خانه سبک زندگی روانشناسی بگو چطور برای کودک اسباب بازی انتخاب کنم؟

بگو چطور برای کودک اسباب بازی انتخاب کنم؟

۳
21
انتخاب اسباب بازی برای کودک

نکته هایی برای انتخاب اسباب بازی برای کودکان در سنین مختلف

انتخاب اسباب بازی

اندک + ۱۸سال اندک به رده سنی اسباب بازی روی جعبه توجه کنید
انتخاب اسباب بازی برای کودکان در نگاه اول کار راحتی به نظر میرسد. وارد اسباب بازی فروشی میشوید و اولین وسیله رنگارنگی که چشمتان را گرفت کادوپیچ میکنید و به او میدهید. اما همه چیز به این سادگی نیست.

اسباب بازی ها از جمله مهمترین ابزارها برای آشنایی کودکان با خود، دنیای اطراف و کسب تجربه های ذهنی است. به همین دلیل انتخاب وسیله ای که علاوه بر سرگرم کردن کودک، با توجه به خصوصیات سنی او بتواند به او آموزش بدهد کار مهمی است.

البته در کنار این مسائل انتخاب اسباب بازی امن برای کودک نیز مسئله مهمی است. برخی اسباب بازی ها مناسب سنین خاصی نیستند و بهتر است قبل از خرید به نکاتی در این باره در مقاله بگو چطور اسباب بازی ایمن برای کودک انتخاب کنم؟ توجه کنید.

در این مقاله نکته های مهم برای انتخاب اسباب بازی برای کودک در بازه های سنی مختلف بیان شده است:

انتخاب اسباب بازی برای نوزاد تا یک سال

انتخاب اسباب بازی برای نوزاد تا یک سال

کودک در یک سال اول زندگی خود به اسباب بازی هایی نیاز دارد که حس های او را پرورش دهد. لوازمی با رنگ های شاد و متنوع با خطوط ساده و تفاوت بافت واضح انتخاب کنید. عروسکهایی با چشم های بزرگ که به تکان دادن صداهایی ساده از آنها خارج شود و همچنین وسایلی که کودک بتواند کاری تکراری مانند زدن دکمه ای روی آنها را انجام دهد از انتخاب های خوب در این بازه سنی است.

نوزادان در شش ماه اول زندگی هنوز اعضای بدن خود را به خوبی کشف نکرده اند و بنابراین بیشتر از طریق بینایی و شنوایی و کمی لامسه با دنیای اطراف ارتباط برقرار میکنند. در این بازه سنی وسیله های خوش رنگ و متحرک میتواند او را سرگرم کند. آویزهای بالای گهواره، توپ ها و اسباب بازی هایی با بدنه نرم، اسباب بازی های فشاری یا مکیدنی، زنگوله ها و جغجغه های صدا دار و عروسکهایی که موسیقی پخش میکنند بهترین انتخاب ها در این بازه سنی هستند. به دلیل اینکه دهان نوزاد از ابزارهای شناختی او در این سن است، اسباب بازی های نرم که بتواند در دهان قرار دهد نیز میتواند به او کمک کند.

نوزاد در شش ماهه دوم زندگی اش با اجزای بدنش آشنا شده و میتواند صداهایی را تقلید کند. او همچنین به اشیا مختلف علاقه نشان داده و سعی میکند آن ها را درون هم قرار داده یا بیرون بیاورد. در این سن علاوه بر اسباب بازی های گذشته، کتاب های نرم و پلاستیکی، انواع توپ و حلقه های بزرگ، اسباب بازی های متحرک و نورانی مانند ماشین ها برای تشویق به حرکت، مکعب ها و یا لگو های بزرگ و اسباب بازی های شناور برای بازی هنگام حمام کردن را در اختیارش بگذارید.

