خانه خودرو رانندگی بگو چطور صندلی خودرو را تنظیم کنم؟

بگو چطور صندلی خودرو را تنظیم کنم؟

۰
32
روش صحیح و اصولی تنظیم صندلی خودرو

نکته هایی برای تنظیم صحیح و اصولی صندلی خودرو

صندلی خودرو

هزینه اندک + ۱۸ سال اندک .
بسیاری از رانندگان توجهی به وضعیت نشستن خود در اتومبیل نمیکنند و  این بی توجهی در درجه اول موجب ایجاد آسیب های فیزیکی برای راننده شده و در درجه دوم، به علت برخی از تصادفات و سوانح رانندگی تبدیل میشود.

تنظیم بودن ارتفاع و زاویه صندلی خودرو یعنی رانندگی ای راحت و امن. راحت از این نظر که عضلات مهم بدن مانند کمر و گردن در شرایط ریلکس و ارامش قرار بگیرند و بدون اینکه فشار زیادی به آنها وارد شوند، مسافرت را تحمل کنند. ایمن از این نظر که با دسترسی مناسب راننده به ابزارهای کنترل اتومبیل نظیر پدال ها و همچنین دید مناسب از روبرو و اطراف خود، احتمال بروز سانحه کاهش خواهد یافت.

در این مقاله، راهکارها و نکته های مهم در تنظیم صندلی خودرو هنگام رانندگی را ببینید:

امکانات کنترل صندلی خودرو خود را بشناسید

امکانات کنترل صندلی خودرو خود را بشناسید

با توجه به نوع خودرو ای که دارید، امکاناتی برای تنظیم صندلی در اختیار شماست. در برخی خودرو های ارزان قیمت تر ، ابزارهای تنظیم به صورت دستی هستند و در اتومبیل های گران قیمت تر، همه یا بخشی از آنها به صورت برقی طراحی شده اند.

در همه خودرو ها حداقل دو ابزار کنترلی برای فاصله صندلی از پدالها (جلو و عقب رفتن نشیمنگاه صندلی) و تنظیم زاویه پشتی صندلی وجود دارد.

در خودروهای پیشرفته تر، ابزار تنظیم ارتفاع صندلی (تغیر ارتفاع عمودی) ، تنظیم برآمدگی قسمت گودی کمر نیز وجود دارد.

ابعاد متناسب صندلی

ابعاد متناسب صندلی

با اینکه ما در انتخاب ابعاد صندلی خودرو نقشی نداریم ولی بد نیست بدانید که ابعاد متناسب آن با توجه به فیزیک شما چگونه باید باشد. صندلی خودرو باید از لگن و ران سرنشین پهن تر بوده و طول نشمین گاه آن به گونه ای باشد که عضلات پشت ران یا همسترینگ را حمایت کند ولی کشیدگی آن نباید آنقدر باشد که به پشت زانوها فشار وارد کند.

برای تخمین بهتر طول نشیمنگاه صندلی خودرو را اینگونه میتوان تشخیص داد: فاصله لبه جلوی صندلی تا قسمت خالی زانوی شما حود دو تا سه انگشت فاصله داشته باشد.

