خانه خودرو سانحه و تصادف بگو چطور بدون ترمز اتومبیل را متوقف کنم؟

بگو چطور بدون ترمز اتومبیل را متوقف کنم؟

۰
35
متوقف کردن خودرو بدون ترمز

روش متوقف کردن خودرو در زمان بریدن ترمز و مشکل در سیستم ترمز خودرو

خودرو بدون ترمز

هزینه اندک + ۱۵ سال اندک آرامش خود و سرنشینان را حفظ کنید
صحنه های فیلم های هیجان انگیز با اتومبیل هایی که ترمزشان بریده است و رانندگان مضطرب برای ما آشناست. لحظه هایی پر استرس که با فکر سرانجام قهرمان اصلی سر میکنیم و امیدوارم او راهی برای متوقف کردن خودرو بدن برداشتن خراش پیدا کند.

اما اینها همه فیلم نیستند و گاهی در زندگی واقعی این اتفاق رخ میدهد. آنگاه است که ما به عنوان قهرمان زندگی خودمان باید با هیجان و استرس مبارزه کنیم و با فکرو البته آشنایی با نکاتی ریز، اتومبیل ترمز بردیه را با کمترین خسارت جانی و مالی متوقف کنیم.

در ادامه راهکارهای متوقف کردن خودروی بدون ترمز یا ترمز بریده را بخوانید و البته به قهرمان فیلمها نیز نشان بدهید:

آرامش خود را حفظ کنید

آرامش خود را حفظ کنید

اولین، راحت ترین و البته سخت ترین توصیه حفظ آرامش و مدیریت هیجان و استرس است. باید بدانید عجله و هول شدن نتیجه ای جز افزایش خطر و بالارفتن احتمال آسیب دیدگی نخواهد داشت. پس افکار خود را متمرکز کنید و آرامش خود را حفظ کنید.

در صورتی که سرنشینان جلو و عقب خودرو کمربند ایمنی نبسته اند با آرامش از آنها بخواهید این کار را انجام دهند و در جای خود محکم و ساکت بنشینند.

خودروهای اطراف را از مشکل خود باخبرکنید

خودروهای اطراف را از مشکل خود باخبرکنید

جفت راهنمای خودرو را روشن کنید تا اتومبیل های اطراف و عابران احتمالی متوجه شوند که نکته ای در رانندگی شما وجود دارد و فاصله مناسبی از خودرو شما بگیرند.

به خط کند رو خیابان بروید

به خط کند رو خیابان بروید

رفتن به خط کند رو خیابان یا اتوبان باعث میشود که رانندگانی که قصد تردد با سعرت بالا دارند و یا عجول هستند، به راحتی از کنار شما عبور کنند و تمرکز شما فقط صرف کنترل خودرو شود.

نکته: البته طبیعی است که این کار زمانی جایز است که خط کندرو خلوت باشد وگرنه ممکن است پشت خودرویی سنگین و کند رو قرار بگیرید که متوجه شرایط شما نیست و خطر تصادف به وجود بیاید.

اجازه ندهید خودرو خاموش شود

اجازه ندهید خودرو خاموش شود

با خاموش شدن خودرو، علاوه بر ترمز، سیستم فرمان و کنترل ماشین نیز از دستتان خارج خواهد شد و مشکلاتتان دوچندان میشود.

پا را از روی پدال گاز بردارید

پا را از روی پدال گاز بردارید

بلافاصله پا ار از روی پدال گاز بردارید تا هم سرعت خودرو کاهش یابد و هم هیجان و استرس باعث نشود که ناخودآگاه سرعت خودرو را بیشتر کنید. در صورتی که از کروز کنترل استفاده میکنید بلافاصله آن را خاموش کنید.

وضعیت پدال گاز را بررسی کنید

وضعیت پدال گاز را بررسی کنید

روی پدال گاز فشار بیاورید:

  • اگر پدال به راحتی و بدون مقاومت پایین رفت به احتمال زیاد کاهش یا از دست رفتن روغن ترمز علت مشکل است و ممکن است بتوانید با چند بار زدن پدال (چیزی شبیه تلمبه زدن) کمی از قدرت ترمز را به دست آورید. این عمل را چندبار با شدت انجام دهید و به دو سه بار تلمبه زدن قانع نشوید. سیستم ترمز ABS فقط با ترمز های محکم فعال میشود و اگر ترمز معمولی روی خودرو شما نصب باشد، ضربه زدن های متوالی ممکن است سیستم هیدرولیک ترمز را تا حدودی فعال کند.
  • در صورتی که پدال ترمز با مقاومت زیادی پایین میرود یا اصلا پایین نمیرود، ممکن است چیزی در سیستم ترمز خودرو شما از جا خارجشده یا شکسته باشد ولی احتمال این هم هست که چیزی در داخل عملکرد پدال را دچار مشکل کرده است. با احتیاط فضای زیر پدال را نگاه کنید (یا از همراه خود بخواهید ) تا در صورتی که جسمی خارجی در اثر بی توجهی شما زیر پدال گیر کرده است به نحوی آن را از آنجا خارج کنید.

