خانه گل و گیاه پرورش بگو چطور کاکتوس را در منزل پرورش دهم؟

بگو چطور کاکتوس را در منزل پرورش دهم؟

۲
34
نگهداری کاکتوس در خانه

نکته هایی برای پرورش و نگهداری کاکتوس در منزل

نگهداری کاکتوس

هزینه نگهداری + ۱۵ سال اندک نور و آب زیاد برای کاکتوس سم است
کاکتوس ها گیاهانی هستند که روزگاری در مناطق گرم و خشک قاره آمریکا یافت میشدند ولی امروز انواع زیبا و متنوع آن ها را در هر گلفروشی خواهید دید. مقاومت و کم دردسر بودن این گیاه در کنار تنوع در شکل و رنگ و اندازه آنها باعث شده است که به گیاهی محبوب برای نگهداری در خانه یا محیط های بسته تبدیل شود.

نگهداری کاکتوس در منزل تنها به سه عامل نور زیاد، آب دهی کافی و نه زیاد و خاک خوب وابسته است. پس با کمی وقت و دقت میتوانید دوستی آرام و متفکر به اتاق خود اضافه کنید.

در این مقاله جزییات پرورش و نگهداری از این گیاه خاص را بخوانید:

نوردهی به کاکتوس

نوردهی به کاکتوس

 • یکی از نیازهای اصلی کاکتوس ها، قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم خورشید است. این گیاه روزانه حداقل دو تا ۴ ساعت نور خورشید نیاز دارد که با قرار دادن کنار پنجره آن را تامین خواهد کرد. نور کم کاکتوس را باریک و رنگ پریده کرده و باعث از دست رفتن آن میشود.
 • بهترین پنجره برای کاکتوس ها، پنجره های شرقی یا جنوبی در ساختمان هستند. در صورتی که کاکتوس زرد یا رنگ پریده شد یعنی نور بیش از حد دریافت کرده است و بهتر است آن را به پنجره ای غربی منتقل کنید.
 • در صورتی که پنجره های آشپزخانه و حمام نورگیری کافی دارند برای کاکتوس ها ایده آل هستند چون با توجه به مکان، رطوبت کافی نیز از هوا به آنها خواهد رسید.
 • در صورتی که در آپارتمان هایی زندگی میکنید که نور گیری کافی ندارند (چه اشتباهی!!!) باید با کمک نوردهی مصنوعی به آن کمک کنید. لامپهای LED مناسب ترین لامپ ها برای نوردهی هستند.
 • نکته: کاکتوس نیز همانند دیگر گیاهان، به سمت نور رشد خواهد کرد، بنابراین اگر فقط گلدان را از یک سمت به سوی نور یا پنجره قرار دهید ممکن است گیاهتان غیر یکنواخت و بد شکل رشد کند. حداقل ماهی یک بار جهت گلدان را بچرخانید تا به همه قسمتهای آن نور یک دست و کافی برسد.

آب دهی به کاکتوس

آب دهی به کاکتوس

کاکتوس گیاه قانعی است و یاد گرفته است که به آب زیادی نیاز نداشته باشد ولی اینکه فکر کنیم هر زمان و هر چقدر که بخواهیم میتوانیم به آن آب بدهیم اشتباه است. به طور کلی کاکتوس باید در فصل رشد (معمولا بهار تا پاییز) هر یک هفته آبیاری شود و در فصل خواب، هر ماه یک بار.

البته این مقدار عددی کلی است و میزان آب را باید با توجه به نوع کاکتوس، دما و رطوبت محیط، اندازه گیاه و نوع و اندازه خاک گلدان تعیین کرد. زمانی که با لمس خاک گلدان احساس خشکی کردید، آب دهی را آغاز کنید و تا مرطوب شدن سرتاسر خاک ادامه دهید. هیچ گاه به خاکی که مرطوب است آب ندهید چون باعث پوسیدن و از بین رفتن ریشه و گیاه میشود.

خاک و گلدان مناسب کاکتوس

خاک و گلدان مناسب کاکتوس

 • خاک و گلدان مناسب تاثیر مهمی در حفظ سلامت ریشه های حساس کاکتوس دارد. خاک و گلدانی که رطوبت بیش از حد را در خود نگاه دارد، میتواند موجب پوسیدگی ریشه شود.
 • بهترین ترکیب خاک برای کاکتوس ها، ترکیبی از ماسه و پیت ماس و مقدار کمی ورمی کمپوست است.
 • گلدان کاکتوس نیز نباید بیش از حد بزرگ باشد و سوراخ هایی در کف آن وجود داشته باشد تا آب اضافه از آن خارج شود. هر سال گلدان را با گلدانی یک سایز بزرگتر جایگزین کنید.
 • برای جابجایی، محکمترین قسمت ساقه کاکتوس را نگه دارید و به آرامی گلدان را از زیر آن خارج کنید. پس از این کار خاک اطراف ریشه را آب دقت بتکانید و ریشه های خشک شده را جداکنید. کاکتوس را در گلدان تازه قرار دهید و اطراف آن را با خاک تازه پر کنید.
 • در دو هفته اول بعد از تغییر گلدان، به کاکتوس آب ندهید و آن را در محیطی روشن ولی دور از تابش مستقیم خورشید نگهداری کنید.

