خانه سلامت بیماری ها بگو چطور سرطان سینه را تشخیص دهم؟

بگو چطور سرطان سینه را تشخیص دهم؟

۰
9
خود آزمونی پستان

روشهای خود آزمونی پستان و تشخیص وضعیت سرطان سینه

خود آزمونی پستان

اندک + ۲۰ سال اندک خود آزمونی جای تشخیص پزشک را نمیگیرد
احتمال درگیر شدن یک نفر از هشت نفر زن به سرطان سینه آنقدر بالا هست که هر خانمی نسبت به آن حساس باشد. این بیماری بعد از سرطان ریه، دومین عامل مرگ و میر در بانوان است.

به همین دلیل تشخیص به موقع این بیماری کمک بسزایی در حفظ جان بیمار و جلوگیری از پیشرفت آن خواهد داشت. نکته های مهم و اساسی در شناخت، بررسی و شرایط سرطان پستان در مقاله بگو چطور احتمال و علائم سرطان پستان را در خود بررسی کنم؟ آمده است. همچنین روش های پیشگیری و کاهش احتمال ابتلا به این بیماری در مقاله بگو چطور احتمال ابتلا به سرطان پستان را کاهش دهم؟ شرح و بسط داده شده است.

قدم اول در شناسایی علائم و نشانه های این بیماری شایع، خود فرد است. بانوان باید نسبت به طبیعت پستان خود آگاهی داشته باشند و کوچکترین علائم و نشانه های تغییر ظاهری و یا دردهای غیرطبیعی مرتبط را بررسی کنند و نسبت به آن حساس باشند.

در این مقاله با روشهای خود آزمونی پستان و بررسی و  شناخت علائم سرطان سینه آشنا شوید:

خودآزمونی تا چه حد نتیجه بخش است

خودآزمونی تا چه حد نتیجه بخش است

در گذشته برای خودآزمونی سرطان سینه ارزش و اهمیت زیادی قائل شده بود و به خانم ها پیشنهاد میشد که حداقل یک بار در هر ماه، وضعیت ناحیه پستان را بررسی کنند. این اهمیت بیش از حد به خودآزمونی باعث شده بود که افراد خود را بی نیاز از بررسی های تخصصی و پزشکی ببینند.

اصالت بخشی به تجزیه و تحلیل یک فرد عادی در مقابل تجربه متخصص باعث شد که این کار به ضد خود تبدیل شود و تحقیقات نشان داد که در نهایت خودآزمونی نتوانست میزان مرگ و میر و شناسایی بیماری را کاهش دهد.

با همه این اوصاف هنوز نمیتوان اثر مهم و پیشگیرانه خودآزمونی را در شناسایی بیماری در مراحل اولیه کتمان کرد. خودآزمونی به فرد کمک میکند تا دیدگاه دقیق تر و خاصی به این ناحیه پرخطر بدنش داشته باشد و بتواند نسبت به تغییرات احتمالی آن حساس باشد.

خود آزمونی پستان اهمیت بالایی دارد ولی نباید جایگزین بررسی های دوره ای تخصصی توسط پزشکان شود.

طبیعت و شکل پستان ها را بشناسید

طبیعت و شکل پستان ها را بشناسید

هر زن باید نسبت به حالت طبیعی و نرمال پستان های خود آگاهی کامل داشته باشد. وقتی دید دقیق و مناسبی نسبت به طبیعت این اعضا وجود داشته باشد، هر تغییر غیرطبیعی نظر را جلب کرده و اهمیت می یابد و در عوض نگرانی و استرس بی مورد نسبت به حالت عادی (ولی به نظر غیرعادی) سینه ها رخ نخواهد داد.

دید دقیق نسبت به حالت طبیعی به معنی تسلط بر شکل ظاهری، اندازه، رنگ و حالت پوست و دیگر خصوصیات پستان ها است. تقریبا هیچ گاه دو پستان به یک اندازه نیستند و هر کدام شرایط خود را دارند و نباید با هم مقایسه شوند ولی تغییر عجیب مانند تغییر اندازه، رنگ و .. روی هر کدام میتواند زنگ خطری برای ایجاد مشکل باشد.

نکته: اگر ازدواج کردهاید، از همسرتان بخواهید که به شما در خودآزمونی کمک کند. بررسی و دید پستان ها از زاویه ای دیگر باعث میشود که بخش هایی که به چشم شما کمتر دیده میشود بهتر بررسی گردد.

در خود آزمونی سرطان سینه به چه علائمی باید توجه کرد

در خود آزمونی سرطان سینه به چه علائمی باید توجه کرد

یک سری علائم مشخص و واضح وجود دارند که میتوانند نشانه شروع یا درگیری به مشکل و بیماری باشد. آشنایی با این علائم کمک میکند که خودآزمونی بهتر و موثرتری داشته باشید:

