خانه سبک زندگی دکوراسیون بگو چطور رنگ نور را برای فضای خانه انتخاب کنم؟

بگو چطور رنگ نور را برای فضای خانه انتخاب کنم؟

۰
21
رنگ نور گرم یا سرد

راهنمای انتخاب نور گرم یا نور سرد برای خانه

رنگ نور

هزینه نورپردازی + ۱۵ سال اندک به کیفیت لامپ ها توجه کنید
 

نور به شکل زیرکانه ای قدرتمند است. از این لحاظ که روی جزییات زندگی ما تاثیر می گذارد. وقتی که می خواهیم بخوابیم و یا وقتی که می خواهیم هوشیار و متمرکز باشیم باید نور پیرامونمان را تنظیم کنیم.

خانه جاییست که بیشتر اوقات زندگیمان در آن سپری می شود پس توجه به نوع نورپردازی آن بسیار اهمیت دارد. در مقاله بگو چطور اتاق نشیمن را نورپردازی کنم؟ در مورد انواع نور و قرارگیری صحیح آنها در فضای هال و پذیرایی صحبت شد.

اکنون در این مقاله به شما خواهیم گفت چگونه دریابید نور گرم و سرد را باید در کجای خانه بکار برد.

رنگ نور سرد و گرم چیست؟

رنگ نور سرد و گرم چیست؟

رنگی که نور ایجاد می کند چیزی نیست که شما به صورت عادی بخواهید انتخاب کنید بلکه بستگی به دمای نسبی رنگ دارد. دمای نسبی رنگ دمای نوری است که از لامپ ایجاد شده و رنگ نور را تعیین می کند که با مقیاس کلوین سنجیده می شود.

۱۰۰۰ کلوین نور بسیار گرم و قرمز است مانند رنگ نور شمع. ۱۰۰۰۰ کلوین نور خیلی آبی و سرد است مانند رنگ آسمان آبی بین ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ کلوین را در نظر بگیرید. هر چه مقدار آن بالاتر رود و به آبی نزدیک شود رنگ سرد تر خواهد شد.

نوع عملکرد و کاربری هر اتاق را بسنجید

نوع عملکرد و کاربری هر اتاق را بسنجید

نور گرم حس آرامش و خواب آلودگی خواهد داد و نور سرد انرژی و تمرکز را بالا می برد پس طبق همین اصل باید نوع نور را انتخاب کنید تا در کنار ایجاد جلوه زیبا، استفاده کاربردی از نورپردازی فضا داشته باشید.

برای هر خانه سه نوع نور باید تعبیه کرد. نور مرکزی که شامل نور لوستر است و در حقیقت نور طبیعی اتاق در نظر گرفته می شود. نور موضعی نوریست که مواضع مشخصی را روشن می کند. نور موردی نیز برای مورد خاصی از کار مانند مطالعه یا کار هنری در گوشه ای از اتاق پردازش می شود.

برای تعیین رنگ نور فضا ابتدا به نور مرکزی باید توجه کنیم و سپس نورهای موضعی را تنظیم کنیم. نور موردی باید سرد باشد چون باید هنگام استفاده از آن پر انرژی و متمرکز باشید.

انتخاب رنگ نور برای اتاق ها

انتخاب رنگ نور برای اتاق ها

نور اتاق نشیمن یا همان هال و پذیرایی خودمان باید طبق ساعت بیولوژیک ما نورپردازی شود چون بیشتر وقتمان در این فضا سپری می شود. ما صبح ها از خواب برمی خیزیم و مشغول فعالیت می شویم و با شروع شب کم کم بدن ریلکس شده آماده خواب می شود. پس باید به گونه ای نور آن را انتخاب کنیم که قابل تنظیم شدن باشد. به این معنی که صبح ها نور کمی سرد باشد و هنگام عصر نور را گرم تر کنیم.

می توان برای تنظیم بهتر نور، نور لوستر را سرد انتخاب کرد و نورهای موضعی گرم بکار برد.معمولا نور بین ۲۷۰۰ تا ۴۰۰۰ کلوین برای فضای نشیمن مناسب است.

