خانه فرهنگ و هنر کتاب بگو چطور نویسنده بهتری باشم؟

بگو چطور نویسنده بهتری باشم؟

۰
22
بگو چطور نویسنده بهتری باشم؟

راهکارهایی برای تبدیل شدن به یک نویسنده موفق

نویسنده بهتری

اندک + ۱۵ سال اندک بسیار بخوانید و بنویسید

نویسنده شدن وسوسه ایست که افراد زیادی را درگیر خود میکند اما تعداد زیادی از آنها موفق نمیشوند به موفقیت، پر مخاطب شدن و ماندگاری برسند.

جدا از بحث استعداد ذاتی که نهایتا بیست درصد از مسیر موفقیت در نویسندگی است، باقی راه به تلاش و سبک زندگی درست نویسنده وابسته است. نوشتن همانند هر کار دیگری، نیاز به تمرین و استمرار دارد. حال که الفبای نویسندگی را میدانید و دستی بر قلم برده اید شاید بد نباشد، دیدگاه خود را نسبت به نویسندگی بهبود دهید و بهینه کنید تا بتوانید به مراتب بالاتر نویسندگی پا بگذارید.

در این مقاله برخی از مهمترین راهکارهای تبدیل شدن از نویسنده معمولی به نویسنده ای موفق و نویسنده بهتری شدن را بخوانید:

زیاد بخوانید

زیاد بخوانید

به نظر کمی واضح و مبرهن به نظر می آید ولی هر چه گفته شود، از اهمیت موضوع کم نمیکند. برای اینکه نویسنده بهتری شوید، زیاد بخوانید و کتابهای بزرگان ادبیات ایران و جهان را بیشتر بخوانید. نویسندگان موفق ابتدا به اساتید فن اقتدا میکنند و از روی دستشان سیاه مشق میکنند و کم کم زبان و صدای خود را پیدا میکنند و به سبک شخصی خود میرسند.

هیچ وقتی را تلف نکنید و از هر لحظه ای برای خواندن استفاده کنید. به همه ژانرهای ادبی سر کشی کنید. هنگام مطالعه به ظرایف و جزییات کار دقت کنید و ترفندهای نوشتن را به خاطر بسپارید.

زیاد بنویسید

زیاد بنویسید

هر روز بنویسید و سعی کنید این کار را در چند مرحله در هر روز انجام دهید. هر چه بیشتر بنویسید بیشتر روی کلمات و قلم تسلط پیدا میکنید. نوشتن یک مهارت است و مانند همه مهارت ها با تمرین، تقویت خواهد شد.

توجه داشته باشید که نیاز نیست حتما یک رمان بلند بالا را به دست بگیرید. خاطرات و اتفاقات روزانه یا وبلاگی که تاملات خود را در آن مینویسید هم کافی است که شما را در (جریان) نویسندگی قرار دهد. در اینجا نوشتن برای نوشتن اهمیت دارد و خیلی مهم نیست که از این نوشته های شما، داستان و نوشته مرتب و هدف داری ایجاد شود. این تمرین ها در ابتدای کار ممکن است کمی سخت و عجیب به نظر برسد ولی به مرور برایتان آسان و راحت خواهد شد.

همیشه ایده های جدید را یادداشت کنید

همیشه ایده های جدید را یادداشت کنید

یک دفترچه کوچک همراهتان داشته باشید و هر جا ایده و نکته جالبی برای داستان، شخصیت جالب و یا مکانی خاص به چشمتان خورد یا درباره اش شنیدید یادداشت کنید. در این دفترچه میتوانید جمله ها و دیالوگهای خوب و خاصی که به گوشتان میخورد را نیز بنویسید تا به موقع اش در دهان شخصیتهای داستانتان مورد استفاده قرار دهید.

علاوه بر اتفاقات روزمره، گاهی جرقه های ذهنی زده میشود که خط داستانی، پیچش یا گرهی به دستتان میدهد که میتواند به عنوان مواد خام داستان های شما استفاده شود.

اگر دفترچه در دسترس ندارید، تلفن همراه که همیشه همراهتان هست. اپلیکیشن های یادداشت و حتی فضای ابری تلگرام هم میتواند دفترچه یادداشت شما باشد.

