خانه خودرو رانندگی بگو چطور خودرو ام سوخت کمتری مصرف کند؟

بگو چطور خودرو ام سوخت کمتری مصرف کند؟

۰
15
کاهش مصرف سوخت

نکته ها و راهکارهایی برای کاهش مصرف سوخت ماشین

کاهش مصرف سوخت

اندک + ۱۸ سال اندک از کم و زیاد کردن سرعت پرهیز کنید
هنوز مزه پول بنزینی که چند روز پیش از جیبتان خارج شد از دهانتان خارج نشده است که چراغ چشمک زن بنزین به شما فرمان آماده باش میدهد. به جای عصبانی شدن و ملامت کردن خودرو شاید بهتر باشد که نگاه دیگری به موضوع کنید و ببینید چه راهکارهایی برای کاهش مصرف سوخت اتومبیلتان پیش روی شماست.

پیش از این کار بد نیست با استفاده از روش توصیه شده در مقاله بگو چطور مصرف بنزین ماشین را محاسبه کنم؟ متوسط مصرف بنزین خودرو خود را محاسبه کنید و این مقدار را با مصرف بنزین بعد از انجام توصیه ها مقایسه کنید.

در این مقاله راهکارهایی برای کاهش مصرف سوخت، پیش از رانندگی، زمان رانندگی و نگهداری خودرو آموزش داده شده است:

راهکارهای کاهش مصرف سوخت پیش از رانندگی

با برنامه ریزی حرکت کنید

با برنامه ریزی حرکت کنید

کم مصرف ترین خودرو دنیا هم در ترافیک و پیچ و خم، مصرفش بالا میرود. قبل از حرکت چه در سفر درون شهری و چه بیرون شهری، بهترین و راحت ترین مسیر را انتخاب کنید. با کمک نقشه گوگل وضعیت ترافیک مسیرهای پیش رو را بررسی کنید. در مقاله بگو چطور از وضعیت ترافیک خیابانها و راه ها مطلع شوم؟ به صورت مفصل و گام به گام در این باره صحبت شده است.

سفرهای درون شهری خود را بهینه کنید

سفرهای درون شهری خود را بهینه کنید

یک قانون ساده و شاید پیش پا افتاده: “هر چقدر اتومبیل را کمتر راه ببرید، مصرف سوخت کمتر است.” سعی کنید سفرهای درون شهری خود را بهینه کنید. برای هر منظور کوچکی خودرو را بیرون نبرید و سعی کنید چند هدف را با یک سفر انجام دهید.

در صورتی که با همکار یا دوستی هم مسیر هستید میتوانید به صورت نوبتی از خودروها استفاده کنید.

باد لاستیک را تنظیم کنید

باد لاستیک را تنظیم کنید

تنظیم کردن باد و نگهداری از لاستیک کم خرج ترین و راحت ترین کار برای کاهش مصرف سوخت و بهبود عملکرد خودرو است. تنظیم بودن باد لاستیک میتواند تا سه درصد مصرف سوخت را کاهش دهد. مقاله بگو چطور از بلاستیک خودرو مراقبت کنم؟  راهنمایی های لازم برای نگهداری از لاستیک خودرو ارایه شده است.

بار اتومبیل را کاهش دهید

بار اتومبیل را کاهش دهید

درست است که قرار نیست در سفر همه بار را به دوش بکشید ولی ماشین شما هم گناهی نکرده است که برای سفری چند روزه، مایحتاج و لوازم یکسال شما را حمل کند. هر چه بار اضافه خودرو کمتر شود، مصرف سوخت کمتر خواهد شد. هر ۵۰ کیلوگرم بار اضافه مصرف سوخت را یک تا دو درصد افزایش خواهد یافت.

راهکارهای کاهش مصرف سوخت در رانندگی

با سرعت مناسب برانید

با سرعت مناسب برانید

سرعت زیاد خودرو باعث افزایش مصرف سوخت آن خواهد شد. بهترین سرعت رانندگی خودرو ها بین ۸۰ تا ۹۰ کیلومتر در ساعت است. افزایش سرعت مصرف را تا ۳۰ درصد افزایش خواهد داد.