انتخاب اسباب بازی برای کودک یک تا دو سال

انتخاب اسباب بازی برای کودک یک تا دو سال

در این سن کودکان در حال کشف جهان هستند. او کم کم راه میرود و توانایی صحبت کردن او افزایش می یابد. او دوست دارد رفتار بزرگتر ها را تقلید کند و در نتیجه به لوازمی علاقه نشان میدهد که شبیه لوازم واقعی روزمره مانند گوشی تلفن باشد. وی همچنین به سایلی نیاز دارد که توانایی های دست او را افزایش دهد. اسباب بازی های این دوره باید کمی پیچیده تر از دوره قبل باشد ولی از آنجایی که خردسال دوست دارد به تنهایی بازی کند، نباید آنقدر پیچیده باشد که مدام نیاز به کمک دیگران داشته باشد.

در این بازه سنی، اسباب بازی های چرخ دار یا کشیدنی، پازل های ساده و کوچک، اسباب بازی های موزیکال و صدا ساز مانند سازها و طبل های ساده، اسباب بازی های روی هم چیدنی و یا در هم رونده ساده، انواع ماشین ها و وسایل نقلیه، عروسکهایی که بتواند آنها را همانند نوزاد تر و خشک کند، تلفن و موبایل اسباب بازی انتخاب های مناسبی هستند.

انتخاب اسباب بازی برای کودک دو تا سه سال

انتخاب اسباب بازی برای کودک دو تا سه سال

در این دوره کودک در حال رسیدن به استقلال و کنترل زبان و گویش است. او هر روز مهارت های جدید را کشف کرده و می آموزد. او در این بازه سنی بازی های تقلیدی بیشتری انجام میدهد و رویا پردازی میکند. او اتفاقات روزمره را در خیال خود و با کمک اسباب بازی هایش بازسازی میکند. کودک در این سن علاقه به بریدن و چسباندن وسایل داشته و از چیدن و واژگون کردن اسباب بازی ها لذت میبرد.

اسباب بازی های ساختنی مانند خمیرهای بازی (مناسب این دوره سنی)، مداد رنگی و ابزارهای نقاشی، اسباب بازی های ساخت و ساز، بازی های فکری ساده، لوازم و مدلهایی از لوازم واقعی مانند لوازم دکتر بازی، پلیس بازی برای تقویت خیال پردازی به او کمک خواهد کرد. از آنجایی که کودک در این سن بیشتر به محیط های بیرون مانند پارک ها برده خواهند شد، برخی اسباب بازی های خاص محیط بیرون مانند توپ، ابزارهای شن بازی، سه چرخه های کوچک یا کالسکه ای که بتواند آن را جابجا کند نیز مفید خواهد بود.

در این میان کودکان در این سن توجه زیادی به لوازم منزل و به خصوص آشپزخانه نشان خواهند داد. میتوانید برخی از این لوازم که بی خطر هستند را در اختیار او قرار دهید تا در کنار شما به کار خانه!!! بپردازند.

انتخاب اسباب بازی برای کودک سه تا پنج سال

انتخاب اسباب بازی برای کودک سه تا پنج سال

کودک در این سن به بازی با هم سن و سالها علاقه بیشتری نشان داده و بهتر با آنها معاشرت میکند. همچنین کنجکاوی او در بالاترین سطح خود است و مدام درباره همه چیز سوال میپرسد و دوست دارت مهارت های بدنی و توانایی های خود را افزایش دهد. او در این بازه به راحتی میتواند با لوازم خود سرگرم شده و به تنهایی وقت خود را بگذراند. البته بازی های مشترک با والدین نیز

در این بازه سنی اسباب بازی های خلاقانه و ساختنی بهترین گزینه ها هستند. لوازمی نظیر خمیرهای بازی، لگو و آجر بازی پیچیده تر، ابزارهای نقاشی، قیچی های خاص برای برش کاغذ.

