خانه سلامت بیماری ها بگو چطور حشره را از گوش خارج کنم؟

بگو چطور حشره را از گوش خارج کنم؟

۰
13
خارج کردن حشره از گوش

راهکارهای خارج کردن حشره از گوش

حشره از گوش

هزینه اندک + ۱۵ سال اندک آرامش خود را حفظ کنید

حشرات با تمام مزایایی که برای محیط زیست و ظبیعت دارند، چند مشکل کوچک برای انسانها به وجود می آورند. یکی از این مشکلات، ورود نابهنگام و نابخردانه حشره درون گوش افراد است.

همانطور که انسانهای گمراه داریم، حشره های گمراه نیز داریم که ممکن است در تاریکی شب، راه خود را گم کرده و سر از دالان تنگ و تاریک گوش دربیاورند. این اتفاق به خصوص در کمپ ها و فضای باز مانند جنگل و باغ بیشتر رخ میدهد.

در چنین حالتی ممکن است حالات بد، درد و حتی خونریزی اتفاق بیفتد و صداهایی بلند و یا حتی کرشدگی موقت رخ بدهد. بنابراین ضمن حفظ آرامش باید به سرعت برای خارج کردن حشره از گوش و جلوگیری از مشکلات احتمالی بعدی اقدام کرد.

در این مقاله ببینید که چگونه باید با حشره ای که به گوشتان وارد شده برخودر کنید و چگونه میتوان آن را از گوش خارج کرد:

وجود حشره در گوش چه علائمی دارد

وجود حشره در گوش چه علائمی دارد

اولین علامتی که در صورت ورود حشره به گوش احساس میکنید، صدای خس خس و یا احساس چیزی شبیه بال زدن در گوش است. با توجه به نزدیک بودن حشره به پرده صماخ، طبیعی است که این صدا بسیار آزاردهنده و بلند به گوش شما برسد.

در بسیاری از موارد ممکن است حشره توسط مایعات چسبناک موجود در گوش کشته شود ولی اگر احساس درد، مشکل شنوایی، باد کردن درون گوش، قطرات خون و البته سر و صدا و خش خش داشتید یعنی باید هر چه زودتر برای خارج کردن حشره مورد نظر اقدام کنید.

آرامش خود را حفظ کنید

آرامش خود را حفظ کنید

قدم اول و مهم در خارج کردن حشره از گوش، حفظ آرامش است. ترساندن حشره با تکانهای شدید یا وارد کردن اجسام مختلف به گوش کمکی به شما و حشره ترسیده نخواهد کرد و او بیشتر از اینکه راه خروج را بیابد، به عمق بیشتری از گوش میرود. در این حالت هم خارج کردن حشره سخت تر و هم احتمال آسیب به گوش و پرده صماخ بیشتر خواهد شد.

هیچ جسمی را وارد گوش خود نکنید

هیچ جسمی را وارد گوش خود نکنید

چه در صورت ورود حشره به گوش و چه در صورت ورود جسمی ریز به گوش، این است که با گوش پاک کن (چیزی که اصلا برای پاک کردن گوش طراحی نشده است و در حقیقت بینی پاک کن است) یا وسیله ای تیز مانند چوب کبریت، مداد یا … برای خارج کردن مزاحم اقدام کنید. این عمل حشره را ترسانده و به عقب هل خواهد داد و البته احتمال آسیب به گوش نیز وجود خواد داشت.

از دیگران کمک بگیرید

از دیگران کمک بگیرید

گوش نقطه ای از بدن شماست که هیچگونه دسترسی بینایی به آن ندارید بنابراین هر کاری که روی آن انجام دهید کم دقت یا بی دقت خواهد بود. بنابراین قدم بعدی، کمک گرفتن از فردی از اطرافیان است که سن و سال مناسبی داشته باشد و از حساسیت گوش نیز بی خبر نباشد.

در وضعیت راحتی بنشینید

در وضعیت راحتی بنشینید

هر چه کمتر حرکت کنید و ارتفاع و زاویه مناسبی نسبت به همراهتان داشته باشید، فرآیند نجات حشره و گوش شما راحت تر و سریع تر انجام خواهد شد. بنابراین بهتر است روی مبل یا صندلی با ارتفاع مناسب بنشینید و سر و گردن خود را در زاویه ای قرار دهید که گوش آسیب دیده رو به بالا باشد. به این ترتیب همراهتان بهتری میتواند با چشم غیرمسلح، وضعیت گوش و حشره را بررسی کنید.

