خانه اقتصاد امور مالی بگو چطور رنگ خانه و اتاق را انتخاب کنم؟

بگو چطور رنگ خانه و اتاق را انتخاب کنم؟

۰
7
انتخاب رنگ خانه

نکته های مهم در انتخاب رنگ خانه، دیوارها و سقف

انتخاب رنگ خانه

تحقیق و نمونه + ۱۸سال اشنایی با انواع رنگ قبل از انتخاب نمونه کوچکی را اجرا کنید
رنگ آمیزی خانه و اتاق یکی از راههای نو کردن و تغییر حال و هوای خانه است. جنس رنگ و نوع آن میتواند محیطی را شاد، آرام، پر احساس یا خشک و عبوس کند.

البته رنگ دیوارها چیزی نیست که بتوان زود به زود و اصطلاحا هر وقت دل را زد عوضش کنیم بنابراین باید در انتخاب آن دقت و حوصله به خرج دهیم. توجه به جزییات قبل از تصمصم گیری نهایی باعث میشود که محیطی متناسب با سلیقه و نیاز خود داشته باشیم و لذت بیشتری از حضور در خانه ببریم. پس پیش از آنکه نوع رنگ دیوارهای خانه را انتخاب کنید و  شروع به رنگ آمیزی کنید این مقاله را با دقت بخوانید.

در این مقاله نکات اساسی در انتخاب رنگ خانه، اتاق، دیوارها و سقف را بخوانید:

هر رنگ از نظر روانشناسی چه تاثیری بر فضا میگذارد

هر رنگ از نظر روانشناسی چه تاثیری بر فضا میگذارد

 • سفید: نشانه خلوص و پاکی است. سفید فضای خانه را باز و روشن نشان میدهد ولی حسی از سردی و عدم صمیمیت را القا میکند.
 • سیاه: به طور کلی نشانه ترس و مرگ است اما در نقاطی میتواند نشانه قدمت و سنتی بدهد. مشکی اتاق را کوچکتر از آنچه هست به نظر میرساند اما از طرف دیگر نشانه قدرت و ابهت خواهد بود.
 • خاکستری: چون خاکستری ترکیبی از سیاه و سفید است، با توجه به اینکه کدام غالب باشد، میتواند احساس متفاوتی نزدیک به سیاه یا سفید القا کند.
 • قرمز: این رنگ به طور کلی القا کننده حس عشق، محبت ، حرارت و گرما و قدرت است. اگر در رنگ قرمز اغراق شود، میتواند باعث بالا رفتن فشار خون و ضربان قلب شود.
 • زرد: به طور کلی یادآور شادی است ولی اگر زیاده از حد استفاده شود میتواند شما را آزار داده و عصبی کند. زرد همچنین نشانه نور خورشید و انرژی مثبت است.
 • نارنجی: القا کننده حس شادی و انرژی است. نارنجی که ترکیبی از زرد و قرمز است، ترکیبی از احساس هر دو رنگ را با خود خواهد داشت.
 • سبز: حسی از سرزندگی و شادابی طبیعت را القا میکند. سبز نشانه جوانی، سلامت، حرکت و بخت بلند است. البته سبز در رنگهای تیره میتواند احساسات بد را تحریک کند.
 • آبی: رنگ مطمئن و پایدار و البته دوستانه ایست. البته آبی میتواند احساس افسردگی را تحریک کند. آبی نشانه ای از آسمان، آرامش، اعتماد به نفس است.
 • بنفش: احساس هوشمندی و شخصیت را هویدا میکند به همین دلیل از این رنگ در مدال شجاعت آمریکا استفاده میشود. این رنگ همچنین غرور، اصالت و هوش را نشان میدهد.
 • صورتی: در حالی که صورتی کمرنگ شده قرمز است ولی احساسات کاملا متفاوتی را برمی انگیزد. صورتی نشانه بهار، باروری، عشق و همفکری و همسویی است.
 • قهوه ای: در صورتی که در کنار سبز قرار بگیرد حال و هوای محیط زیست و طبیعت را القا میکند. قهوه ای نماد طبیعت، ثروت، سنت است.

