خانه اقتصاد لوازم منزل بگو چطور قیچی را تیز کنم؟

بگو چطور قیچی را تیز کنم؟

۰
25
تیز کردن قیچی

روشهایی برای تیز کردن تیغه های قیچی در خانه

تیزکردن قیچی

هزینه اندک + ۱۸ سال اندک به لبه تیغه ها فشار کمی وارد کنید
نام قیچی را که میشنویم ناخودآگاه به یاد دقت و ظرافت می افتیم. اما همین اسطوره های دقت و ظرافت در برش ممکن است زمانی از تیزی بیفتند و کند شوند. آنگاه است که باید برای بریدن ساده ترین چیزها، زمان زیادی صرف شود و خرابی هایی به بار بیاید.

برای تیز کردن قیچی کند، نیازی به توسل به غیر ندارید و به راحتی و با کمک ابزارهایی ساده میتوانید قیچی کند را تیز کنید.

در ادامه راهکارهایی برای تیزکردن قیچی کند را بیاموزید:

استفاده از فویل آلومینیومی

استفاده از فویل آلومینیومی

یک تکه فویل آلومینیومی را بردارید و آن را چند بار تا بزنید تا ضخامت بیشتری پیدا کند. سپس با استفاده از قیچی، آن را تا میتوانید به نوارهای بلند و نازک برش کنید. سعی کنید به گونه ای برش بزنید که همه تیغه قیچی درگیر باشد. در انتها کیفیت برش را امتحان کنید. اگر راضی کننده نبود یک بار دیگر این عمل را تکرار کنید.

استفاده از سنباده

استفاده از سنباده

یک کاغذ سنباده تقریبا نرم -شماره ۱۵۰ – تهیه کنید. کاغذ سنباده را به گونه ای تا بزنید که قسمت ساینده آن به سمت بیرون باشد. با این کار هر دو لبه تیغه قیچی در تماس با آن قرار خواهد گرفت. حال سنباده را با قیچی به نوارهایی نازک و بلند تبدیل کنید.

استفاده از سیم ظرفشویی

استفاده از سیم ظرفشویی

با استفاده از قیچی یک سیم ظرفشویی (به خصوص انواع ضخیم تر) را به پودر سیم ظرفشویی تبدیل کنید. البته این روش به خاطر تولید ریز ه های فلزی کمی کثیف کاری بیشتری دارد.

استفاده از ظرف شیشه ای

استفاده از ظرف شیشه ای

ظرفی شیشه ای مانند شیشه مربا یا سس مایونز که دور کمرش! تقریبا هم سایز با دهانه های کاملا باز شده قیچی باشد آماده کنید. دهانه قیچی را تا بیشترین حالت ممکن باز کنید و سعی کنید با فشار کم شیشه مربا را از کمر برش بزنید. این کار را به صورت رفت و برگشت تکرار کنید. با استفاده از یک برگه کاغذ، تیز شدن تیغه ها را بررسی کنید.

استفاده از میله فلزی

استفاده از میله فلزی

یک میله فلزی مانند پیچ گوشتی بردارید و سعی کنید با قیچی، میله آن را برش بزنید. این کار را جندین بار با فشار کم انجام دهید و سعی کنید همه طول تیغه قیچی به صورت یکنواخت در کار برش دخالت داده شود.

استفاده از سنگ تیز کن

استفاده از سنگ تیز کن

یک سنگ مخصوص تیزکردن قیچی و چاقو از ابزارفروشی ها تهیه کنید. در صورتی که قیچی شما کوچک است یا دهانه آن به اندازه کامل باز نمیشود بهتر است دو تیغه را از یکدیگر جدا کنید. روی سنگ تیز کن کمی آب اسپری کنید تا عملکرد آن بهتر شود.تیز کردن قیچی

ابتدا تیغه را از رویه داخلی (قسمتی از تیغه که با تیغه دیگر تماس دارد) به گونه ای روی سنگ بگذارید که لبه برش با سنگ تماس داشته باشد و لبه دیگر در حد چند میلیمتر از سنگ فاصله گرفته باشد. تیغه را به نرمی روی سنگ به سمت عقب بکشید (همانند تصویر). توجه داشته باشید که این کار را فقط در همین جهت انجام دهید.

در مرحله بعد تیغه را پشت و رو کنید و لبه برش بیرونی تیغه را مشابه مرحله قبلی روی سنگ بکشید.

نکته: برای اینکه از تیز شدن تیغه ها مطمئن شوید از این راهکار استفاده کنید: قبل از شروع به تیزکردن، با ماژیک روی دو لبه برش تیغه علامت بگذارید. هر گاه این علامتها پاک شدند یعنی تیغه قیچی تیز شده است.

نکته: بعد از اتمام کار ممکن است هنوز ذرات ریز فلزی در لبه های دو تیغه وجود داشته باشد. برای حذف آنها کافی است پس از اتصال تیغه ها ابتدا آنها را چند بار بازو بسته کنید و سپس یک کاغذ مقوایی را چند بار برش بزنید. با این کار هم لبه های قیچی تمیز شده و هم از تیز شدن کامل آن اطمینان پیدا میکنید.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در لوازم منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور از یخ زدگی لوله های آب در زمستان جلوگیری کنم؟

نکته هایی برای پیش گیری از ترکیدن و یخ زدگی لوله های آب در زمستان یخ زدگی لوله های آب     …