خانه سبک زندگی نظافت شخصی بگو چطور موهای زائد بدن را حذف کنم؟

بگو چطور موهای زائد بدن را حذف کنم؟

۹
12
روشهای حذف موهای زائد بدن

نکته ها و روشهای از بین بردن دائم و موقت موهای زائد بدن

موهای زائد

بستگی به روش + ۱۸سال اندک روشی با کمترین حساسیت انتخاب کنید
مدیریت موهای زائد بدن از جمله مشکلات همیشگی بسیاری از انسان های امروزی است. تقریبا غیر از کف دست و پا، هر جایی ممکن است در معرض رشد موهایی باشند که شاید از نظر زیستی مفید باشند ولی حذف و مدیریت آنها با توجه به برخی نکات بهداشتی و همچنین تغییر در سبک زندگی انسانها کاری زمان بر و خسته کننده است.

راهکارهای متفاوت و رنگارنگی برای حذف موقت یا دائم موهای زائد بدن پیشنهاد میشود ولی هرکدام از این روش ها نقاط قوت و ضعف خود را دارند و قبل از استفاده از هرکدام باید آنها را انتخاب کرد. پس از شناخت و انتخاب روش ، درست و اصولی انجام دادن روش نیز اهمیت زیادی در گرفتن نتیجه مطلوب و درگیر نشدن به عوارض احتمالی خواهد داشت. برای این منظور مقاله بگو چطور موهای زائد بدن را  به صورت اصولی در خانه حذف کنم؟ را مطالعه کنید.

در این مقاله انواع روشهای حذف موقت و دائم موهای زائد را بشناسید:

بخش اول: روشهای حذف موقت موهای زائد

تراشیدن موهای زائد با تیغ

تراشیدن موهای زائد با تیغ

دم دستی ترین روش حذف موهای زائد تراشیدن آنهاست. خرج این روش یک خودتراش و کمی کف ریش تراشی است که البته مورد دوم را هم خیلی ها با صابون و شامپو حل میکنند. این روش اگر با دقت انجام شود، سریع و بدون درد خواهد بود ولی بازگشت و رشد مو ها نیز به همان اندازه با سرعت رخ میدهد.

ماندگاری: این روش نهایتا یک هفته دوام می آورد و در برخی نقاط، موها از روز دوم نمایان میشوند.

عوارض احتمالی و احتیاط: در صورتی که دقت صورت نگیرد، ممکن است پوست توسط تیغ بریده شود. همچنین احتمال برگشت مو به داخل پوست نیز وجود دارد. زدن موها با تیغ برای پوست برخی افراد حساسیت زاست.

تراشیدن موهای زائد با ماشین های ریش تراشی

تراشیدن موهای زائد با ماشین های ریش تراشی

ماشین های ریش تراشی با تیغه های متنوع وجود دارند و میتوانند در ارتفاع های مختلف موهای بدن را کوتاه کنند. هر چه این ماشین ها عمقی تر مو ها را بتراشند، نگهداری و زمینه سازی پوست اهمیت بیشتری پیدا میکند. این روش سرعت بیشتر و خطر کمتری از کاربرد تیغ دارد.

ماندگاری: در بهترین حالت این ماشین ها به اندازه تیغ موها را کوتاه کرده و ماندگاری خواهند داشت ولی در بیشتر موارد، مو به طور کامل از روی پوست برداشته نمیشود.

عوارض احتمالی و احتیاط: در ماشین هایی که مو را به طور کامل از پوست حذف میکنند، عدم استفاده از افترشیو یا محلول های مرطوب کننده و نگهدارنده پوست ممکن است به ایجاد حساسیت یا خارش مقطعی منجر شود.

استفاده از اپیلاتور

استفاده از اپیلاتور

دستگاه های اپیلاتور یا اپی لیدی به گونه ای طراحی شده است که موها را از ریشه میکند. به همین دلیل استفاده از آن معمولا دردناک بوده و افراد زیادی طاقت تحمل درد آن را ندارند. از مزایای این روش استفاده آسان از دستگاه، نرم تر شدن موها پس از استفاده از آن و هزینه یکباره (خرید دستگاه) است. عیب مهم این دستگاه دردناک بودن روش، به خصوص در نواحی حساس مانند زیر بغل و همچنین عدم دسترسی مناسب به قسمتهایی نظیر پشت پا و ران و در نتیجه نقص احتمالی در هنگام کار با آن است.

