خانه سلامت بیماری ها بگو چطور شوره سر را از بین ببرم؟

بگو چطور شوره سر را از بین ببرم؟

۰
22
پیشگیری، کنترل و درمان شوره سر

راهکارهای پیشگیری، درمان و از بین بردن شوره سر

شوره سر

هزینه شامپو و مواد اولیه + ۱۵ سال اندک از موادی که به آنها حساسیت دارید استفاده نکنید

خارش روی پوست سر و باران پوسته های ریز که نه تنها نمای موهای شما را خراب میکنند، بلکه مانند میهمانی ناخوانده روی بالشت، لباسها و هر چیزی اطراف شماست حاضر میشوند.

شوره سر Dandruff با اینکه مشکلی جدی نیست و یک بیماری محسوب نمیشود ولی به دلیل خارش های جلدی و تاثیر روی ظاهر افراد، اتفاق خوشایندی نیست. شوره سر مشکل رایجی است و راهکارهای زیادی برای کنترل و قطع کامل آن وجود دارد.

در این مقاله راهکارهای طبی، طبیعی و خانگی پیشگیری، کنترل و درمان شوره سر را بشناسید:

شوره سر چیست و چرا به وجود می آید

شوره سر چیست و چرا به وجود می آید

شوره در حقیقت پوست های مرده روی سر هستند که معمولا طی فرایندی طبیعی از پوست سر جدا میشوند و پوست تازه جایگزین آن میکردد. هر گاه ریتم این فرآیند طبیعی به هم بخورد، جدا شدن پوستهای مرده تشدید و تسریع شده و تبدیل به معضل شوره سر میگردد.

شوره سر ممکن است در اثر عوامل زیر به وجود بیاید:

 • عوامل فردی مانند تعذیه نادرست، هیجان و استرس بالا، مصرف بی رویه مواد آرایشی ، عدم نظافت مرتب و دقیق مو، عدم آبکشی پوست سر به نحوی که شامپو یا صابون روی سر باقی بماند، پوست خیلی خشک یا خیلی چرب، تعریق زیاد
 • عوامل محیطی هوای گرم و مرطوب یا سرد و خشک زمستانی
 • عوامل قارچی و بیماری های پوستی

راههای پیشگیری از ابتلا به شوره سر

راههای پیشگیری از ابتلا به شوره سر

 • موها را با دقت و منظم بشویید:موهای خود را با دقت و حوصله بشویید و شامپو کنید. شامپوی مناسب موی سر خود تهیه کنید و در فواصل نزدیک و معین (با توجه به سابقه و احتمال شوره سر)، موها را شستشو کرده و با دقت آبکشی نمایید. برای آشنایی با روش صحیح شستشوی مو به مقاله بگو چطور موهایم را بشویم؟ مراجعه کنید.
 • کاهش مصرف ژل و اسپری های مو: ژل، اسپری مو، واکس مو و دیگر محصولات آرایشی مو میتوانند باعث چرب شدن پوست سر شده و شوره سر را به وجود بیاورند. در نتیجه این مواد معمولا شوره ای نازک و شفاف ایجاد شده که بیشتر روی مو ظاهر میشوند تا روی پوست سر.

  این موضوع زمانی اهمیت بیشتری دارد که در این مواد آرایشی، Paraphenylenediamine وجود داشته باشد. این ماده معمولا عامل اصلی تولید شوره سر است.

  در صورتی که نمیدانید عامل شوره سر کدام ماده آرایشی است. به نوبت هر کدام را قطع کنید و اثر این تغییر را در مقدار و حجم شوره سر بررسی کنید.

