خانه اقتصاد امور مالی بگو چطور نوع رنگ دیوار خانه انتخاب کنم؟

بگو چطور نوع رنگ دیوار خانه انتخاب کنم؟

۰
9
انتخاب نوع رنگ خانه

مقایسه و معرفی انواع رنگ خانه و ساختمانی، روغنی، پلاستیک و …

انتخاب نوع رنگ خانه

هزینه خرید + ۱۸سال اشنایی با رنگ آمیزی ممتناسب با کاربری انتخاب کنید
رنگ کردن خانه موضوع پر اهمیتی است. رنگ دیوارها چیزی هستند که تا مدتها با ما همراه خواهند بود و انتخاب نامناسب آنها میتواند تجربه زندگی در خانه را نامطبوع کند. اولین مرحله در این راه انتخاب رنگ است. تنالیته رنگ انتخابی شما میتواند تعریف فضای هر اتاق را تعیین کند.

پیش از آنکه دست به رنگ کردن خانه بزنید مرحله مهم دیگری نیز باید پشت سر گذاشته شود و آن انتخاب نوع رنگی است که استفاده میکنید. انواع زیادی از رنگ های ساختمانی وجود دارند که هر کدام مزیت و عیب خود را دارند و باید متناسب با کاربرد و مزیت آنها و نیاز هر اتاق از آنها استفاده کرد.

در این مقاله عیب و حسن مهمترین انواع رنگ و پوشش دیوار را بخوانید و از آن برای انتخاب نوع رنگ خانه بهره ببرید:

رنگ پلاستیک

رنگ پلاستیک

این رنگ فقط برای دیوار مناسب است و نباید روی سطوح فلزی یا چوبی استفاده شود و بهترین مکان برای استفاده از آن  سقف است که دسترسی زیادی به آن وجود ندارد. این رنگ نور را منعکس نمیکنند و پستی و بلندی های زیر کار را کمتر نشان میدهند. این رنگ برای کسانی که فرصت کمی برای رنگ آمیزی و سکونت دارند مناسب ترین گزینه است.

 • مزیت: ارزان ترین نوع رنگ است که به دلیل استفاده از حلال آب، کاربرد آن آسان، خشک شدن آن سریع و حدود یک روز است و بوی بدی ندارد.
 • عیب: به دلیل آب بودن حلال، این نوع رنگ قابلیت شستشو ندارد و لکه های روی آن به سختی از بین میرود. این موضوع وقتی کودک کنجکاو و علاقه مند به نقاشی در خانه باشد تبدیل به معضلی برای والدین میشود. رنگ پلاستیک به نسبت دیگر رنگ ها زودتر زرد شده و از سکه می افتد.
 • محل های استفاده: بهترین مکان سقف، بدترین انتخاب مکان های پر تردد و رفت و آمد نظیر راه پله ها

رنگ روغنی

رنگ روغنی

رنگ روغنی از حلالی آلی مانند تینر بهره میگیرد به همین دلیل بوی زننده ای دارد و مدتها طول میکشد تا این بو از بین برود. به دلیل حالتی شیشه ای و براق این رنگ نور اتاق را بهتر میکند ولی از طرف دیگر باعث نشان داده شدن اشکالات زیر کار نیز هست.

 • مزیت: بزرگترین حسن این رنگ قابلیت تمیز کاری و شستشوی آن است. با انعکاس بهتر نور فضا را بزرگتر نشان میدهد و در صورت زیرکاری دقیق، نمای یکدست و جذابی به اتاق میدهد.
 • عیب: بوی بد این رنگ ممکن است تا مدتها در خانه احساس شود. در برخی رنگهای روغنی از سرب استفاده میشود که برا سلامت مضر است. با توجه به نیاز به زیرسازی دقیق، هزینه های آن بیشتر از رنگ پلاستیک است و نیاز به نقاش ماهر تری برای اجرا دارد. در آینده برای رنگ کاری مجدد با نوع رنگ دیگر نیاز به لایه پرایمر وجود دارد.
 • محل های استفاده: فضاهایی با رطوبت بالا مانند توالت و حمام و همچنین آشپزخانه های پر گرد و غبار و چربی بهترین انتخاب است. (البته در صورتی که همه فضا کاشی نشده باشد). همچنین این رنگ برای همه نوع سطح چوبی، فلزی، درها و نرده ها انتخاب مطلوبی است. از آنجایی که سقف در دسترس نیست و تمیز کاری آن با شستشو بسیار سخت است، استفاده از رنگ روغنی برای آن توصیه نمیشود.

رنگ آکریلیک حلال آب یا رنگ روغنی بدون بو

رنگ آکریلیک حلال آب یا رنگ روغنی بدون بو

این رنگ تقریبا تجمعی از مزیتهای رنگ روغنی و پلاستیک را با هم دارد. در این رنگ خبری از ترکیبات مضر برای سلامت و طبیعت نیست و دانه های رنگی در پلیمر اکریلیک به صورت امولسیون قرار دارند.

