خانه خودرو عیب یابی و نگهداری بگو چطور قفل یخ زده ماشین را باز کنم؟

بگو چطور قفل یخ زده ماشین را باز کنم؟

۶
8
قفل یخ زده خودرو

پیشنهادهایی برای بازکردن قفل یخ زده اتومبیل

باز کردن قفل یخ زده ماشین

هزینه اندک + ۱۸سال اندک فشار وارد کردن به سوییچ ممکن است باعث شکستن آن شود

صبح سرد زمستانی و نم برف دیشب که تبدیل به یخ روی قفل های ماشین شده است و اجازه باز کردن در را به شما نمیدهد از جمله اتفاقات دوست نداشتنی!! یک صبح سرد زمستانی است.

البته سالهاست که زمستان که دیگر زمستان نیست ولی هنوز زمستان زمستان است و مشکلات خود را نیز به همراه دارد. یکی از این داستان ها یخ زدن قفل خودرو و یا کناره های درهاست.

در این شرایط شاید اولین نکته ای که به ذهنتان برسد استفاده از آب گرم یا مواد شیمیایی باشد ولی قبل از آن کمی تامل کنید و راهکارهای این مقاله را قدم به قدم انجام دهید تا از آسیب های احتمالی به خودرو پیشگیری کنید.

مقاله مرتبط: بگو چطور در زمستان یخ شیشه اتومبیل را پاک کنم؟

در این مقاله پیشنهادهایی برای باز کردن در و قفل یخ زده اتومبیل را ببینید:

همه قفل ها را بررسی کنید

همه قفل ها را بررسی کنید

قبل از اینکه متوصل به زور شوید ابتدا همه قفل ها را بررسی کنید. ممکن است یکی از آنها (به خصوص سمتی که در پناه دیوار یا فضای بسته بود) قابل گشودن و باز کردن باشد. البته احتمال این موضوع کم است و یا ممکن است ماشین را آنقدر نزدیک دیوار پارک کرده باشید که نتوانید از آن سمت وارد شوید ولی به امتحان کردنش می ارزد.

به در فشار بیاورید

به در فشار بیاورید

در صورتی که قفل مرکزی با ریموت باز شده باشد ولی در یخ زده است، به لبه های در فشار وارد کنید تا یخ بشکند و در ازاد شود. توجه داشته باشید که این فشار حتما به کناره ها وارد شود چون بخش های میانی مقابل فشار مقاومت کمتری دارد و ممکن است به داخل فرو برود و خرج صافکار را نیز برایتان به ارمغان بیاورد.

از گرمای بدن استفاده کنید

از گرمای بدن استفاده کنید

انگشتان خود را برای یک یا دو دقیقه روی قفل قرار دهید. گرمای بدنتان ممکن است بتواند قفل سخت را به زانو در آورد. البته در هوای بسیار سرد صبحگاهی احتمالا دستتان از قفل ها سردتر باشد.

راه حل دیگر دمیدن هوای گرم دهان به قفل است. اگر این دمش را با کمک یک نی انجام دهید، مسیر حرکت هوا را هدفمند کرده و از هدر رفت آن جلوگیری خواهد کرد.

