خانه سبک زندگی نظافت شخصی بگو چطور موهای زائد بدن را به صورت اصولی در خانه حذف کنم؟

بگو چطور موهای زائد بدن را به صورت اصولی در خانه حذف کنم؟

۱
14
حذف موهای زائد بدن

شرح مرحله به مرحله روشهای حذف موقت موهای زائد بدن در خانه

حذف موهای زائد بدن

بستگی به روش + ۱۸سال اندک روشها را در نواحی زخمی، جوش زده و آسیب دیده انجام ندهید
چه بخواهیم و چه نخواهیم، مو تقریبا در تمام قسمتهای بدن ما خواهد رویید. موهایی که نمیتوانیم نسبت به آنها بی تفاوت باشیم و برای حفظ بهداشت شخصی باید به آنها سر و سامان بدهیم.

روشهای متنوع موقتی برای حذف و برداشتن این موهای زائد وجود دارد که پیش از این در مقاله بگو چطور موهای زائد بدن را حذف کنم؟ به آن پرداخته شد. ولی انجام عمل حذف و برداشتن موها، به خصوص در نقاط حساس بدن نیازمند دقت و زمینه سازی هاییست که انجام آن باعث سهولت در انجام کار، کم شدن عوارض و حساسیت های احتمالی و انجام دقیق تر کار خواهد شد.

در این مقاله مرحله به مرحله با مقدمات و جزییات حذف موهای زاید بدن آشنا شوید:

بخش اول: مقدمات و آماده سازی ناحیه موردنظر حذف موهای زائد

با توجه به ناحیه مورد نظر روش را انتخاب کنید

با توجه به ناحیه مورد نظر روش را انتخاب کنید

ابتدا باید تصمیم بگیرید که قصد زدودن موهای کدام ناحیه از بدن را دارید. این تصمیم ممکن است روی روش انتخابی شما تاثیر بگذارد. همانطور که در این مقاله گفته شد برخی روشها مانند وکسینگ و موم برای نقاط حساس بدن مناسب نیستند و از طرفی برخی روشها را نمیتوانید برای قسمتهای پشت که دسترسی کمتری به آن دارید استفاده کنید. از طرفی گاهی به دلایل شخصی روشی را بر روش دیگر ترجیح میدهید و در نتیجه تصمیم قطعی خود را در انتخاب یک روش برای ناحیه خاصی از بدن میگیرید.

حمام آب گرم بگیرید

حمام آب گرم بگیرید

معمولا افراد بعد از زدودن موها دوش میگیرند در حالی که برای انجام درست و اصولی هر کدام از روشها، ابتدا باید کل بدن یا ناحیه مورد نظر را با آب گرم بشویید. با این کار پوست نرم شده و حفره های آن باز میشود و کار حذف موها تمیزتر و راحت تر صورت میگیرد. از طرفی موها نیز در مواجهه با آب گرم نرم تر و لطیف تر شده و زدایش آنها تسهیل خواهد شد.

پوست ناحیه مورد نظر را با مواد شوینده بشویید

پوست ناحیه مورد نظر را با مواد شوینده بشویید

قبل از انجام هر روشی، پوست ناحیه مورد نظر باید تمیز و عاری از چربی، پوست مرده، گرد و غبار و مواد زائد باشد. این مواد هم فرایند زدایش را با مشکل مواجه میکنند و هم خطر ایجاد حساسیت، خارش و عفونت را به همراه دارند. پوست را با کمک صابون و مواد شوینده به خوبی بشویید و مطمئن شوید مواد زائد روی پوست وجود ندارند.

نکته: اگر از روش وکس یا موم استفاده میکنید، این کار را حدود ۲۴ ساعت قبل انجام دهید. در صورت فاصله کم بین شستشو و وکسینگ ممکن است خارش و حساسیت پوستی ایجاد شود.

بخش دوم: روش اصولی و مرحله به مرحله روشهای رایج حذف موهای زائد بدن

روش اصولی زدودن موهای زائد با تیغ

روش اصولی زدودن موهای زائد با تیغ

تیغ زدن تقریبا سریع ترین روش برای حذف موهای زائد است و در همه نقاط بدن با رعایت احتیاط قابل انجام است.

برای انجام اصولی این کار:

 • ابتدا ناحیه موردنظر را با ژل یا کف اصلاح بپوشانید و چند دقیقه ای اجازه دهید تا ژل وظیفه مرطوب سازی و نرم کردن پوست را انجام دهد. این کار عمل تیغ زدن را راحت تر کرده و از ایجاد درد، خارش یا حساسیت نیز تا حد زیادی جلوگیری میکند.
 • تیغ یا خودتراش نو و تازه استفاده کنید. تیغه های کند میتواند باعث ایجاد جراحت و برش پوست و همچنین درد و کم شدن کیفیت کار شوند.
 • خودتراش را به آرامی و در خلاف جهت رویش موها حرکت دهید. هر وقت احساس کردید که روی لبه تیغ، کف و مو به اندازه ای جمع شد که عملکرد آن با مشکل مواجه شد، آن را با آب گرم بشویید.
 • توجه داشته باشید که پس از انجام کار پوست کمی حساس شده است و نباید با لیف یا چیز زبر دیگری به ان فشار وارد کنید.
 • در نهایت باید پوست را با مرطوب کننده یا افترشیو مرطوب کنید. پوستی که تیغ روی آن کشیده شده است لایه ای از بخش بیرونی خود را از دست داده است و حساس تر شده است و از طرفی، رطوبت مرطوب کننده را نیز بهتر جذب خواهد کرد. استفاده از مرطوب کننده های حاوی ویتامین E به نرمی پوست و جوان تر شدن آن کمک خواهد کرد.

