خانه رایانه و الکترونیک اینترنت بگو چطور اینترنت غیرحجمی خریداری کنم؟

بگو چطور اینترنت غیرحجمی خریداری کنم؟

۰
24
اینترنت غیرحجمی چیست

اینترنت غیرحجمی چیست و تعرفه های اینترنت ADSL چه تفاوتی کرده است

 

هزینه اینترنت غیرحجمی + ۱۵ سال اندک این مقاله براساس آخرین تعرفه های اعلامی تا ۱۵ آذر ۹۶ تنظیم شده است

بعد از وعده های مکرر وزیر قبلی و فعلی ارتباطات درباره ارزان تر شدن اینترنت و برداشته شدن محدودیت حجم در سرویس های اینترنت ADSL ، تعرفه های جدید اینترنتی توسط شرکت های خدمات دهنده اعلام شد و “اینترنت غیر حجمی” متولد شد.

اما این اینترنت غیرحجمی دقیقا چیست و چه تفاوتی با قبل میکند؟ تعرفه های جدید اینترنت غیرحجمی چه خصوصیاتی دارد و آیا این موضوع در مجموع به نفع کاربارن شده است یا خیر؟

در این مقاله با جزییات اینترنت غیر حجمی آشنا شوید:

سرعت و حجم اینترنت چگونه محاسبه میشود

سرعت و حجم اینترنت چگونه محاسبه میشود

پیش ازا ینکه وارد جزییات طرح ها شویم بد نیست نگاهی به واحد اعلام و محاسبه سرعت و حجم داده در اینترنت شویم و تفاوت جزیی ای که باعث ایجاد اشتباه در تصور کاربر میشود را بشناسیم.

در علم رایانه کوچکترین واحد داده بیت است که با b (حرف کوچک) نشان داده میشود. کوچکترین واحد داده بایت نام دارد که با B (حرف بزرگ) نشان داده میشود. بایت برابر هشت بیت متوالی است.

نکته: هر کیلو بایت حدودا معادل ۱۰۰۰ بایت، هر مگابایت حدودا معادل ۱۰۰۰ کیلوبایت و هر گیگابایت حدودا معادل ۱۰۰۰ مگابایت است)

در اعلام سرعت انتقال داده در اینترنت از واحد بیت بر ثانیه استفاده میشود ولی در اعلام و بررسی سرعت دانلود یا آپلود اطلاعات واحد بایت بر ثانیه اعلام میشود. بنابراین برای مقایسه سرعت دانلود (چیزی که در نرم افزار های دانلود منیجر یا تست دانلود به Byte میبینید) با سرعت اعلامی سرویس شما از طرف شرکت خدمات اینترنت (که به bit) اعلام شده است، باید عدد سرعت دانلود را در ۸ ضرب کنید.

مثال در صورتی که سرویسی با سرعت ۴ مگابیت بر ثانیه خریده باشید، سرعت دانلود شما یک هشتم این عدد ولی به واحد مگابایت بر ثانیه خواهد بود. در نتیجه سرعت شما قانونا باید ۰٫۵ مگابایت بر ثانیه یا ۵۰۰ کیلوبایت بر ثانیه باشد.

اینترنت حجمی چه خصوصیاتی داشت

اینترنت حجمی چه خصوصیاتی داشت

تاکنون شرکت های خدمات اینترنت مانند آسایتک، شاتل، های وب و … خدمات خود را بر مبنای سرعت آزاد ولی حجم محدود ارایه میکردند. یعنی تقریبا تفاوتی نمیکرد که شما سرویس خود را با کدام سرعت تهیه کنید، شرکت مورد نظر پهنای باند خط شما را چند برابر بیشتر باز میگذاشت. به عنوان مثال در صورتی که سرویس یک مگابیت بر ثانیه خریداری میکردید، ممکن بود خط شما تا پهنای بانید ۴ مگابیت بر ثانیه یا بیشتر باز بوده باشد. در نتیجه کاربر سرعتی بیشتر از سرعت اسمی خریداری شده دریافت میکرد و در نتیجه با هزینه کمتر خدمات بهتری از نظر سرعت به دستش میرسید.

آزاد بودن سرعت از طرفی به نفع شرکت خدمات اینترنت هم بود چون کاربر با سرعت بیشتری دانلود میکرد و احتمالا زودتر حجم محدود خود را به اتمام میرساند و نیاز به خرید حجم اضافه پیدا میکرد. همچنین با بالاتر بودن سرعت، رضایت کاربر بیشتر جلب میشد و از رفتن او به دام شرکتهای رقیب جلوگیری میشد.

اینترنت غیرحجمی چه خصوصیاتی دارد

اینترنت غیرحجمی چه خصوصیاتی دارد

از عبارت اینترنت غیرحجمی اینگونه استنباط میشود که محدودیت حجم به طور کامل برداشته شده و کاربر فقط با خرید سرویس، آزادانه به اینترنت دسترسی خواهد داشت. اما چیزی که در واقع اتفاق افتاد محدود شدن سرعت و بازتر شدن بازه مصرف حجم است.

 • محدود شدن حجم: در اینترنت غیرحجمی طبق معنی لفظ نباید محدودیتی روی مقدار حجم مصرفی کاربر وجود داشته باشد ولی در عمل با اینکه به کاربر اجازه استفاده از حجم بیشتری داده شد ولی با معرفی شدن پارامتر های”مصرف منصفانه” و ” ترافیک بین الملل” باز هم روی مصرف حجم محدودیت ایجاد شد.

