خانه اقتصاد امور مالی بگو چطور بیت کوین خرید و فروش کنم؟

بگو چطور بیت کوین خرید و فروش کنم؟

۰
22
آشنایی با بیت کوین و خرید وفروش آن

بیت کوین چیست و چگونه میتوان با آن داد و ستد کرد

بیت کوین

هزینه خرید و کارمزد + ۱۸ سال آشنایی با اصول ارز دیجیتال بدون مطالعه وارد بازار نشوید
این روزها اخبار دیوانه کننده ای از رشد قیمت بیت کوین شنیده میشود. ارز دیجیتالی که با اینکه ماهیت فیزیکی ندارد ولی افراد زیادی سرمایه خود را در راه خریدش گذارده اند.

این حال و هوای رشد قیمت، چند سال قبل زمان تورم قیمت دلار در کشور تجربه شده است. وقتی هر لحظه انتظار جهشی عجیب و غیرمنتظره را میکشیدیم و عده ای در این میان از این تغییرات سود برده و تعداد زیادی هم متضرر شدند.

اما بیت کوین چیست، چه تفاوتی با ارزهای رایج مانند دلار و ریال دارد و چگونه میتوان آن را خرید و فروش کرد یا با استفاده از آن سرمایه گذاری نمود.

در این مقاله سعی شده است این ارز دیجیتال به زبان ساده معرفی شده و روش خرید و فروش آن را معرفی شود:

بیت کوین Bitcoin چیست

بیت کوین Bitcoin چیست

بیت کوین یک واحد پولی یا مالی دیجیتال و جهانی است. مزیت مهمی که بیتکوین به همراه خود دارد این است که اولا از دولت ها مستقل است و در نتیجه هیچ قدرت سیاسی نمیتواند روی ارزش آن یا مالکیت آن تاثیر بگذارد و دوم اینکه جابجایی و معامله را بسیار آسان کرده است و شما برای خرید کالایی در آن طرف دنیا نیاز به تبدیل ارز و هزینه های مختلف بانکی نخواهید داشت و در عرض زمانی لندک، تراکنش مالی خود را انجام خواهید داد.

مفهوم بیت کوین و پول دیجیتالی بسیار پیچیده است و درک آن نیاز به دانش الکترونیک، برنامه نویسی و مالی دارد ولی برای استفاده از آن نیازی به این اطلاعات نیست. همانطور که شما پول رایج خود را توسط همراه بانک جابجا میکنید و کاری به کار تکنولوژی، سیستم های پشت صحنه و مباحث امنیتی آن ندارید، در صورتی که بخواهید معامله گر بیت کوین باشید هم نیازی به دانستن زنجیره بلاک و دیگر اتفاقات پشت صحنه آن نخواهید داشت.

نظر قانون درباره بیت کوین چیست

نظر قانون درباره بیت کوین چیست

نمیشود پای پول و میاحث مالی به میان بیاید و قانون و دولت ها در آن ورودی نداشته باشند. در هر جای دنیا که باشید برای سرمایه خود باید طبق قوانین هر کشور مدرک و توضیحی داشته باشید. اینجاست که بیت کوین یک شمشیر دولبه خواهد بود.

این پول به هیچ دولتی وابسته نیست و در نتیجه هیچ قانون حکومتی روی آن وجود ندارد. البته به همین دلیل هم نمیتوان انتظار داشت که دولت ها نظر مثبتی روی آن داشته باشند. نه هویت صاحب بیتکوین ها مشخص است و نه دارندگان و معامله کنندگان می بایست مالیاتی به حکومت خود بپردازند.

تا این لحظه با اینکه این پول به صورت گسترده در دنیا استفاده میشود ولی دولتی (به خصوص دولتهای بزرگ) آن را به رسمیت نشناخته است و چند دولت نیز قوانین محدود کننده ای درباره آن وضع کرده اند.

در کشور ما هم قانون تا امروز درباره ارز های دیجیتال سکوت کرده است و فقط صحبتهایی درباره تدوین قانون در خصوص آن مطرح شده است. البته بانک مرکزی تا امروز نظر مثبتی نسبت به Bitcoin نداشته است و آن را مخل کسب و کارهای محلی میداند.

در مجموع ارز دیجیتال و بیت کوین همانند وی پی ان و بازاریابی شبکه ای، نه قانونی است و نه غیرقانونی و همیشه ریسکی برای استفاده از آن وجود خواهد داشت گو اینکه هنوز اقدام عملی ای هم علیه آن انجام نشده است.

