خانه رایانه و الکترونیک تلفن همراه بگو چطور بر وابستگی به تلفن همراه غلبه کنم؟

بگو چطور بر وابستگی به تلفن همراه غلبه کنم؟

۳
25
وابستگی به تلفن همراه

راهکارهایی برای کاهش وابستگی به تلفن همراه

وابستگی به تلفن همراه

هزینه اندک + ۱۵ سال اندک کارهای خود را با کامپیوتر انجام دهید

تلفن های همراه هوشمند تبدیل به بخش جدایی ناپذیر لحظه های ما شده اند. درصد بالایی از افرادی که تلفن هوشمند دارند، زمان زیادی از روز را به کار کردن و استفاده از ابزارها و برنامک های متنوع این ابزار دیجیتال اختصاص میدهند.

استفاده از امکانات خوبی که تلفن همراه در اختیار ما قرار میدهد قابل کتمان نیست ولی وابستگی به آن میتواند زندگی شخصی ما را دچار مشکل کند. این مشکلات میتواند بی تفاوتی به دوستی که در کنار ماست یا کمرنگ شدن روابط خانوادگی، عدم تمرکز در مسائل درسی و کاری، به هم خوردن نظم زندگی و کم خوابی، ضربه دیدن روابط زناشویی و … باشد.

این مقاله تلاش میکند راهکارهایی برای مدیریت بهتر زمان در استفاده از تلفن همراه هوشمند ارایه کند:

بخش اول: آیا به تلفن همراه وابسته شده اید

گام اول : میزان وابستگی

گام اول : میزان وابستگی

شاید احساس کنید نگاه کردن و نوتیفیکیشن های تلفن، چک کردن تلگرام یا باالا پایین کردن صفحه اینستاگرام، سر زدن به بازی کلش و … بی ضرر و کوتاه باشد ولی وقتی این سر کشی به تلفن همراه باعث شود که هر چند دقیقه صفحه آن را خاموش کنید و تمرکز در کار و زندگی را از شما دور کند آنوقت باید کمی نگران بود.

سوالهای زیر را از خودتان بپرسید و با توجه به پاسخ ها، ببینید شدت وابستگی شما به تلفن همراه چقدر است:

 • آیا بی دلیل صفحه نمایش تلفن را روشن میکنید؟
 • آیا برای دادن پیام در گروه های مجازی حاضرید هنگام رانندگی دست به گوشی شوید؟
 • آیا پیش آمده است که دیگران برای بی توجهی به آنها و کار با تلفن همراه به من تذکر دهند؟
 • آیا از تلفن همراه در زمان نامناسب، دیداری کاری، مجلس ختم، جلسه اولیا و مربیان و … استفاده کرده ام؟
 • آیا تلفن همراه همیشه در دستم است؟
 • آیا باتری تلفن همراهم حداقل یک روز دوام می آورد؟
 • آیا در توالت نیز از تلفن همراه استفاده میکنم؟
 • آیا تلفن همراه منشا بحث و جدل در خانواده یا با همسر شده است؟
 • آیا تلفن همراه باعث ایجاد مشکل قانونی مانند جریمه رانندگی شده است؟
 • آیا تلفن همراه موجب کم شدن سرعت در کار و افزایش زمان انجام آنها شده است؟
 • آیا صحبت و ارتباط رودر رو با دیگران برایم سخت شده است؟

گام دوم: بررسی علائم وابستگی

گام دوم: بررسی علائم وابستگی

هر نوع وابستگی و عادت، عوارض جانبی نیز با خود خواهد داشت. وابستگی به تلفن همراه نیز از این قاعده مستثنی نیست. علائم زیر را در خودتان بررسی کنید. در صورتی که بخش اعظم این علائم را در خود داشتید احتمالا معتاد به تلفن همراه شده اید.

