خانه اقتصاد لوازم منزل بگو چطور کولر گازی بخرم؟

بگو چطور کولر گازی بخرم؟

۰
19
راهنمای خرید کولر گازی

راهنمای خرید کولر گازی و اصطلاحات و نکته های مربوط به آن

خرید کولر گازی

هزینه خرید + ۱۸ سال اندک مراقب مدل های تقلبی باشید

هوای گرم و طاقت کم راهی جز این باقی نمیگذارد که به سراغ تهیه یک وسیله خنک کننده بروید. با تغییرات اقلیمی آب و هوا و البته تغییر در سبک زندگی، دیگر بادبزن و پنکه کفاف نمیدهند و اصطلاحا بدون کولر فطیر است.

امروزه کولر گازی به بخش جدایی ناپذیر خانه، به خصوص در مناطق مرطوب بدل شده است و دانستن نکته ها و اصطلاحات مرتبط با آن به خرید و انتخاب بهترین گزینه کمک خواهد نمود. بهترین توصیف کولر گازی در یک جمله، خنک کردن هوا با گرفتن رطوبت. در حقیقت کولر گازی خانه را به یک یخچال بزرگ تبدیل میکند. بنابراین کولر گازی برای مناطق خشک مانند نواحی مرکزی ایران گزینه مناسبی نیست و کولر های آبی بهترین انتخاب برای این مناطق است

در این مقاله مهمترین نکاتی که باید قبل و هنگام خرید کولر گازی یا Air conditioner مد نظر قرار دهید اشاره شده است:

بخش اول : آشنایی با انواع کولر گازی و اصطلاحات مرتبط با آن
بخش دوم: انتخاب ظرفیت و نوع مناسب کولر گازی

بخش اول : آشنایی با انواع کولر گازی و اصطلاحات مرتبط با آن

انواع کولر گازی

انواع کولر گازی

کولر گازی در سه دسته اصلی پنجره ای، اسپلیت و ایستاده وجود دارند.

 • کولر پنجره ای: نسل قدیمی و باستانی کولر گازی هستند. با سر و صدای زیاد و مصرف برق بالا که تنها مزیت آنها، نصب آسان تر و عدم نیاز به کابل کشی و لوله کشی مجزا است.
 • کولر دو تکه یا  اسپلیت: نسل جدید کولرهای گازی که به دو بخش یا یونیت داخلی و خارجی تقسیم میشود. واحد خارجی شامل کمپرسور است که مهمترین بخش کولر است و بیشترین سر و صدا را نیز تولید میکند. واحد داخلی وظیفه دریافت هوای گرم و مرطوب داخلی و پخش هوای خنک شده در اتاق را بر عهده دارند. این نوع کولر قیمت بالاتری از کولر پتجره ای دارد ولی مصرف برق کمتر باعث میشود که در دراز مدت استفاده از آن به صرفه تر باشد. نصب و جابجایی این کولر سخت تر است و نیاز به لوله کشی مسی بین دو واحد دارد. بنابراین برای نصب آن نیاز به افراد متخصص خواهید داشت.
 • کولرهای ایستاده یا قابل حمل: این کولرها یک تکه بوده و برای محیط هایی که امکان نصب کولرهای اسپلیت وجود ندارد، یا در محیط های شلوغ مانند مجالس و سالن ها استفاده میشوند. قیمت این کولرها معمولا بیش از انواع دیگر بوده و برای منازل مسکونی پیشنهاد نمیشوند.

ظرفیت کولر گازی

ظرفیت کولر گازی

مهمترین عاملی که در خرید کولر گازی باید مد نظر قرار گیرد، ظرفیت دستگاه است. ظرفیت دستگاه یعنی قدرت خنک کنندگی و جابجایی حرارت هوای داخل توسط کولر. این عامل با واحد بی تی یو بر ساعت BTU/h معرفی میشود. مثلا گفته میشود که ظرفیت کولر ۲۴۰۰۰ بی تی یو بر ساعت است که البته معمولا واحد آن حذف شده و اصطلاحا به آن کولر ۲۴۰۰۰ میگویند.

دستگاه باید متناسب با فضا انتخاب شود. انتخاب دستگاهی ضعیف تر از مقدار مورد نیاز باعث فشار بیش از حد به آن و بالارفتن اصطحلاک و احتمال خرابی دستگاه میشود. با بالارفتن ظرفیت دستگاه ها، بازدهی آنها کمتر شده و در نتیجه نسبت به کولر با ظرفیت کمتر در شرایط مشابه، مصرف برق بیشتری خواهند داشت بنابراین اگر دستگاهی با ظرفیتی بالاتر از مقدار مورد نیاز خریداری کنید هم دستگاه گران تری خریداری کرده اید و هم در طول زمان هزینه بیشتری پرداخت خواهید کرد.