 • در معرض نور خورشید قرار بگیرید: اجازه دهید پوست سرتان در معرض تابش ملایم خورشید قرار بگیرد. امواج فرابنفش در کاهش پوسته موثرند. البته توجه داشته باشید که نور شدید خورشید و یا قرار گرفتن طولانی مدت در آفتاب برای پوست بدن مضر است و باید تعادل را در این راه رعایت کنید.
 • موهای خود را مرتب برس بکشید: برس زدن مرتب، با حوصله و آرام موها به دلیل کمک به جریان خون زیر پوست و همچنین حذف پوستهای مرده از سر، در جلوگیری از شوره سر موثر خواهد بود. سعی کنید هر شب پیش از رفتن به رختوخاب موها را در جهت های مختلف شانه بزنید.
 • رژیم غذایی خود را تغییر دهید: شوره سر میتواند در اثر رژیم غذایی ناصحیح نیز اتفاق بیفتد. پرهیز از خوردن چربی های حیوانی، زیاده روی نکردن در مصرف شیرینی و شکلات، غذاهای سرخ شده و پر ادویه میتواند در کاهش احتمال شوره سر موثر باشد.

  همچنین مصرف غذاهایی که غنی از روی و ویتامین های B، A و E باشند نیز در پیشگیری از شوره سر موثر است. جگر گوساله، گوشت گاو، عدس، نان کامل، زرده تخم مرغ، موز، اسفناج و … از مواد غذایی دارای روی و ویتامین هستند.

  در کنار تغذیه، دریافت آب کافی نیز در جلوگیری از خشک شدن پوست و ایجاد شوره موثر استو سعی کنید همیشه آب کافی به بدن برسانید.

 • استرس و هیجان خود را مدیریت کنید: سعی کنید هیجانات و استرس های محیطی و درونی خود را مدیریت کنید و زندگی را در مسیر آرامش دنبال کنید. استرس و مشکلات عصبی علاوه بر اینکه میتواند عامل بسیاری از بیماریها و مشکلات جسمی باشد، در تولید شوره سر هم موثر است.

راههای درمان شوره سر به روش طبیعی

راههای درمان شوره سر به روش طبیعی

بیشتر انواع شوره سر دلیل جدی ای ندارند و به روش های خانگی قابل درمان هستند. در ادامه فهرستی از راهکارهای درمان خانگی شوره سر را ببینید:

 • درمان با روغن درخت چای: این روغن از درختی استرالیایی گرفته میشود و یک ضد باکتری طبیعی است. شامپویی تهیه کنید که حداقل ۵ درصد از این روغن را در خود داشته باشد. این شامپو را روی پوست سر بمالید و پنج دقیقه صبر کنید و سپس موها را شستشو نمایید. این شامپو را روزی یک بار استفاده کنید.
 • درمان با پودر آسپرین: آسپرین حاوی سالیسیلات است که ماده فعال شامپوهای ضد شوره نیز هست. دو قرص آسپرین را در هاون دستی به پودر تبدیل کنید. آن را به شامپوی خود اضافه کنید و هنگام استحمام روی مو و پوست سر بمالیدو دو دقیقه به شامپو اجازه دهید تا روی سر بماند. سپس موها را آبکشی کنید.
 • درمان با سرکه سیب: پس از اینکه مهای خود را با شامپو شستید، مقداری سرکه سیب را که در آب خنک رقیق کرده اید ( به نسبت پنجاه پنجاه) به موها و پوست سر بمالید و بعد از چند ساعت آبکشی کنید.
 • درمان با ماست: ماست به عنوان یک ماده نگهدانده و بهبود دهنده پوست شناخته میشود. باکتری های زنده موجود در ماست میتوانند باعث جوان شدن پوست و مقابله با خارش ها و آسیب های آن باشد. ماست میتواند موهای شما را نیز نرم تر کند. بعد از شستشوی مو، ماست را به مو و پوست سر بمالید. بعد از ده تا ۱۵ دقیقه، با مقدار کمی شانپو، موها را بشویید. توجه کنید که از ماست های طعم دار برای این موضوع استفاده نکنید.
 • درمان با آب لیمو: آب لیموی طبیعی و تازه را به روی موها و پوست سر بمالید و بعد از ۲۰ تا ۲۵ دقیقه آبکشی و شستشو نمایید.
 • درمان با روغن زیتون: پیش از رفتن به حمام، موها و پوست سر را با روغن زیتون آغشته کنید و بعد از ۵ تا ده دقیقه شستشو کنید. همچنین میتوانید روغن را پیش از خوابیدن روی مو بمالید و صبح آبکشی کنید. دقت کنید که از پوششی روی سر یا پارچه ای روی بالشت استفاده کنید تا در اثر تمای با روغن کثیف نشود.
 • درمان با زرده تخم مرغ: دو زرده تخم مرغ را روی موی خشک بمالید. بعد از یک ساعت موها را با دقت شستشو کنید. در طول یک ساعت موهای خود را بپوشانید چون معمولا زرده تخم مرغ، بوی مطبوعی تولید نمیکند.
 • درمان با روغن تخم مرغ:  روغن تخم مرغ که از زرده تهیه میشود، مشکل بو و احتمال آلودگی های زرده را ندارد. پوست سر ر ا ۵ تا ۱۰ دقیقه با روغن تخم مرغ ماساژ دهید و تا صبح اجازه دهید روغن روی موی شما باقی بماند. صبح موها را با شامپو بشویید. دو تا سه بار در هفته این کار را تکرار کنید.
 • درمان با تخم شنبلیله: از یک عطاری مقداری تخم شنبلیله خشک تهیه کنید. با هاون دستی آن را بکوبید. دو لیوان آب گرم به آن بیفزایید و شب تا صبح اجازه دهید که این دو با یکدیگر ترکیب شوند. از این محلول برای شستشوی سر در حمام استفاده کنید.
 • درمان با بیکینگ پودر: موهای خود را خیس کنید و به جای شامپو، یک قاشق چای خوری بیکینگ پودر به موها و پوست سر بمالید. بعد از یک دقیقه موها را آبکشی نمایید. این کار را تا دو هفته ادامه دهید.
 • درمان با روغن نارگیل: بعد از شستشوی مو با شامپو (بدون استفاده از حالت دهنده مو) و خشک شدن کامل آن، دستها را به روغن نارگیل آغشته کنید و روی پوست سر بمالید (سعی کنید که موها کمترین تماس را با روغن داشته باشند.). بعد از چند دقیقه موها را مجددا و به طور دقیق و کامل بشویید تا اثری از روغن نارگیل باقی نماند. این کار را هفته ای یک بار انجام دهید.