ماندگاری: با اپی لیدی بین ۲ تا ۴ هفته خبری از موهای آزار دهنده نخواهد بود.

عوارض احتمالی و احتیاط: احتمال زیرپوست رفتن برخی موها در این روش وجود داشته و بعد از استفاده احتمال حساسیت، قرمزی و التهاب پوست و فولیکول وجود دارد.

استفاده از موچین

استفاده از موچین

موچین ابزاری است برای حذف طولانی مدت تعداد معدودی از موها. در این روش یک به یک موهای زاید از ریشه بیرون کشیده میشود. بنابراین به اندازه تمام موهای زاید مورد نظر باید درد بکشید و وقت بگذارید. این روش برای نواحی مانند صورت و ابرو که تعداد موها کم تر است کاربرد دارد.

ماندگاری: چون در این روش مو از ریشه بیرون می اید بین سه تا ۸ هفته خبری از موهای زاید نیست.

عوارض احتمالی و احتیاط: قبل و بعد از موچینی، محل را با پنبه و الکل تمیز کنید تا احتمال عفونت کاهش یابد. موها را با دقت بچینبد چون موهای شکسته شده ممکن است به داخل پوست برگردند و رشد کنند.

بند انداختن

بند انداختن

روشی سنتی و شبیه به عملکرد موچین با این تفاوت که در هر بار تعداد موی بیشتری برداشته خواهد شد. این روش معمولا به کمک فرد دیگری نیاز است ولی عوارض و مزایای آن شبیه به موچین است.

استفاده از وکس یا موم

استفاده از وکس یا موم

در این روش، با استفاده از موم سرد، شمع و یا نوارهای خاص که در بازار وجود دارد بخش بزرگتری از موها کنده میشود. از نظر روش کار، این کار شبیه اپیلاتور یا موچین است با این تفاوت که هزینه کمتری دارد اما درد آن بیشتر از روش های دیگر است. البته این درد با استمرار و تکرار منظم این کار کاهش خواهد یافت و خبر خوب اینکه هر بار وکسینگ انجام دهید، موهای شما نازک تر و نرم تر شده و در طولانی مدت از تعدادشان کاسته خواهد شد.

ماندگاری: در این روش بین سه تا شش هفته موهای زاید رشد نخواهند کرد.

عوارض احتمالی و احتیاط: استفاده از موم و وکس در نقاط حساس توصیه نمیشود چون احتمال ایجاد جراحت و آسیب وجود دارد. به طور کلی بعد از استفاده از موم، کمی قرمزی و حساسیت پوست برای ساعاتی رخ خواهد داد. بهتر است بعد از وکسینگ، ناحیه مورد نظر تا ۲۴ ساعت از نور مستقیم خورشید دور بماند.

استفاده از شکر مات شده

استفاده از شکر مات شده

در این روش کار همانند روش موم  صورت میگیرد با این تفاوت که ماده اصلی مومی، شکر مات شده در حرارت است.

دستور ساخت: برای ساخت شکر مات شده، یک فنجان شکر با  دو قاشق آب لیمو و دو قاشق آب روی شعله قرار دهید و ملایم هم بزنید تا مخلوط به جوش آید. در ادامه شعله را کم کنید و در حالی که هم زدن را ادامه میدهید صبر کنید تا مخلوط رنگ طلایی به خود بگیرد. اجازه دهید مخلوط کمی سرد شود و سپس همانند موم استفاده کنید. قبل از اعمال شکر مات، مقداری آرد ذرت روی محل استفاده بپاشید. این لایه نازک آرد به شما برای برداشتن لایه مومی شکل کمک میکند.

ماندگاری: همانند روش وکسینگ بین سه تا شش هفته

عوارض احتمالی و احتیاط: شکر مات را همانند موم در نقاط حساس به کار نبرید.

کرم و پودر موبر

کرم و پودر موبر

کرم ها و پودرهای موبر با کمک گرفتن از مواد شیمیایی قوی نظیر هیدروکسید سدیم یا هیدروکسید کلسیم ، پروتئین مو را حل کرده و آن را بدون درد از پوست جدا میکنند. این پودرها تنها به شرط نداشتن حساسیت پوستی، در همه نقاط بدن قابل استفاده هستند. البته با توجه به فرمولاسیون موبر، ممکن است روی موهای بسیار خشن نتیجه خوبی نداشته باشد.