 • تغییر شکل و اندازه پستان: وجود توده سرطانی باعث تغییر حالت یا اندازه پستان میشود. این اتفاق به طور معمول در یکی از سینه ها رخ میدهد ولی در موادر معدودی هر دو سینه درگیر خواهند شد. البته هر پستان ممکن است در سیکل قاعدگی تغییر حالتهای طبیعی تجربه کند. انجام خودآزمایی در زمانی خاص نسبت به سیکل قاعدگی، کمک میکند که تصور بهتر و تشخیص دقیق تری صورت بگیرد.
 • خروج مایع از نوک پستان: اگر در دوران شیردهی به نوزاد نیستید، نباید مایعی از نوک پستان شما خارج شود. در صورت خروج مایع، به خصوص وقتی هیچ فشار یا مکشی روی آن نباشد، باید به متخصص مراجعه کنید.
 • برآمدگی در یک بخش خاص: برآمدگی و باد کردن یک بخش از پستان از علائم شایع حضور نوع تهاجمی سرطان سینه است. معمولا این برآمدگی قبل از تشخیص توده رخ میدهد.
 • تغییر شکل نوک پستان: در صورت حضور تومور در نزدیکی سطح پوست و نوک پستان، در ظاهر و شرایط آن تغییر رخ خواهد داد. در این شرایط معمولا نوک پستان به داخل کشیده شده و یا پوست اطراف روی آن را خواهد گرفت. (در برخی خانم ها این حالت طبیعی است و خود فرد میتواند این تفاوت را تشخیص دهد)
 • قرمزی و خارش: نوع التهابی سرطان پستان شیوع کمتری به نسبت بقیه دارد ولی نشانه های خاص و قابل توجه آن میتواند تشخیص را سریع تر کند. خارش، قرمزی و احساس گرما در بخشی از پستان میتواند نشانه این موضوع باشد.

خود آزمونی پستان

خود آزمونی پستان چه زمانی باید انجام شود

خود آزمونی پستان چه زمانی باید انجام شود

خود آزمونی پستان در هر زمانی قابل انجام است ولی با توجه به اینکه در دوره قاعدگی پستان ها کمی دردناک و حساس خواهد شد، بهتر است این تست بعد از آن انجام شود که بافت پستان نیز نرم شده و تست بهتر انجام خواهد شد(حدود روز هفتم ). خانم های یائسه هم میتوانند روز خاصی در ماه را برای این کار برنامه ریزی کنند.

نکته مهم در خودآزمونی ، انجام آن هر ماهه و در یک بازه زمانی خاص (مثلا تعداد روز خاص بعد از پریودی) است.

بهتر است خود آزمونی پستان هنگام یا بلافاصله بعد از حمام انجام شود. چون در این زمان پوست کاملا تمیز شده و معاینه لمسی راحت تر و دقیق تر خواهد بود.

خودآزمونی دیداری

خودآزمونی دیداری

بدون بالاپوش و سینه بند روبروی آینه بایستید و یا راحت بنشینید. در سه حالت وضعیت هر پستان را به صورت مجزا بررسی کنید و هرگونه علامت و نشانه غیرطبیعی را (که در بخش های قبل معرفی شدند) شناسایی کنید:

 • دو دست را کاملا بالای سر ببرید
 • دو دست را به صورت کت بسته کنار بدن قرار دهید
 • به صورت دو دست به کمر قرار دهید

نکته: این بررسی باید شامل تمام قسمتهای پستان و زیربغل (در حالت کشیده) باشد.

خودآزمونی لمسی

خودآزمونی لمسی

بهترین حالت برای خودآزمونی لمسی در حالت دراز کش است. در این حالت بافتهای پستان روی بدن پخش شده و آزمون لمسی راحت تر و دقیق تر صورت خواهد گرفت:

 • روی زمین دراز بکشید و دست راست خود را زیر سر قرار دهید
 • سه انگشت دست چپ را روی سینه راست قرار دهید. باید از تمام قسمت های انگشتان برای این کار استفاده کنید.
 • در لمس هر نقطه سه مقدار فشار متفاوت باید وارد شود، فشار کم برای بررسی لایه های زیر پوستی، فشار متوسط برای لایه های میانی و فشار زیاد برای بررسی بافتهای نزدیک به قفسه سینه.
 • مسیر فرضی بالا به پایین و بالعکس از زیر بغل درنظر بگیرید و تا انتهای محیط پستان ادامه دهید و انگشتان را در این مسیر حرکت دهید.
 • مسیر فرضی به صورت دایره های به مرکز نوک پستان در نظر بگیرید و انگشتان را در دایره هایی با شعاع متفاوت حرکت دهید.
 • مسیر های فرضی از نوک پستان به سمت خارج در نظر بگیرید و انگشتان را از مرکز به سمت بیرون حرکت دهید.

  نکته: کار را با حوصله و دقت انجام دهید و توجه داشته باشید که بافتهای پستان از زیر بغل شروع میشوند و این ناحیه را نباید از قلم بیندازید.

 • در مرحله بعد، همین مراحل را برای سینه چپ نیز تکرار کنید.
 • در آخرین مرحله، خانم هایی که در دوران شیردهی نیستند، باید نوک پستان را به آرامی فشار دهند. در این تست نباید هیچ گونه توده ای احساس کنند و همچنین نباید مایعی از نوک پستان خارج شود.

خود آزمونی پستان

 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در بیماری ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چرا روغن گیاهی ممکن است از روغن حیوانی مضر تر باشد؟

دلایلی برای اینکه روغن های گیاهی میتواند از چربی حیوانی مضر تر باشد روغن گیاهی    روغن گیا…