استفاده از منابع حرارتی دیگر

استفاده از منابع حرارتی دیگر

 • گرمای بدن احتمالا راهکار نیست و شاید نیاز باشد به دنبال منبع حرارتی دیگری باشید. سشوار یک انتخاب خوب و بی ضرر برای این کار است. سشوار را روی قفل در و قسمتهای یخ زده بگیرید تا گرما یخ را باز کند. این کار را روی لبه های یخ زده در هم میتوانید انجام دهید.
 • اگر دسترسی به سشوار یا برق ندارید، از فندک یا کبریت استفاده کنید. با استفاده از آتش، کلید را گرم کنید و کلید گرم شده را به دهانه قفل بچسبانید تا گرمای آن یخ را باز کند. این کار را چند بار انجام دهید و البته توجه کنید که گرما، به قسمتهای پلاستیکی سوییچ آسیب نزند. از آنجایی که شعله مستقیم رنگ در را خراب خواهد کرد، یک قطعه سیم فلزی یا پیچ گوشتی میتواند برای بازکردن یخ لبه های در استفاده شود.
 • استفاده از مایع گرم راه حل دیگری است که البته ریسک هایی نیز به همراه دارد.. مقداری آب گرم ( و نه آب جوش) روی قفل و لبه های یخ زده در بریزید و منتظر باز شدن یخ بمانید. البته ممکن است نیاز به تکرار این کار باشد. نکته مهم این است که از آب جوش و یا با دمای خیلی بالا استفاده نکنید چون ممکن است این تفاوت دما به قفل و در آسیب زند. همچنین دقت کنید که اگر دما خیلی پایین باشد، سرعت عمل نقش مهمی دارد چون ممکن است تا شما آب گرم مرحله دم را آماده کنید، آب گرم مرحله اول روی در یخ بزند و مشکل شما را بیشتر کند. در نهایت مایع ریخته شده را با پارچه پاک کنید تا مجددا یخ نزند.

استفاده از محلول های ضد یخ

استفاده از محلول های ضد یخ

 • ضد یخ های شیمیایی در بازار وجود دارد که دمای ذوب اب را پایین آورده و یخ را باز میکنند. این ضد یخهای خاص را روی قفل اسپری کنید و منتظر عملکرد آن باشید.
 • البته اگر اتفاق یخ زدن درها برای شما زیاد تکرار نشده باشد احتمالا دسترسی به این ضد یخ ها نداشته باشید. در این صورا از الکل استفاده کنید. الکل ماده ایست که میتواند به راحتی یخ را آب کند. ترکیباتی که غلظت بالایی از الکل دارند میتوانند مشکل شما را مرتفع کنند.
 • اسپری خوشبو کننده یا ضد عفونی کننده های دست معمولا غلظت بالایی از الکل در خود دارند. اسپری خوشبوکننده را روی قفل اسپری کنید و امیدوار باشید که قفل ازاد شود. محلول ضد عفونی کننده دست به دلیل داشتن محتویات غیر الکلی که ممکن است قفل را دچار مشکل کنند، باید به کلید مالیده شوند و سپس کلید درون قفل قرار گیرد تا تاثیر الکل را مشاهده کنید.

  نکته: مواد شیمیایی ممکن است به رنگ خودرو اسیب بزنند پس در استفاده از آنها دقت کنید.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در عیب یابی و نگهداری

۶ دیدگاه ها

 1. ترمووود

  ۹۷/۰۱/۱۸ در ۴:۰۶ ق.ظ

  عالی بود

  دیدگاه

 2. بالابر

  ۹۷/۰۱/۱۵ در ۷:۳۹ ق.ظ

  تشکر از مطالب ارسالی

  دیدگاه

 3. خرید میلگرد بناب

  ۹۷/۰۱/۰۵ در ۸:۳۶ ق.ظ

  به امید موفقیتهای روز افزون
  سال نو مبارک

  دیدگاه

 4. نیلینگ

  ۹۶/۱۲/۱۶ در ۸:۳۱ ق.ظ

  سایت خیلی خوبی دارید باآرزوی موفقیت برای شما

  دیدگاه

 5. لوازم لودر ولوو

  ۹۶/۱۲/۰۸ در ۱۲:۴۹ ب.ظ

  سلام با تشکر از مطالب مفید و جامعی که در سایت قرار دادید

  دیدگاه

 6. گاو صندوق

  ۹۶/۱۱/۲۶ در ۴:۰۸ ق.ظ

  خیلی خوبه ممنون بابت سایت خیلی مفید و عالیتون

  دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور معاینه فنی خودرو بگیرم؟

مراحل و نکات دریافت معاینه فنی خودرو مراحل و نکات معاینه فنی خودرو     معاینه فنی ماشین یع…