خانه سلامت بیماری ها بگو چطور خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهم؟

بگو چطور خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهم؟

۲
35
پیشگیری از آلزایمر

راهکارها و اقدامات پیشگیری از آلزایمر

پیشگیری از آلزایمر

هزینه اندک + ۱۸ سال اندک بدون مشورت پزشک تصمیم نگیرید

آلزایمر بیماری عجیبی است. اتفاقی که در مغز می افتد و بیش از آنکه فیزیک فرد را دچار مشکل کند، روح او را آسیب میزند. از دست دادن خاطرات، عدم شناسایی افراد، مشکل در ارتباط با دیگران، سو ظن و … تنها بخشی از نتایج این بیماری زوال عقل است.

آلزایمر معمولا بعد از سن ۶۵ سالگی رخ میدهد ولی در افرادی با سن بالای ۴۰ سال هم دیده شده است. این بیماری پیش رونده میتواند هر کسی را درگیر خود کند و درمان قطعی ای برای آن وجود ندارد. البته میتوان با تغییر در سبک زندگی، خطر ابتلا به آن را کاهش داد. تغییر در نوع تغذیه، افزایش فعالیتهای مفید فیزیکی، افزایش فعالیتهای مغزی و روابط اجتماعی از جمله عواملی هستند که به پیشگیری از این بیماری سخت کمک میکنند.

در این مقاله در شش بخش راهکارهای پیشگیری از ابتلا به آلزایمر را بخوانید:

مقاله مرتبط: بگو چطور علایم آلزایمر را تشخیص دهم؟

 بخش اول : انجام فعالیت های بدنی و حفظ سلامت جسم

یک جمله قدیمی: عقل سالم در بدن سالم است. انجام فعالیتهای بدنی و ورزش باعث به تاخیر افتادن سن از کار افتادگی شده و به فعال ماندن شما کمک خواهد کرد. از طرفی ورزش منظم باعث جریان یافتن بهتر خون در مغز شده و به حافظه و فرآیند تفکر کمک میکند. ورزش کردن کلسترول و فشار خون را که دو عامل مهم در بالارفتن ریسک ابتلا به آلزایمر هستند را نیز کاهش خواهد داد.

ورزش و نرمش منظم سه تا پنج بار در هفته

ورزش و نرمش منظم سه تا پنج بار در هفته

انجام فعالیتهای ورزشی منظم در هفته به خصوص تمرینات قلبی عروقی (ورزشهایی که با افزایش ضربان قلب و تعریق همراه است) و تمرینات قدرتی برای ساخت عضله ریسک ابتلا به آلزایمر را کم خواهد کرد. در صورتی که زیاد اهل ورزش نیستید پیاده روی و شنا بهترین گزینه برای شروع است. در ابتدا و برای عادت دادن بدن، سه بار درهفته و به مدت ۴۰ دقیقه راه رفتن سریع را امتحان کنید.

سعی کنید تا پنج بار در هفته و هر بار به مدت ۳۰ دقیقه فعالیت ورزشی داشته باشید. این فعالیت میتواند دویدن، شنا کردن و ورزشهای خانگی باشد. مهم این است که خون را در رگها به حرکت وادارید.

در صورتی که سابقه بیماری خاصی دارید از پزشک خود برای نوع و نحوه انجام تمرینات کمک بگیرید.

سر را از ضربه محافظت کنید

سر را از ضربه محافظت کنید

ضربه خوردن سر از عوامل ابتلا به آلزایمر در سنین بالاست. در صورتی که کار، فعالیت یا ورزشی انجام میدهدی که خطر آسیب های مغزی و ضربه به سر در آن زیاد است، از پوشش های محکم و مناسب استفاده کنید.

رانندگان موتور سیکلت در خط مقدم ضربه های مغزی هستند. مهندسان و افرادی که در محیط های ساختمانی، معادن و کارهای سخت کار میکنند همیشه در معرض سقوط اجسام سخت روی سر هستند. برخی ورزشکاران نظیر کوهنوردان، ورزشکاران رزمی و بازیکنان راگبی نیز آسیبهای زیادی از ناحیه سر میبینند.

همیشه سعی کنید پوششی متناسب روی سر قرار دهید و از انجام فعالیتها و حرکات خطرناک بپرهیزید.