  مصرف منصفانه: یعنی اینکه درست است که ما به شما کاربر عزیز اینترنت غیرحجمی با سرعت “آ” فروخته ایم ولی شما منصف باش و بیشتر از “ب” گیگابایت حجم مصرف نکن. مثلا برای سرعت یک مگابیت بر ثانیه حداکثر ۴۰ گیگابایت حق مصرف حجم وجود دارد و بعد از آن سرعت اینترنت به کمترین حد ممکن ۱۲۸ یا ۶۴ کیلوبایت میرسد (دوران پارینه سنگی) و عملا کاربر مجبور به خرید سرویس جدید یا بسته حجمی خواهد شد.

  ترافیک بین الملل: محدودیت دیگر به وجود آمده ایجاد تفاوت بین دانلود از سایتهایی است که سرور آنها در ایران است در مقابل وب سایتهایی که سروری در خارج از کشور دارند. در تعرفه های فعلی، قیمت دانلود از سایتهایی با سروری خارج از کشور دو برابر وب سایتهای داخلی است. بنابراین در مثال بالا اگر شما از وبسایتی ایرانی ولی با سروری در خارج استفاده کنید عملا تا ۲۰ گیگابایت حق استفاده از حجم دارد و نه ۴۰ گیگ.

 • نکته اینجاست که شبکه های اجتماعی بزرگ مانند اینستاگرام، تلگرام، فیسبوک، توئیتر و … هیچ سروری در ایران ندارند و هر استفاده کاربر از آنها (که بخش زیادی از مصرف اوست) دو برابر محاسبه خواهد شد. برای اینکه بدانید سرور وب سایت مورد نظرتان در ایران است یا خیر به مقاله بگو چطور محل سرور سایت را پیدا کنم؟ مراجعه کنید.
 • محدود شدن سرعت: با توجه به بالارفتن اجازه مصرف حجم توسط کاربران، شرکتهای خدمات اینترنت برای دستیابی به درآمد بیشتر (یا کم نشدن درآمد قبلی) سرعت سرویس های جدید را محدود کرده اند. یعنی بر خلاف اینترنت حجمی که چند برابر سرعت خریداری شده به کاربر اختصاص می یافت، این بار سرعت دریافتی کاربر دقیقا با سرعت خریداری شده برابر است.

  حال اگر کسی قرار باشد سرعت بالایی دریافت کند (گو اینکه حجم مجاز دریافتی او عدد چشمگیری به نسبت قبل خواهد شد) باید ماهیانه مبلغ بالاتری بپردازد. به عنوان مثال در صورتی که قبلا کاربر با یک سرویس اسمی یک مگابیت بر ثانیه ( و دریافتی ۴ مگابیت بر ثانیه) و ماهانه پنج گیگابایت و مبلغ ۲۰۰۰۰ تومان روزگار میگذراند حال باید برای دریافت سرعت واقعی ۴ مگابیت بر ثانیه (با ترافیک داخلی ۱۱۰ گیگابایت) بیش از ۴۰۰۰۰ تومان بپردازد. بماند که تعداد زیادی از کاربران با استفاده از طرح های جشنواره ای و تخفیفی شرکت ها، مبلغ ماهیانه کمتری نیز پرداخت میکردند.

 • حذف تنوع سرویس: با یکنواخت شدن تعرفه های همه شرکتها، کلیه طرح های حجمی حذف شد و در نتیجه هر کاربر تنها به شش یا هفت تعرفه (بر اساس سرعت و حجم) دسترسی خواهد داشت. به عنوان مثال شرکت آسایتک برای سرعت ۸ مگابیت بر ثانیه تنها گزینه ماهانه ۱۵۰ گیگابایت و قیمت حدود ۵۵۰۰۰ تومان را معرفی کرده است. کاربری که نهایتا ۱۰ گیگابایت در ماه برایش کفایت میکند چاره ای ندارد جز خرید این سرویس و دور ریختن ۱۵۰ گیگابایت دیگر.
 • ارزان تر شدن قیمت هر گیگابایت اطلاعات: در سرویس های قبلی قیمت هر گیگابایت اضافه به صورت پلکانی از ۳۳۰۰ تومان به پایین محاسبه میشد در سرویس های جدید، هر گیگابایت به قیمت ثابت ۲۲۰۰ تومان فروخته خواهد شد.

پیش بینی آینده

پیش بینی آینده

با توجه به تغییرات اعمال شده، هزینه استفاده از اینترنت برای درصد بالایی از کاربران بیشتر خواهد شد که مصرف ترافیک محدود و معقولی دارند، شاهد کوچ و کاهش ورودی های جدید کاربران اینترنت ADSL  به نفع اینترنت همراه خواهیم بود. در نتیجه احتمال میرود که تغییراتی در طرح ها اتفاق بیفتد یا طرح های جدید برای کاربران با مصرف کمتر ارایه شود.

چراغ اول این تغییر را نیز شاتل روشن کرد که سرویسی با سرعت نامحدود با  حجم محدود (۴ گیگابایت در ماه برای ترافیک بین الملل) با قیمت نزدیک به ۱۱۰۰۰ تومان در کنار تعرفه های قبلی معرفی کرد.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در اینترنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور ویدیوهای توئیتر را دانلود کنم؟

راهکارهایی برای دانلود ویدیوهای توئیتر در اندروید و ویندوز ویدیوهای توئیتر     توئیتر مانن…