برنامه منظمی برای نوشتن داشته باشید

برنامه منظمی برای نوشتن داشته باشید

سعی کنید زمان خاصی در روز که معمولا وقت آزاد دارید و میتوانید دور از حواس پرتی ها و مداخلات روزمره به نوشتن بپردازید را به این کار اختصاص دهید. حداقل روزی یک ساعت در روز را به این برنامه اختصاص دهید. این برنامه ذهن شما را برای نوشتن منظم میکند و اطرافیان شما نیز برای این زمان تنهایی و خلوت شما احترام بیشتری قائل خواهند شد.

توجه داشته باشید که این موضوع اصل نوشتن همیشگی را نقض نمیکند و در هر صورت از هر فرصتی برای خواندن و نوشتن استفاده کنید.

اولین اولویت شما نوشتن باشد

اولین اولویت شما نوشتن باشد

وقتی کاغذ و قلم به دست گرفتید یا پشت صفحه کلید رایانه نشستید، فقط به نوشتن فکر کنید و همه وسوسه های دور و بر برای وقت گذرانی را فراموش کنید. عکسها و پست های تلگرام و اینستاگرام، سریال های تلویزیونی، اخبار و رویدادها هیچ وقت تمامی ندارند. پس فکر نکنید اگر به آنها سر نزنید چیز خیلی مهمی از دست میدهید.

اینجا در درجه اول (نوشتن) اهمیت دارد و (چه نوشتن) در درجه دوم اهمیت است. همینکه نوشتن را آغاز کنید و انگشتانتان به حرکت دربیاید، یعنی وارد رودخانه جذاب و زیبای نوشتن شده اید، باقی کار را به دست جریان آب بسپارید. با نوشتن اسمتان، یک جمله زیبا که به تازگی شنیده اید یا هر چیزی که در سرتان است آغاز کنید و به جادوی کلمات اجازه دهید تا جریان سیال ذهنتان را مدیریت کند.

برای افزایش تمرکز مزاحم ها را از خود دور کنید

برای افزایش تمرکز مزاحم ها را از خود دور کنید

یک تلفن همراه که دم به دقیقه با نشان دادن پیامهای تلگرام از شما دلبری میکند. برادری که مدام به همراه قهرمان فیلم تلویزیون در حال داد و هوار است. کار نیمه تمام امروز که روی دوشتان سنگینی میکند و …. همه میتوانند تمرکز شما را از نوشتن دور کند.

وقتی میخواهید شروع به نوشتن کنید سری به مقاله بگو چطور هنگام کار و مطالعه تمرکز بیشتری داشته باشم؟  بزنید، محیط، اطرافیان و از همه مهمتر خودتان را آماده این امر مهم کنید.

بدانید چه میخواهید بنویسید

بدانید چه میخواهید بنویسید

پیش از اینکه شروع به نوشتن کنید کمی زمان بگذارید و نقشه و برنامه ای برای نوشتن بریزید. نیاز نیست که این برنامه ریزی را دقیقا قبل از نوشتن انجام دهید. در صورتی که مثلا عصر زمان نوشتن شماست، در طول روز و زمان هایی که بین کار روزانه استراحت دارید، یا در مسیر راه تا خانه به این فکر کنید که امروز درباره چه چیزی قرار است بنویسید.

ممکن است به نظر شما (برنامه ریزی برای نوشتن) با این راهنمایی که (فقط بنویسید) یا (نوشتن برای نوشتن) در تضاد باشد ولی اینگونه نیست. اصل (فقط بنویسید) همیشه سر جای خودش قرار دارد ولی هر چقدر که بتوانید این نوشتن را با برنامه و هدفمند کنید، نتیجه بهتر و روشن تری خواهید گرفت.

از نوشتن لذت ببرید

از نوشتن لذت ببرید

اولین مخاطب داستان باید خودتان باشید و خودتان از آن لذت ببرید. مادامی که نویسنده با داستان خود زندگی نکند و از لحظه لحظه آن لذت نبرد، نمیتواند بر مخاطبان دیگر تاثیر بگذارد و ماندگار شود.

با لذت بنویسید و به سراغ نوشته هایی بروید که به آنها علاقه دارید و با آنها احساس نزدیکی میکنید.

نوشته خود را در معرض نقد بگذارید

نوشته خود را در معرض نقد بگذارید

هیچ نویسنده ای در خلا و پشت درهای بسته اتاقش به نویسنده ای بزرگ بدل نمیشود. نوشته های خود را به افرادی که میدانید دستی بر آتش دارند بدهید و از آنها بخواهید مشکلات متن را به شما گوشزد کنند. لازم نیست که این فرد منتقد، استاد اعظم ادبیات باشد، هر کسی که زیاد مطالعه میکند، برایتان آنقدر اهمیت قائل است که نوشته هایتان را با دقت بخواند و البته با شما رودربایستی نداشته باشد میتواند منتقد شما باشد.