تمرین تعادل و توازن انجام دهید

تمرین تعادل و توازن انجام دهید

از جمله خطرات بروز آلزایمر ضربه به سر در اثر افتادن و عدم توانز است. با کمک ورزشهایی نظیر یوگا و تای چی، توازن و تعادل درونی و بیروین خود را افزایش دهید.

خواب کافی داشته باشید

خواب کافی داشته باشید

همانطور که کم خوابی باعث عملکرد بد شما  از لحاظ جسمی و ذهنی در صبح بعد میشود، این موضوع میتواند در صورت تکرار به مشکلی دائمی برای شما بدل شود. سعی کنید ۷ تا ۸ ساعت خواب کامل شبانه داشته باشید.

در صورتی که خواب نیم روزی باعث به هم خوردن نظم خواب شبانه شما میشود بهتر است آن را حذف یا محدود کنید. وقتی بعد از ناهار احساس خواب آلودگی کردید کمی قدم بزنید تا خواب از سرتان بپرد.

البته اگر خواب شبتان در هر صورت به دلایلی ناقص است یا نمیتوانید یکنواخت بخوابید، خوابیدن نیم روزی به شما کمک خواهد کرد.

بخش دوم: افزایش فعالیتهای مغزی و پرورش آن

همانقدر که ورزش فیزیکی توصیه میشود، در آلزایمر که بیماری مغزی است، ورزش مغزی تاثیر بسزایی در کاهش خطر ابتلا و پیشگیری از آن دارد. زندگی روتین روزمره و انجام فعالیتهای یکنواخت باعث میشود که فعالیتهای مغز کانالیزه شده و عملا بخش مهمی از آن دست نخورده و کم مصرف باقی بماند.

در ادامه برخی پیشنهادها و تمرین های مغزی را انجام دهید:

عادتهای روزمره خود را تغییر دهید

عادتهای روزمره خود را تغییر دهید

هر تغییری در رفتارهای روزمره میتواند مغز شما را فعال تر کند. نوع انجام کارها را تغییر دهید، مسیر رفتن به محل کار را عوض کنید، نوع مطالعه خود را عوض کنید و با تجربیات جدید آشنا شوید. این تجربه جدید میتواند تغییر کوچکی چون عوض کردن دست برای مسواک زدن و شانه زدن یا وارونه کردن تصویر روی میز کارتان باشد.

بازیهای فکری انجام دهید

بازیهای فکری انجام دهید

از مغزتان با استفاده از بازی های فکری ای نظیر جدول، سودوکو، شطرنج و نظایر اینها کار بکشید. بازیهای فکری علاوه بر اینکه جذاب هستند، ظرفیت های مغزی شما را به کار گرفته و آن را از تنبلی دور میکنند.

اعداد را به خاطر بسپارید

اعداد را به خاطر بسپارید

به لطف تلفن همراه و کارتهای بانکی، هر کدام از ما تعداد زیادی عدد در دست و بالمان برای حفظ کردن داریم. کد ملی، شماره های کارت بانکی، تلفن همراه نزدیکان و حتی دوران! را به خاطر بسپارید.

سرگرمی جدیدی یاد بگیرید

سرگرمی جدیدی یاد بگیرید

ساختن کاری با دست، جمع آوری یک مجموعه، یاد گیری زبانی تازه، یادگرفتن موسیقی، پرورش گل و گیاه از جمله سرگرمی هایی هستند که ذهن شما را برای آموختن ورز میدهند و باعث ایجاد تغییری تازه در مسیر زندگیتان خواهند شد. مقاله بگو چطور یک سرگرمی کم هزینه انتخاب کنم؟ به شما برای انتخاب یک سرگرمی ساده و کم خرج کمک میکند.

برخی کارها را با چشم بسته انجام دهید

برخی کارها را با چشم بسته انجام دهید

سعی کنید کارهای روتین خود را با چشمان بسته انجام دهید. پوشیدن لباسها و بستن دکمه ها، زدن دکمه آسانسور بدون نگاه کردن، شماره گیری شماره تلفن، پیا کردن جای اجسام در منزل و محیط کار و … . این کارها حافظه دیداری شما را تقویت میکند.

