خانه سلامت بیماری ها بگو چطور میخچه پا را درمان کنم؟

بگو چطور میخچه پا را درمان کنم؟

۰
10
درمان میخچه

راهکارهای رفع و درمان میخچه پا

درمان میخچه

هزینه دارو + ۱۵سال اندک عامل میخچه را شناسایی کنید
هر قدم که راه میروید، انگار سوزنی به پایتان فرو میرود. البته شاید تعبیر دقیق ترش پونزی باشد که پایتان را آزار میدهد. البته تا همین چند روز پیش همه چیز بر وفق مراد بود و همچون آهویی خرامان میدویدید ولی نونوار کردن و خریدن کفش نو همانا و رفتن این پونز که گویی کف فکش کار گذاشته شده بود به پا همان.

چنین احساسی معمولا به خاطر به وجود آمدن پدیده ای به نام میخچه است. میخچه ترکیبی ناخوشایند از پوستهای مرده است که از هر چه موجود زنده پر دردسر تر است. البته خوشبختانه راه حل های خوبی برای رفع آن وجود دارد ولی نباید انتظار درمان سریع داشته باشید و این میهمان ناخوانده را باید حداقل یکی دو هفته ای تحمل کنید. بعد از به دست آوردن سلامت و برای پیشگیری از مشکلات بیشتر سری به مقاله بگو چرا میخچه به وجود می آید؟ بزنید.

[/toggle]

در این مقاله روشهای برطرف کردن و درمان میخچه پا را بخوانید:

میخچه را بشناسید

میخچه را بشناسید

هر ضایعه دردناکی که روی پا به وجود بیاید لزوما میخچه نیست. بهتر است ابتدا مطممئن شوید که دچار میخچه شده اید یا خیر. اگر تجربه قبلی ندارید بهتر است به مقاله بگو چرا میخچه به وجود می آید؟ مراجعه کنید.

علت به وجود آمدن میخچه را برطرف کنید

علت به وجود آمدن میخچه را برطرف کنید

اولین گام در رفع میخچه این است که علت آن را کشف و حذف کنید. کفش تنگ، راه رفتن های زیاد یا ایستادن بیش از حد عوامل اصلی میخچه هستند که باید مرتفع شوند. انتخاب کفش مناسب و اندازه پا که از سایش یا فشار روی پا جلوگیری کند راه حل اصلی برای مفید بودن درمان های میخچه هستند.

پا را حدود ده دقیقه در آب گرم قرار دهید

پا را حدود ده دقیقه در آب گرم قرار دهید

قبل از هرگونه اقدام درمانی باید پوست پا و به خصوص پوست سفت شده و مرده میخچه را نرم کنید. برای این منظور پا را حدود ده دقیقه در آب گرم قرار دهید تا هم آلودگی های احتمالی از روی آن شسته شده و هم پوست رطوبت به خود گرفته و نرم و پذیرای درمان شود.

در پایان پوست پا را به خوبی خشک کنید و سپس از درمانهای رایج مانند چسب میخچه یا سنگ پا بهره بگیرید.

پوست را مرطوب نگاه دارید

پوست را مرطوب نگاه دارید

در صورتی که فرصت شستشوی پا را ندارید میتوانید در طول روز از کرم های مرطوب کننده برای مرطوب نگاه داشتن پا استفاده کنید. مرطوب ماندن پوست و محل میخچه یعنی زدوده شدن راحت تر و بی دردسر تر آن.

استفاده از اسید سالیسیلیک برای درمان میخچه

استفاده از اسید سالیسیلیک برای درمان میخچه

  • اسید سالیسیلیک به عنوان یک داروی بدون نسخه پرکاربرد برای درمان میخچه و پینه استفاده میشود. با استفاده درست از این اسید معمولا میخچه طی دو هفته از بین خواهد رفت. اسید سالیسیلیک پوستهای مرده را نرم و در خود حل میکند و به مرور از بین میبرد.
  • اسید سالیسیلیک به صورت محلول مایع ، فوم، لوسیون و چسب های مخصوص میخچه و در غلظت های مختلف در داروخانه ها در دسترس هستند.
  • پیش از استفاده از این درمان ابتدا دستورالعمل استفاده از آن را به خوبی مطالعه کنید. معمولا نیاز است که چسبهای ضد میخچه را هر ۴۸ ساعت تعویض کنید و تا از بین رفتن کامل میخچه درمان را ادامه دهید. البته مراقب باشید که اسید را روی پوست سالم استفاده نکنید.
  • توجه: در صورتی که حساسیت نسبت به اسید ایجاد شد، پوست را به سرعت با آب بشویید همچنین از تماس اسید سالیسیلیک با چشم، بینی و دهان جلوگیری کنید.

استفاده از پمادهای جلدی حاوی اوره

استفاده از پمادهای جلدی حاوی اوره

برخی پمادهای جلدی حاوی ۴۵ درصد اوره وجود دارند که تاثیری مشابه اسید سالیسیلیک در مرطوب کردن و حذف پوست مرده دارد. به طور معمول این پمادها باید تا زمان حذف میخچه، دوبار در روز استفاده شوند. البته بهتر است راهنمای مصرف روی بسته بندی را به خوبی مطالعه کنید و مطابق ان مصرف کنید.

استفاده از سنگ پا

استفاده از سنگ پا

زمانی که میخچه به اندازه کافی نرم و آماده برداشتن شد، با استفاده از سنگ پا آن را از روی پوست بردارید. توجه داشته باشید که پوست تازه و سالم را با سنگ پا نسابید و اسیب تازه ای به پوست وارد نکنید.

کمک گرفتن از پزشک

کمک گرفتن از پزشک

اگر این درمانهای خانگی افاقه نکرد و یا میخچه بعد از حذف دوباره در محل رشد کرد، همچنین در صورتی که دیابت یا بیماری ای مرتبط با گردش خون دارید بهتر است با پزشک برای رفع آن مشورت کنید.

پزشکان معمولا میخچه را با استفاده از دستگاه  و تیغه مخصوص برش میزنند و از پا جدا میکنند. با کاهش لایه ها و حذف میخچه، فشار از روی عصب یا استخوان زیرین گرفته شده و درد تسکین پیدا میکند. برش میخچه ممکن است با توجه به نوع و ضخامت آن در دو یا چند جلسه صورت بگیرد.

در صورتی که عامل میخچه، نه کفش و راه رفتن که بدشکل یا نافرم بودن یک انگشت یا بخشی از پا بود، ممکن است که پزشک متخصص تشخیص دهد که نیاز است استخوان قسمت بدشکل برش خورده و ویرایش شود. در این صورت پزشک برای بیمار قرار عمل جراحی خواهد گذاشت.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در بیماری ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چرا روغن گیاهی ممکن است از روغن حیوانی مضر تر باشد؟

دلایلی برای اینکه روغن های گیاهی میتواند از چربی حیوانی مضر تر باشد روغن گیاهی    روغن گیا…