علائم و نشانه های وابستگی به تلفن همراه:

 • احساس ترس و استیصال وقتی تلفن همراه را گم کرده یا جا میگذارید
 • احساس شنیدن زنگ تلفن یا احساس ویبره به اشتباه
 • بی خوابی و کم خوابی
 • دلهره و دلشوره، بخصوص وقتی منتظر دریافت پیامی هستید
 • افسردگی و پرخاشگری
 • کاهش تمرکز
 • احساس ترس از دست دادن کسی یا چیزی
 • درد های چشمی، گردنی و دید ناواضح
 • سردرد و احساس خستگی

گام سوم: حالات بعد از دوری از تلفن همراهس

گام سوم: حالات بعد از دوری از تلفن همراهس

از دیگر نشانه های وابستگی، احساسات و حالاتی است که بعد از دوری از شی یا فرد عامل وابستگی رخ میدهد. سعی کنید از تلفن همراه دوری کنید، در صورتی که حالات و احساسات زیر به سراغ شما آمد، احتمالا به آن وابسته شده اید:

بیقراری، خشم، کج خلقی، عدم تمرکز، بی خوابی و حس کشش برای دسترسی دوباره به تلفن همراه

بخش دوم: روشهای کاهش وابستگی به تلفن همراه

مدت زمان استفاده از تلفن همراه را مدیریت کنید

مدت زمان استفاده از تلفن همراه را مدیریت کنید

شاید احساس کنید که زمان زیادی را به تلفن همراه اختصاص نمیدهید و حساسیت شما و دیگران نسبت به استفاده تان از تلفن همراه بی مورد است. راه حل این موضوع ساده است. مدت زمان استفاده از تلفن همراه و نرم افزارهای آن را مانیتور کنید.

البته انجام این کار به صورت دستی و یادداشت زمان های کار با تلفن همراه کار سختی است ولی اپلیکیشن های متنوعی وجود دارند که این زحمت را برای شما میکشند. نرم افزارهایی نظیر Quality Time برای اندروید و OFFTIME برای اندروید و آیفون این امکان را فراهم میکنند که مدت زمان کلی استفاده از تلفن همراه، تعداد باری که به تلفنتان رجوع کرده اید و زمانی که به هر اپلیکیشن در روز اختصاص داده اید را مشاهده کنید و البته ابزارهایی نیز برای کنترل دسترسی به آنها در اختیار شما قرار میدهند.

این اپلیکیشن ها یا اپ های مشابه را روی تلفن همراه خود نصب کنید و ببینید که در یک شبانه روز چند ساعت به تفن همراه و به چه اپلیکیشن ها و بازی هایی اختصاص میدهید. و سپس برای کاهش آن اقدام کنید.

برای استفاده از تلفن همراه برنامه ریزی کنید

برای استفاده از تلفن همراه برنامه ریزی کنید

جدا از تماس های صوتی ورودی و ارتباطات واجب کاری و خانوادگی، دیگر استفاده ها از تلفن همراه را میتوان با برنامه ریز کنترل کرد. میتوانید تلفن همراه خود را در زمان های کاری یا  هنگام کارها و دیدار های خانوادگی را از دسترس خود دور کنید و یا به صورت دستی ارتباطات آن را محدود کنیم.

در صورتی که انجام این کار به صورت دستی برایتان سخت است و یا آن را فراموش میکنید، نرم افزار  Quality Time این امکان را دارد که با استفاده از بخش Take a break پروفایل هایی بسازید که در زمان خاص، نوتیفیکیشن ها و یا تماسهای ورودی را قطع کند و فقط به نرم افزارهای خاص مورد نظرتان اجازه کار و فعالیت دهد.

همچنین میتوانید برای خود زمان استفاده از تلفن همراه مشخص کنید و با استفاده از ساعت هشدار، خود را ملزم کنید که در پایان وقت، تلفن را کنار بگذارید. برای خود هدف ساعتی مشخص کنید و هر روز مقدار کارکد و دسترسی به هدف را کنترل کنید.

از راهکارهای دوری از عادت بد بهره ببرید

از راهکارهای دوری از عادت بد بهره ببرید

همه عادات بد یک سری علائم مشابه و یک سری راهکارهای نزدیک به هم برای ترک دارند. عادت وابستگی به تلفن همراه هم همینگونه است. مقاله بگو چطور عادت بد را ترک کنم؟ را مطالعه کنید و سعی کنید از راهکارهای آن برای کاهش وابستگی به تلفن همراه استفاده کنید.