با استفاده از نور وضعیت حشره را بررسی کنید

با استفاده از نور وضعیت حشره را بررسی کنید

با استفاده از چراغ قوه یا فلاش دوربین موبایل، وضعیت داخل گوش را بررسی کنید و ببینید که حشره در چه وضعیتی قرار دارد. برخی حشرات به خصوص حشرات گزنده با دیدن نور، به سمت آن حرکت کرده و از گوش خارج خواهند شد. در صورتی که آسیب گوش یا پرده گوش جدی است و یا حشره در وضعیت بدی قرار دارد بهتر است به بیمارستان یا یکی از مراکز درمانی مراجعه کنید.

نرمه گوش را به آرامی حرکت دهید

نرمه گوش را به آرامی حرکت دهید

در صورتی که حشره هنوز در ابتدای مسیر است و هنوز به عمق نرفته است، سر را به گونه ای بگیرید که گوش آسیب دیده رو به زمنی باشد و سپس به آرامی نرمه گوش را حرکت دهید. با این کار ممکن است حشره به دلیل جاذبه و حرکات ایجاد شده، از گوش بیرون بیفتد.

استفاده از مایع برای خارج کردن حشره از گوش

استفاده از مایع برای خارج کردن حشره از گوش

  • الکل سفید: مقداری الکل سفید را در یک سرنگ یا قطره چکان بریزید یا از وسیله ای که نوک تیزی نداشته باشبد به عنوان قیف استفاده کنید. گوش را به سمت سقف بگیرید، با یک دست، لاله گوش را به سمت بالا و عقب بکشید تا مجرای داخلی گوش بازتر شود. حدود پنج قطره الکل سفید در گوش بریزید تا حشره خفره شود. بعد از چند لحظه گوش را کج کنید تا مایع از گوش خارج شود.
  • روغن زیتون: به جای الکل سفید میتوانید از چند قطره روغن زیتون استفاده کنید و با کمک قطره چکان به درون مجرای گوش بریزید تا حشره را از کار بیندازد!!!
  • آب ولرم: با اینکه وجود آب در گوش میتواند باعث مشکلاتی شود، ولی اگر الکل سفید یا روغن زیتون در دسترس نبود، میتوانید از جریان آب ولرم برای خارج کردن حشره از گوش استفاده کنید. مقداری آب ولرم (نهایتا همدما با بدن) را در یک سرنگ بریزید و با سرعت کم به داخل گوش پمپ کنید.

نکته: در انتها با استفاده از راهنمایی های مقاله بگو چطور آب را از گوش خارج کنم؟ اثرات منفی احتمالی مایعات در گوش را از بین ببرید.

نکته: در صورتی که حشره خارج نشد یا مشکل رفع نشد سریعا به پزشک مراجعه کنید تا آنها با استفاده از ابزارهای خاص این مشکل را برطرف کنند.

توصیه های بعد از خارج شدن حشره از گوش

توصیه های بعد از خارج شدن حشره از گوش

  • در صورتی که حشره بزرگ بود مطمئن شوید که همه قسمتهای آن از گوش خارج شده است. ماندن بخشی از حشره در گوش ممکن است به عفونت منجر شود.
  • اگر بعد از خارج شدن حشره هنوز احساس درد، مشکل شنوایی، باد کردن درون گوش، قطرات خون داشتید ممکن است نشانه آسیب زدن حشره به گوش یا وجود عفونت بوده و بهتر است با پزشک مشورت کنید.
  • برای تکرار نشدن این اتفاق سعی کنید تخت و اتاق خواب خود را تا حد امکان تمیز نگاه دارید تا از مرکز توجه حشرات خارج شود. در صورتی که در فضای باز میخوابید قرار دادن پنبه یا گوش بند در گوش میتواند خطر ورود حشره به گوش را از بین ببرد.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در بیماری ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چرا روغن گیاهی ممکن است از روغن حیوانی مضر تر باشد؟

دلایلی برای اینکه روغن های گیاهی میتواند از چربی حیوانی مضر تر باشد روغن گیاهی    روغن گیا…