خانه بگو چرا بگو چرا در انجام یک کار موفق نیستم؟

بگو چرا در انجام یک کار موفق نیستم؟

۰
25
عدم موفقیت در کار

دلایل عدم موفقیت در انجام یک نقشه یا برنامه یا طولانی شدن زمان انجام آن

عدم موفقیت در کار

+ ۱۰سال با توجه به کار به کاری ورود کنید که با آن آشنایی دارید
یک روز تصمیم میگیرید که اتاقتان را رنگ بزنید. یا اینکه با استفاده از تیر و تخته های حیاط پشتی برای خودتان میزی بسازید. آستینها را بالا میزنید و وارد ماجرا میشوید ولی کار به آن اندازه که فکر میکردید، ساده و روان پیش نمیرود و نهایتا با نتیجه ای شبیه نتایج پت و مت، با اعصاب خراب و خسته برنامه را تعطیل میکنید.

انجام کامل یک پروژه یا فعالیت اتفاق جذاب و دل چسبی است. انجام موفق یک فعالیت علاوه بر اینکه لذت بخش است، اعتماد به نفس را نیز بالا میبرد و توانایی هایمان را بالا میبرد. اما همیشه داستان به همین شیرینی نیست. خیلی از مواقع کار ها گره میخورند و شرایط آنگونه که برنامه ریزی کرده بودیم یا انتظار داشتیم پیش نمیروند.

احتمالا اولین مظنون در این شرایط شانس و اقبال و دست های بیگانه معرفی میشوند ولی وقتی با دقت بیشتری به ماجرا نگاه کنید متوجه میشوید که خودتان اولین دلیل عدم موفقیت و شکست هستید.

در این مقاله ببینید مهمترین نکات طولانی شدن یا عدم موفقیت در کار چیست:

اقدام به کاری که تخصصی در آن ندارید

اقدام به کاری که تخصصی در آن ندارید

شاید مهندس برق باشید ولی تا وقتی که با فاز و نول و کلید و پریز کار نکرده اید بهتر است برای ور رفتن با لوازم برقی و سیم کشی محتاط باشید. یا اینکه صرف آشنایی با چکش و میخ و اره باعث نمیشود که نجار خوبی باشید و قبل از آن باید اصول اولیه کار را از فرد ماهری یاد بگیرید. هرچقدر در کاری مهارت و با ریزه کاری های آن اشنایی بیشتری داشته باشید. کار را سریع تر و با کیفیت تر انجام خواهید داد.

اشتباه رایج این است که وقتی کار استادکاری را تماشا میکنیم احساس میکنیم همه چیز به همان سرعت، سادگی و آسانی است که به نظر می اید. غافل از اینکه آن استادکار مدتها کار و تلاش و تجربه کرده است تا به چیره دستی ای رسیده است که انجام کار را در نظر شما ساده جلوه میکند.

عدم بررسی توجیه اقتصادی

عدم بررسی توجیه اقتصادی

به نظرتان چرا خیلی از کشورها با اینکه امکان و تکنولوژی تولید را دارند ولی باز هم کالای موردنیاز خود را تولید نمیکنند و از کشور دیگری وارد میکنند؟!‌به این دلیل که میبینند ساخت آن کالا برایشان توجیه اقتصادی ندارد و وارد کردن آن برایشان به صرفه تر است. حال اگر قصد ساختن چیزی دارید یا میخواهید نقشه ای طراحی و اجرا کنید اولین موضوع این است که ببینید وقت و هزینه ای که برای این کار در نظر گرفته اید توجیه اقتصادی برایتان دارد؟ وقتی وسیله ای با قیمت الف در بازار قابل تهیه است، ساختن یا تعمیر نمونه ای با قیمتی بیشتر از آن و البته صرف وقت چه توجیهی خواهد داشت.

البته در بسیاری از موارد ممکن است حس لذت و غروری که بعد از انجام کار به وجود می آید تمام این مسائل را پوشش دهد.

عدم بررسی زمان مورد نیاز انجام کار

عدم بررسی زمان مورد نیاز انجام کار

با دیدن یک مطلب درباره درختانی که به روش بونسای پرورش پیدا کرده اند هوس میکنید برای خودتان یکی از این درختان جذاب پرورش دهید. اما بعد از چند روز زحمت کشیدن و انتظار نتیجه خاصی عایدتان نمیشود. مطلب را که دقیق تر مطالعه میکنید متوجه میشوید که دست کم دو سال وقت لازم است تا یک نهال بونسای کوچک داشته باشید.