دنده خودرو را کاهش دهید

دنده خودرو را کاهش دهید

دنده هرچه سنگین تر باشد، سرعت خودرو کاهش خواهد یافت. کم خطرترین و بهترین ابزار برای کنترل و کاهش سرعت خودرو، دنده های خودرو است. سعی کنید مرحله به مرحله دنده را کاهش دهید. در صورتی که خطر نزدیک است و فرصت کاهش یک به یک دنده نیست، میتوانید دو دنده را نیز به یکباره کاهش دهید.

نکته: در صورتی که خودرو اتوماتیک دارید، ماشینتان را روی سیستم دنده دستی قرار دهید و اقدام به کاهش دنده کنید.

نکته: توجه داشته باشید فقط در شرایط بسیار خطرناک اقدام به کاهش تعداد زیاد دنده (مثلا دنده ۵ به دنده ۲ ) بکنید چون ممکن است کاهش سرعت به یکباره باعث از دست رفتن کنترل خودرو شود و مشکلات شما بیشتر شود.

از ترمز دستی استفاده کنید

از ترمز دستی استفاده کنید

ترمز دستی ابزاری مکانیکی برای ثابت نگاه داشتن خودرو است و البته میتواند با قدرتی کمتر از ترمز های اصلی، سرعت خودرو را کاهش دهد. توجه داشته باشید که این کار را به ارامی و نرمی انجام دهید چون کشیدن سریع ترمز دستی ممکن است باعث قفل شدن چرخها و از دست رفتن کنترل خودرو یا آسیب دیدن و بریدن ترمز دستی و از دست رفتن این ابزار کنترلی شود. در صورتی که صدای قفل شدن چرخها و کشیده شدن روی زمین را شنیدید بهتر است کمی کشش ترمز دستی را کاهش دهید.

نکته: در صورتی که ترمز دستی خودرو شما به صورت دکمه الکترونیکی است، ترمز دستی را به صورت متناوب قطع و وصل کنید.

برخی راهکارهای میدانی برای کاهش سرعت خودرو

برخی راهکارهای میدانی برای کاهش سرعت خودرو

ممکن است با وجود تمام اقدامات بالا نتوانید خودرو را متوقف کنید و یا سرعت آن را کم کنید. در این صورت شاید مجبور شوید با استفاده از وضعیت جاده سرعت خودرو را کم و آن را متوقف کنید:

  • خط خود را در خیابان عوض کنید: تعویض خط به کاهش سرعت خودرو خواهد انجامید. در صورتی که خیابان زیاد شلوغ نیست و امکان تعویض لاین بدون ایجاد خطر برای رانندگان دیگر وجود دارد، با دقت و البته سرعت خط خود را چند بار تغییر دهید. توجه داشته باشید که تغییر لاین سریع در سرعت های خیلی بالا ممکن است به از دست رفتن کنترل خودرو منجر شود.
  • از بوته ها و درختچه های کنار جاد استفاده کنید: گیاهان و درختچه های کوچک در کناره جاده ها میتوانند سرعت خودرو شما را با کمترین خسارت جانی و مالی کاهش دهند. توجه داشته باشید که درختان قطور را برای ضربه زدن انتخاب نکنید.
  • از ابزارهای ترافیکی برای توقف خودرو استفاده کنید: وقتی خطر شما را تهدید میکند و ابزارهای داخل خودرو نتوانست ماشین را متوقف کند، میتوانید با عبور از سرعت گیرهای جاده، برخی دست اندازها و عوارض روی آسفالت که برای جلوگیری از به خواب رفتن و مشخص شدن لبه های جاده نصب شده اند سرعت خودرو را کاهش دهید. نهایتا ساباندن کناره خودرو به گارد ریل میتواند انتخاب نهایی شما باشد.
  • تصادف با خودرو جلویی: ممکن است مجبور شوید به قیمت آسیب زدن جزیی به خوردو جلویی، سرعت خودرو خود را کم کنید. خودرویی که با سرعتی نزدیک به سرعت شما حرکت میکند را انتخاب کنید و سعی کنید با کمترین ضربه سپر خودرو خود را به سپر خودرو جلویی بزنید تا با کمک ترمز خودرو جلویی خودرو شما متوقف شود. توجه کنید که خودرو یی انتخاب نکنید که سرعتش خیلی از سرعت شما کمتر باشد چون باعث ایجاد تصادف، خسارت بالا و همچنین خارج شدن کنترل خودرو ها از دست راننده ها میشود.
  • تصادف با مانعی در کنار جاده: در نهایت اگر همه اقدامات جوابگو نبود و خطر سقوط یا تصادف شدید با دیگر خودرو ها شما را تهیدی میکرد باید نقطه ای در کناره جاده برای برخورد و توقف اتومبیل انتخاب کنید و خودرو را به آن بزنید. همانطور که گفته شد بهترین گزینه بوته ها و درختچه های کوچک هستند. گل و لای و برخی چاله های کم عمق آب یا کپه شن و ماسه نیز سرعت خودرو را با کمترین خسارت کم میکنند. نهایتا درخت یا دیواره های کوتاه و قدیمی شاید آخرین حربه در این راه باشد.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در سانحه و تصادف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور از حوادث کویری نجات یابم؟

راهکارها و اقدامات قبل و هنگام حوادث و اتفاقات برای نجات از کویر و بیایان نجات از کویر    …