متن ادبی یا شعر حفظ کنید

متن ادبی یا شعر حفظ کنید

شعر، داستان، ترانه موسیقی های روزمره، قرآن و دعاها، فرمول های علمی کمک زیادی به تقویت حافظه و ورزیده شدن مغز شما خواهد داشت.

دکوراسیون منزل یا محل کارتان را تغییر دهید

دکوراسیون منزل یا محل کارتان را تغییر دهید

تغییرات ساده یا گسترده از میز کار گرفته تا کل منزل باعث میشود که ذهن شما از کانالیزه شدن خارج شده و مجبور به یادگیری اطلاعات جدید میشود.

بخش سوم:تغییر سبک زندگی

استرس و فشار را از زندگی خود دور کنید

استرس و فشار را از زندگی خود دور کنید

استرس داشتن و دلنگرانی های روزمره باعث ترشح هورمونی در بدن میشود که سلامت بدن و مغز تاثیر منفی میگذارد. فعالیتهای آرامش بخش مانند یوگا و مدیتیشن را بیاموزید و در لحظات فشار و استرس از آنها کمک بگیرید.

در صورتی که هیچ کدام از این راهکارهای را بلد نیستید یا فرصت کافی ندارید، تمرینات ساده تنفسی میتواند به کاهش سطح استرس شما کمک کند.

فراموش نکنید که استرس و فشار در زندگی از بین نخواهد رفت و باید بیاموزید که عکس العمل ذهنی و جسمی تان نسبت به آن را مدیریت کنید.

به وضعیت روحی خود اهمیت دهید

به وضعیت روحی خود اهمیت دهید

افراد بالغ و به خصوص افراد مسنی که از افسردگی رنج میبرند، خطر بیشتری برای ابتلا به آلزایمر دارند. تنهایی و گوشه نشینی از ایادی افسردگی هستند. سعی کنید با دیگران و خانواده در ارتباط باشید و در صورت احساس افسردگی و رخوت، با متخصص روان شناس مشورت کنید.

دیرتر بازنشسته شوید

دیرتر بازنشسته شوید

بازنشستگی تغییر سنگینی در زندگی افراد است که اگر مدیریت نشود منجر به شکستگی و از کار افتادگی زودهنگام فرد و ابتلا به انواع بیماری های فیزیکی و روحی میشود. سعی کنید دیرتر بازنشسته شوید و یا برنامه ای برای روزهای بازنشستگی خود داشته باشید. بیکاری و خانه نشینی شاید در روزهای اولیه بازنشستگی شیرین باشد ولی در طولانی مدت خطر افسردگی و احساس ناکارآمد بودن شما را تهدید کرده که میتواند درذ نهایت به الزایمر منجر شود.

اجتماعی باشید

اجتماعی باشید

تحقیقات نشان داده شده است که داشتن ارتباطات اجتماعی با دیگران خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش خواهد داد. خود را مجبور کنید که در انجمن های ادبی، گروه های حامی محیط زیست، گروه های کوهنوردی و طبیعت گردی و … عضو کنید و به صورت منظم در برنامه های آنها شرکت کنید.

سیگار و قلیان نکشید

سیگار و قلیان نکشید

سیگار کشیدن یکی از عواملی است که میتواند به آلزایمر بینجامد و البته عاملی است که میتوانید بیشترین کنترل را روی آن داشته باشید. افراد بالای ۶۵ سال سیگاری تا ۸۰ درصد شانس بیشتری برای ابتلا به آلزایمر نسبت به افراد غیر سیگاری دارند. پس لطفا سایه قلیان و سیگار را از روی بدن خود بردارید.

 

بخش چهارم: کنترل مشخصات و وضعیت پزشکی برای پیشگیری از آلزایمر

فشار خون و کلسترول خون خود را کنترل کنید

فشار خون و کلسترول خون خود را کنترل کنید

کنترل دوره ای وضعیت علائم و مشخصات فیزیکی نظیر فشار خون و کلسترول احتمال ابتلا به انوع بیماری های قلبی و مغزی را کاهش میدهد. سعی کنید کلسترول خود را زیر ۲۰۰ میلیگرم بر دسی لیتر و کلسترول بد یا LDL‌ را کمتر از ۱۰۰ میلی گرم بر دسی لیتر حفظ کنید. توجه داشته باشید که کلسترول حد پایینی ندارد و هر چه کمتر شود بهتر است.