مهمترین نکته اما خود شمایید. شما باید همیشه آغوش بازی برای شنیدن نقد داشته باشید و بدون اینکه موضع منفی بگیرید، اجازه دهید نکته های مثبت و منفی نوشته شما بیان شود. هر چه آغوشتان برای دریافت نقد باز تر باشد، مسیر پیشرفتتان هموارتر خواهد شد.

سعی نکنید همه را راضی نگاه دارید

سعی نکنید همه را راضی نگاه دارید

حتی اگر شاهنامه فردوسی را سروده باشید، هستند کسانی که به شما ایراد بگیرند و کارتان را بکوبند. بنابراین در کنار اینکه آغوش بازی برای نقدها دارید، سعی نکنید که همه انتقادها را جامه عمل بپوشانید. در این صورت نوشته های شما تبدیل به چهل تکه هایی بی هویت میشود که هر قسمتش لحن یکی از منتقدان را به خود گرفته است. آنگاه است که نه تنها راه رفتنتان به طاووس شبیه نمیشود، بلکه راه رفتن خودتان را نیز ممکن است فراموش کنید.

نوشته های خود را منتشر کنید

نوشته های خود را منتشر کنید

جدا از کسانی که دوست دارید نقد و نظرهای آنان را بشنوید، نوشته هایتان به صورت عمومی انتشار دهید. اگر وبلاگی داردی این کار را در آنجا انجام دهید. در صورتی که وبلاگتان بازدید کننده زیادی ندارد بهتر است وبسایت یا وبلاگ پرطرفدارتری را پیدا کنید تا مطالب شما را انتشار دهد.

انتشار مطالب به شما کمک میکند تا اعتماد به نفستان در ارایه کارهایتان بیشتر شود و از محدوده محدود!! اطرافیانتان خارج شوید. البته باید خود را برای تند و تیز ترین نقدها آماده کنید و سعی کنید بهترین نظرات را در کار خود تاثیر دهید.

ایده های جدید را آزمایش کنید

ایده های جدید را آزمایش کنید

درست است که در ابتدای راه باید از روی دست نویسندگان بزرگ سیاه مشق کنید و با تکرار آنها، راه و چاه قصه گویی را بیابید ولی فراموش نکنید که بهترین کپی، در نهایت باز هم یک کپی است. پس از آزمایش ایده های تازه نترسید و همزمان با بازی با لحن و روش کار گذشتگان، سعی کنید سبک و قلم و لحن خود را پیدا کنید و به آن بیفزایید.

نوشته هایتان را بازنویسی کنید

نوشته هایتان را بازنویسی کنید

به جرات میتوان گفت که هیچ داستان و نوشته ای بی نیاز از باز نویسی و تغییر نیست. وقتی متنی نوشتید و توفان های ذهنی خود را به قلم درآوردید باید به آن بازگردید و پرداختش کنید. یک اثر هنری وقتی برای مرحله اول زاده میشود، حشو و زوایدی دارد که باید توسط هنرمند از آن گرفته شود و تبدیل به اثری درخور نمایش گردد. هنر بازنویسی، هنر نویسندگان بزرگ است.

متن خود را بارها بخوانید، در این خواندن فقط به دنبال غلط های دستوری یا املایی نگردید بلکه از پایه به دید انتقادی به متن نگاه کنید. جمله های طولانی، کلمات نامفهوم، پاراگراف های پیچیده و هر چه متن شما را از خوش خوان بودن دور میکند را از متن خارج کرده و تغییر دهید. از تغییر نترسید حتی اگر این کار به تغییر ساختار کلی داستان منجر شود.

آسان و خلاصه نویس باشید

آسان و خلاصه نویس باشید

دوران جدید، دوران سرعت و حرکت است. خوانندگان امروزی کمتر فرصت میکنند که یک کتاب هزار صفحه ای که مملو است از توضیحات و توصیفات را بخوانند. پس هر چه منظور و هدف خود را در جمله هایی ساده تر و خلاصه تر بیان کنید، مخاطبتان بیشتر با شما ارتباط برقرار میکند.