مزیت های بیت کوین

مزیت های بیت کوین

 • اعتبار جهانی بیت کوین: معامله گران زیادی در سراسر دنیا، بیتکوین را پذیرفته و با آن معامله میکنند.
 • نداشتن متولی خاص: هیچ نهاد، سازمان یا دولتی متولی بیت کوین نیست، بنابراین Bitcoin از زد و بند ها، فراز و فرودهای شرکت ها و سیاست به دور است و هیچ مجموعه یا فردی نخواهد توانست روی ارزش آن تاثیر بگذارد.
 • نقل و انتقال آسان: جابجایی پول حتی در یک ارز نیز وقت گیر و دارای محدودیت هایی است. برای مثال تصور کنید که کارت به کارت کردن در حال حاضر فقط تا سه میلیون تومان در روز ممکن است. حال اگر این جابجایی بین دو ارز مختلف باشد چه مراحلی به آن افزوده خواهد شد. در حالی که بیتکوین در کمترین زمان و به هر مقداری قابل جابجایی است.
 • هزینه های کم: هر چقدر تعداد واسطه های جابجایی مالی کمتر شود در نتیجه هزینه های انتقال نیز کاهش خواهد یافت. در ارز دیجیتال، خریدار و فروشنده مستقیما و بدون واسطه یا نهایتا یک واسطه با یکدیگر معامله میکنند.
 • حریم خصوصی بالا : شما میتوانید به ارزش میلیون ها تومان ارز دیجیتال داشته باشید در حالی که هیچ کس از هویت شما و در نتیجه سرمایه شما آگاه نیست.
 • غیرقابل جعل بودن بیت کوین: تنها اندکی دانش از ارز دیجیتال باعث میشود که شما فریب فروشنده بیت کوین جعلی را شناسایی کرده و دستش را رو کنید. هر بیتکوین باید توسط شبکه تایید هویت شود و در نتیجه عملا امکان جعل آن وجود ندارد.

معایب بیت کوین

معایب بیت کوین

 • ناپایداری ارزش اقتصادی: همیشه به تجارتی که خیلی بیشتر از عرف به شما سود میدهد باید با دیده شک و احتیاط نگریست. نمونه این موضوع موسسات قرض الحسنه ای که سودهای نجومی به سپرده گذاران دادند و هم اکنون ورشکسته شده اند و افراد زیادی را به دردسر انداخته اند. بیت کوین به دلیل نوپا بودن و محدودیت تعداد، ارزش ناپایداری دارد و در یک روز ممکن است تا چند هزار دلار تغییر ارزش داشته باشد. با اینکه احتمالا در طولانی مدت، داشتن بیت کوین به سود ختم خواهد شد ولی افرادی که بیت کوین را به عنوان ابزاری برای سرمایه گذاری انتخاب کنند همیشه در معرض ریسک کاهش یا افزایش چشمگیر سرمایه خود هستند.
 • نداشتن متولی خاص: این نکته به عنوان مزیت بیت کوین مطرح شد ولی همین موضوع ممکن است برای افراد کم اطلاع مشکل ایجاد کند. یک سرمایه گذار کم تجربه و یا کسی که قصد دارد سهام یا ارزی تهیه کند، منیتواند به اطلاعات سازمان های بورس یا نهادهای نظارتی اعتماد کند ولی درباره بیت کوین نهاد رسمی ای وجود ندارد و به راحتی ممکن است هدف سودجویی قرار بگیرد.
 • پذیرش دولتها و مردم: بیت کوین هنوز در ابتدای راه قرار دارد و در نتیجه طبیعی است که افراد زیادی نسبت به آن بدبین باشند. از طرف دیگر، عدم وجود قوانین شفاف درباره بیت کوین، ریسک استفاده از آن را بالا میبرد.
 • عدم پشتیبانی قانون از معاله گران بیت کوین: همانقدر که نبود قانون دست معامله گران بیت کوین را باز کرده است، از افرادی که در جریان معامله با آن به هر دلیلی مورد سو استفاده، سرقت و کلاه برداری قرار گرفته اند هم پشتیبانی قاونی صورت نخواهد گرفت.
 • احتمال هک و از دست رفتن سرمایه: زنجیره بیت کوین به گونه ای طراحی شده است که تاکنون تلاش برای هک آن به نتیجه نرسیده است ولی از آنجایی که بیتکوین موجودیتی دیجیتال دارد و در صورتی که کیف پول الکترونیکی شما هک شود، سرمایه شما از دست رفته و پیدا کردن دزد هم عملا امکان پذیر نیست.

آینده بیت کوین چگونه است

آینده بیت کوین چگونه است

گفتن درباره آینده بیت کوین بسیار سخت است، همه چیز به تقاضای بازار مالی برای بیتکوین وابسته خواهد بود و در نتیجه خیلی از متغیر های اقتصادی و سیاسی در دنیا روی آینده آن تاثیر خواهد گذاشت.

