خانه اقتصاد امور مالی بگو چطور از یخ زدگی لوله های آب در زمستان جلوگیری کنم؟

بگو چطور از یخ زدگی لوله های آب در زمستان جلوگیری کنم؟

۰
11
یخ زدگی لوله های آب

نکته هایی برای پیش گیری از ترکیدن و یخ زدگی لوله های آب در زمستان

یخ زدگی لوله های آب

عایق + ۱۸سال اندک عایق کاری را با دقت انجام دهید

ساعات پایانی شب و نزدیک سحر معمولا سردترین ساعات شبانه روز هستند. در زمستان و وقتی همه در خواب هستند، سرما کار خودش را میکند و آب راکد درون لوله ها را با حوصله تبدیل به یخ میکند.

اینجاست که کمترین دردسر آب کردن آب یخ زده و بیشترین مشکل، ترکیدن قسمتی از لوله یا کنتور و منبع آب است.

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و در مناطق سردسیر یا روزهای حمله جبهه هوای سرد باید به فکر حفظ لوله های آب از سرما بود.

در این مقاله راهکارهایی برای پیشگیری از یخ زدگی لوله های آب در سرما را بخوانید:

محافظت از کنتور آب در برابر سرما و یخ زدگی

محافظت از کنتور آب در برابر سرما و یخ زدگی

 • کنتور یعنی پایانه ورود آب به منزل شما. آسیب دیدن کنتور مشکلی است که هم هزینه بالایی در پیش دارد و هم معمولا زمان بر است. بنابراین حفظ کنتور از سرما مهم ولی راحت است.
 • معمولا کنتور آب یک حوضچه یا محفظه دارد. برای حفظ کنتور از یخ زدگی کافیست این محفظه را با کمک کیسه کنفی حاوی خاک اره، لباسهای کهنه و پارچه پر کنید.
 • در صورتی که امکان نصب درپوش برای محفظه کنتور وجود دارد، این کار را انجام دهید تا در تمام طول سال، کنتور آب از ضربه و حوادث احتمالی مصون باشد.
 • اگر کنتور آب در فضای آزاد قرار دارد باید با کمک پارچه یا پشم شیشه، آن را کاملا بپوشانید.
 • نکته: در دماهای کمتر از منفی ده درجه سانتیگراد، پشم شیشه بهترین عایق برای کنتور و لوله های آب است.
 • نکته: برای اینکه آب از تانکر، منبع آب یا آبگرمکن به سمت کنتور برگشت نکند و در سرما مشکلی ایجاد نشود، از وجود و کارکرد صحیح شیر یک طرفه قبل از منابع آب مطمئن شوید.
 • نکته: اگر در منطقه سردسیر زندگی میکنید و کنتور در فضای باز و بدون پوشش قرار دارد، از اداره آب بخواهید محل کنتور را برای شما عوض کنند. بهترین محل نصب کنتور در حوضچه ای با عمق حداقل ۴۰ سانتیمتری از سطح زمین و در حالی که کنتور حداقل ده سانتیمتر از کف آن بالاتر قرار گرفته باشد.

محافظت از لوله های آب در برابر سرما و یخ زدگی

محافظت از لوله های آب در برابر سرما و یخ زدگی

 • عایق بندی لوله های آب :عایق بندی لوله های آب مهمترین روش پیشگیری از یخ زدگی است. بخشی از مسیر لوله های اب که در معرض هوای آزاد قرار دارند اولین کاندیداهای یخ زدگی و ترکیدگی هستن. این بخش ها را پیدا کنید و توسط عایق های حرارتی موجود در بازار یا نوارهای پشم شیشه کاملا بپوشانید.

  مطمئن شوید که بین عایق و لوله فاصله وجود نداشته باشد. هر چه عایق بندی چفت وبست دارتر باشد، بهتر جلوی یخ ردگی احتمالی گرفته میشود.

 • باز گذاشتن شیر آب: در گذشته توصیه میشد که یکی از شیرهای آب را در شبانه روز (به خصوص شب) باز بگذارید تا جریان آب مانع از سکون و یخ زدگی لوله ها شود. با اینکه این روش کارساز است ولی با توجه به کمبود آب در کشور و هدر رفت حجم زیادی از آب با این روش، سعی کنید از آن استفاده نکنید.
 • تخلیه آب لوله های بلا استفاده :سرما دشمن آب راکد است. آبی که در لوله و بدون استفاده بماند سریع تر یخ خواهد زد. بنابراین اقدام بعدی تخلیه لوله هایی است که از آنها استفاده نمیشود.

  به عنوان مثال اگر مدتی در منزل حضور ندارید، شیر اصلی یا فلکه آب را ببندید و با باز گذاشتن یکی از شیرها، آب موجود در سیستم لوله کشی را تا حد امکان تخلیه کنید.

 • گرم کردن خانه در زمان عدم حضور در آن :از آنجایی که بخشی از لوله ها از زیرسازی خانه یا کنار دیوارها عبور میکنند، گرم ماندن نسبی خانه (زمانی که در منزل حضور ندارید) به کاهش احتمال یخ زدن لوله ها کمک میکند. در صورتی که از سیستم پکیج یا شوفای استفاده میکنید، دمای خانه را به گونه ای تنظیم کنید که بیش از ۱۰ درجه سانتیگراد باشد.

  البته روشن ماندن بخاری گازی به هیچ وجه توصیه نمیشود.

محافظت از پکیج های دیواری در مقابل یخ زدگی

محافظت از پکیج های دیواری در مقابل یخ زدگی

خوشبختانه پکیج های دیواری خانگی از سیستمی برخوردار هستند که در صورت سرد شدن هوا و عدم گردش آب در محیط خانه، آب را به گردش در می آورند تا از یخ زدگی لوله ها جلوگیری شود.

این سیستم فقط یک نقطه ضعف دارد و آن قطع برق است. وقتی برق قطع باشد پکیج خاموش شده و در مقابل سرما بی دفاع میگردد. البته خبر خوب این است که با وصل مجدد برق، دوباره سیستمبه صورت خودکار به کار می افتد.

در صورت قطع برق و یا ترک منزل و احتمال بروز برف و کولاکی که به قطع برق طولانی مدت بینجامد، بهترین کار، تخلیه آب موجود در لوله ها با کمک شیر تخلیه پکیج و همچنین عایق کردن لوله هایی است که در هوای آزاد قرار دارند.

محافظت از منبع آب در برابر سرما و یخ زدگی

محافظت از منبع آب در برابر سرما و یخ زدگی

با توجه به افزایش جمعیت شهری و افت فشار اب لوله کشی، در بسیاری از شهرها حتی در خانه های ویلایی و یک طبقه، به منبع آب نیاز است. طبیعی است که سرما منابع آب را نیز هدف قرار میدهد و احتمال ترکیدگی آن وجود دارد. البته به دلیل حجم بالای آب منابع، معمولا یخ زدگی در هوای بسیار سرد ممکن است رخ بدهد. بهترین راه و راه حل دائمی انتقال منبع آب به محیطی سرپوشیده مانند زیرزمین است ولی اگر امکان آن نیست پوشاندن اطراف منبع با عایق پشم شیشه یا پارچه های کهنه میتواند مشکل شما را به صورت موقت حل کند.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در امور مالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور هزینه سرگرمی هایم را کاهش دهم؟

پیشنهادهایی برای کم کردن هزینه سرگرمی ها کاهش هزینه های سرگرمی      امروزه روز برای مخارج …