در بازنویسی سعی کنید که در کنار حفظ صنایع و زیبایی های ادبی متن، کمترین و کوتاهترین جمله ها را استفاده کنید. اگر بر خلاف تلاشتان برای خلاصه گویی باز هم داستانتان هزار صفحه!! شد میتوانید مطمئن باشید که مخاطبتان نیز دلزده نخواهد شد.

دایره واژگان و جملات خود را گسترش دهید

دایره واژگان و جملات خود را گسترش دهید

در کنار تلاش برای ساده و خلاصه نویسی باید سعی کنید در استفاده از واژه ها و جمله ها تنوع ایجاد کنید تا عبارتهای یکنواخت و شبیه به هم، چشم مخاطب را آزار ندهد. این موضوع در گرو مطالعه منابع و نوشته های متنوع گذشته ، به خصوص به زبان مادری و تمرین و تکرار است.

ساده و به زبان روز بنویسید

ساده و به زبان روز بنویسید

تصور نکنید که هر چه کلمات عجیب تر و نشنیده تر انتخاب کنید، نوشته تان هم معتبر تر خواهد شد. سعی کنید فرزند زمانه خویش باشید و به زبان روز بنویسید، مگر اینکه شرایط داستانتان پیچیده نویسی را ایجاب کند.

توجه داشته باشید که این پیشنهاد تنافری با درست نویسی و تلاش برای رعایت دستور زبان و نحوه صحیح بیان کلمات ندارد. همین هم این موضوع را علی رغم ظاهر ساده اش، سخت میکند. ساده نویسی در حالی که از شلخته نویسی، عدم دقت در املای کلمات و استفاده بی رویه از لغات خارجی دور باشد، کاری است که نیاز به تمرین و ممارست زیاد دارد.

نوشته خود را قدرتمند شروع کنید و قدرتمند به پایان برسانید

نوشته خود را قدرتمند شروع کنید و قدرتمند به پایان برسانید

مهمترین بخش های نوشته شما، آغاز و پایان داستان شماست. شروع قصه دامی است که اگر خوب تنیده شده باشد، خواننده را با خود تا پایان کار خواهد کشاند. پس هر قدر برای شروع قصه زحمت بکشید، ارزشش را خواهد داشت.

پایان قصه و جمع بندی داستان نقش اساسی در به خاطر سپاری داستان در ذهن مخاطب خواهد داشت. مخاطب در جریان داستان منتظر است که ببیند حوادث و شخصیت های داستان چگونه به سر انجام کار میرسند. اگر این پایان بندی، جذاب، منطقی و خاص باشد، نام شما در خاطر خواننده باقی مانده و او دوباره به دنبال آثار شما خواهد گشت ولی اگر پایانی درخور برای داستانتان نداشته باشید ممکن است خواننده هیچ گاه به دیدار مجدد شما نیاید.

خواننده را بااطلاعات پس زمینه بمباران نکنید

خواننده را بااطلاعات پس زمینه بمباران نکنید

ممکن است نیاز پیدا کنید برای نوشتن داستان درباره موضعی تحقیق کنید تا بهتر بتوانید آن را در داستان قرار دهید ولی این نباید باعث فخر فروشی شما شده و باعث شود با دادن اطلاعات زیاد و بی دلیل، خواننده از داستان زده شود.

فرض کنید شخصیت شما از اسلحه ای برای شلیک استفاده میکند. شما درباره نوع شلیک اسلحه و تاریخچه آن تحقیق کرده اید. بعد به جای اینکه شخصیتتان شلیک کند و به کارش ادامه دهد، شروع کنید از کودکی سازنده آن اسلحه در روستاهای شمال روسیه آغاز کنید تا سن ۶۵ سالگی که این اسلحه را میسازد. این موضوع سمی است که داستان را از ضرباهنگ می اندازد و خواننده را از فضای قصه دور میکند.

شخصیت های واقعی خلق کنید

شخصیت های واقعی خلق کنید

دورانی که آدم ها سیاه و سفید تصویر میشدند گذشته است. یک قاتل روانی هم ممکن است به گل های خانه اش آب بدهد ویا مامور پلیس میتواند روی بچه اش دست بلند کند. شخصیت هایتان را همانند انسان های واقعی که هر روز میبینید تصویر کنید. انسانهایی که مجموعه ای از خوبی ها و بدی ها هستند.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در کتاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور ورزشکار حرفه ای شوم؟ – بخش دوم

نیازها و مقدمات تبدیل شدن به یک ورزشکار حاضر در ورزش حرفه ای ورزش حرفه ای    ویترین ورزش ق…