اگر بحرانی مالی شبیه آن چه در دهه اول هزاره سوم رخ داد، به وجود بیاید، بیت کوین به دلیل ماهیت مستقلش، مورد توجه بیشتری قرار خواهد گرفت. از طرف دیگر، در صورت دست گذاشتن دولتها روی بیت کوین و تلاش برای کنترل آن (گو اینکه کار بسیار مشکلی خواهد بود) ممکن است علاقه برای کار با آن کاهش یابد.

همچنین سایه پیدا شدن رقیبی قدرتمند تر در ارزهای دیجیتال نیز ارزش بیتکوین را تهدید خواهد کرد.

چگونه بیت کوین بدست آوریم

چگونه بیت کوین بدست آوریم

به دست آوردن بیت کوین در حال حاضر سه روش  اصلی دارد:

 • آن را استخراج کنید Mining : بیتکوین همانند طلا قابل استخراج است فقط تفاوت اینجاست که برای استخراج آن به جای رفتن به معدن و ماشین آلات مکانیکی، نیاز به سیستم های کامپیوتری قدرتمند هستید که با افزایش تعداد استخراج کننده ها، هر روز کار سخت تری برای استخراج بیتکوین های باقی مانده خواهید داشت.
 • خرید بیت کوین از صرافی ها یا اشخاص : صرافی های دیجیتال متنوعی هستند که امکان خرید و فروش بیتکوین را محقق میکنند. در این سایتها، فروشنده و خریدار با یکدیگر مرتبط شده و ارز رایج و بیتکوین را بر اساس روش کاری با یکدیگر مبادله میکنند. همچنین میتوانید با افراد دارای بتی کوین ارتباط بگیرید و به صورت مستقیم دست به معامله بزنید
 • پذیرفتن بیت کوین به عنوان روش پرداخت: کالا یا خدماتی دارید و خریدار در ازای آن به شما بیتکوین میدهد. این همان روش پول در آوردن و کارت به کارت کردن! خودمان است.

  نکته: برخی سایت های بخت آزمایی نیز در ازای جایزه به کاربران بیتکوین جایزه میدهند.

استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین

استخراج یا Mining بیت کوین، فرایندی پیچیده محاسباتی است که روز به روز نیز پیچیده تر و گسترده تر خواهد شد و برای انجام آن نیاز به سیستم های رایانه ای بسیار قدرتمند است. با توجه به هزینه زیاد تهیه و نگهداری این سیستم ها و زیاد شدن تعداد افرادی که به این کار مشغولند، عملا استخراج بیتکوین ارزش اقتصادی خود را برای افراد عادی از دست داده است.

در فرایند استخراج، شما به عنوان استخراج کننده یا Miner اطلاعات تمام نقل و انتقالات و جابجایی های بیتکوین و مشخصات مالکان (البته هویت الکترونیکی و نه واقعی) را از شبکه بیتکوین را در اختیار میگیرید. وقتی معامله بیت کوینی انجام میشود، شما اطلاعات خرید و فروش جدید را با اطلاعات قبلی مطابقت میدهید و در صورتی که همه چیز درست بود، آن را تایید میکنید. در ازای این کار، بر اساس قوانین اولیه بیت کوین، مقداری بیت کوین (بیت کوین تازه که متعلق به کسی نیست) به عنوان جایزه یا دستمزد به شما پرداخت میشود و به این ترتیب مقداری بیتکوین تولید خواهد شد که شما مالک آن هستید. مشکل اما اینجاست که افراد زیادی در دنیا در حال استخراج هستند و در صورتی که برق ارزان و سخت افزار قدرتمند نداشته باشید، از قافله تایید کنندگان عقب می افتید و زحمتتان به هدر خواهد رفت.

کیف پول بیت کوین Wallet

کیف پول بیت کوین Wallet

برای نگهداری بیت کوین باید یک کیف پول داشته باشید. این کیف پول حاوی رمزی خصوصی به معنی مالکیت شما بر مقدار مشخصی بیتکوین است. این کیف پول به سه صورت میتواند وجود داشته باشد:

کیف پول آفلاین روی کامپیوتر شخصی : در این حالت شما نرم افزار Bitcoin را روی کامپیوتر شخصی خود نصب میکنید و اطلاعات بیتکوین خود را در آن نگاه داری میکنید. در این حالت و در صورتی که کامپیوتر شما هک شود یا به ترتیبی فایل حاوی اطلاعات بیت کوین شما از بین برود، شما دارایی خود را از دست خواهید داد. بنابراین داشتن سیستم عامل امن و نرم افزارهای ضد ویروس و همچنین نسخه پشتیبان از اطلاعات ضروری است.

