 • وقتی کاملا ریه از هوا پر شد، نفس را به آرامی لز دهان یا بینی خارج کنید.
 • این کار را چند بار تکرار کنید تا ضربان قلبتان کاهش یابد و ذهنتان آرام شود.
 • پس از به دست آوردن ارامش، مجددا به حالت عادی تنفس کنید.

تمرینهای مراقبه و یوگا انجام دهید

تمرینهای مراقبه و یوگا انجام دهید

مدیتیشن یعنی تمرینهایی که به آرامش ذهن و روح منجر شود. بنابراین میتوان از آن به عنوان دارویی برای استرس و فشار عصبی نام برد. برای دستیابی به نتیجه خوب بهتر است در کلاس های یوگا یا مراقبه شرکت کنید ولی اگر حتی فرصت کافی برای این کار ندارید کافی است خود را عادت دهید که روزانه تا بیست دقیقه مدیتیشن انجام دهد.

برای مراقبه کافی است :

 • جایی خلوت و راحت پیدا کنید
 • دو دست را در حالت راحتی قرار دهید.
 • چشمانتان را ببندید
 • روی تنفستان تمرکز کنید. هر مولکول هوا که وارد ریه تان میشود را احساس کنید.
 • مهمترین و احتمالا سخت ترین بخش مراقبه این است که باید لحظه را دریابید و مشکلات پشت سر و پیش رو را کنار بگذارید. یعنی ذهن را از همه افکار منفی و تنش زا خالی کنید. برای شروع و برای اینکه به ذهن کمک کنید میتوانید تعداد نفس هایتان را بشمارید.

حمام طولانی بگیرید

حمام طولانی بگیرید

برخی افراد با دوش گرفتن یا استفاده از وان آرامش می یابند. در صورتی که از این دسته هستید در شرایطی که از نظر عصبی و ذهنی در شرایط دشواری قرار گرفته اید حمام آب گرم بگیرید و اجازه دهید حرارت آب، ماهیچه های شما را ریلکس کرده و سطح تنش عصبی را در شما کاهش دهد.

فعالیت مورد علاقه خود را انجام دهید

فعالیت مورد علاقه خود را انجام دهید

وقتی همه چیز به هم میریزد و شرایط ذهنی و روانی ما دچار تلاطم میشود، اولین انتخاب، ترک همه علاقه مندی ها و فعالیتهای جنبی و تمرکز روی مشکل است. این بی حوصلگی و یا قرار ندادن اولویت برای فعالیتهای جنبی، خود به تشدید تنش کمک میکند. از طرفی این تشدید، کارایی و عملکرد عادی شما را نیز کاهش میدهد و به بغرنج تر شدن شرایط می انجامد.

وقتی در وضعیت پیچیده ذهنی قرار گرفته اید بد نیست سری به یکی از فعالیتهای مورد علاقه خود بزنید تا مدتی از فضای پر تنش خود فاصله بگیرید. مشغول شدن به یک ورزش مورد علاقه، سفر به طبیعت، ساختن یک وسیله و نظایر اینها به شما کمک میکند تا سطح تنش را در خود پایین آورده و خود را از نظر روحی و جسمی تازه سازی کنید.

نکته : ممکن است بگویید که فعالیت جنبی ای ندارید که به آن مشغول شوید. اشکالی ندارد، یک سرگرمی تازه برای خودتان دست و پا کنید. ورود به دنیایی نو میتواند در حل و بازکردن گره های دنیای قدیمی به شما کمک کند. آموختن یک فعالیت تازه یعنی قرار دادن ذهن در مسیری بدیع و کشف و شهودی لذت بخش. یادگیری یک زبان تازه، نقاشی و مجسمه سازی، یادگیری ورزشی که همیشه دلتان میخواست انجام دهسد و … راهکارهایی برای آرام کردن ذهن پرتلاطمتان است.