همچنین مقاله بگو چطور از بازی های ویدیویی دست بکشم؟ به دلیل ماهیت نزدیک به هم وابستگی و علائم آن، به شما در ترک وابستگی به تلفن همراه کمک خواهد کرد. در بخش های سوم و چهارم این مقاله راهکارهایی برای جلوگیری از بازی کردن و پیشنهادهایی برای جایگزین های آن ارایه شده است که اینجا هم به کار شما خواهد آمد.

برای تلفن همراه خود محدودیت مالی معین کنید

برای تلفن همراه خود محدودیت مالی معین کنید

استفاده از اینترنت و یا گرفتن تماس و دیگر ابزارهای تلفن همراه برای شما هزینه مالی به همراه دارد. هزینه ای که معمولا با خریدن شارژ های هزار تومانی، به چشمتان نمی آید. مصرف شارژ پولی تلفن همراه خود را مشخص کنید و مقدار معینی در ماه به آن اختصاص دهید و خود را ملزم کنید که مقدار مشخصی از شارژ پولی را تا پایان ماه نگاه دارید.

در صورتی که از اینترنت ADSL استفاده میکنید نیز با مدیریت حساب و دانلود خود، برای استفاده از شبکه های اجتماعی یا بازی های آنلاین محدودیت ایجاد کنید.

تلفن هوشمند خود را کم هوش! کنید

تلفن هوشمند خود را کم هوش! کنید

هر چه امکانات کمتری روی گوشی خود داشته باشید، دلیل کمتری برای سرکشی به آن خواهید داشت. تا میتوانید تلفن خود را به گوشی های دکمه ای قدیمی شبیه تر کنید.

چند راهکار برای احمق تر کردن!! تلفن هوشمند:

 • قطع اعلان ها یا نوتیفیکیشن ها : در حالی که تلاش میکنید حواس خود را به کار بدهید و از تلفن هوشمند خبری نگیرید، دیلینگ آمدن پیام در تلگرام دل شما را به لرزه می اندازد. پیغام های آپدیت نرم افزار ها و برخی اپلیکیشن ها نیز همین بلا را بر سر مرکز شما می آورند. اعلان های نرم افزارها به خصوص اینستاگرام و تلگرام را غیرفعال کنید. کسی که با شما کار واجبی دارد زحمت بکشد و به شما زنگ بزند.
 • قطع اینترنت سیم کارت و وای فای: خوراک بیشتر اپلیبکیشن ها و بازی ها از اینترنت تامین میشود. مادامی که ارتباط انها با دنیای خارج قطع باشد، نمیتوانند مزاحمت تازه ای برایتان ایجاد کنند. قطع داده ها و بیسیم روی تلفن های همراه هوشمند نیز با یک دکمه امکان پذیر است. پس در ساعات خاموشی، این ارتباط را قطع کنید و به زندگی خود برسید. مطمئن باشید در این فاصله جنگ جهانی سوم شروع نخواهد شد. همچنین تلاش کنید بسته های اینترنت همراه نخرید و فقط از وای فای برای ارتباطات اینترنتی استفاده کنید.
 • حذف برخی اپلیکیشن های مزاحم: همه ما برنامک هایی روی تلفن همراهمان داریم که ممکن است هر از چندی به آنها سر بزنیم البته برخی برنامه ها هم هستند که با هر بار ورق زدن منوی نرم افزارها، به ما چشمک میزنند که آنها را باز کنیم. تا جایی که میتوانید از برنامه های روی گوشی خود کم کنید. با این کار نه تنها تلفن خود را چابک تر خواهید کرد، خودتان نیز از چنگال آنها خلاص کنید.

