خانه خودرو جریمه های رانندگی بگو چطور نمره منفی گواهینامه محاسبه و پاک میشود؟

بگو چطور نمره منفی گواهینامه محاسبه و پاک میشود؟

۱
36
نمره منفی گواهینامه

میزان نمره منفی گواهینامه برای تخلفات، نحوه محاسبه و پاک شدن آن

نمره منفی گواهینامه

هزینه اندک + ۱۸ سال اندک .
به دلیل کیفیت بی نظیر!! رانندگی در کشور ما، قانون گذاران به این نتیجه رسیده اند که صرف جریمه کردن خودرو متخلف برای کاهش تخلفات کافی نیست و گه گاهی نیاز است که شخص راننده نیز جریمه شود. برای این منظور ساز و کار نمره منفی در قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی قرار گرفت.

در این قانون برای هر تخلف، علاوه بر جریمه نقدی، نمره منفی در سوابق گواهینامه راننده متخلف درج میشود و در صورت رسیدن این نمره منفی به حد نصاب مشخص شده، جریمه هایی نظیر توقیف گواهینامه راننده و جرایم نقدی تعریف شده است.

مقاله مرتبط: بگو چطور از میزان خلافی ماشین مطلع شوم و آن را پرداخت کنم؟

در این مقاله میبینیم که نمره منفی هر تخلف چه مقدار است، در چه صورتی این نمره منفی به جریمه منجر میشود، چگونه نمره منفی پاک میشود و چطور میتوان نمره منفی گواهینامه را استعلام کرد:

نمره منفی هر تخلف چقدر است

نمره منفی هر تخلف چقدر است

بر اساس قانون تخلفات رانندگی مصوب سال ۱۳۸۹ هر جریمه مطابق جدول زیر، نمره منفی ای در سوابق گواهینامه راننده متخلف به دنبال خواهد داشت. براساس قانون، تخلفات ثبت شده توسط افسران یا دوربین های ثبت تخلف، در اداره راهنمایی ورانندگی بررسی شده و براساس جدول اعلامی، نمره منفی در سوابق راننده خودرو ثبت میشود.

بیشترین نمره های منفی برای تجاوز بیش از ۵۰ کیلومتر در ساعت از سرعت مجاز و رانندگی در حالت مستی درنظر گرفته شده با ۱۰ واحد و پس از آن حرکات نمایشی با خودرو، عدم رعایت مقررات ایمنی حمل بار با ۸ واحد و در درجه های بعد، سبقت غیرمجاز، عبور از چراغ قرمز، سرعت غیرمجاز و … قرار دارند.

نکته: به جز تخلفات ۱ تا ۷، بقیه تخلفات در هر ۲۴ ساعت، یک بار محاسبه خواهند شد. یعنی اگر راننده ای در یک روز دوبار به علت عبور از محل ممنوع جریمه شود، فقط یک بار نمره منفی برای او در نظر گرفته خواهد شد.

نمره منفی گواهینامه

نمره منفی چگونه به جریمه تبدیل میشود

نمره منفی چگونه به جریمه تبدیل میشود

براساس قانون، با توجه به مجموع نمرات منفی راننده، جریمه توقیف گواهینامه و جریمه نقدی در نظر گرفته شده است:

 • چنانچه متخلف دارای ۳۰ ( نمره منفی باشد گواهینامه او به مدت سه ماه ضبط و در پایان مدت مزبور با پرداخت چهل هزارتومان جریمه نقدی به او بازگشت داده خواهد شد.
 • راننده متخلفی که یکبار گواهینامه اش ضبط شده باشد، در صورت کسب مجدد ۲۵ نمره منفی، گواهینامه اش به مدت شش ماه ضبط و در پایان مدت مقرر، با پرداخت شصت هزارتومان جریمه، آزاد خواهد شد.
 • راننده ای که دوبار گواهینامه اش توقیف شود، در صورت کسب مجدد ۲۰ نمره منفی، گواهینامه اش باطل میشود و بعد از یک سال باید با پرداخت صد هزار تومان جریمه، مجددا دوره آموزش رانندگی را طی کند و گواهینامه جدید بگیرد.

