خانه خودرو سانحه و تصادف بگو چطور از سرقت ماشین جلوگیری کنم؟

بگو چطور از سرقت ماشین جلوگیری کنم؟

۰
29
پیشگیری از سرقت ماشین

نکته ها و روش های پیشگیری از سرقت ماشین و لوازم داخلی آن

سرقت ماشین

هزینه لوازم ایمنی + ۱۸ سال اندک .
شاید کلیپ هایی را دیده باشید که ماشینی در کمتر ازد ه ثانیه توسط یکی از هنرمندان!! عرصه سرقت ماشین باز و وسیله ای از آن برداشته شد. سرقت ماشین و لوازم داخل آن آن قدر امری شایع و عادی است که تقریبا همه ما، یا آن را شخصا تجربه کرده ایم و یا فرد نزدیکی از ما دچارش شده است.

اما همیشه راه های برای پیشگیری و دور کردن سارقان از خودرو و بالابردن هزینه و ریسک دزدی از خودرو وجود دارد که به کمک آن ها میتوان احتمال سرقت را کاهش داد.

در این مقاله، اقدامات لازم برای پیشگیری از سرقت ماشین و لوازم درون آن را بخوانید:

انواع ابزارهای حفاظتی خودرو

انواع ابزارهای حفاظتی خودرو

 • ایموبلایزر: ایموبلایزر سیستم ضد سرقتی است که به صورت کارخانه ای روی تقریبا همه اتومبیل های ساخت سالهای اخیر، حتی پراید نصب میشود. در این سیستم، روی قسمت پلاستیکی یا ریموت کلید خودرو، تراشه الکترونیکی ای قرار دارد که تا زمانی که در نزدیکی سوراخ سوییچ زیر فرمان قرار نگیرد، موتور استارت نمیخورد. با این تکنولوژی سرقت کل خودرو برای سارقان بسیار مشکل شد.

  در صورتی که خودرو شما پدربزرگ خودروهای موجود در بازار است، میتوانید با هزینه اندکی، ایموبلایزر را روی خودرو سوار کنید تا ماشینتان طعمه ای بی دفاع در برابر سارقان نباشد.

 • دزدگیر: آژیر دزدگیر پرکاربردترین وسیله حفاظتی خودرو است که روی بیشتر خودروها وجود دارد یا توسط صاحب آن نصب شده است. گرچه حضور این ابزار پر سر و صدا برای هر خودرویی لازم است ولی حضور آن خیلی کمکی به جلوگیری از سرقت نمیکند. به خاطر کیفیت بد برخی از دزدگیرها و استفاده نامناسب رانندگان از آن، شنیدن صدای فعال شدن آژیر دزدگیر یک خودرو تقریبا توجه کسی را جلب نمیکند و دزدگیر ها به چوپان دروغگو شباهت پیدا کرده اند.

  با تمام این اوصاف، بسیاری از سارقان ترجیح میدهند به سراغ خودرویی با چراغ چشمک زن دزدگیر نروند. پس آن را جایی در معرض دید قرار دهید. همچنین باکس اصلی دزدگیر را در دسترس قرار ندهید تا سارقان برای دسترسی به آن و قطع صدای آژیر به دردر بیشتری بیفتند.

  در صورت امکان دزدگیر قطع کن نصب کنید. در این حالت، ابزاری روی خودرو نصب میشود که تا زمانی که دزدگیر فعال نشود، خودرو استارت نخواهد شد. در این صورت حتی اگر سوییچ خودرو هم در دست سارق باشد نمیتواند ماشین را روشن کند.

 • قفل فرمان: قفل فرمان ابزاری است برای جلوگیری از به سرقت رفتن کل خودرو. این قفل روی فرمان نصب میشود و به خاطر ابعادی که دارد به شیشه و پای راننده گیر میکند و مانع از چرخیدن آن خواهد شد.
 • این قفل هم نقاط ضعفی نیز دارد، باز شدن آسان قفل آن، تغییر ارتفاع فرمان و در نتیجه گیرمکردن قفل به شیشه و نصب نه چندان راحت آن که هر کسی حوصله نصبش را ندارد باعث شده است که کاربرد ضد سرقتی قفل فرمان کم شود.

