خانه سلامت بیماری ها بگو چطور علایم آلزایمر را تشخیص دهم؟

بگو چطور علایم آلزایمر را تشخیص دهم؟

۰
29
شناسایی علایم آلزایمر

نشانه ها و علامت های ابتلا به بیماری آلزایمر

علایم آلزایمر

هزینه اندک + ۱۸ سال اندک بدون مشورت پزشک تصمیم نگیرید
آلزایمر نوعی بیماری زوال عقل است که معمولا بعد از میانسالی (عموما از سن ۶۵) سالگی رخ میدهد. این بیماری علت بیرونی و روشنی ندارد و به صورت پیش رونده گسترش می یابد. در این بیماری فرد به مرور حافظه خود را از دست داده و در ارتباط با دیگران و دنیای خارج چه از نظر کلامی و چه از نظر فیزیکی دچار مشکل میشود.

تاکنون درمانی دائم برای آلزایمر کشف نشده است ولی درمان هایی برای کند کردن روند آن وجود دارد. هر چه علایم آلزایمر زودتر شناسایی شوند، جلوگیری از روند رو به رشد آن نیز بهتر و موثر تر خواهد بود. البته همیشه بهترین راه حل، پیشگیری است، در مقاله مفصل بگو چطور از ابتلا به آلزایمر پیشگیری کنم؟ با جزییات روشها و راهکارهای جلوگیری از ابتلا به این بیماری در سنین پیری آشنا شوید.

در این مقاله نشانه ها و علایم آلزایمر را بشناسید:

بسیاری از تغییرات با بالارفتن سن طبیعی است

بسیاری از تغییرات با بالارفتن سن طبیعی است

پیش از مطالعه علایم آلزایمر بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که بروز بسیاری از علائم و نشانه های ضعف و کندی حافظه اثرات طبیعی بالارفتن سن است. بنابراین هر فراموشی، گم شدن چیزی، بی حواسی و گوشه گیری یک سالمند نمیتواند نشانه ای از بروز آلزایمر باشد و در نهایت باید با مشورت پزشک تصمیم گرفت.

سن بروز آلزایمر را بشناسید

سن بروز آلزایمر را بشناسید

آلزایمر عموما در افراد سالمند وبالای ۶۵ سال دیده میشود ولی این تصور که این بیماری در سن ها پایین تر رخ نمیدهد اشتباه است. تاکنون این بیماری در افراد معدودی در محدوده سنی ۴۰ تا ۵۰ هم دیده شده است ولی چیزی که واضح است این است که افزایش سن، خطر ابتلا به این بیماری را افزایش میدهد

آلزایمر بیماری ژنتیکی نیست

آلزایمر بیماری ژنتیکی نیست

آلزایمر بیماری ای لزوما وراثتی نیست و هر فردی ممکن است به آن مبتلا شود. البته ژنتیک هم سهمی در این بیماری دارد ولی افرادی که این پدیده در بستگان آنها رخ داده است نهایتا ۵ تا ۱۰ درصد احتمال ابتلای بیشتری از دیگران دارند.

فراموشی هایی که زندگی روزمره را تحت تاثیر قرار دهد

فراموشی هایی که زندگی روزمره را تحت تاثیر قرار دهد

فراموشی و کندی حافظه از نتایج بالا رفتن سن است اما زمانی که این فراموشی به حدی جدی شود که برخی اطلاعات مهم و روتین که بارها در زندگی با آن برخودر کرده یا تکرار کرده اید از یاد برود و زندگی روزمره را دچار اخلال کند میتواند علامتی برای شروع آلزایمر باشد.

فراموش کردن نامها، اتفاقات و تاریخ های مهم، اتفاقاتی که با تازگی رخ داده و تکیه بیش از حد به انواع یادآورها مانند دفتر یادداشت و تلفن همراه به جای حافظه زنگ خطر را به صدا در خواهد آورد.

دشواری در برنامه ریزی و حل مسائل

دشواری در برنامه ریزی و حل مسائل

با بالارفتن سن، اشتباهات محاسباتی جزیی طبیعی است ولی وقتی این اشتباهات، فراموش کردن ارتباط بین اعداد و ارقام و همچنین عدم تمرکز در محاسبات بیش از حد باشد، میتوان آن را نشانه ای برای آلزایمر دانست.