تنظیم صحیح صندلی خودرو

تنظیم صحیح صندلی خودرو

 • فاصله صندلی از پدال ها: فاصله صندلی را به گونه ای تنظیم کنید که در حالی که باسن شما به انتهای صندلی چسبیده است، زانوی شما روی پدال گاز در حال فشار کامل کمی خم شده باشد. فاصله بیش از حد از پدال و یا جمع شدن زیاد زانو در اثر نزدیکی بیش از حد صندلی به کنسول جلو باعث فشار به زانو و کمر شده و عملکرد کنترل خودرو را سخت میکند.
 • زاویه پشتی صندلی: پشتی صندلی شما باید زاویه ای حدود ۱۰۰ درجه نسبت به نشیمنگاه صندلی داشته باشد. این زاویه بهترین حالتی است که کمک میکند، کمترین فشار به کمر و ستون فقرات شما وارد شود. در صورتی که این زاویه به درستی تنظیم شود، شما به راحتی به فرمان دسترسی خواهید داشت و شانه های شما نیز به آرامی روی پشتی صندلی تکیه خواهد داشت.
 • تنظیم ارتفاع صندلی: در صورتی که در خودروی شما امکان تغییر ارتفاع صندلی وجود داشت، آن را به گونه ای تنظیم کنید که کاملا بر خودرو و جاده مسلط بوده و دید کافی به همه جوانب خودرو داشته باشید.
 • تنظیم ارتفاع نشیمنگاه صندلی: در خودروهایی که امکان تنظیم ارتفاع ابر نشیمنگاه صندلی وجود داشته باشد، آن را به اندازه ای بالا بیاورید که زانو باسن شما در یک راستا قرار گیرند و هیچ گاه در حالیت که باسن از زانو پایین تر است رانندگی نکنید.در صورتی که خودرو شما این تنظیم را ندارد، از بالشتک های کوچک برای پر کردن جای خالی زیر باسن استفاده کنید.
 • تنظیم ارتفاع پشت سری صندلی: پشت سری صندلی خودرو را به ارتفاعی تنظیم کنید که پشت سر شما در وسط و میانه قرار بگیرد. در حالت ایده آل، بالاترین قسمت سر شما با بالاترین قسمت پشت سری هم راستا میشود. در صورت تنظیم درست پشت سری صندلی، در تصادف ها و ترمز های ناگهانی، کمک بسیار زیادی در کاهش فشار و ضربه به سر و گردن میشود.
 • تنظیم قسمت گودی کمر: در برخی اتومبیل ها این امکان را دارید که محل و مقدار برآمدگی صندلی در قسمت گودی کمر را تنظیم کنید. این برآمدگی را آنقدر بالا بیاورید تا روبروی گودی کمر شما قرار بگیرد و سپس آنقدر جلو بیاورید تا گودی کمر را پر کند. در صورتی که این تنظیم روی صندلی خودروی شما موجود نبود با استفاده از برخی فوم های آماده و یا ملحقات توری شکل صندلی استفاده کنید. این قطعات در فروشگاه های لوازم جانبی خودرو و اسپورتی ها موجود است. نهایتا و در صورت در دسترس نبودن این وسایل، حوله یا پارچه ای را در قسمت گودی کمر خود قرار دهید.

نشستن صحیح روی صندلی خودرو

نشستن صحیح روی صندلی خودرو

 • برای نشستن روی صندلی خودرو عجله نکنید و ابتدا روی صندلی بنشینید و سپس پاها را به داخل جمع کنید.
 • در صورت نیاز قبل از حرکت، صندلی را تنظیم کنید.
 • کمربند خود را ببندید.
 • به گونه ای بنشینید که کاملا به پشتی صندلی تکیه داده باشید و قواعد فاصله پا از پدال رعایت شده باشد. خم شدن به جلو یا به عقب باعث فشار به گردن میشود
 • فرمان را به گونه ای در دست بگیرید که اگر فرمان یک ساعت بود، دست شما روی اعداد ۳ و ۹ قرار داشته باشد. در این حالت بهترین کنترل را روی خودرو دارید و در صورت بروز اتفاقی نظیر ترکیدن لاستیک، بهترین عملکرد را نشان خواهید داد.
 • آینه ها را به گونه ای تنظیم کنید که در بهترین حالت نشستن، روی آنها تسلط کامل داشته باشید و برای دیدن آنها نیازی به حرکت نداشته باشید.
 • زمانی که از پای چپ استفاده نمیکنید و نیازی به گرفتن کلاچ نیست ۰یا خودرو شما اتوماتیک است)، آن را در محل استراحت پا قرار دهید. با این کار پشت و کمر شما در حالت استراحت قرار گرفته و فشار کمتری به آنها وارد میشود.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در رانندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور مصرف بنزین ماشین را محاسبه کنم؟

دقیق ترین روش محاسبه متوسط مصرف بنزین خودرو مصرف بنزین ماشین     این که موتور خودرو چقدر م…