فشار خون بالا نیز احتمال حمله های قلبی و سکته های مغزی یا آسیبهای مغزی دیگر را افزایش میدهد. با پزشک خود درباره فشار خون ایده آل با توجه به شرایط سنی و فیزکی خود صحبت کنید و عوامل افزایش آن نظیر نمک را در برنامه غذایی خود کاهش دهید.

کنترل قند خون انجام دهید

کنترل قند خون انجام دهید

افرادی که از دیابت نوع دو رنج میبرند احتمال بیشتری برای ابتلا به آلزایمر خواهند داشت. وقتی بدن با تهیه انسولین به مشکل بر میخورد، ممکن است به عصب های مغز آسیب وارد شود. قند خون خود را به خصوص اگر استعداد آن را به دلایل ارثی دارید، پایین نگاه دارید. بالا رفتن آن را نیز جدی بگیرید و در درمان آن بکوشید.

ریسک ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و تصلب شرایین را پایین نگاه دارید

ریسک ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و تصلب شرایین را پایین نگاه دارید

مشکلات قلبی و عروقی و بسته شدن رگ های خونی از جمله عواملی هستند که مستقیما بر عملکرد مغز تاثیر منفی خواهند گذاشت. با پزشک خود مشورت کنید تا احتمال درگیر شدن با این شرایط در حال فعلی را معین و روش های دوری از آنها را به شما آموزش بدهد.

مقاله مرتبط: بگو چطور جواب آزمایش را بخوانم؟

بخش پنجم: تغذیه مناسب برای پیشگیری از آلزایمر

غذای خانگی بخورید

غذای خانگی بخورید

هر چه بیشتر در منزل آشپزی کنید و غذای خانگی مصرف کنید، احتمال دریافت مواد غذایی تازه تر، مغذی تر و مفید تر برای بدن و مغز بیشتر است. غذاهای بیرونی معمولا مملو از شکر، نمک، روغن های ناسالم و افزودنی های خوراکی هستند که هر کدام به تنهایی میتوانند عامل رشته ای از بیماریها در بدن باشند.

میوه و سبزیجات تازه را در رژیم غذایی خود تقویت کنید

میوه و سبزیجات تازه را در رژیم غذایی خود تقویت کنید

مطمئن شوید که میوه و سبزیجات را در وعده های غذایی خود به وفور مصرف میکنید. این مواد سرشار از آنتی اکسیدان هایی هستند که نقش مهمی در پیشگیری از آلزایمر دارند. سبزیجات پهن برگ مانند بروکلی، اسفناج و کاهو جز بهترین های این دسته هستند. اگر از آن دسته افراد با سلیقه خاص هستید که به سبزیجات علاقه زیادی ندارید، اسفناج یا بروکلی را در نوشیدنی ها وآبمیوه های ترکیبی قرار دهید تا طعم بهتر و مطبوع تری داشته باشند.

غذاهای دریایی را حداقل دو وعده در هفته مصرف کنید

غذاهای دریایی را حداقل دو وعده در هفته مصرف کنید

تا میتوانید از گوشت قرمز بکاهید و بر پروتئین های دریایی بیفزایید. انواع ماهی و میگو سرشار از امگا ۳ هستند که ماده ای موثر در کاهش خطر ابتلا به آلزایمر است.

گوشت سفید را جایگزین گوشت قرمز کنید

گوشت سفید را جایگزین گوشت قرمز کنید

اگر جط افرادی هستید که اصرار دارید ماهی گوشت نمیشود و خیلی هم بدبو!! است پس حداقل لطفی به خودتان بکنید و به گوشت سفید رضایت بدهید. گوشت مرغ، اردک، بوقلمون و نظایر اینها جایگزین لذیذ و کاملی به جای گوشت بره و گاو است. در هر حال سعی کنید روزانه بیش از ۱۸۰ گرم گوشت مصرف نکنید!!