چند نکته مهم درباره نمره های منفی:

 • وقتی نمرات منفی راننده ای به حد نصاب یکی از بندها برسد، به وی اطلاع داده میشود که گواهینامه خود را ظرف حداکثر ۲۰ روز به اداره راهنمایی و رانندگی تحویل دهد، در غیر این صورت و نداشتن عذر موجه، جریمه های زمانی و ریالی هر بند دوبرابر خواهد شد.
 • مبنای شمارش نمره های منفی، از تاریخ پایان یافتن زمان توقیف گواهینامه است.
 • اگر راننده متخلف در زمان ضبط بودن گواهینامه اقدام به رانندگی کند، با او مشابه کسی برخورد خواهد شد که بدون گواهینامه پشت فرمان بنشیند. این موضوع درمورد بیمه شخص ثالث و حوادث بسیار با اهمیت است.
 • اگر گواهینامه راننده وسیله نقلیه عمومی مانند اتوبوس مشمول جریمه و توقیف شود، به او رسید موقتی با اعتبار حداکثر سه روز داده میشود تا مسافران و یا بار خود را به مقصد برساند.

نمره منفی چگونه پاک خواهد شد

نمره منفی چگونه پاک خواهد شد

برای پاک شدن نمره منفی تنها شرط لازم، نگرفتن نمره منفی در یک بازه زمانی معین است. یعنی نمره منفی چیزی شبیه جریمه نیست که پرداخت کنید و حذف شود.

بنابر قانون اگر راننده متخلف تا شش ماه بعد از آخرین نمره منفی (البته زمانی که در دو حالت اول جرایم نمره منفی قرار داشته باشد) و تا یکسال بعد از آخرین نمره منفی ( وقتی مشمول بند سوم جریمه نمره منفی باشد) نمره منفی دریافت نکند، کلیه نمره های منفی او تا آن تاریخ پاک خواهد شد.

چگونه نمره منفی گواهینامه خود را بدانیم

چگونه نمره منفی گواهینامه خود را بدانیم

برای استعلام نمره منفی گواهینامه خود میتوانید از طریق پیامک یا مراجعه به سایت راهور اقدام کنید.

برای استعلام پیامکی کافی است شماره گواهینامه خود را به سامانه ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ پیامک بزنید و منتظر دریافت نتیجه باشید.

نکته: بعد از ارسال پیامک، ابتدا پیامکی به شما ارسال میشود که اعلام میکند ” شما درخواست سرویس خلافی و نمره منفی با تعرفه ۳۵۰۰ ریال را داده اید. برای تایید عدد ….. را مجددا به شماره ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ ارسال کنید. “با ارسال عدد اعلام شده در پایمک، مبلغ فوق از حساب شما کسر شده و نتیجه برایتان ارسال میشود.

برای استعلام اینترنتی، به بخش استعلام نمره منفی سایت راهور مراجعه کنید و با وارد کردن شماره گواهینامه، نامه اعمال خود را تحویل بگیرید.

نکته: اطلاعات نمره منفی سامانه به روز و لحظه ای نیست و ممکن است مربطو به چند روز قبل باشد. این تاریخ در متن پیامک یا در سایت نمایش داده میشود. بنابراین اگر در چند روز گذشته تخلفی کرده باشید ممکن است در این استعلام نمره منفی اش لحاظ نشده باشد.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در جریمه های رانندگی

یک دیدگاه

 1. ورق پلی کربنات

  ۹۷/۰۳/۱۲ در ۱۰:۵۵ ق.ظ

  سلام،خسته نباشین واقعا مطالب خوب و جذابی درج میکنین

  دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور معاینه فنی خودرو بگیرم؟

مراحل و نکات دریافت معاینه فنی خودرو مراحل و نکات معاینه فنی خودرو     معاینه فنی ماشین یع…