بیشتر بخندید

بیشتر بخندید

اثر مثبت خندیدن بر بهبود شرایط ذهنی و روحی اثبات شده است حتی اگر خنده مصنوعی باشد. لبخند و خنده هورمونهای مقابله کننده با استرس را در مغز آزاد میکنند و باعث ارامش شما میشوند. البته تصدیق میکنیم که خندیدن در زمانی که در میانه یک تنش عصبی قرار گرفته اید کار سخت و عجیبی است ولی لبخند در این شرایط حکم خوردن داروی تلخی را دارد که در نهایت اثر مثبتی بر شما خواهد گذاشت. برای خندیدن از یک فیلم یا سریال کمدی، دوستان با مزه، کانالهای جوک و کلیپ های خنده دار کمک بگیرید.

به فضای باز بروید

به فضای باز بروید

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، نور خورشید یکی از عوامل کاهش سطح استرس است. وقتی همه چیز در هم تنیده شد، برای مدتی به فضای باز بروید، پارکی در نزدیکی محل کار، باغی بیرون شهر، رودخانه ای در نزدیکی و هر چیزی از طبیعت که در دسترس دارید میتواند به شما کمک کند. دیدن و شنیدن صدای پرندگان و حیوانات، سر و صدای شادی بخش کودکان چیزهایی هستند که به شما برای تمدد فکر و اعصاب کمک خواهند کرد.

یک لیوان چای بنوشید

یک لیوان چای بنوشید

نوشیدن چای و قهوه گرم کمک زیادی به افزایش تمرکز و کاهش تنش ذهنی میکند. تحقیقات نشان داده است که استفاده از شکر برای شیرین کردن چای نیز این فرآیند را تسهیل خواهد کرد. البته برخی معتقدند که کافئین موجود در چای و قهوه در طولانی مدت ممکن است انریی لحظه ای شما را بالا برده و بعد از چند ساعت رخوتی در شما پدید آورند. اما در شرایط بحرانی و پرتنش بهتر است ابتدا به فکر بهبود حال خود باشید تا آینده!!!

موسیقی گوش دهید

موسیقی گوش دهید

موسیقی میتواند شما را از زمان و مکان جدا کند. موسیقی ملایم و گوش نواز مورد علاقه خود را گوش کنید و سعی کنید ذهن را ارام کنید. البته برخی موسیقی ها مانند موسیقی های متال ذاتا محرک و پر انرژی هستند و شاید انتخاب خوبی برای این لحظات نباشند.

بازی کنید

بازی کنید

بازی، به خصوص از نوع رایانه ای و موبایلی باعث میشود که گذشت زمان را فراموش کنید و مدتی در دنیایی متفاوت از حال قرار بگیرید. سری به تلفن همراهتان بزنید و بازی محبوبتان را راه بیندازید.

نرمش و کشش انجام دهید

نرمش و کشش انجام دهید

ورزش و نرمش باعث میشود که ذهنتان کار دیگری برای انجام دادن داشته باشد و اینقدر به اتفاقات پیش آمده چنگ نزند. اگر امکان دویدن در فضای باز را دارید این کار را انجام دهید. در غیر این صورت چند حرکت کششی و درجا هم میتواند خستگی و کوفتگی بدنی و ذهنی را کاهش دهد.

دویدن ورزشی است که باعث ترشح اندورفین در بدن شده که باعث احساس خوب در شما خواهد شد. شنا و غوطه ور شدن در آب، حس خوبی به شما خواهد داد و خستگی های شما را خواهد شست. شرکت در ورزشهای تیمی مانند فوتبال و والیبال فرصت آشنایی با دوستان تازه و آزاد شدن تنش ها و فشارهای روحی معجزه میکند.

به خودتان حال بدهید

به خودتان حال بدهید

در شرایط حساس کنونی !!! از فکر رژیم و پول و حساب و کتاب خارج شوید و به خودتان حالی بدهید. این حال ممکن است خرید یک نوشیدنی دوست داشتنی یا خوراکی مورد علاقه یا رفتن به سینما و خرید باشد. یک حال سبک به خودتان بدهید تا غم و غصه را بشورد و ببرد.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در بیماری ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چرا روغن گیاهی ممکن است از روغن حیوانی مضر تر باشد؟

دلایلی برای اینکه روغن های گیاهی میتواند از چربی حیوانی مضر تر باشد روغن گیاهی    روغن گیا…