اتاق مطالعه، آشپزخانه، حمام و اتاق کار باید نور سرد ملایم داشته باشند تا هم شفافیت کافی وجود داشته باشد هم هنگام کار خواب آلوده نشوید. نور ۴۰۰۰ کلوین برای این فضاها مناسب است. نور اتاق خواب همانطور که از اسمش پیداست باید گرم باشد.

در مغازه ها، فضاهای تجاری و تبلیغاتی و نمایشگاه ها و گالری باید نور سرد باشد تا اشیائ وضوع و شفافیت خوبی داشته باشند. برای این فضاها ۵۰۰۰ کلوین در نظر بگیرید.

منطقه جغرافیایی در انتخاب رنگ نور تاثیر می گذارد

منطقه جغرافیایی در انتخاب رنگ نور تاثیر می گذارد

اگر به مناطق جغرافیایی سرد بروید متوجه خواهید شد که نور خانه را گرم انتخاب می کنند. به عنوان مثال در اروپای قدیم وقتی پس از سپری کردن یک روز سرد به خانه برمی گشتند کنار شومینه می نشستند و در کنار نور و گرمایش به آرامش می رسیدند. حال این موضوع به عنوان یک فرهنگ در اقوام مناطق سردسیر نهادینه شده و ترجیح می دهند نور محیط خانه گرم باشد.

در مناطق جغرافیایی گرم، جایی که موهبت نور خورشید بیشتر است این امر برعکس می شود و مردم مناطق گرمسیر نور سرد را برای محیط خانه انتخاب می کنند.

اکنون با پیشرفت وسایل گرمایش و سرمایش، آنقدرها جغرافیا روی انتخاب رنگ تاثیر نمی گذارد اما احتمالا شما هم به آن رنگی عادت دارید که فرهنگ جامعه ای که در آن زندگی می کنید آن را ترجیح می دهد.

می توانید طبق چیدمان خانه رنگ انتخاب کنید

می توانید طبق چیدمان خانه رنگ انتخاب کنید

اگر فضای خانه تان چیدمان سنتی با لامپ های معمول دارد و وسایل آنتیک و لوازم چوبی در آن بیشتر به چشم می آید مانند خیلی از خانه های ایرانی رنگ سفید کمی گرم بین ۲۷۰۰ تا ۳۰۰۰ کلوین انتخاب مناسبی است.

اگر طراحی فضای خانه مدرن است شاید یک نور سرد بالای ۴۰۰۰ کلوین که رنگ آبی بیشتری دارد و لوازم شیشه ای و فلزی را درخشان تر می کند انتخاب مناسبی باشد. و یا اینکه از ترکیب رنگ های گرم و سرد نیز می توان استفاده کرد تا انعکاس نور هر کدام زیبایی های خاص خود را به فضا بدهد.

چگونه بدانیم لامپی که می خوریم چه رنگی دارد؟

چگونه بدانیم لامپی که می خوریم چه رنگی دارد؟

اگر به شکل مفصل در این رابطه می خواهید بدانید مقاله بگو چطور برای خانه ام لامپ بخرم؟ به شما کمک خواهد کرد اما در زمینه انتخاب رنگ گرم و سرد هنگامی که لامپ می خرید باید روی بسته بندی آن دقت کنید. عددی را خواهید دید که با حرف اختصاری K در سمت راستش نشان داده شده است که همان کلوین است. به عنوان مثال ۳۰۰۰K سفید گرم است.

اما این را هم باید در نظر بگیرید که متد های اندازه گیری در کارخانجات متفاوت است و اگر می خواهید از ترکیب چند رنگ در فضا استفاده کنید بهتر است از یک مدل لامپ با دمای نسبی متفاوت بهره گیرید.

  • نورپردازی اتاق نشیمن

    بگو چطور اتاق نشیمن را نورپردازی کنم؟

    نکاتی برای نورپردازی نشیمن یا هال و اتاق پذیرایی نورپردازی اتاق     معمولا در خانه برای ان…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در دکوراسیون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور سوراخهای روی دیوار را پر کنم؟

راهکارهایی برای پوشش خرابی ها و پرکردن سوراخ دیوار قبل از رنگ کردن پرکردن سوراخ دیوار     …