انتخاب رنگ خانه

انتخاب رنگ بر اساس حال و هوای اتاق

انتخاب رنگ بر اساس حال و هوای اتاق

ابتدا باید بدانید برای اتاق و فضای مورد نظرتان چه حس و حالی مدنظر دارید. در صورتی که میخواهید احساس ارامش و راحتی را القا کنید، رنگهای سرد مانند تنالیته آبی گزینه خوبی هستند ولی اگر فضایی با احساس و با هیجانی مد نظر دارید باید به رنگهای گرم رو بیاورید. رنگهای گرم، روشن و با وضوح بالا فضایی اجتماعی تر و شلوغ تر را به ذهن می آورند و رنگهایی ترکیبی از آبی و سبز فضایی خلوت تر و آرامش بخش تر را القا میکنند.

این در اختیار شماست که فضای اتاق خواب را با انتخاب رنگی سرد، آرامش بخش کنید یا با انتخاب رنگی گرم، پر احساس. یا اینکه با انتخاب رنگی زنده، از اتاق کودک فضایی فعال و پرشور بسازید یا با رنگی خنثی حال و هوایی بزرگسالانه و آرام به آن بدهید.

برخی رنگها میتوانند فضای شما را بزرگ تر یا کوچکتر به نظر برسانند. رنگهای سرد مانند آبی، سبز یا بنفش فضای اتاق را بزرگتر نشان میدهند. برای سقف نیز انتخابهای متنوعی دارید. در صورتی که بخواهید سقف بلندتر از چیزی که هست به نظر برسد، کافی است رنگ آن را روشن تر از رنگ دیواره ها انتخاب کنید. و بالعکس این حالت نیز با انتخاب رنگی تیره تر از دیوارها برای سقف امکان پذیر است.

البته در صورتی که قصد فروش خانه را دارید و قصد دارید پیش از رفتن آن را برای صاحب جدید آماده کنید بهتر است رنگ سفید را انتخاب کنید. رنگ سفید جدای از اینکه فضا را تمیز تر و دلباز تر میکند، به فرد جدید این فرص را میدهد که فضا را با سلیقه و حال و هوای خودش رنگ آمیزی کرده و بسازد.

انتخاب رنگ بر اساس مبلمان و لوازم منزل

انتخاب رنگ بر اساس مبلمان و لوازم منزل

نکته بعدی در انتخاب رنگ، هماهنگی رنگهای استفاده شده در یک فضا است. در صورتی که در یک فضا از رنگهای ضد هم استفاده کنید، حالت اغراق آمیز، تهاجمی و شلوغ به فضا میدهد. در صورتی که به کار بردن رنگهای نزدیک به هم حس آرامش و متانت را القا میکند.

به همین دلیل در انتخاب رنگ، توجه به تنالیته رنگ مبلمان و لوازمی که در اتاق وجود دارد نتیجه نهایی کار را چشم نواز و ارامش بخش خواهد کرد. بهتر است رنگی را انتخاب کنید که در اتاق غالب باشد. البته این به این معنا نیست که دقیقا همان رنگ را برگزینید بلکه باید سعی کنید رنگ ها با یکدیگر تناقض نداشته باشند. به عنوان مثال در صورتی که رنگ مبلمان اصلی اتاق سرمه ایست میتوانید رنگ دیوارها را از رنگهای سرد روشن مانند آبی ر وشن انتخاب شود.

انتخاب رنگ با توجه به نوع و مقدار نور اتاق

انتخاب رنگ با توجه به نوع و مقدار نور اتاق

ابتدا مشخص کنید که منبع نور اتاق چیست. آیا پنجره بزرگ و دلبازی دارید یا پنجره رو به کوچه ای بن بست و کم نور باز میشود و روشنایی اتاق با نور لامپ تامین میشود.

در صورتی که نور طبیعی خوبی دارید باید به این نکته توجه کنید که شدت و جهت نور در طول روز متفاوت خواهد بود و در انتخاب رنگ باید این نکته را نیز در نظر داشت.