کیف پول آنلاین : در این روش شما به یک پایگاه اینترنتی – ابری اعتماد میکنید و اطلاعات دارایی خود را در سرور آن ذخیره میکنید. دو وبسایت Coinbase.com و  blockchain.info  دو تا از معتبرترین پایگاه های نقل و انتقال و نگهداری اطلاعات بیت کوین هستند. انتخاب پایگاهی مطمئن که لایه های امنیتی خوبی در برابر هکر ها و نفوذها داشته باشد بسایر اهمیت دارد.

کیف پول کاغذی: شما میتوانید رمز و اطلاعات دارای دیجیتال خود را روی کاغذ پرینت بگیرید. این روش قدیمی خطر هک و نفوذ های رایانه ای را از بین میبرد ولی محدودیت های نگهداری و حمل و نقل کاغذ را نیز به دنبال خواهد داشت.

خرید و فروش بیت کوین از طریق صرافی های آنلاین

خرید و فروش بیت کوین از طریق صرافی های آنلاین

ساده ترین راه خرید و فروش بیت کوین استفاده از صرافی های آنلاین است. پایگاه های زیادی وجود دارند که با عضویت در آنها میتوانید در خواست خرید یا فروش Bitcoin بدهید. البته توجه داشته باشید که هیچ پایگاهی، مرجع رسمی برای خرید و فروش بیتکوین نیست و باید در انتخاب آن دقت کنید.

انتخاب این پایگاه ها بستگی به محل زندگی و قوانین و امکانات این پایگاه ها دارد. هم اکنون پایگاه های زیادی به زبان فارسی وجود دارند که میتوانید به راحتی با ریال به مبادله بیت کوین بپردازید. پیش از انتخاب صرافی مورد نظرتان حتما درباره آن تحقیق کنید و جزییات کار آنها را رصد کنید.

در این صرافی ها، حساب خود را با پول مورد قبول مانند ریال شارژ میکنید، سفارش خرید میدهید و اطلاعات بیتکوین خریداری شده را دریافت و در کیف پول الکترونیکی خود ذخیره میکنید. عکس این مسیر برای فروش طی خواهد شد.

برای خرید و فروش بیتکوین معمولا  این امکان در اختیار شما قرار میگیرد که آن را به پایین ترین قیمت لحظه بخرید یا بلاترین قیمت بفروشید و یا به قیمت خاصی اعلام خرید یا فروش کنید. در ازای این کار، مبلغی به عنوان کارمزد به صرافی آنلاین خواهید پرداخت.

تایید هویت برای معامله بیت کوین

تایید هویت برای معامله بیت کوین

ممکن است صرافی آنلاین منتخب شما، با توجه به قوانین کشوری که در آن فعالیت میکنند و همچنین برای جلوگیری از کلاهبرداری های احتمالی، ابزارهایی برای تعیین هویت افرادی که اقدام به معامله میکنند تعیین میکنند. البته این تعیین هویت درباره خرید بیتکوین کمتر اعمال میشود و فروشنده ها بیشتر زیر ذره بین قرار میگیرند.

خرید و فروش مستقیم بیت کوین

خرید و فروش مستقیم بیت کوین

فروش نفر به نفر راهکار دیگری برای حذف واسطه است. پایگاهی مانند LocalBitcoins وجود دارند که فروشنده ها پیشنهاد های خود را در آن مطرح میکنند و خریداران هم به دنبال پیشنهاد مد نظر خود میگردند. پس از اینکه پیشنهاد مناسب را پیدا کردید با فرد مورد نظر وارد مذاکره میشوید و سعی میکنید بهترین خرید یا فروش را انجام دهید.

توجه داشته باشید که تایید هویت فرد مقابلتان به عهده خودتان است و باید مراقب افراد سودجو و کلاهبردار خریدار و فروشنده باشید. به خصوص وقتی که قرار حضوری برای معامله گذاشته شد، سعی کنید این ملاقات در محیطی عمومی اتفاق بیفتد.

همچنین گروه های خرید و فروش وجود دارند که نیازی نیست با یک فرد خاص وارد معامله شوید. در پایگاهی مانند Meetup.com چنین امکانی را در اختیار شما قرا میدهد.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در امور مالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور هزینه سرگرمی هایم را کاهش دهم؟

پیشنهادهایی برای کم کردن هزینه سرگرمی ها کاهش هزینه های سرگرمی      امروزه روز برای مخارج …