ماندگاری: چند روز تا چند هفته

عوارض احتمالی و احتیاط: قبل از استفاده از موبر، مقداری از آن را روی سطح کوچکی از پشت دستتان استفاده کنید و بعد از پنج دقیقه در صورت نداشتن حساسیت و علائمی نظیر خارش و سوزش آن را استفاده کنید. اگر موبر بیش از زمان مورد نیاز (زمان ذکر شده روی بسته) روی پوست بماند ممکن است به پوست آسیب بزند.

استفاده از پودر زردچوبه

استفاده از پودر زردچوبه

این روش سنتی شاید دیگر خیلی به صرفه نباشد ولی در گذشته به خصوص در هند مورد استفاده قرار میگرفت. این مخلوط برای حذف موهای نرم و نازک و در حجم کم مانند موهای پشت لب در خانم ها، کاربرد دارد.

دستور ساخت: مقدار مورد نیاز از زردچوبه را در یکی از سه مایع آب، گلاب یا زردچوبه حل کنید به صورتی که محصول نهایی خمیری شکل شود. لایه ای از خمیر زردچوبه را به آرامی روی محل مورد نظر بمالید و بین ۱۵ تا سی دقیقه صبر کنید تا به طور کامل خشک شود. بعد از خشک شدن خمیر، آن را با کمک آب گرم بشویید. با این کار همه موهای بخش مورد نظر از بین نمیروند و باید این کار را به صورت روزانه تکرار کنید تا به نتیجه دلخواه برسید.

روشهای دیگر

روشهای دیگر

روشهای کم کاربرد تری نظیر استفاده از سنگ پا، ترکیب پیاز و ریحان، ترکیب موز و جوی دو سر، ترکیب پاپایا و رزدچوبه، ترکیب عسل، آبلیمو و شکر، ترکیب سفیده تخم مرغ و آرد ذرت و … نیز پیشنهاد شده است که به علت کم اثر بودن ، هزینه بالا و یا سختی روش مقبولیت چندانی ندارند.

بخش دوم: روشهای حذف دائم موهای زائد

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد

لیزرموهای زائد روشی موثر در حذف دائمی موهای زائد بدن است و تقریبا در نقاط لیزر زده شده، اثری از رویش مو نخواهید دید. این روش پرتو لیزر به گونه ای تنظیم میشود که از پوست عبور کرده و توسط رنگدانه های فولیکول های مو جذب میشود و آنها را به صورت دائمی ناتوان میکند. این روش هزینه بر بوده و در تعداد جلسات متعدد و در چند ماه انجام میشود.

موفقیت این روش به مسائل مختلفی وابسته است. هر چه موها تیره تر و پوست روشن تر باشد، لیزر موفق تر است. همچنین عواملی نظیر سن و نژاد، ضخامت مو، ناحیه درمان، نوع دستگاه و میزان مهارت متخصص، دمای پوست، نحوه زمان بندی جلسات نیز میتواند در کیفیت نهایی درمان موثر باشند. توجه داشته باشید که لیزر موهای زائد یک فرآیند پزشکی و درمانی است و حتما باید زیرنظر پزشک متخصص انجام شود.

در صورتی که قصد لیزر موهای زائد را دارید زمانی به متخصص مراجعه کنید که موهای منطقه موردنظرتان به اندازه کافی رشد کرده باشد تا متخصص بتواند براورد دقیق تری از مقدار و ضخامت موها داشته باشد.

از آنجایی که فولیکول های مو دوره رشد متفاوتی دارند و لیزر نیز فقط روی فولیکول های فعال عمل میکند، فرایند لیزر کردن در جلسات متعدد و با فاصله زمانی خاص انجام میشود. بهتر است برای دریافت نتیجه بهتر و سریعتر، یک تا دو ماه قبل از آغاز دوره درمان، موهای منطقه موردنظرتان را با روشهایی که مو را از ریشه خارج میکنند نظیر موم، وکس، موچین، اپیلاتور و … نگیرید.

عوارض احتمالی و احتیاط: معمولا بهد از انجام هر مرحله لیزر محل انجام دردناک شده و حساسیت موقتی رخ میدهد که با کمک کمپرس یخ، آب سرد یا لوسیون این درد تخفیف می یابد. به طور کلی لیزر موهای زائد در طولانی مدت عوارض خاصی از خود بروز نمیدهد ولی همانند هر عمل زیبایی خالی از ریسک خطر نیست و ممکن است در معدودی از افراد مشکلاتی نظیر تاول زدن پوست، تغییر بافت یا رنگ پوست و صدمه دیدن چشم رخ بدهد.