  نگاهی به تک تک اپلیکیشن ها بیندازید و از خودتان بپرسید آیا این نرم افزار تاثیر مثبتی بر زندگی من میگذارد؟ آیا نبود آن ریتم زندگی روزمره من را دچار اشکال میکند؟ آیا این برنامک جلوی تمرکز و تفکر من را میگیرد؟ با خودتان صادق باشید و مزاحم ها را از خود دور کنید. آنهایی را که بهشان نیاز دارید ولی گاهی اوقات موجب به هم خوردن تمرکز شما میشوند را با کمک نرم افزارهای کنترلی که در بخش های قبل معرفی شد، کنترل کنید.

شبکه های اجتماعی خود را خلوت کنید

شبکه های اجتماعی خود را خلوت کنید

ده کانال خبری، چندین کانال ورزشی، انواع کانال های سرگرمی و … تلگرام شما را در اختیار خود گرفته است. با کمی تامل خواهید دید که تقریبا همه این کانال ها اخبار و نوشته هایی تقریبا مشابه را به خورد شما میدهند. موثق ترین و بهترین کانال از بین کانال های هم موضوع را انتخاب کنید و مابقی را بدون فوت وقت پاک کنید.

گروه های متعدد خانوادگی، دوستان، همکاران، هم محله ها، هم دانشگاهی های سابق، هم مدرسه ای های اسبق هم تا جایی که مزاحم شما نشده اند قدمشان روی چشم ولی وقتی احساس کردید گروهی از جنس شما نیست، مباحثش شما را از زندگی منحرف میکند و تمرکز شما را به هم میزند، برای خروج از آنها رودربایستی نکنید.

همین موضوع را برای اینستاگرام هم انجام دهید و سعی کنید وارد صفحه جستجو و پیشنهادهای آن نیز نشوید که معمولا بی سلیقه ترین و وقت گیر ترین صفحات را به شما پیشنهاد خواهد داد.

تغییر را مرحله به مرحله انجام دهید

تغییر را مرحله به مرحله انجام دهید

افتادن به جان تلفن همراه، پاک کردن همه اپلیکیشن ها و خروج از گروه ها و کانال هایی تلگرامی و صفحه های اینستاگرامی همانقدر که اقدامی سریع و انقلابی است همانقدر هم امکان بازگشت به روزگار سابق را بیشتر میکند. سعی کنید تغییرات را مرحله به مرحله انجام دهید تا از نظر فکری وروحی آمادگی بیشتری برای کم کردن وابستگی پیدا کنید.

از تلفن هوشمند خود دور شوید

از تلفن هوشمند خود دور شوید

مدت زمانی که در کنار تلفن هوشمند خود هستید را کاهش دهید. شاید بگویید با تماس های تلفنی چه کار کنیم. شما میتوانید سیم کارت اصلی خود را در یک گوشی معمولی بگذارید و فقز در زمانهای خاص برای استفاده از اینترنت و شبکه های مجازی از تلفن هوشمند استفاده کنید. اگر هم در محل کار و یا منزل خط تلفن ثابت دارید، سیم کارت خود را روی آن خط دایورت کنید (انتقال تماس دهید) و با خیال راحت تلفن خود را از دسترس خود دور کنید و فقط طبق برنامه زمانبندی به سراغش بروید.

دیدگاهتان نسبت به تلفن هوشمند را تغییر دهید

دیدگاهتان نسبت به تلفن هوشمند را تغییر دهید

یادتان باشد که تلفن هوشمند باید ابزاری باشد که برای رشد شما از نظر روحی، روابط کاری و خانوادگی و حتی اقتصادی به کمکتان بیاید. اینکه هر لحظه اسیر تلفن همراه باشید و لحظه به لحظه به بالا و پایین کردن صفحات آن نیاز داشته باشید، اتفاقی است خارج از هدف و تعریف یک ابزار کاربردی. سعی کنید دید خود را تغییر دهید و به جای اینکه اسیر تلفن همراه باشید، آن را برای رسیدن به مقصود به کنترل خود درآورید.