راههای درمان شوره سر با استفاده از شامپوهای ضد شوره

راههای درمان شوره سر با استفاده از شامپوهای ضد شوره

شامپوهای ضد شوره حاوی موادی هستند که توانایی از بین بردن عوامل تولید شوره سر را دارند. مهمترین موادی که باید در شامپوهای ضد شوره وجود داشته باشد اینها هستند:

 • روی پیریتیون: روی ماده ای ضد باکتری و ضد قارچ است و در نتیجه میتواند مشکلات قارچی پوست سر که یکی از عوامل پوره سر است درمان کند. بنابراین استفاده از شامپو های ضد شوره حاوی روی پیریتیون Zinc pyrithione در رفع برخی از انواع شوره سر موثر خواهد بود.
 • اسید سالیسیلیک Salicylic acid و سولفور: این مواد باعث خشک شدن و آزاد شدن پوست های مرده از روی پوست سر میشوند. البته ممکن است با استفاده از این شامپوها، روی پوست سر احساس خشکی کنید و نیاز باشد با کمک یک حالت دهنده، کمی رطوبت به پوست سر اضافه کنید.
 • سلنیوم سولفاید یک تا ۲٫۵ درصد Selenium sulfide: این ماده موثر با کاهش سرعت ساخت سلول های تازه پوست و در نتیجه از بین رفتن مواد مغذی قارچهای روی سر، به از بین رفتن شوره کمک میکند.
 • کتوکونازول یک درصد Ketoconazole: شامپوی حاوی این ماده، خاصیت ضد قارچ قدرتمندی دارد.
 • قطران زغال سنگ Coal tar: شامپوهای حاوی این ماده تولید سلول های مرده را کم کرده و در نتیجه بر تولید شوره سر تاثیر منفی خواهد گذاشت.