چای و قهوه بنوشید

چای و قهوه بنوشید

چای و به خصوص چای سبز گیاهی بسیار مفید برای بدن است. به خصوص چای ای که کاملا طبیعی بوده و کمترین افزودنی ها در آن وجود داشته باشد. چای سبز در کاهش خطر ابتلا به آلزایمر موثر است. قهوه نیز در تقویت حافظه اثرگذار است ولی نه به اندازه چای. نوشیدن دو تا سه فنجان چای در روز توصیه میشود. توجه داشته باشید که از زیاده روی بپرهیزید و در مصرف شکر همراه با چای امساک کنید تا اثرات مثبت آنها را خنثی نکند.

روغن زیتون مصرف کنید

روغن زیتون مصرف کنید

برخی تحقیقات نشان میدهند که روغن زیتون حاوی موادی است که در پیشگیری از ابتلا به آلزایمر موثر است. سعی کنید که تا جای ممکن به جای کره و روغن های معمولی از روغن زیتون اصل استفاده کنید. از آنجا که بازار مملو از روغن زیتون های تقلبی است مقاله بگو چطور روغن زیتون تقلبی را تشخیص دهم؟ به شما در شناسایی روغن خوب کمک میکند.

حبوبات را در رژیم غذایی خود وارد کنید

حبوبات را در رژیم غذایی خود وارد کنید

حبوبات سرشار از فیبر و ویتامین هستند که هر دو این مواد برای تقویت مغز و پیشگیری از آلزایمر موثرند. سعی کنید غذاهای دارای حبوبات را در چند وعده غذایی خود در هفته بگنجانید.

سدیم را در رژیم غذایی خود کاهش دهید

سدیم را در رژیم غذایی خود کاهش دهید

کنترل مصرف سدیم به کاهش فشار خون کمک میکند که خود از عوامل آلزایمر است. هر فرد بالغ نباید بیش از ۲۳۰۰ میلی گرم سدیم در روز دریافت کند. جدا از نمک که منبع سدیم است، این ماده در غذاهای کنسروی، غذاهای آماده یخی، اسنک ها و فراورده های گوشتی نظیر سوسیس و کالباس به وفور یافت میشود. قبل از مصرف سعی کنید لیبل روی مواد غذایی خود را بررسی کنید تا میزان دریافت سدیم خود را مدیریت کرده باشید. به جای مصرف نمک نیز سعی کنید از سایر ادویه ها و افزودنی های سالم نظیر فلفل و عصاره سبزیجات معطر برای خوشمزه کردن غذا بهره ببرید.

شیر بنوشید

شیر بنوشید

لبنیات و به خصوص شیر تازه کم چرب یا بدون چربی در جلوگیری از فشار خون بسیار موثرند. از طرف دیگر تحقیقات نشان داده است که مصرف شیر کم چربی میتواند در افزایش آنتی اکسیدانهای بدن که خود از عوامل جلوگیری کننده از ابتلا به آلزایمر هستند، نقش موثر دارد.

آجیل و میوه های خشک مصرف کنید

آجیل و میوه های خشک مصرف کنید

لخته های خونی در مغز از جمله موارد تشدید احتمال آلزایمر هستند. مصرف آجیل و میوه های خشک به دلیل سرشار بودن از امگا ۳، فیبر و آنتی اکسیدان به کاهش تشکیل این لخته ها کمک میکند.

آب کافی مصرف کنید

آب کافی مصرف کنید

مهم نیست که چه نوع تغذیه ای دارید، مصرف آب کافی در طول روز را در هر صورت فراموش نکنید. مقدار آب مصرفی با توجه به وضعیت هوا و وضعی سلامت هر فرد متفاوت است. در مقاله بگو چطور در روز آب بیشتری بنوشم؟ پیشنهادهای خوبی برای دریافت آب کافی در روز ارایه داده است.

مصرف روغن های گیاهی به جای روغن حیوانی

مصرف روغن های گیاهی به جای روغن حیوانی

روغن های حیوانی نظیر کره، دنبه و کره گیاهی ای مارگارین را از رژیم غذایی خود حذف کنید و روغن های سالمی نظیر روغن زیتون یا نهایتا روغن های مایع را در پخت و پز به کار ببرید.