مشکل داشتن در انجام کارهای همیشگی

مشکل داشتن در انجام کارهای همیشگی

افرادی که به آلزایمر مبتلا میشوند در انجام کارهای روزمره ای که پیش از این بارها و با کمترین مشکلی انجام میداده اند نیز به سختی می افتند. البته اشتباهاتی در استفاده از تکنولوژی های جدید طبیعی است ولی اشتباهاتی در رانندگی (کاری که سالها به خوبی انجام میشد)، فراموش کردن مسیر خانه خود یا بستگان نزدیک و اتفاقاتی از این قبیل را باید جدی گرفت.

سختی در به یاد آوردن زمان و مکان

سختی در به یاد آوردن زمان و مکان

معمولا با بالارفتن سن تاریخ و روزهای سال اهمیت کمتری پیدا میکنند و دقت کمتری روی آنها قرار میگیرد ولی از یاد بردن فصل یا گذشت زمان و گم شدن و عدم شناسایی مکانی که در آن قرار دارند و چگونگی ورود به آن را نمیتوان طبیعی تلقی کرد.

مشکل شدید در تشخیص دیداری

مشکل شدید در تشخیص دیداری

کاهش قدرت بینایی و ضعف چشم از اثرات طبیعی افزایش سن است. افرادی که دچار آلزایمر میشوند نه تنها این ضعف طبیعی را با خود دارند، بلکه حتی با کمک عینک نیز در تشخیص کلمات دچار مشکل میشوند، فاصله ها را به درستی تشخیص نمیدهند و در شناسایی رنگ ها به سختی می افتند.

عدم تمرکز در گفتار و ادامه گفتگو

عدم تمرکز در گفتار و ادامه گفتگو

افراد مسن در بیان برخی کلمات ناتوان میشوند و گه گاهی نیز ممکن است به دلیل ضعف حافظه تمرکز خود را روی بحث از دست بدهند. در مقابل فردی که به آلزایمر دچار شده است در پیدا کردن کلمه ناسب برای بیان منظورش به مشکل برمیخورد، در میانه صحبتش سررشته بحث را گم میکند، فراموش میکند که قصد گفتن چه عبارتی را داشت و بارها یک عبارت را تکرار میکند.

گم کردن لوازم شخصی و نیافتن آنها

گم کردن لوازم شخصی و نیافتن آنها

کهولت سن، ضعف قوای ذهنی را به همراه دارد، بنابراین فراموش کردن گاه به گاه مکان وسایل و ابزارها و سختی در یافتن آنها اتفاق عجیبی نیست ولی وقتی دفعات این گم کردن زیاد شود و توانایی یافتن لوازمی که حتی در جای معمول خود قراردارند بارها رخ دهد باید به آلزایمر شک کرد.

اشتباه در تصمیم گیری و قضاوت

اشتباه در تصمیم گیری و قضاوت

افراد دارای آلزایمر معمولا در تصمیم گیری ها و انجام امور با مشکل دست و پنجه نرم میکنند. آنها ممکن است در یک روز چند بار به حمام بروند ولی چند روز دوش نگیرند. در خرید، چند برابر معمول پول بدهند و لباسی نامتناسب با فصل بپوشند.

گوشه گیری و انزوا و قطع ارتباطات اجتماعی

گوشه گیری و انزوا و قطع ارتباطات اجتماعی

افراد مسنی که مدت طولانی خانه نشین شوند، از کاندیداهای افسردیگ و آلزایمر هستند. هر چه این گوشه نشینی و انزوا بیشتر و شدید تر شود، ارتباطات اجتماعی و خروج از خانه کاهش یابد و یا حتی در ارتباط با نزدیکان، فرزندان و نوه ها سردی و بی میلی مشاهده شود میتوان به بروز آلزایمر اشاره کرد.

تغییر در شخصیت و حال فرد

تغییر در شخصیت و حال فرد

با بالارفتن سن، یک سری قواعد و قوانین خاص در زندگی فرد حاکم میشود وانعطاف او در تغییر آنها کاهش می یابد. با بروز آلزایمر این ماجرا به نحو حادی خود را نشان خواهد داد. تغغیر شخصیتی، سردرگمی، سو ظن و بدگمانی به افراد دور و نزدیک، ترس، ناآرامی و پرخاش گری میتواند از علایم آلزایمر باشد.

  • پیشگیری از آلزایمر

    بگو چطور خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهم؟

    راهکارها و اقدامات پیشگیری از آلزایمر پیشگیری از آلزایمر     آلزایمر بیماری عجیبی است. اتف…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در بیماری ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چرا روغن گیاهی ممکن است از روغن حیوانی مضر تر باشد؟

دلایلی برای اینکه روغن های گیاهی میتواند از چربی حیوانی مضر تر باشد روغن گیاهی    روغن گیا…