خانه خانه داری شستشو بگو چطور برچسب راهنمای لباس را بخوانم؟

بگو چطور برچسب راهنمای لباس را بخوانم؟

۵
19
علائم برچسب راهنمای لباس

راهنمای علائم و نشانه های مشخصات روی برچسب راهنمای لباس

برچسب راهنمای لباس

اندک + ۱۵سال اندک علائم را با دقت بررسی کنید

لباس نویی میخرید و بی قرار پوشیدن آن هستید. بعد از اینکه حسابی با آن دور زدید و کثیفش کردید آن را داخل ماشین لباسشویی می اندازید و منتظر بازگشت پیروزمندانه عزیز دل به کمد لباسها هستید اما چیزی که در نهایت به دستتان میرسد، بیشتر به شولای پیر میخانه دارد تا لباس پر زرق و برق.

اینجاست که چشمتان به خطوط و علائم روی برچسب لباس می افتد که همچون خطوط هیروگلیف مصریان باستان با زبان بی زبانی به شما اخطار میدادند. هر پارچه و لباسی با توجه به مشخصات و ویژگی های خود برای نگهداری و شستشو نیاز به شرایط خاصی دارد. سازندگان لباس این مشخصات را در علائمی استاندارد و روی برچسبی چاپ و در قسمتی از لباس قرار میدهند. برای نگهداری بهتر، حفظ کیفیت و استفاده بهتر از هر لباس، توجه به این علائم راهنما ضروری است.

مقاله مرتبط : بگو چطور ماشین لباسشویی را تنظیم کنم؟

در این مقاله مهمترین علائم برچسب راهنمای لباس را بیاموزید:

علائم مربوط به شستشو

علائم مربوط به شستشو

این علامت های برچسب راهنمای لباس به صورت تمثیلی از یک تشت و نشانه های دیگری به عنوان شرایط شستشو طراحی شده اند.علائم برچسب راهنمای لباس

علامت شستشو بدون نشان اضافه یعنی شستشوی لباس در ماشین لباسشویی در هر شرایطی مشکلی برای آن ایجاد نمیکند. در صورتی که شستشو باید در دمای خاصی انجام شود، از دایره های کوچک درون نشان استفاده میشود. یک دایره یعنی شستشو در ۳۰ درجه سانتیگراد. دو دایره شستشو در ۴۰ درجه سانتیگراد، سه دایره، ۵۰، چهار دایره ۶۰، پنج دایره ۷۰ و شش دایره ۹۵ درجه سانتیگراد.

علائم برچسب راهنمای لباسدر صورتی که یک خط زیر نشان شستشو قرار گیرد یعنی پارچه این لباس چروک نمیشود و نیازی به اتو کردن آن نیست ولی در شستشوی آن باید دقت کرد (ماشین لباسشویی را در حالت Permanent Press قرار دهید). زمانی که دو خط زیر نشان قرار گیرد به معنی حساس بودن جنس پارچه لباس و ظریف بودن و دقت در شستشوی آن است این نشان معمولا برای پارچه های پشمی و ابریشمی استفاده میشود (ماشین لباسشویی را در حالت Delicate قرار دهید).

علائم برچسب راهنمای لباسوقتی نشان دست درون تشت وارد شود یعنی باید لباس فقط با دست شسته شود و معمولا بهترین دما ۴۰ درجه سانتیگراد خواهد بود. در صورتی که روی نشان شستشو علامت ضربدر زده شده باشد یعنی این پارچه به هیچ وجه شسته نشود.

علائم مربوط به اتو کردن

علائم مربوط به اتو کردن

علائم برچسب راهنمای لباس

نشان اتو معرف نوع و نحوه اتو کردن لباس مورد نظر است. با استفاده از دایره های کوچک، دمای مناسب اتو کردن نشان داده میشود. یک نقطه برای اتو زدن در دمای پایین  (حداکثر ۱۱۰ درجه سانتیگراد) و استفاده محتاطانه از بخار ، دو نقطه برای دمای متوسط (کمتر از ۱۵۰ درجه سانتیگراد)، سه نقطه برای اتو در دمای بالا (حدود ۲۰۰ درجه سانتیگراد) طراحی شده است و علامت ضربدر هم نشان این است که این پارچه نباید اتو شود.

علائم مربوط به خشک کردن در ماشین لباسشویی

علائم مربوط به خشک کردن در ماشین لباسشویی

علائم برچسب راهنمای لباس

نشان خشک کردن در ماشین لباسشویی به صورت دایره ای میان یک مربع طراحی شده است و دایره های کوچک نشانه درجه حرارتی است که باید خشک کن روی آن تنظیم شود. یک نقطه یعنی خشک کردن در دمای پایین، دو نقطه به معنای خشک کردن در دمای متوسط و سه نقطه خشک کردن در دمای بالا.

علائم برچسب راهنمای لباسدر صورتی که یک خط زیر نشان خشک کردن قرار گرفت نشانه حساس بودن پارچه و استفاده از تنظیمات Permanent Press برای خشک کن است. اگر دو خط استفاده شده بود به معنای استفاده از حالت Delicate در خشک کن است. ضربدر روی نشان خشک کردن نیز یعنی نباید این لباس را با خشک کن ماشین لباسشویی خشک کرد.

علائم مربوط به استفاده از سفید کننده ها

علائم مربوط به استفاده از سفید کننده ها

علائم برچسب راهنمای لباسمثلث نشانه شرایط استفاده از سفیدکننده برای لکه بری از لباس است. مثلث تو خالی یعنی از هر نوع سفیدکننده ای برای لکه بری میتوان استفاده کرد. دو خز مورب در مثلث یعنی فقط باید از سفیدکننده های اکسیژن دار و بدون کلر استفاده شود و در صورتی که مثلث تو پر با ضربدر مزین شده بود یعنی فکر استفاده از وایتکس را از سر به در کنید.

علائم مربوط به خشکشویی

علائم مربوط به خشکشویی

علائم برچسب راهنمای لباسیک دایره خالی به شما درباره استفاده از خشک شویی راهنمایی میکند. وجود حرف P در دایره به معنای این است که این لباس فقط باید خشک شویی شود. حرف F به معنای خشک شویی معمولی و ضربدر روی دایره یعنی به هیچ وجه این لباس را به خشک شویی نسپارید.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در شستشو

۵ دیدگاه ها

 1. داکت اسپیلت

  ۹۷/۱۱/۰۳ در ۱:۰۵ ب.ظ

  بسیار مفید بود متشکر

  دیدگاه

 2. عایق الاستومری

  ۹۷/۱۱/۰۳ در ۱:۰۴ ب.ظ

  خیلی خوب بود مرسی

  دیدگاه

 3. سل

  ۹۷/۰۷/۱۰ در ۱۰:۰۴ ق.ظ

  سلام.ممنون .خیلی خوب بود.

  دیدگاه

 4. کانال فلکسیبل

  ۹۷/۰۷/۰۷ در ۱:۱۹ ب.ظ

  با سلام و درود ممنون از محتوای مفیدتون

  دیدگاه

 5. داکت اسپلیت

  ۹۷/۰۲/۰۳ در ۷:۲۹ ق.ظ

  راهنمایی خوبی بود ممنون

  دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور لکه چربی را از لباس و فرش پاک کنم؟

روش پاک کردن لکه روغن و چربی از لباس، پارچه ، فرش و موکت لکه روغن     ایجاد لکه چربی روی ل…