با سرعت یکنواخت حرکت کنید

با سرعت یکنواخت حرکت کنید

هر چه تعداد ترمز زدن، افزایش و کاهش سرعت خودرو کمتر باشد، به موتور فشار کمتری وارد شده و مصرف سوخت بهینه تر خواهد شد. ترمز زدن یعنی حرام کردن سوختی که برای افزایش سرعت شما مصرف شده است و مصرف سوخت بیشتر برای رسیدن به سرعت قبل.

برای دنده دادن و کم کردن دنده نیز عجله نکنید و در زمان مناسب دنده را تعویض کنید. زود دنده داندن فشار بیش از حدی به موتور وارد میکند و دنده کم کردن سریع هم همانند ترمز زدن، انرژی موتور را حرام خواهد کرد.

اجازه ندهید خودرو درجا کار کند

اجازه ندهید خودرو درجا کار کند

عادت بد، گرم کردن درجای ماشین را ترک کنید. موتور در حالت درجا، بنزین زیادی مصرف خواهد کرد. برای گرم شدن موتور اتومبیل، بعد از روشن کردن ، برای چند دقیقه با سرعت کم حرکت کنید.

در توقف ها و ترافیک های سنگین خودرو را زود خاموش کنید. در جا کارکردن دمای موتور را نیز افزایش خواهد داد و مصرف سوخت را نیز افزایش میدهد.

استفاده از کولر را کاهش دهید

استفاده از کولر را کاهش دهید

در مسافرت های پر ترافیک درون شهری که با ایستادن و حرکت های فراوان همراه است، کولر خودرو بار مضاعفی روی موتور و مصرف سوخت خواهد گذاشت. سعی کنید در این موارد کمتر از کولر استفاده کنید. در بزرگره ها و جاده ها که معمولا خودرو با سرعت یکنواختی حرکت میکند، افزایش بار مصرف سوخت توسط کولر کمتر و تقریبا قابل اغماض است.

پنجره ها را بالا بکشید

پنجره ها را بالا بکشید

بر خلاف تلقی رایج، باز بودن پنجره ها در سرعت های بالا، مصرف سوخت را بیش از روشن بودن کولر مصرف خواهد کرد. هنگام رانندگی در جاده های بین شهری و سرعت های بالای خودرو، پنجره ها را پایین نکشید و در صورت نیاز بهتر است کولر را روشن کنید.

از کروز کنترل استفاده کنید

از کروز کنترل استفاده کنید

سیستم کروز کنترل با مدیریت موتور در یک سرعت ثابت، دور موتور را تا سی درصد کاهش داده و در نتیجه هم عمر موتور افزایش یافته و هم مصرف سوخت کاهش خواهد یافت.

با بالاترین دنده ممکن برانید

با بالاترین دنده ممکن برانید

دور موتور خودرو مهمترین نشانه برای این است که آیا موتور در شرایط بهینه و خوبی کار میکند یا خیر. به طور معمول موتور خودروها زمانی بهترین مصرف را دارند که بین ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ دور بر دقیقه کار کنند. بنابراین همیشه تلاش کنید تا با بالاترین دنده ممکن حرکت کنید تا دور موتور از محدوده ۳۰۰۰ بالاتر نرود.

تلاش کنید دور موتور را کمتر از ۳۰۰۰ دور بر دقیقه نگاه دارید. در صورت بالا رفتن دور موتور از این عدد احتمالا دارید تلاش میکنید با دنده پایین، خودرو را به سرعت دنده بالاتر برسانید. پس یا پا را از پدال گاز بردارید یا دنده را بالاتر ببرید.

فاصله مناسبی از خودرو جلویی داشته باشید

فاصله مناسبی از خودرو جلویی داشته باشید

حفظ فاصله با خودرو جلویی،متناسب با سرعت و شرایط جاده، جدا از بالابردن امنیت شما، به شما کمک میکند که تسلط بهتری بر جاده و اتومبیل داشته باشید و در نتیجه نیاز به کلاچ و ترمز های ناگهانی کمتر شده و مصرف سوخت موتور کاهش یابد.