برای اتاقی با نور طبیعی که بیشتر در طول روز استفاده میشود رنگهایی با سایه خاکستری و تناژ رنگ زینتی (jewel tone) انتخاب مناسبی هستند. رنگهای آبی کبود و سبز زمردی نیز در نور خورشید جلوه خاصی خواهند داشت.

در فضاهایی که نور طبیعی کافی ندارند و یا در عصر و شب بیشتر استفاده میشوند، میتوان با انتخاب رنگ هایی نظیر سفید استخوانی یا زرد روشن میتواند فضا را روشن تر کرده و حس و حال نور طبیعی را ایجاد کنند.

همچنین رنگها با تغییر شدت و مقدار منبع نور، متفاوت به نظر میرسند. نور خورشید معمولا خالص ترین نما از رنگ را ارایه میدهد در حالی که لامپهای مهتابی سایه ای از رنگ آبی اضافه خواهد کرد و لامپهای آفتابی سایه ای از رنگ زرد به فضا خواهد داد. قبل از انتخاب نهایی تونالیته رنگ موردنظرتان، آن را روی بخشی از دیوار یا روی یک تخته نمونه انجام دهید و تاثیر نور لامپ یا نور آفتاب را بر آن مشاهده کنید.

انتخاب رنگ خانه

همه خانه و اتاق ها را با هم درنظر بگیرید

همه خانه و اتاق ها را با هم درنظر بگیرید

تناسب رنگ اتاق ها با یکدیگر به فضای خانه حسی از یکدستی خواهد داد. رنگ ها را با توجه به نسبت میان فضا ها و ارتباط انها با یکدیگر انتخاب کنید. انتخاب نامتناسب رنگ ها باعث ایجاد حس جزیره ای بین فضا ها شده و روی بیینده و افراد حاضر در محل احساس ناخوشایندی ایجاد خواهد کرد.

توجه به نوع دیوارها در انتخاب رنگ

توجه به نوع دیوارها در انتخاب رنگ

در صورتی که دیوارهای یکسره و یکدست در اختیار داشته باشید تا اینکه دیوار توسط در و پنجره و عناصر دیگر پوشیده شده باشد، انتخاب رنگ میتواند متفاوت باشد. در حالت اول رنگ انتخاب شده تاثیر زیادی در شرایط و نمای اتاق خواهد گذاشت و دقت بیشتری را میطلبد. در حالت دوم به دلیل وجود رنگ ها و نورهای متنوع، در انتخاب رنگ باید شرایط  و ترکیب رنگ اطراف بیشتر مد نظر قرار گیرد.

نمونه های رنگ شده ببینید

نمونه های رنگ شده ببینید

با یک جستجوی ساده در موتورهای جستجو به تصاویر متعددی از چینش دکوراسیون ورنگ آمیزی دیوارها برمیخورید که میتوانند ایده های جالبی از ترکیب رنگ ها و همنشیین آنها در اختیارتان بگذارند. آنها را بررسی کنید و نزدیک ترین ها به سلیقه و نظر خود را انتخاب کنید. البته توجه کنید که ممکن است رنگ ها در تصاویر دستکاری شده باشد و اجرای آنها روی دیوارهای منزل لزوما به شفافیت یا زیبایی تصاویر نشود.

از رنگ ها و طرح های تکمیلی کمک بگیرید

از رنگ ها و طرح های تکمیلی کمک بگیرید

رنگ دیوارها میتواند یکدست و خالص نباشد و بتوانید با استفاده از طرح های بزرگ و کوچک به آن زیبایی و جذابیت خاصی ببخشید. همچنین میتوانید رنگ های صنعتی انتخاب کنید که دارای رنگدانه های متنوعی است که در اجرای نهایی روی رنگ انتخاب شده، ترکیب متنوعی را ایجاد میکند.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در امور مالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور هزینه سرگرمی هایم را کاهش دهم؟

پیشنهادهایی برای کم کردن هزینه سرگرمی ها کاهش هزینه های سرگرمی      امروزه روز برای مخارج …