 • مزیت: حلال این رنگ آب است. بنابراین خبری از بوی زننده نیست و به راحتی قابل انحلال و استفاده است. از طرفی به دلیل حضور پلیمر در این رنگ، همانند رنگ روغنی قابلیت شستشو و پاک کردن لکه ها (البته با دردسری بیشتر از رنگ روغنی) خواهد داشت. این رنگ سریع خشک میشود و نقاش میتواند به سرعت لایه های مختلف رنگ را روی هم بکشد و در نتیجه برای کارهایی با زمان کم مناسب است. بافتهای رنگ آکریلیک پستیو بلندی های زیر کار را پر میکنند و در نتیجه زیرسازی کمتر و ساده تری به نسبت روغنی خواهد داشت.
 • عیب: به براقی و درخشندگی رنگ روغنی نیست و لکه بری آن مشکل تر از رنگ روغنی است. هزینه های این رنگ از رنگ پلاستیک بیشتر و تقریبا مشابه رنگ روغنی است.
 • محل استفاده: برای دیوارها بهترین گزینه است. همچنین قرنیز، پاخورها و قابها نیز بهتر است آکریلیک باشد تا در عین اینکه نمای رنگ روغنی دارد، قابلیت شستشو نیز داشته باشد. در صورتی که از نظر بودجه در مضیقه هستید میتوانید از سقف ها صرف نظر کنید و آن را به رنگ پلاستیک بسپارید.

رنگهای مولتی کالر یا چند رنگ

رنگهای مولتی کالر یا چند رنگ

رنگهای تزیینی هستند که ذرات و الیاف متنوع رنگی در آن وجود دارد و فضای شاد و جذابی در اتاق پدید می آورد. این رنگ فقط به عنوان سطح نهایی و توسط پیستوله انجام میشود و در نتیجه نیاز به لایه زیرین دارد که میتواند پلاستیک، روغنی یا آکریلیک باشد.

 • مزیت: زیبایی و تنوع رنگ بیشتر، ضد استاتیک و عدم جذب گرد و غبار، قابلیت شستشوی محدود
 • عیب: در رنگ آمیزی مجدد به دلیل ایجاد پستی و بلندی، نیاز به زیرسازی بیشتری است. هزینه آن به نسبت بالاست.
 • محل استفاده: برای فضاهای پرتردد نظیر راهرو ها و راه پله ها و فضاهای تجاری، فضاهایی که نیاز به رنگ آمیزی شاد و با نشاط دارند مانند اتاق کودک انتخاب مناسبی است.

کنیتکس

کنیتکس

کنیتکس ترکیبی است از مواد شیمیایی، پرلیت، میک، پنبه نسوز، مواد رنگی که در سه نوع پلاستیک؛ روغنی و آکریلیک تولید میشود. این نوع پوشش زبری زیادی دارد و زیاد مناسب فضای داخلی اتاق نیست.

 • مزیت: به دلیل بافت دار بودن نیازی به زیر سازی ندارد و حتی روی سطوح سیمانی نیز قابل استفاده است. قیمت مناسبی دارد و عایق صوت و گرماست. رنگ آمیزی با آن ساده و سریع است چون به صورت پاششی انجام میشود. انواع روغنی و آکریلیک آن قابلیت شستشو دارد.
 • عیب: مهمترین عیب این نوع پوشش این است که برای تجدید رنگ باید سطح قبلی به صورت کامل تراشیده شده و حذف شود و این یعنی هزینه زیاد و زمان بر بودن کار.
 • محل های استفاده: نمای بیرون ساختمان و روی سطوح بتنی و همچنینی مناطق پرتردد ساختمان نظیر راه پله

رولکس

رولکس

از مشتقات کنیتکس است در نتیجه مزیت ها و معیاب آن را نیز با خود دارد. مهمترین تفاوت رولکس با کنیتکس این است که ذرات ریز تری دارد و در نتیجه کار نهایی لطیف تر و زیباتر است.

 • محل استفاده: در بخش های دکوری و طراحی های دکوراتیو برای ایجاد طرح و نقش های چشم نواز کاربرد دارد.

بلکا

بلکا

بلکا نوعی پوشش سلولزی است که به عنوان جایگزینی برای کاغذ دیواری پیشنهاد میشود. در این پوشش از الیاف طبیعی پنبه استفاده میشود و سطحی با حس پارچه تولید میکند.

 • مزیت: عایق جزیی حرارت و صدا است که نیاز به زیرسازی نیز ندارد. قابلیت شستشوی این پوشش با شامپو فرش و عدم جذب گرد و غبار هوا آن را مناسب محیط های بهداشتی میکند. این پوشش قابلیت ترمیم دارد و ترک نمیخورد و با سرعت قابل اجرا و نصب است.
 • عیب: همانند دیگر پوشش های بافت دار برای تجدید رنگ باید به طور کامل کنده شود.
 • محل استفاده: به دلیل استفاده از مواد طبیعی برای محیط های بهداشتی مانند بیمارستان ها مناسب است. دیوارهای دکوراتیو و تاکیدی و همچنین دیوارهای قدیمی که نخواهیم هزینه زیادی برای ترمیم آن انجام دهیم.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در امور مالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور هزینه سرگرمی هایم را کاهش دهم؟

پیشنهادهایی برای کم کردن هزینه سرگرمی ها کاهش هزینه های سرگرمی      امروزه روز برای مخارج …