انواع کمپرسور

انواع کمپرسور

مهمترین بخش هر کولر کمپرسور آن است که وظیفه گرفتن رطوبت هوا و خنک کردن آن را به عهده دارد. در حال حاضر سه تکنولوژی کمپرسور در کولرها به کار میرود که هر نوع مزیت ها و عیب هایی نسبت به دیگر انواع دارند. در جدول زیر مشخصات این سه نوع کمپرسور را ببینید:

نوع کمپرسور

تنکولوژی

مصرف برق

قابلیت اینورتر

توان تولیدی

میزان سر و صدا

منطقه کاربرد

پیستونی reciprocal

قدیمی تر

بالا

ندارد

کم و متوسط

بالا

همه مناطق

روتاری

جدیدتر

کم

دارد

متوسط به بالا

کم

مناطق معتدل

اسکرول scroll

جدیدتر

متوسط

دارد

بالا

متوسط

معتدل و حاره ای

به طور کلی میتوان گفت که کولرهایی با کمپرسور روتاری بهترین گزینه در مناطق معتدل و مرطوب هستند ولی در مناطق گرم و مرطوب مانند جنوب کشور، این کمپرسورهای اسکرول و پیستونی هستند که توان کار در فشار بالای کاری را دارند البته کمپرسورهای اسکرولی معمولا کمتر در کولرها مورد استفاده قرار میگیرند.

نکته: در منطقه گرم و مرطوب، برخی کولرها با کمپرسور روتاری نیز به شرط بهینه سازی با سیستم اینورتر حاره ای (تروپیکال) و نصب در محلی دور از تابش مستقیم خورشید قابل استفاده هستند.

گاز خنک کننده

گاز خنک کننده

گاز خنک کننده، مبرد یا Refrigerant عامل اصلی انتقال حرارت از هوای اتاق است. نوع این گاز میتواند تاثیربسزایی در بازدهی کولر و میزان مصرف برق آن داشته باشد. در حال حاضر دو نوع گاز R22 و R410 در کولرهای گازی استفاده میشود.

گاز R22 سالها به عنوان عامل خنک کننده در کولرهای گازی استفاده میشد. اما این گاز بازدهی پایینی دارد و از طرفی برای محیط زیست و لایه اوزون مضر است.

گاز R410 با دمای جوشش منفی ۵۲ در مقابل دمای جوشش منفی ۴۱ درجه سانتیگراد در R22 با داشتن راندمان بهتر، جذب و ازاد سازی حرارت بهتر و خنک کنندگی قدرتمندتر و همچنین آسیب نزدن به محیط زیست، جایگزین گازهای قبلی شد.

در حال حاضر کولر های گازی با هر دو نوع از این گازها در بازار موجودند. ولی بهتر است کولری با گاز R410 خریداری کنید.

تکنولوژی اینورتر

تکنولوژی اینورتر

شاید پرطمطراق ترین اصطلاحی که درباره کولرهای گازی به گوش میرسد عبارت اینورتر Inverter است. در کولرهای معمولی کمپرسور (که در واحد خارجی کولر قرار دارد) در دو حالت خاموش و روشن قرار دارد. تا زمانی که دمای محیط به دمای تنظیم شده توسط کاربر نرسیده باشد، کمپرسور کار میکند و وقتی به دمای مدنطر رسید، کمپرسور خاموش میشود. وقتی دما دوباره کمی بالا رفت، کمپرسور دستور روشن میگیرد.

این روشن شدن کمپرسور مصرف برق بسیار بالایی به نسبت حالت عادی دارد و به اصطلاح جریان زیادی میکشد. در کولرهای دارای تکنولوژی اینورتر، کمپرسور خاموش و روشن نمیشود بلکه دور آن کم و زیاد میشود و در نتیجه آن استارت های خانمان سوز وجود ندارد. این عملکرد با اضافه کردن یک برد کنترلی پیچیده به کولر میسر میشود.