  در صورت نصب قفل فرمان، بعد از بیرون آوردن سوییچ از محل خود، فرمان را حرکت دهید تا در جای خود قفل شود. قفل فرمان را به صورتی بزنید که یک سمت آن به طرف پایین دست چپ (درب سمت راننده)، و طرف دیگر به سمت بالا دست راست و چسبیده به شیشه اتومبیل باشد تا تکان نخورد.

 • قفل پدال: قفل پدال ابزاری برای مصدود کردن عملکرد پدالهای گاز، کلاچ و ترمز به صورت یکباره یا یک به یک است. در نتیجه این موضوع، سارق نمیتواند با خودرو حرکت کند. این ابزار به دلیل قرار گرفتن در زیر پا، برای سارق دشواری بیشتری ایجاد خواهد کرد و کارآیی ضدسرقت آن از قفل فرمان بیشتر است.
 • این وسیله همانطور که سخت باز میشود، سخت هم بسته میشود و خیلی از رانندگان حوصله نمیکنند همیشه آن را ببندند.
 • قفل کاپوت: کاپوت بیشتر خودرو ها با کمترین زحمتی گشوده خواهد شد و دسترسی سارق به موتور، به خصوص سیستم کامپیوتر آن و باتری به راحتی امکان پذیر خواهد شد. در این صورت سارق هم میتواند سیستم دزدگیر شما را از کار بیندازد و هم میتواند با سرقت ECU و باتری و دیگر اقلام موتور، ضرر چشمگیری به شما وارد کند. با استفاده از قفل کاپوت از خالی شدن موتور جلوگیری کنید.
 • قفل چرخ: دزدی رینگ و لاستیک هم شغل پر درآمدی است و معمولا نیاز به سر و کله زدن با دزدگیر و ایموبلایزر و غیره هم ندارد. در صورتی که در محله نا امنی پارک میکنید و رینگ چند میلون تومانی یا لاستیک های نو خارجی روی ماشین نصب کرده اید، زدن قفل چرخ، زحمت سارقان را بیشتر خواهد کرد.
 • قفل دنده: قفلی است که مانع حرکت دنده میشود ولی کمتر از دیگر قفل ها کاربرد دارد.
 • ردیاب خودرو:ردیاب خودرو وسیله ای است کوچک در ابعاد یک تلفن همراه که قابلیت نصب سیم کارت دارد و بعد از اتصال به سیم کشی خودرو با توجه به نوع آن، قابلت های مختلفی را در اختیار صاحب خودرو میگذارد. ردیابی خودرو در هر لحظه با استفاده از جی پی اس، مسیرهای طی شده توسط آن، خاموش کردن خودرو و از کار انداختن موتور در اثر سرقت و … از جمله امکانات ردیاب ها هستند.

انتخاب محل پارک خودرو

انتخاب محل پارک خودرو

نیاز به توضیح ندارد که دزدی ماشینی که پارک شده است راحت تر از دزدی از ماشینی است که در حال حرکت است! پس سارق محترم معمولا به دنبال بهترین گزینه از میان خودرو های پارک شده میگردد.

برای اینکه خودرو شما از چشم سارق بیفتد هنگام پارک این موارد را رعایت کنید:

 • ماشین را در پارکینگ پارک کنید: پارکینگ ها امن ترین محل برای پارک خودرو هستند. حضور نگهبان و دوربین های مداربسته در بیشتر پارکینگ ها و محدود بودن محل رفت و آمد افراد باعث میشود که کمتر دزدی ریسک دزدی از خودرو پارک شده در پارکینگ را متقبل شود.
 • ماشین را در محل خلوت پارک نکنید: هر چه محل پارک خودرو شما خلوت تر و کم رفت و آمد تر باشد، سارق فرصت بیشتری برای ورود به خودرو و سرقت خواهد داشت.
 • نزدیک به دوربین های مداربسته پارک کنید: سعی کنید خودرو را جایی پارک کنید که در دید دوربین های مداربسته باشد. معمولا بانکها و موسسات اعتباری و برخی فروشگاه ها برای فضای بیرونی خود نیز دوربین نصب میکنند. این دوربین ها باعث بالارفتن ریسک دزدی توسط سارق شده و در صورت سرقت هم احتمال شناسایی سارق بیشتر خواهد بود.
 • شب خودرو را در خیابان پارک نکنید: شب بهشت سارقان است، در این هنگام، حتی اطراف میدان آزادی هم خلوت میشود و فرصت سرقت بیشتر خواهد شد. سعی کنید حتی الامکان خودرو را در پارکینگ های عمومی یا فضای مسقف پارک کنید.
 • شب خودرو را در نور کافی پارک کنید: خودرو ای که در روشنایی نورهای محیطی پارک شده باشد کمتر سارقان را به خود جلب میکند تا خودرو ایی که در مکانی آرام و تاریک پارک شده باشد.
 • خودرو را در جایی که توسط درخت یا بوته ها استتار میشود پارک نکنید: وقتی اطراف خدرو موانع طبیعی باشد، سارق با خیال راحت تر به سراغ خودرو شما خواهد آمد و آن را به اتومبیلی که در ملا عام قرار دارد ترجیح خواهد داد.
 • خودرو را در نزدیک ترین محل به خود پارک کنید: اگر توقف طولانی دارید باید بتوانید سریع و به آسانی به اتومبیلتان سر بزنید. پس خودرو را در نزدیک ترین فاصله پارک کنید و به آن سرکشی کنید.
 • خودرو را در سراشیبی پارک نکنید: پارک کردن خودرو در سراشیبی رو به پایین این امکان را به سارق میدهد که بدون زحمت اضافه خودرو را با هل دادن روشن کند یا آن را جابجا کند.
 • خودرو را در محل های ممنوعه پارک نکنید: پارک کردن در محل ممنوعه یعنی خطر حمل خودرو با جرثقیل پلیس و مشکلات ترخیص خودرو. حال اگر سارقی هم یک وانت با جرثقیل برای بردن خودرو شما داشته باشد، احتمالا کسی متوجه نیت او نخواهد شد و شما هم دیگر خودرویی نخواهید داشت که ترخیص کنید.