قبل از اینکه دست به کاری بزنید زمان انجام آن را برآورد کنید و ببینید خودتان چه وقتی میتوانید خرج آن کنید. گاهی اوقات باید کاری به صورت مستمر انجام شود در حالی که این زمان برای شما وجود ندارد و در نتیجه کاری نیمه کاره و مواد اولیه ای خراب شده برایتان باقی میماند.

مطابقت ندادن بودجه با هزینه ها

مطابقت ندادن بودجه با هزینه ها

خیلی وقتها ممکن است مطمئن باشید که ساختن یا تعمیر یک کالا از خرید آن به صرفه تر است ولی وقتی بودجه شما محدود باشد و شما به این مسئله توجه نکنید، نتیجه اش یا رفتن زیر بار قرض، هزینه بودجه بخش های دیگر در این کار، صرف هزینه بدون رسیدن به نتیجه و یا طولانی شدن زمان رسیدن به نتیجه خواهد بود.

بنابراین ابتدا وضعیت جیب خود را بسنجید و سپس شروع به کار کنید. شاید هم بد نباشد کمی صبر کنید تا با پس انداز به بودجه مناسب و دلخواه برسید.

شروع کار بدون آماده کردن ابزار و مواد اولیه لازم

شروع کار بدون آماده کردن ابزار و مواد اولیه لازم

بعد از صرف زمان طولانی و رسیدن به کمرکش کار متوجه میشوید که مقداری پیچ و مهره کم آورده اید یا نیاز به ابزاری دارید که برایش برنامه ریزی نکرده اید. عدم احاطه به موضوع و محاسبه و برنامه ریزی برای ابزارهای مورد نیاز و مقدار و نوع مواد اولیه باعث میشود که کارتان پیچ بخورد و نتوانید در زمان مورد نظر به سرانجام برسید.

این اتفاق از آن دسته مشکلات وقت گیری است که تمرکز فکری فرد را نیز از بین میبرد. تصور کنید مجبور شوید روز تعطیل با لباس کار گرد شهر به دنبال یه وسیله کمیاب بگردید. یا ساعتها صبر کنید تا کسی ابزار موردنیازتان را به دستتان برساند.

پیش از آغاز کار مطمئن شوید که ابزارهای لازم و مواد اولیه و مخلفات را به مقدار کافی، سالم و آماده در اختیار دارید.

برنامه ریزی و تحقیق بیش از حد

برنامه ریزی و تحقیق بیش از حد

تاکنون درباره افرادی گفتیم که بدن برنامه ریزی و عجولانه دست به کار میزنند و از این طریق زمان و انرژی و پول را هدر میدهند. اما این سکه روی دیگری نیز دارد. افرادی هستند که آنقدر درگیر و دار تحقیق و پژوهش پیرامون کار میشوند که در نهایت نمیتوانند تصمیم بگیرند کی و چگونه کار را آغاز کنند و از چه روشی برای انجام آن بهره بگیرند.

امروزه روز در دنیای اینترنت تقریبا همه جور راه حل و آموزشی وجود دارد. طبیعی است که متدهای متنوعی برای انجام یک کار پیشنهاد شود. شما هنگام تحقیق باید این هنر را داشته باشید که بهترین پیشنهاد و روش را در کمترین زمان ممکن شناسایی کنید و از آن مهمتر، بتوانید به موقع تشخیص دهید که چه زمانی باید دست از تحقیق و انتخاب بردارید و آستین ها را بالا بزنید.

بی نظم کار کردن

بی نظم کار کردن

در بی نظمی و شلوغی همیشه وقت و تمرکزتان گم خواهد شد. قبل از شروع به کار محیط کار و اطراف خود را مرتب و منظم کنید. ابزارها و مواد اولیه را در جا و فضای مناسب قرار دهید تا دسترسی به آنها راحت باشد.

در صورتی که باید در مکان نامرتبی کار کنید، قبل از هر چیز لوازم مزاحم و وسیله های دست و پا گیر را دور کنید تا نگاه بهتری از محیط داشته باشید و راحت و سریع تر کار کنید. همچنین قبل از آغاز کار مسائل ایمنی را نیز بررسی کنید. قطع کنتور آب ، برق و گاز در صورت لزوم را فراموش نکنید.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در بگو چرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چرا روغن گیاهی ممکن است از روغن حیوانی مضر تر باشد؟

دلایلی برای اینکه روغن های گیاهی میتواند از چربی حیوانی مضر تر باشد روغن گیاهی    روغن گیا…