مزیت های تکنولوژی اینورتر:

 • جلوگیری از جریان کشی و شوک آمپر شدید در زمان استارت
 • جلوگیری از خاموش روشن و شدن های متوالی و کاهش مصرف برق
 • مدیریت دور کمپرسور با توجه به شرایط بهینه مصرف
 • کاهش ضربه های مکانیکی و افزایش طول عمر مفید قسمت مکانیکی
 • کم سر و صدا بودن به دلیل استارت های کمتر
 • داشتن تنطیم دمایی دقیق تر

عیب های تکنولوژی اینورتر:

 • قیمت اولیه بالاتر به نسبت کولرهای معمولی (تا حدود ۴۰ درصد گران تر)
 • به دلیل پیچیده بودن سیستم کنترلی این کولرها، در صورت بروز مشکل برای برد کنترل، راه اندازی کولرامکان پذیر نیست.
 • انحصار خدمات و قطعات کولر در دست شرکت سازنده است و اگر مشکلی برای آن ایجاد شود و آن شرکت نمایندگی خوبی در ایران نداشته باشد، کولر روی زمین میماند.
 • تعمیر این کولر ها فقط از عهده متخصصینی با تجربه بالا و دانش فنی قوی بر می آید.

شناخت کولرهای دارای تکنولوژی اینورتر:

فروشندگان زیادی ادعا میکنند که کولر اینورتر میفروشند ولی تعداد زیادی از این کولرها همان کولرهای معمولی هستند که رویشان برچسب اینورتر به صورت تقلبی نصب شده است. برای شناسایی اینکه کولر خریداری شده تکنولوژی اینورتر دارد یا نه به موارد زیر دقت کنید:

 • قیمت: کولر اینورتر ارزان قیمت نداریم. بنابراین در کولر های دو سه میلیون تومانی دنبال آنها نگردید.
 • نوع کمپرسور: تکنولوژی اینورتر روی کمپرسورهای پیستونی نصب نمیشود.
 • نوع گاز خنک کننده Refrigent: در کولرهای اینورتر فقط از گاز R410‌ استفاده میشود در حالی که کولرهای عادی گاز R22 استفاده میکنند.
 • برچسب انرژی: فقط کولرهای اینورتر میتوانند به سطح انرژی A برسند (البته اگر برچب تقلبی نصب نشده باشد)
 • برد کنترل اینورتر: در کولرهای دارای این تکنولوژی، یک برد الکترونیکی سبزرنگ بزرگ در واحد خارجی دستگاه (کنار کمپرسور ) وجود خواهد داشت.
 • کشش جریان کمتر: کولرهای اینورتر شدت جریان کمتری به نسبت کولرهای معمولی نیاز دارند. (معمولا کمتر از ۸ آمپر)
 • به طور کلی میتوان گفت که اگر قصد خرید کولر گازی اینورتر دارید حتما آن را از نمایندگی اصلی شرکت و یا با گارانتی اصلی تهیه کنید.

نسبت بازده انرژی (EER)

نسبت بازده انرژی (EER)

کمپرسورهای کولر های گازی برق را سر میکشند. بنابراین تهیه کولری که کمترین اشتها به برق را داشته باشد امر پر اهمیتی است. مقدار مصرف انرژی کولر و بازده انرژی آن به صورت برچسب انرژی روی بدنه یا کارتن دستگاه و همچنین به صورت پارامتر EER معرفی میشود. هر چه عدد EER دستگاه بالاتر باشد، بازده انرژی بیشتر و در نتیجه مصرف کمتری خواهد داشت.

برای دانستن EER کولر به پلاک اطلاعات فنی روی یونیت خارجی دستگاه، سایت اصلی شرکت سازنده و یا سایتهای معتبر مراجعه کنید. برچسب انرژی متاسفانه ممکن است توسط برخی جعل شود. بنابراین بهتر است بدانید که دستگاه هایی که تکنولوژی اینورتر ندارند و از گاز R22 به عنوان خنک کننده در آنها استفاده شده است نمیتوانند به بازدهی بالاتر از B‌ برسند.

وضعیت گارانتی کولرهای گازی

وضعیت گارانتی کولرهای گازی

گارانتی در کشور ما معمولا موجودی ناقص الخلقه است. درباره کولر ها این وضعیت پیچیده تر نیز هست. مهمترین مزیت گارانتی کعتبر (نه گارنتی های من درآوردی برخی فروشندگان)  به خصوص در مدل های گران قیمت این است که مطمئن شوید کولر اصل خریده اید و شش هفت میلیون پول را خرج بکولر تقلبی نکرده اید. در غیر این صورت گارانتی تقریبا کاری برای دستگاه شما نمیکند.