روش اصولی زدودن موهای زائد با وکس یا موم

روش اصولی زدودن موهای زائد با وکس یا موم

وکس و موم انداختن روش ساده و البته پربازده در حذف موهای زائد است. این روش مو را از ریشه خارج میکند و در نتیجه ماندگاری بیشتری نیز دارد. مزیت مهم استفاده از نوارهای موبر این است که اگر این کار را به صورت دوره ای انجام دهیدف به مرور زما موهای ناحیه موردنظرتان نازک شده و کم کم محو میشوند.

نوار موبر را میتوانید از فروشگاه های لوازم بهداشتی یا داروخانه ها تهیه کنید. و بر اساس روش مصرف مندرج روی بسته اقدام کنید.

به طور معمول نوارهای موبر نیاز به گرم کردن ندارند ولی موم ها (که بیشتر در سالنهای ارایش استفاده میشوند باید قبل از استفاده گرم شوند.)

روش معمول استفاده از نوار موبر:

 • قبل از اقدام به استفاده، اجازه دهید موهای ناحیه مورد نظرتان بین نیم تا یک سانیتمتر رشد کنند. موها اگر کوچک و یا نازک باشند، توسط موبر کنده نمیشوند و یا فقط قسمت بیرونی آن کنده میشود.
 • برای کاهش درد و کنده شدن بهتر موها، از چهار روز قبل از ژل آلوئه ورا یا پمادهای مخصوص روی ناحیه مورد نظر بمالید.
 • نوار موبر را از بسته خارج کنید و کمی با دست مالش دهید تا گرم بیفتد.
 • پوست ناحیه مورد نظر باید کاملا کشیده باشد. در این صورت نوار بهتر روی پوست مینشیند و هنگام کنده شدن هم کیفیت کار بهتر شده و هم درد کاهش می یابد.
 • حفاظ روی نوار را جدا کنید و نوار را روی محل مورد نظر بچسبانید و با دست روی ان مالش دهید تا به طور کامل روی پوست بنشیند.
 • نوار را به یکباره و در خلاف جهت رویش موها از پوست جدا کنید.
 • پوست ناحیه مورد نظر حساس است و فقط آن را به آرامی با دستمال مرطوب پاک کنید.

چند نکته مهم:

 • استفاده از نوار موبر در نقاط حساس و پوستهای نازک مانند پشت ابرو توصیه نمیشود.
 • یک ناحیه را دوبار پیاپی وکس نکنید. تکرار این کار روی پوستی که یکبار حساس شده است کاری دردناک و بی نتیجه است. بهتر است موهای باقیمانده را با موچین، اپیلیدی یا تیغ بردارید.
 • پاشیدن مقدار اندکی پودر در ناحیه موردنظر به جدا شدن بهتر نوار موبر کمک میکند.
 • پس از انجام روش موبری با نوار موبر، از روزش شدید بپرهیزید تا به پوست فشار وارد نشود و همچنین حداقل ۲۴ ساعت از شنا کردن خود داری کنید.

روش اصولی زدودن موهای زائد با پودر کرم یا افشانه موبر

روش اصولی زدودن موهای زائد با پودر کرم یا افشانه موبر

مواد شیمیایی موجود در پودرهای موبر با حل کردن مو آن را از بدن جدا میکنند. مهمترین نکته در استفاده از این مواد، اطمینان از عدم حساسیت پوستی به آنهاست بنابراین پیش از انجام حتما آن را تست کرده و مطمئن شوید.

برای استفاده از کرم و پودر موبر: 

 • پیش از آغاز استفاده از مواد موبر، پوست را تمیز و مرطوب کنید. همانطور که گفته شد موهایی که نرم شده باشند بهتر و راحت تر زدوده میشوند.
 • قبل از استفاده از پودر یا کرم موبر جدید، آن را روی بخش کوچکی از پوست امتحان کنید تا از حساس نبودن پوست به آن مطمئن شوید.
 • کار را بر اساس دستور العمل روی بسته و با دقت انجام دهید. توجه داشته باشید که موبر نباید مدت زمان زیادی روی پوست باقی بماند. استفاده طولانی تر موبر به پوست آسیب میرساند و تاثیری هم روی از بین رفتن موها نخواهد داشت.
 • در صورتی که از پودر موبر استفاده میکنید ابتدا باید آن را با استفاده از مقدار مناسب آب به شکل خمیر در آورید. معمولا یک ظرف و یک قاشک در بسته بندی موبر وجود دارد که باید از آن استفاده کنید.
 • در انتهای زمان با استفاده از کاردک پلاستیکی یا پارچه بلا استفاده، اثرات موبر و موهای زائد را از ناحیه مورد نظر پاک کنید.

 • روشهای حذف موهای زائد بدن

  بگو چطور موهای زائد بدن را حذف کنم؟

  نکته ها و روشهای از بین بردن دائم و موقت موهای زائد بدن موهای زائد     مدیریت موهای زائد ب…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در نظافت شخصی

یک دیدگاه

 1. دوربین مدار بسته

  ۹۷/۰۱/۰۷ در ۹:۵۱ ق.ظ

  سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی
  سپاسگزارم سال نو مبارک

  دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور خارش نیش پشه را درمان کنم؟

راهکارهایی برای کاهش و درمان خارش نیش پشه خارش نیش پشه     اسم پشه که می آید چیزی جز آزار …