خانه سلامت بیماری ها بگو چطور گرفتگی بینی نوزاد را برطرف کنم؟

بگو چطور گرفتگی بینی نوزاد را برطرف کنم؟

۲
30
برطرف کردن گرفتگی بینی نوزاد

راهکارهایی برای برطرف کردن گرفتگی بینی نوزاد

گرفتگی بینی نوزاد

هزینه اندک + ۱۵ سال اندک خودسرانه به نوزاد دارو ندهید
نوزادتان موقع نفس کشیدن خس خس می کند، از بینیش ترشح خارج می شود و موقع مکیدن شیر نفسش می گیرد. او دچار گرفتگی بینی شده است.

آبریزش بینی یک روش دفاعی بدن برای خارج شدن میکروب هاست. پس آنقدرها هم بد نیست مادامی که کودک را بی تاب و کلافه کند و نفس کشیدن و غذا خوردن را برایش دشوار کند.

خوشبختانه با صرف کمترین هزینه و زمان می توان گرفتگی بینی را برطرف کرد. برای راهکارهای خانگی در سرماخوردگی کودکان مطلب بگو چطور هنگام سرماخوردگی کودکم از او مراقبت کنم؟ به شما کمک خواهد کرد.

بینی کودک را از ترشحات خشک تمیزکنید

بینی کودک را از ترشحات خشک تمیزکنید

گاهی ترشحات در بینی تجمع یافته و خشک می شوند. یک گوش پاک کن را با آب مرطوب کرده و به آرامی بینی کودک را پاک کنید. دقت کنید که گوش پاک کن را خیلی به اعماق سوارخ بینی نبرید و اگر خیلی خشک است و جدا نمی شود ابتدا با قطره یا بخور یا هر روشی که باعث مرطوب شدن مخاط بینی می شود ترشحات را مرطوب کرده سپس با گوش پاک کن به آرامی پاک کنید.

قطره بینی نمکی استفاده کنید

قطره بینی نمکی استفاده کنید

قطره بینی نمکی (سدیم کلراید) مخصوص کودکان را از داروخانه تهیه کنید. در هر سوراخ بینی دو تا سه قطره بریزید. کودک را روی پایتان بگذارید و در حالیکه سرش به سمت پایین آویزان است سرش را به پهلوی راست چرخانده در سوراخ راست بینی قطره بریزید سپس او را به چپ چرخانده در بینی چپش قطره بریزید. با این روش قطره در بینی و سینوس هایش رفته بدون اینکه در حلقش بریزد و موجب سرفه و ناراحتیش شود. بهترین موقع برای ریختن قطره قبل از خوردن غذا یا قبل از خواب است تا راه تنفس باز شده موجب آرامش کودک شود.

از پوار بینی استفاده کنید

از پوار بینی استفاده کنید

پوار بینی وسیله ای مکنده است که در داروخانه ها و فروشگاه های لوازم نوزاد می توانید آن را خریداری کنید و می توانید با آن ترشحات بینی را خالی کنید و گرفتگی بینی نوزاد را برطرف کنید عملکرد آن به گونه ای است که ابتدا حباب پلاستیکی را فشار داده سپس نوک باریک وسیله را در بینی کودک گذاشته کم کم حباب را رها کنید.

ترشحات مرطوب و سطحی بینی با این ابزار ارزان قیمت اما کاربردی تخلیه می شود. اما هنگام استفاده باید دقت کنید آن را در سوراخ بینی خیلی جلو نبرید و به آرامی ترشحات را تخلیه کنید تا بینی کودک آسیب نبیند. بهترین زمان استفاده از پوار بعد از استحمام، بخور یا بعد از استفاده از قطره بینی است. پس از استفاده از پوار بینی آن را با آب و صابون بشویید.

برای برطرف کردن گرفتگی بینی نوزاد هوای محیط خانه را مرطوب نگه دارید

برای برطرف کردن گرفتگی بینی نوزاد هوای محیط خانه را مرطوب نگه دارید

دراتاق کودک یا محیط پیرامون کودک دستگاه مرطوب کننده هوا یا بخور سرد قرار دهید تا سطح رطوبت هوایی که تنفس می کند بالا رود. دستگاه را هر از چند گاهی کاملا تمیز کنید و آب داخل آن را عوض کنید تا باکتری در آن رشد نکند.

کودک را حمام کنید

کودک را حمام کنید

کودکتان را در حمامی گرم نشانده و با ایجاد فضای بخار آلود رطوبت را همراه هوایی که تنفس می کند به داخل بینیش هدایت کنید تا ترشحات بینی خیس خورده خارج شود. اما مدت حمام را طولانی نکنید. پس از اینکه کودک ترگل و ورگلتان را از حمام بیرون آوردید بینیش را با گوش پاک کن به آرامی پاک کنید.

مایعات زیاد به کودک بدهید

مایعات زیاد به کودک بدهید

سعی کنید به کودک مایعات فراوان بدهید تا بدنش دچار کم آبی نشود و بهتر با عفونت ها مبارزه کند. سوپ مرغ، آبمیوه های طبیعی و آب در دمای محیط به بهبود کودک کمک خواهد کرد. همینطور ترشحات بینی را رقیق تر کرده موجب می شود بینی راحت تر تخلیه شود.

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کرد

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کرد

مادامی که کودکتان سرحال است، خوب غذا می خورد و مایعات می نوشد نیازی به مراجعه به پزشک نیست. تنها کافیست اقدامات خانگی بالا را برایش انجام دهید اما اگر دیدید در دراز مدت در کودک مشکل تنفسی ایجاد شد، خوب غذا نمی خورد یا تب می کند بهتر است او را نزد پزشک متخصص اطفال ببرید.

 • ضرر عسل برای نوزاد

  بگو چرا عسل ممکن است نوزاد را بیمار کند؟

  دلیل علمی ضرر عسل برای نوزاد دلیل علمی ضرر عسل برای نوزاد    عسل خوراکی بهشتی و پرخاصیت اس…
 • حمام کردن نوزاد

  بگو چطور نوزاد را حمام کنم؟

  راهنمای گام به گام حمام کردن نوزاد     حمام کردن نوزاد برای اولین بار خیلی دلهره آور است. …
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در بیماری ها

۲ دیدگاه ها

 1. هزاره

  ۹۷/۰۸/۰۶ در ۱۱:۳۴ ق.ظ

  بسیار عالی بود سپاس از اشتراک گذاریتون

  دیدگاه

 2. تشک رویال

  ۹۷/۰۴/۲۴ در ۶:۵۸ ق.ظ

  ای جان بچه گناه داره کلی اذیت میشه اون موقع برای تمیز کردن بینی

  دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چرا روغن گیاهی ممکن است از روغن حیوانی مضر تر باشد؟

دلایلی برای اینکه روغن های گیاهی میتواند از چربی حیوانی مضر تر باشد روغن گیاهی    روغن گیا…