اقدامات مهم هنگام پارک خودرو

اقدامات مهم هنگام پارک خودرو

 • وسیله های با ارزش را از خودرو خارج کنید: یک تلفن موبایل روی کنسول وسط خودرو، لپ تاپ روی صندلی عقب یا ساعت مچی با ارزش روی داشبورد و … هر چیزی که ارزش بازکردن در خودرو شما را داشته باشد، چراغ سبزی است به سارقان.
 • کیف یا بسته قابل مشاهده ای درون ماشین نگذارید: یک کارتن خالی یا یک کیف بی ارزش هم ممکن است سارق را برای سرقت از خودرو شما وسوسه کند. او به هوای اینکه در این بسته ممکن است وسیله نو ای وجود داشته باشد، وارد اتومبیل شما شود.
 • در داشبورد را باز بگذارید: بسیاری از رانندگان عادت دارند مدارک خودرو، مدارک شخصی و کیف پول و دیگر اقلام با ارزش خود را در داشبورد قرار دهند. بنابراین داشبورد ها همیشه محل جذابی برای سارقان هستند. جدا از اینکه وسایل با ارزش را از آن برمیدارید، درب داشبورد را نیز باز بگذارید که از پشت شیشه مشخص باشد که چیزی جز دستمال شیشه پاک کن و اسپری تمیزکننده داشبورد چیزی در آن وجود ندارد.
 • پنل جلوی ضبط را بردارید: در صورتی که پخش خودرو پنل قابل جدا کردن دارد، آن را بردارید. پخش بدون پنل جذابیت کمتری برای سارق دارد.
 • هنگام ترک خودرو از قفل بودن همه درها مطمئن شوید: گاهی اوقات قفل مرکزی خوب عمل نمیکند یا سرنشین شما در سمت خود را خوب نبسته است. پس بعد از قفل ماشین، نگاهی به زبانه های قفل بیندازید تا حتما پایین باشند یا اگر حوصله بیشتری دارید، درها را یک به یک چک کنید.
 • همه شیشه ها را بالا بدهید: از اشتباهات رایج، پایین ماندن شیشه ها در خودرو ها است. به خصوص وقتی سرنشین عقب دارید قبل از دور شدن از خودرو وضعیت شیشه ها را بررسی کنید.
 • از لوازم ضد سرقت استفاده کنید: با توجه به مکان و زمان و نوع خودرو از ابزارهای ضد سرقت مانند قفل فرمان، قفل پدال، دزدگیر و … استفاده کنید.
 • صندوق جای مناسبی برای قرار دادن اشیا گرانبها نیست: صندوق عقب بیشتر خودرو ها با کمترین ضربه و فشار باز میشوند. بنابراین فکر نکنید که چون داخل آن در معرض دید سارق نیست، از آن چشم پوشی میکند. به خصوص وقتی که سارق زاغ شما را چوب زده باشد و بداند که وسیله با ارزشی در صندوق وجود دارد. البته اگر مجبورید وسیله با ارزش را در خودرو بگذارید، صندوق از صندلی عقب امن تر است.
 • خودرو روشن را حتی برای یک لحظه ترک نکنید: سارقان از چیزی که شما فکر میکنید سریع تر هستند، پس تصور اینکه در سی ثانیه تحویل فلان کالا به اصغر آقا یا بستن در پارکینگ، اتفاقی برای ماشین نمی افتد، اشتباه است. اتومبیل را خاموش کنید، سوییچ را بردارید و دزدگیر را بزنید. همه این کارها پانزده ثانیه هم وقت شما را نمیگیرد.
 • در ترک خودرو با سرنشین سوییچ را بردارید: ممکن است گاهی اعضای خانواده یا فرزندتان در ماشین باشند و شما برای کاری از خودرو خارج شوید. در این موارد حتما سوییچ را بردارید و حتی الامکان درها را نیز قفل کنید. نمونه های زیادی وجود دارد که سارق سوار خودرو شده و با ارعاب سرنشین را پیاده کرده و خودرو را به سرقت برده است.
 • سوییچ یدک را در خودرو نگذارید: ماندن سوییچ یدک در خودرو یعنی تقدیم کردن ماشین به سارق. بودن سوییچ یدک داخل خودرو هیچ کمکی به شما نمیکند. حتی اگر سوییچ اصلی را گم کنید برای ورود به ماشین و برداشتن کلید یدک باز هم دچار مشکل خواهید شد. پس یا آن را همراه خود داشته باشید یا در جایی امن مثلا در منزل قرار دهید.

برخی توصیه های دیگر

برخی توصیه های دیگر

 • اگر به دلیل نقص فنی مجبور به هل دادن ماشین هستید، اجازه ندهید شخص ناشناس پشت فرمان بنشیند.
 • در مواقع اضطراری و هنگام وقوع حادثه یا مراجعه به مراکز درمانی و بیمارستان، خونسردی خود را حفظ کنید و از قفل شدن درها اطمینان یابید.
 • هنگام تصادف یا اتفاقاتی مانند جرو بحث و نزاع ساختگی، مراقب باشید و اتومبیل را رها نکنید.
 • چنانچه از افراد ناشناس اتومبیل خریده اید، بلافاصله قفل ها و سوییچ را تعویض کنید.
 • هنگام پنچرگیری یا برطرف کردن نقص فنی ، از قفل بودن درها مطمئن شوید.
 • ماشین را به تعمیرگاه مطمئن ببرید.
 • برای لاستیک زاپاس بیرون از خودرو قفل مناسب تهیه کنید.
 • بر روی چرخ‌های خودرو، از پیچ‌های قفل‌دار و محافظت‌کننده که با آچارهای معمولی باز نمیشوند استفاده کنید.
 • از نصب تزئیات اضافی و گران قیمت بر روی خودرو خودداری کنید.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در سانحه و تصادف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور از حوادث کویری نجات یابم؟

راهکارها و اقدامات قبل و هنگام حوادث و اتفاقات برای نجات از کویر و بیایان نجات از کویر    …