چند نکته در استفاده از شامپوهای ضد شوره

 • برخی از شامپوها برای خانم های باردار یا در دوران شیردهی مناسب نیستند.
 • شامپو را با توجه به روش مصرفی که روی آن نوشته شده است مصرف کنید. معمولا این شامپوها باید روزی یک بار مصرف شوند. شامپو های حاوی کتوکونازول هفته ای یک بار باید مصرف شوند.
 • در صورتی که شامپو اثر گذار بود و شوره سر کاهش یافت، مصرف آن را یکدفعه قطع نکنید و در ابتدا آن را تا دو تا سه بار در هفته کاهش دهید.
 • اگر بعد از چند هفته استفاده از شامپو، نتیجه ای نگرفتید و هنوز شوره سر به قدرت خود باقی است با پزشک مشورت کنید.

حل موقت مشکل شوره سر

حل موقت مشکل شوره سر

تمام راهکارهایی که تا اینجا مطرح شد، راهکارهایی زمان بر برای حذف شوره سر بودند ولی اگر قرار ملاقات مهمی داشته باشید و بخواهید به صورت موقت این مشکل را سر و سامان بدهید چه باید کرد. در این بخش، چند راهکار موقت برای پنهان کردن اثرات شوره سر را بیاموزید:

 • موها را با شامپوی خشک شانه بزنید: شامپوی خشک شامپویی است که به گونه ای طراحی شده است تا ماده موثره آن بدون نیاز به محیط آبی، کار پاکسازی مو و حذف چربی های آن را انجام دهد. شامپوی خشک که به صورت پودر یا اسپری در بازار موجود است.
 • مقداری شامپوی خشک را روی پوست سر اسپری کرده یا پودر را روی آن بریزید. شامپوی خشک باعث میشود که شوره ها لغزنده شده و از جای خود حرکت کنند. با استفاده از شانه شوره ها را از پوست سر جدا کنید. بعد از هر بار شانه کشیدن، شانه را بتکانید تا شوره ها دوباره روی موها برنگردند.

  توجه داشته باشید که به طور کلی استفاه طولانی مدت شامپوی خشک به جای شامپوهای معمولی توصیه نمیشود.

 • حالت موها را تغییر دهید: در صورتی که وضعیت شوره سر یکنواخت نیست و البته اگر موهای به نسبت پرپشت و بلندی دارید، میتوانید با تغییر دادن حالت موها، قسمتهای پر شوره را موقتا از دید ناظران بیرونی خارج کنید.
 • لباس روشن بپوشید: هیچ چیز بیشتر از لکه های سفید و زرد شوره روی لباس تیره توی ذوق نمیزند. سعی کنید لباس روشن با سر دوش های سفید یا خاکستری بپوشید تا باران شوره روی آنها کمتر به چشم بیاید.
 • پرزگیر لباس به همراه داشته باشید: در صورتی که مجبور به پوشیدن لباس تیره (مثل کت و شلوار هستید) پرزگیر لباس یا ماهوت پاک کن به همراه داشته باشید. با کمک پرزگیر، میتوانید هر از چندی شوره های روی لباس را بردارید تا زیاد به چشم نیایند.
 • کلاه بر سر بگذارید: خانم هایی که به شوره سر دچار میشوند معمولا صورت مسئله را زیر روسری یا مقنعه پنهان میکنند ولی آقایان معمولا بی حفاظ هستند. قرار دادن کلاه روی سر راه مناسبی برای پنهان کردن موقت این مشکل تا حل نهایی آن است.
 • پوست سر را مرطوب کنید: حال که فرصتی برای حذف شوره ها ندارید، بهتر است کاری کنید که شوره ها در جای خودشان بمانند و جابجا نشوند. یکی از راههای موثر برای ثابن کردن شوره ها، مرطوب کردن پوست سر است. این موضوع به خصوص وقتی که پوست و موی خشک داشته باشید، به کاهش شوره ها و جلوگیری از جدا شدن آنها در کوتاه مدت کمک میکند.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در بیماری ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چرا روغن گیاهی ممکن است از روغن حیوانی مضر تر باشد؟

دلایلی برای اینکه روغن های گیاهی میتواند از چربی حیوانی مضر تر باشد روغن گیاهی    روغن گیا…