دمای نگهداری کاکتوس

دمای نگهداری کاکتوس

مقاومت کاکتوس ها نسبت به تغییرات دما بسیار بالاست و معمولا در دمای ۵ تا ۵۰ درجه سانتیگراد بدون مشکل زندگی خواهند کرد. البته این بازه دمایی به نوع، اندازه و شرایط محیطی نیز وابسته است.

نگهداری کاکتوس

کود دهی به کاکتوس

کود دهی به کاکتوس

کود دهی مناسب در فصل رشد، به شادابی و رشد این گیاه کمک خواهد کرد. کود مورد نیاز این گیاه از سه ماده مغذی نیتروژن، پتاسیم و فسفر تشکیل شده است. نسبت این مواد در کود با سه عدد روی بسته بندی کود قابل مشاهده است. با توجه به نوع کاکتوس وشرایط محیط، کود مناسب آن را انتخاب کنید.

در زمان رشد، هر هفته، یک قاشق غذاخوری کود را در ۴ لیتر آب حل کنید و گلدان را با آن آبیاری کنید تا خاک کاملا مرطوب شود.

هوادهی به کاکتوس

هوادهی به کاکتوس

با اینکه کاکتوس گیاهی نیست که برای تنفس به گالن گالن هوای تمیز شده نیاز داشته باشد ولی به دلیل زندگی در مناطق ببابانی و خشک، عادت کرده است در فضایی رشد کند که هوای پاک و تازه در دسترسش باشد. سعی کنید با کمک پنکه های سقفی و یا باز کردن پنجره در روزهای گرم سال، هوای اطراف آن را جابجا کرده و هوای تازه به دسترسش برسانید.

مقابله با آفت های کاکتوس

مقابله با آفت های کاکتوس

کاکتوس ها گیاهان مقاومی هستند و به هر مزاحمی باج نمیدهند ولی همیشه مزاحم قدرتمند تری نیز پیدا میشود که این مقاومت را بشکند. مهمترین آفت های کاکتوس، شپشک، کنه و قارچها هستند. گیاه خود را از نظر تغییر رنگ یا حضور حشرات بررسی کنید.

در صورت مشاهده اثرات حضور موجود بیگانه با شستشوی کاکتوس اثرات آنها را از روی گیاه حذف کنید. در صورتی که تغییر وضعیت کاکتوس جدی شد، با یک گیاه شناس برای حل مشکل مشورت کنید.

در صورتی که تعداد زیادی کاکتوس در منزل دارید، کاکتوس های تازه وارد را دو تا سه هفته در مکانی جدا از کاکتوس های قدیمی قرنطینه کنید تا بیماری و آفت احتمالی آن به دیگران سرایت نکند.

آماده سازی کاکتوس برای ورود به دوران خواب

آماده سازی کاکتوس برای ورود به دوران خواب

معمولا فصل های پاییز و زمستان فصل استراحت و تقویت قوای کاکتوس است. برای اینکه به گیاهتان کمک کنید تا از این دوران بهترین بهره را برای فصل رشد خود بگیرد:

 • گیاه را در دمایی خنک (حدود ۱۰ درجه سانتیگراد) نگهداری کنید.
 • آب دهی را به ماهی یک بار تغییر دهید.
 • کود دهی را متوقف کنید.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
 • بگو چطور درخت به روش بونسای پرورش دهم؟

  بگو چطور درخت به روش بونسای پرورش دهم؟

  قدمهای اولیه در انتخاب و کاشت درخت به روش بونسای بونسای      احتمالا بارها درختان بونسای ر…
بارگذاری بیشتر در پرورش

۲ دیدگاه ها

 1. پنجره upvc

  ۹۷/۰۴/۱۴ در ۴:۴۳ ق.ظ

  چقدر خشگلن این کاکتوس ها ولی کاکتوس گیاهی هست که خوب رشد می کنه و نسبت به گیاه های دیگه دشواری های کمتری برای مراقبت داره

  دیدگاه

 2. الکترود ایساب

  ۹۷/۰۳/۲۳ در ۸:۵۵ ق.ظ

  تشکر از سایت بسیار خوب و مفیدتون

  دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور از گیاه آلوورا نگهداری کنم؟

اصول نگهداری گیاه آلوورا و شناسایی مشکلات و درمان آن گیاه آلوورا      آلوورا یک گیاه طبی م…