این بار که به سمت گوشی خود کشیده شدید دمی مکث کنید و از خود بپرسید:

 • آیا واقعا نیاز به چک کردن گوشی دارم یا میتوانم صبر کنم؟ در صورتی که نیازتان ضروری نیست از تلفن خود فاصله بگیرید.
 • آیا به سراغ تلفن همراه میروم چون میخواهم از وقایع روز دور نمانم ؟ سعی کنید راههای جایگزینی برای اطلاع از اتفاقات روزمره مانند بررسی سایتهای خبری از طریق کامپیوتر را انتخاب کنید.
 • آیا به خاطر ارتباطات اجتماعی به سوی تلفن همراه گرایش پیدا میکنم؟ اگر پاسختان بله است سعی کنید نیاز خود را از طریق ارتباط حضوری با افراد و شرکت در جمع ها و انجمن های مختلف تامین کنید.
 • آیا فقط به دلیل بی حوصلگی به سراغ تلفن همراه میروید؟ بی حوصلگی و بی کاری یکی از دلایل مهم ور رفتن با تلفن همراه است. سعی کنید برای خودتان یک سرگرمی خوب دست و پا کنید و یا در زمان های بیکاری کتاب به همراه داشته باشید. در مقاله بگو چطور یک سرگرمی کم هزینه انتخاب کنم؟ پیشنهادهای خوبی برای انتخاب سرگرمی کم هزینه و جذاب ارایه شده است.

تمرکز خود را افزایش دهید

تمرکز خود را افزایش دهید

هنگام انجام کار یا مطالعه و درس خواندن، تلاش کنید که تمرکز بیشتری داشته باشید. یکی از راههای افزایش تمرکز دور کردن تلفن همراه از خود است. نکته های دیگری هم وجود دارد که به شما کمک میکند محیط آرام و مناسبی برای فعالیت برای خود محیا کنید و به این ترتیب عوامل از بین بردن تمرکز را از خود دور کنید. در مقاله بگو چطور هنگام کار و مطالعه تمرکز بیشتری داشته باشم؟ جزییات بیشتری در این باره مطالعه کنید.

کارهای خود را با کامپیوتر انجام دهید

کارهای خود را با کامپیوتر انجام دهید

کار با کامپیوتر و لپ تاپ کمی زمان بر و سخت تر از تلفن همراهی است که در هر حالتی آماده به خدمت است. کارهای خود ( به خصوص کارهای اینترنتی) را  تا حد امکان به دوش کامپیوتر و لپ تاپ بیندازید تا محدودیت های آنها (از جمله امکان جابجایی کم) باعث شود که برای استفاده از آنها زمان و شرایط خاصی نیاز باشد و در نتیجه استفاده با برنامه تری از آنها داشته باشید.

از مشاور کمک بگیرید

از مشاور کمک بگیرید

در صورتی که احساس میکنید این وابستگی شدید تر از آنی است که کاهش آن به تنهایی برایتان ممکن باشد، با یک مشاور مشورت کنید. در صورتی که اعتیاد به بازی و کار با تلفن همراه مانع از انجام کار و وظایف کاری و خانوادگی شما میشود و مشکلاتی جدی در زندگی شما ایجاد کرده است، بهتر است با مراجعه به یک روان شناس، به صورت جدی برای کاهش این وابستگی اقدام کنید.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تلفن همراه

۳ دیدگاه ها

 1. کرم پودر

  ۹۶/۰۹/۱۳ در ۷:۳۵ ق.ظ

  خیلی ساییتون خوبه . خیلی خوشم اومد . موفق باشین

  دیدگاه

 2. خرید لوله

  ۹۶/۰۹/۱۲ در ۱۲:۲۳ ب.ظ

  ممنون از مطلب مفیدی که به اشتراک گذاشتین امیدوارم تاثیر داشته باشه
  خرید لوله

  دیدگاه

  • مدیر سایت

   ۹۶/۰۹/۱۲ در ۱۲:۲۷ ب.ظ

   ما هم امیدواریم این مطالب کمک کوچکی به دوستان باشد

   دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور ویدیوهای توئیتر را دانلود کنم؟

راهکارهایی برای دانلود ویدیوهای توئیتر در اندروید و ویندوز ویدیوهای توئیتر     توئیتر مانن…