قند، شکر و شیرینی کمتری مصرف کنید

قند، شکر و شیرینی کمتری مصرف کنید

برخی تحقیقات نشان میدهند که بالا بودن قند خون میتواند مستقیما روی عملکرد مغز تاثیر گذاشته و از عوامل ابتلا به آلزایمر باشند. مصرف قند و شکر چه به صورت عادی و چه به صورت شیرینی و شکلات و … را کاهش دهید و از جایگزین های طبیعی مانند نوشیدنی های طبیعی به جای نوشابه ها و میوه های خشک به جای قند بهره ببرید. البته توجه داشته باشید که زیاده روی در مصرف همین جایگزین ها نیز میتواند مضر باشد. در مقاله بگو چطور و با چه افزودنی چای بنوشم؟ پیشنهادهایی در این باره داده شده است.

بخش ششم: مصرف ویتامین ها و مکمل های کمکی برای پیشگیری از آلزایمر

روزانه ۵ میلی گرم ویتامین E دریافت کنید

روزانه ۵ میلی گرم ویتامین E دریافت کنید

ویتامین ای یک آنتی اکسیدان است که با دیگر مواد شیمیایی مضر برای بدن و مغز مانند رادیکالها مبارزه میکند. این ویتامین در آجیل، آووکادو، انبه، فلفل قرمز و اسفناج به وفور یافت میشود. در صورت تشخیص پزشک میتوانید قرص های ویتامین ای را با دوز ۵ میلی گرم در روز مصرف کنید.

ویتامین B‌ و فولات مصرف کنید

ویتامین B‌ و فولات مصرف کنید

ویتامین B9 حاوی اسید فولیک است که در کنار ویتامین B12 از زوال عقل پیشگیری میکنند. در کنار این ویتامین ها، ویتامین D ، منیزیم و مکمل روغن ماهی نیز میتوانند موثر باشند. غذاهای سرشار از فولات نظیر اسفناج، کلم بروکلی، عدس، جعفری و همچنین غذاهای حاوی ویتامینهای سری B مانند ماهی، سیب زمینی، تخم مرغ، گوشت سفید را در برنامه غذایی خود بگنجانید. در صورت نیاز و نظر پزشک از مکمل های ویتامین B استفاده کنید.

بربرین Berberine را با نظر پزشک مصرف کنید

بربرین Berberine را با نظر پزشک مصرف کنید

بربرین نوعی نمک الکالوئیدی است که در برخی گیاهان نظیر زردچوبه، زرشک و انگور اورگن یافت میشود و اثرات قوی آنتی اکسیدانی دارد. این ماده به عنوان دارویی باستانی امروزه نیز راه خود را در طب باز کرده است. بربرین میتواند قند و کلسترول خون را کاهش داده و خطر آلزایمر را نیز کم کند. البته هنوز تحقیقات در زمینه اثربخشی این ماده در مراحل اولیه است و بهتر است با نظر پزشک نسبت به مصرف مکمل بربرین اقدام کنید.

مصرف مکمل آلفا Alpha GPC

مصرف مکمل آلفا Alpha GPC

آلفا یک ترکیب کولین طبیعی است که در مغز یافت میشود. مصرف مکمل این ماده میتواند سرعت پیشرفت آلزایمر را کند کند. این ماده در بیشتر کشورها به عنوان داروی بدون نسخه شناسایی شده است و خطر خاصی در مصرف آن گزارش نشده است. البته قبل از مصرف نظر پزشک را درباره آن و مقدار مصرفش جویا شوید.

 • شناسایی علایم آلزایمر

  بگو چطور علایم آلزایمر را تشخیص دهم؟

  نشانه ها و علامت های ابتلا به بیماری آلزایمر علایم آلزایمر     آلزایمر نوعی بیماری زوال عق…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در بیماری ها

۲ دیدگاه ها

 1. لوازم لودر ولوو

  ۹۶/۰۹/۲۶ در ۴:۱۷ ق.ظ

  باید مراعات کرد واقعا
  باتشکر از وب سایت بروزتون..

  دیدگاه

 2. طراحی بنر

  ۹۶/۰۹/۲۵ در ۵:۵۵ ق.ظ

  سلام
  خیلی خوب بود..
  واقعا ممنون از اشتراک گذاریتون..

  دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چرا روغن گیاهی ممکن است از روغن حیوانی مضر تر باشد؟

دلایلی برای اینکه روغن های گیاهی میتواند از چربی حیوانی مضر تر باشد روغن گیاهی    روغن گیا…