مهمترین خرجی که کولر گازی به آن دچار میشود، خالی شدن احتمالی گاز و همچنین نصب و جابجایی آن است. در خالی شدن گاز که فقط در صورت خرابی کمپرسور، تزریق گاز رایگان است و در غیر آن باید هزینه بدهید. با اینکه برخی از شرکت ها هزینه نصب را رایگان اعلام میکنند ولی هزینه هایی مانند لوله مسی، سوراخکاری، هزینه حمل، آهنگری و … را طوری به پایتان محاسبه میکنند که گاهی از نصب غیر رایگان گران تر میشود.

فیلترها,بدنه و اجزای آن,وسایل و تجهیزات جانبی و کنترل از راه دور مشمول گارانتی نیستند. کمپرسور هم در صورتی که به زبان خوش خراب شود شامل ضمانت میشود. (یعنی ایراد ناشی از موارد زیر نباشد: نوسانات برق،  ضربه,سقوط,حمل ونقل,تماس یا نفوذ آب و موادشیمیایی,اتش یا حرارت زیاد,گرد و غبار شدید, ,رعد و برق وحوادث طبیعی)

اگر دستگاهی با گارانتی میخرید توجه کنید که گارانتی از شرکت اصلی نماینده برند باشد، زمان شروع گارانتی از زمان نصب دستگاه بوده و شرط های موجود در کارت گارانتی حتی الامکان کمترین حالت ممکن و به قرارداد ترکمانچای شباهت نداشته باشد.

قدرت پرتاب باد

قدرت پرتاب باد

قدرت پرتاب باد کولر یعنی تا چه فاصله ای از پنل کولر میتوانید شمیم نسیم خنک را احساس کنید. طبیعتا هر چه پرتاب باد کولر بیشتر باشد بهتر است اما در مجموع این قدرت خنک کننئگی کلی کولر است که اهمیت بیشتری دارد. بنابراین نسبت به این موضوع زیاد حساس نباشید.

شدت صدای دستگاه

شدت صدای دستگاه

با خارج شدن بخش پر سر و صدای کولر از ساختمان (واحد بیرونی) کولرهای اسپلیت مانند اسلاف پنجره ای سرو صدا راه نمی اندازند ولی ممکن است با توجه به محل نصب و ضخامت دیوارها، هنوز میزان صدای تولید شده توسط آنها برایتان اهمیت داشته باشد. مقدار صدای تولیدی با واحد دسی بل dB‌گزارش میشود و هر چه این عدد کمتر باشد، کولر کم صداتر است. این اطلاعات روی بدنه واحد خارجی نوشته شده است. در غیر این صورت باید از سایت شرکت سازنده آن را بیابید.

تهویه مطبوع هوا

تهویه مطبوع هوا

برخی برندها با قراردادن فیلتر در قسمت ورودی و خروجی هوا در پنل داخلی، ادعا میکنند که ذرات نامطبوع هوا را گرفته و هوا را برای شما تمیز و مطبوع میکنند. این قابلیت خیلی قابل اندازه گیری و سنجش نیست بنابراین نمیتوان درباره آن نظر قاطعی داد.

ابعاد و وزن کولر

ابعاد و وزن کولر

وزن و ابعاد واحد بیرونی که شامل کمپرسور است زمانی اهمیت پیدا خواهد کرد که از نظر فضا در مضیقه باشید و یا مکان نصب واحد تحمل وزن محدودی داشته باشد. پیش از خرید کولر جانمایی انجام دهید و محدودیت های مکانی خود را شناسایی کنید.

امکانات دیگر

امکانات دیگر

امکانات دیگری نظیر حسگر حرارتی یا کنترل از راه دورهایی با امکانات خاص روی برخی از کولرها وجود دارند که معمولا اهمیت خاصی ندارند و تاثیر زیادی بر تصمی شما نخواهند گذاشت

بخش دوم: انتخاب ظرفیت و نوع مناسب کولر گازی

پارامترهای مقدماتی

پارامترهای مقدماتی

قبل از اینکه برای خرید کولر گازی به فروشگاه بروید باید برآورد اولیه ای از فضا و جغرافیای استفاده کولر انجام دهید تا مناسب ترین نوع و ظرفیت کولر را انتخاب کنید. برای شروع به سوالهای اساسی زیر پاسخ دهید:

 • متراژ مورد نظرتان برای خنک شدن چند متر مربع است؟
 • معمولا چند ساعت در روز کولر را استفاده میکنید؟
 • مکان مورد نظر شما چه نوع کاربری دارد؟ تجاری، اداری، مسکونی
 • میزان جریان مجاز کنتور برق شما چند آمپر می باشد ؟
 • شهر شما در کدام منطقه آب و هوایی قرار دارد؟
 • ارتفاع سقف، تعداد،نوع پنجره ها و جهت ساختمان چگونه است ؟
 • نوع عایق بندی پنجره ها (پنجره معمولی یا دوجداره) و دیوارها چگونه است؟
 • واحد مورد نظر در طبقه چندم قرار دارد و جهت جغرافیایی ساختمان چگونه است؟
 • تعداد افراد ساکن در آن مکان چند نفر است و چقدر رفت و آمد در روز دارید؟
 • آیا لوله کشی و جا نمایی اسپلیت در واحد شما صورت گرفته است ؟
 • چه تعداد وسیله برقی تولید کننده حرارت مانند لامپ، پخچال، رایانه، اجاق گاز و … در محیط وجود دارد؟

انتخاب ظرفیت کولر با توجه به منطقه جغرافیایی

انتخاب ظرفیت کولر با توجه به منطقه جغرافیایی

با توجه به جدول زیر، ظرفیت اسمی مورد نیاز برای مکان موردنظر را با توجه به نوع آب و هوای منطقه خود محاسبه کنید:

مقدار انرژی به ازای هر متر مربع به BTU/h

مسکونی

اداری

تجاری

مناطق معتدل و مرطوب

۴۰۰ تا ۵۰۰

۵۰۰ تا ۷۰۰

۷۰۰ تا ۱۰۰۰

مناطق گرم و خشک

۵۰۰ تا ۶۰۰

۶۰۰ تا ۸۰۰

۸۰۰ تا ۱۰۰۰

مناطق گرم و مرطوب

۶۰۰ تا ۸۰۰

۸۰۰ تا ۱۰۰۰

۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰

به عنوان مثال برای منزل مسکونی با حال و پذیرایی ۷۰ مترمربعی در منطقه معتدل و مرطوب کولری با توان ۲۸۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰ بی تی یو در ساعت نیاز است.

انتخاب تعداد و محل نصب کولر

انتخاب تعداد و محل نصب کولر

با توجه به نقشه و معماری ساختمان و نحوه تمرکز افراد و رفت و آمد میتوان تصمیم گرفت که آیا یک کولر برای کل مکان کفایت میکند یا نیاز به نصب دو یا چند کولر در مکان ها متفاوت است. برای این منظور پس از محاسبه ظرفیت حرارتی مورد نیازتان، از یک متخصص برای راهنمایی کمک بگیرید.

پاسخ سوالهایی که در بخش قبل مطرح شد نیز در تصمیم گیری شما تاثیر خواهد داشت. به عنوان مثال خانه ای در طبقه آخر با پشت بام ایرانیت کلر قدرتمند تری از واحد زیرین خود خواهد داشت. یا واحد اداری که در ساعت بیش از ده بار ورود و خروج دارد، کولر قدرتمندتری به نسبت واحدی مسکونی با همان متراژ نیاز دارد.

انتخاب مکانی مناسب برای نصب پنل داخلی و همچنین پنل خارجی کولر از اهمیت بالایی برخوردار است. نصب پنل داخلی در مکان درست میتواند کمک کند که عملکرد بهتری از کولر دریافت کنید. حتی الامکان باید دو واحد داخلی و خارجی کولر در نزدیک ترین فاصله به یکدیگر قرار داشته باشند تا اتلاف حرارتی در مسیر به حداقل برسد.

پنل داخلی نباید در کنار یا بالای وسایل گرمازا مانند بخاری، شوفاژ و سیستم های رطوبت زن اجاق گاز نصب شود. پنل باید در جهتی نصب شود که جهت پرتاب هوا به سمت وسط اتاق و با حداکثر پوشش محیطی باشد. پرتاب باد کولرها معمولا ۵ تا ۱۰ متر است بنابراین پنل را در فاصله ای مناسب از محل نشیمن نصب کنید.

پنل خارجی نیز باید در مکانی دور از تابش مستقیم خورشید بوده و فضای کافی برای جابجایی هوا اطراف آن وجود داشته باشد.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در لوازم منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور از یخ زدگی لوله های آب در زمستان جلوگیری کنم؟

نکته هایی برای پیش گیری از ترکیدن و یخ زدگی لوله های آب در زمستان یخ زدگی لوله های آب     …