انتخاب عروسک، پوشاک و ابزارهای مربوط به شخصیت های کارتونی یا واقعی مورد علاقه وی در کنار ماشین های بیسیم، ابزارهای موسیقی ساده مانند بلز میتواند به شکوفایی استعداد ها و خیال پردازی او کمک کند.

کودک در این دوره تمرکز بیشتری روی کتاب و شعر خواهد داشت و میتوانید کتابهای کاغذی کودکانه را در اختیارش قرار دهید و سرگرمش کنید.

افزایش مشارکت اجتماعی کودک از جمله مهارت های خاص و مهم در پرورش شخصیت اوست. سعی کنید بخشی از اسباب بازی های او را به گونه ای انتخاب کنید که بتواند به صورت مشترک با همسالانش استفاده کند. برخی بازی های فکری، اسباب بازی های ساختنی، عروسک های نمایشی از جمله اسباب بازی های اشتراکی و اجتماعی هستند.

انتخاب اسباب بازی برای کودک پنج سال به بالا

انتخاب اسباب بازی برای کودک پنج سال به بالا

در این دوره سنی کودک به خواندن و نوشتن علاقه نشان داده و از طرفی تلاش میکند در فعالیت ها و مراودات بزرگسالان نقش داشته و وارد شود. همچنین این سن فرصت مناسبی برای آشنایی کودک با جهان بیرون و تکنولوژی بوده و زمینه فعالیت های جسمی و فکری آینده او در این دوره پایه گذاری خواهد شد.

در این دوره اسباب بازی های برای کودک انتخاب کنید که کودک را به فعالیتهای فیزیکی تشویق کند. دوچرخه، کفش اسکیت، اسباب بازی های پرنده و کایت و نظایر اینها گزینه های خوبی در این رده سنی هستند.

لوازمی که کودک را با محیط پیرامون خود و جهان بیشتر درگیر کند نیز کمک زیادی به رشد وی خواهند کرد مانند لوازم ساده آزمایش، میکروسکوپ و تلسکوپ، اتومبیل های کنترلی و …

اسباب بازی های فکری نظیر پازل، دومینو تا بازیهای سرگرم کننده مانند منچ و مار و پله اسباب بازی هایی هستند که به کودک شما کمک میکند تا با کودکان بزرگ تر معاشرت کنند و روابط اجتماعی خود را بهبود دهند.

از این دوره سنی به بعد زمان مناسبی برای معرفی تکنولوژی به کودکان است. تکنولوژی در آنیده کودک شما نقش مهمی دارد و او باید بتواند با این ابزارها کار کرده و از آنها برای بالا بردن کیفیت زندگی خود بهره بگیرد.

البته در دنیای امروز کودکان خیلی زودتر با تلفن همراه، تبلت و دستگاه های بازی آشنا میشوند. برای پیشگیری از اثرات منفی استفاده طولانی مدت از بازی ها و ابزارهای مدرن مقاله بگو چطور عادت فرزندم به بازیهای کامپیوتری را کنترل کنم؟ را مطالعه کنید.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در روانشناسی

۳ دیدگاه ها

 1. باربری

  ۹۷/۰۴/۳۰ در ۱۲:۳۵ ب.ظ

  مقالات بیشتری در این زمینه قرار بدید تا مطالعه کنیم متشکرم

  دیدگاه

 2. کفپوش اپوکسی

  ۹۷/۰۳/۲۲ در ۴:۵۲ ق.ظ

  مقاله ی عالی بود میخواستم هدیه بگیرم با خوندن این مقاله نظرم کاملا تغییر کرد ..

  دیدگاه

 3. مویک پرو

  ۹۷/۰۳/۱۳ در ۴:۱۴ ق.ظ

  مطلب جالب و فوق العاده ای بود بیشتر از این مطالب در سایت قراردهید..

  دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور نشانه های آزار جنسی را در یک کودک خردسال شناسایی کنم؟

نشانه ها و علائم آزار جنسی در کودکان خردسال و نوپا علائم آزار جنسی در کودک خردسال    افراد…