بین خطوط برانید و از تغییر مسیر ناگهانی خودداری کنید

بین خطوط برانید و از تغییر مسیر ناگهانی خودداری کنید

رانندگی ملایم، با حوصله و بین خطوط باعث میشود که از وارد شدن فشارهای ناگهانی به موتور جلوگیری شده و مصرف سوخت در بهترین حالت موتور قرار بگیرد.

قبل از خاموش کردن خودرو ابزارهای الکترونیکی خودرو را خاموش کنید

قبل از خاموش کردن خودرو ابزارهای الکترونیکی خودرو را خاموش کنید

درست است که با خاموش کردن خودرو، ابزارهای الکترونیکی مانند کولر، فن، ضبط و دیگر ابزارهای الکترونیکی خودرو خاموش میشوند. ولی اگر این ابزارها را خاموش نکرده باشید، هنگام استارت مجدد خودرو سوخت بیشتری برای راه اندازی این ابزارها مصرف خواهد شد. از طرفی این کار ممکن است باعث شود که در اثر تغییرات ولتاژ زمان استارت خودرو به این ابزارهای الکترونیکی آسیب وارد شود.

نگهداری بهینه از خودرو

در مکانی مسقف و خنک پارک کنید

در مکانی مسقف و خنک پارک کنید

پارک کردن خودرو در مکانی محفوظ و سایه باعث میشود که تبخیر سوخت در اثر گرما کمتر شود، از طرفی فضای داخلی خودرو گرم نشده و نیاز به استفاده از کولر یا پایین دادن شیشه ها (که باعث افزایش مصرف سوخت میشود) کمتر خواهد شد.

کم عرض ترین لاستیک را روی خودرو نصب کنید

کم عرض ترین لاستیک را روی خودرو نصب کنید

لاستیک های پهن و رینگ های اسپرت هیکلی، خودرو شما را خوش تیپ خواهد کرد ولی هم اصطکاک با جاده را افزایش خواهد داد و هم تعادل آیرودینامیکی خودرو را بر هم خواهد زد و در نتیجه مقاومت را افزایش داده و مصرف سوخت را افزایش خواهد داد.

موتور خودرو را تنظیم کنید

موتور خودرو را تنظیم کنید

بهترین و حرفه ای ترین رانندگان هم نمیتوانند جلوی مصرف اضافه یک موتور نامنظم را بگیرد. وضعیت موتور را بررسی کنید و توسط یک متخصص آن را بهینه و تنظیم کنید. هوا عامل اصلی در سوختن سوخت خودرو است. کثیف بودن فیلتر هوای خودرو مصرف سوخت را بالا میبرد و بخشی از آن را از بین خواهد برد. به تمیز بودن فیلتر هوا که قیمت پایین نیز دارد توجه کنید و به موقع آن را تعویض کنید.

فیلتر بنزین را به موقع تعویض کنید

فیلتر بنزین را به موقع تعویض کنید

فیلتر بنزین را با توجه به زمان و مسافت پیشنهادی کارخانه تعویض کنید تا بنزین را بهتر و با کیفیت تر به موتور تحویل داده و مصرف سوخت بهینه شود.

حداقل یک چهارم باک را خالی بگذارید

حداقل یک چهارم باک را خالی بگذارید

هنگام بنزین زدن، باک را کامل پر نکنید. پر کردن باک هم باعث افزایش وزن خودرو و افزایش مصرف سوخت میشود و هم احتمال سر ریز بنزین در سراشیبی ها به وجود خواهد آمد. از طرفی اجازه ندهید سطح بنزین در باک خیلی پایین بیاید چون به پمپ بنزین خودرو فشار مضاعف وارد کرده و یا موجب کشیده شدن آشغالهای احتمالی کف باک به داخل موتور یا صافی بنزین شود.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در رانندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور معاینه فنی خودرو بگیرم؟

مراحل و نکات دریافت معاینه فنی خودرو مراحل و نکات معاینه فنی خودرو     معاینه فنی ماشین یع…