روش الکترولیز

روش الکترولیز

در روش الکترولیز، به کمک ماده شیمیایی یا حرارت، به صورت مستقیم و با استفاده از سوزن مخصوص، فولیکول مو مورد تهاجم قرار میگیرد. از آنجایی که هر تار مو باید به صورت مجزا توسط سوزن مخصوص کشته!! شود احتمال خطای این روش بالاست و همچنین ممکن است پایین بودن شدت جریان باعث شود که فولیکول از بین نرفته و رشد مو متوقف نشود.

این روش تهاجمی و دردناک است و با اینکه قبل از شروع درمان از کرم های بی حسی موضعی استفاده میشود ولی احساس سوزش و بند انداختن مداوم به وجود خواهد آمد. این روش وقت گیر تر از روش لیزر است و در نتیجه برای سطوح کوچکتر مانند صورت و گردن پیشنهاد میشود. به دلیل وقت گیر بودن الکترولیز، هزینه آن نیز به نسبت لیزر بالاتر خواهد بود.

مزیت این روش نسبت به لیزر در  دائمی بودن و حذف موهای روشن و سفید شده است. نقطه ضعف لیزر، عدم توانایی از بین بردن فولیکول موهای به رنگ روشن یا سفید است، در حالی که الکترولیز این محدودیت را ندارد.

عوارض احتمالی و احتیاط: ورم و قرمزی مختصری بعد از الکترولیز به وجود می آید که طبیعی است و بعد از چند ساعت از بین خواهد رفت. در صورتی که اشتباهی در کار صورت گیرد یا شخص حساسیت خاصی داشته باشد ممکن است عوارضی نظیر قرمزی، ورم، افزایش موهایی که زیر پوست روییده اند و همچنین ایجاد جای زخم مشاهده شود.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در نظافت شخصی

۹ دیدگاه ها

 1. اسکلت ال اس اف

  ۹۷/۰۱/۲۹ در ۴:۰۹ ق.ظ

  خیلی ممنونم بابت انتشار این مقاله مفیدتون

  دیدگاه

 2. قیمت ظرفشویی بوش

  ۹۶/۱۲/۲۷ در ۹:۰۵ ق.ظ

  متشکرم از مطالبی که به اشتراک میذارید ..
  سال خوبی داشته باشید با آرزوی موفقیت و سربلندی برای شما

  دیدگاه

 3. پیچ و مهره

  ۹۶/۱۲/۱۶ در ۵:۳۷ ق.ظ

  دنبال یه چیز دیگه تو گوگل بودم اومدم اینجا شانسی
  سایت خیلی خوبی دارید لینکتونو برای چندتا از دوستام فرستادم بدردشون میخوره ممنون

  دیدگاه

 4. کفسابی

  ۹۶/۱۲/۰۹ در ۳:۵۴ ق.ظ

  سلام با تشکر از مطالب مفید و جامعی که در سایت قرار دادید

  دیدگاه

 5. تجهیزات فست فود

  ۹۶/۱۱/۳۰ در ۱۲:۳۱ ب.ظ

  سلام و سپاس فراوان از اشتراک گذاریتون مطالب سایت عالیه
  موفق و پیروز باشید

  دیدگاه

 6. سقف یوبوت

  ۹۶/۱۱/۲۳ در ۳:۵۲ ق.ظ

  ممنون از سایت خوبتون که مطالبی در جهت افزایش آگاهی افراد قرار میدید.موفق باشید

  دیدگاه

 7. رژلب بدون سرب

  ۹۶/۱۱/۰۴ در ۱۲:۴۶ ب.ظ

  خیلی ممنون بابت آموزش عالیتون

  دیدگاه

 8. قیمت موبایل آیفون

  ۹۶/۱۰/۲۶ در ۴:۳۱ ق.ظ

  هزینه آن چطوری است؟البته مقالات جامع و خلاصه بود

  دیدگاه

 9. خرید هاست

  ۹۶/۱۰/۲۶ در ۴:۲۲ ق.ظ

  لیزر بهترین روش به نظر من لیرز رفع موی زائد

  دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور خارش نیش پشه را درمان کنم؟

راهکارهایی برای کاهش و درمان خارش نیش پشه خارش نیش پشه     اسم پشه که می آید چیزی جز آزار …