خانه سبک زندگی نظافت شخصی بگو چطور از عینک نگهداری کنم؟

بگو چطور از عینک نگهداری کنم؟

۰
12
نگهداری از عینک

نکته هایی برای نگهداری از عینک طبی و عینک دودی

نگهداری از عینک

ماشین خرابخرید لوازم جانبی عینک + ۱۰ اندک با عدسی مهربان باشید
عینک برای خیلی از افراد، بخش مهم و جدا نشدنی زندگی است و تقریبا به عنوان عضوی از بدنشان به حساب می آید. این ابزار مهم که برای کمک به مهمترین حس انسان یعنی دیدن طراحی شده است، همیشه در معرض انواع صدمات و آسیب دیدگی قرار دارد.

در حالی که خرید یک عینک طبی وقت و هزینه زیادی به ما تحمیل میکند شاید بد نباشد با رعایت برخی نکات، عمر فریم و شیشه های عینک را افزایش دهیم.

 در این مقاله نکات مهم در نگهداری از عینک طبی و عینک آفتابی را میخوانید:

اجزا عینک را بشناسید

اجزا عینک را بشناسید

یک عینک از دو بخش کلی فریم و عدسی یا لنز تشکیل میشود. فریم بدنه اصلی عینک است که وظیفه اش نگاه داشتن عدسی مقابل چشمهاست. این بدنه میتواند به صورت فلزی، پلاستیکی یا ترکیبی از هر دو باشد.

عدسی یا لنز عینک نیز که اسباب دیدن را تقویت خواهد کرد نیز میتواند از نوع شیشه ای یا پلاستیکی باشد. عدسی های شیشه ای سنگین تر و حساس تر به ضربه هستند ولی مقاوم تر هستند و کمتر خط و خش را به خود میگیرند.

نگهداری عینک

نگهداری عینک

 • عینک را با دو دست از روی صورت بردارید: عینک را با دو دست، از محکم ترین قسمت دسته (معمولا محل اتصال با بدنه) و به سمت جلو از چشم بردارید. وقتی عینک را با یک دست و از یک دسته، از چشم بردارید، به دسته و فنر اتصال آن فشار بیش از حد وارد میشود. از طرف دیگر به مرور فریم عینک از شکل می افتد و اتصالات آن شل میشود.
 • عینک را در قاب مخصوص قرار دهید:عینک وسیله ای ایست که بدنه ای حساس و عدسی ای حساس تر دارد. وقتی عینک روی چشمتان نیست بهتر است آن را درون قاب مخصوص خود قرار دهید که معمولا همراه عینک به شما داده شده است. بهتر است از قابی استفاده کنید که بدنه محکمی داشته باشد تا در صورت ضربه و افتادن، کمترین آسیب به عینک وارد شود.
 • عینک را در محل خاص قرار دهید که به خوبی دیده شود:چه عینک را درون قاب قرار میدهید و چه همانند خیلی ها از روی تنبلی، عینک را بدون قاب میگذارید، سعی کنید آن را در محلی قرار دهید که یا به خوبی دیده شود و یا در مسیر رفت و آمد یا نشستن دیگران نباشد. کناره های تلویزیون، زیر مبل یا طبقه های کتابخانه پیشنهاد های ما برای قرار دادن عینک هستند.
 • عینک را از سمت عدسی روی زمین نگذارید:عینک را به گونه ای روی میز قرار دهید که عدسی آن روی سطح نباشد. این کار به راحتی شیشه را کثیف کرده یا خط و خش می اندازد. بهترین و پایدارترین حالت، قرار دادن عینک از لبه بالایی روی سطح است.
 • عینک را در معرض گرما یا سرمای شدید قرار ندهید:گرمای تند آفتاب میتواند فریم عینک شما را از شکل بیندازد و باعث از ریخت افتادن آن شود. این اتفاق به خصوص روی داشبورد خودرو پارک شده در فصل گرما رخ میدهد که دمای داخل اتومبیل ممکن است تا ۶۰ درجه سانتیگراد بالا برود. از طرف دیگر گرما و سرما به لنز عینک و شیشه آن نیز آسیب خواهد زد و میتواند موجب از بین رفتن لایه های محافظ روی شیشه عینک شود.
 • عینک را روی سر یا زیر چانه نگذارید: ممکن است قرار دادن عینک روی سر و پیشانی یا زیر چانه حس اسپورت و خوشایندی داشته باشد ولی این کار برای فریم ضرر دارد و باعث وارد شدن فشار به دسته و فنر آن میشود. از طرفی خطر افتادن و آسیب دیدم فریم و عدسی نیز بالا خواهد رفت و همچنین چربی و عرق پوست روی عدسی عینک لکه خواهد انداخت.
 • عینک را روی صورتتان میزان کنید: در صورتی که عینکتان دارای پدهای پلاستیکی روی دماغه است، ممکن است به مرور زمانتغییر مکان بدهند و عینک روی صورتتان بد بنشیند. این موضوع هم تصویر شما را نامرتب نشان میدهد و هم دید شما را دچار مشکل میکند. میتوانید با تغییر حالت پد های دماغه عینک را روی صورتتان خوش نشین کنید.
 • اتصالات عینک را محکم کاری کنید: حداقل دو بار در سال، پیچ و اتصالات عینک را بررسی کنید و آنها را محکم کنید. با این کار، از اینکه وسط ناکجا آباد، دسته های عینکتان از هم باز شود، یا عدسی زیر پایتان هزار تکه شود و دست چشمتان! را در پوست گردو بگذارد جلوگیری خواهید کرد.
 • در ورزش های پر تحرک مراقب عینکتان باشید: در ورزشهای پرتحرکی مانند فوتسال، دویدن، ورزشهای رزمی از عینک استفاده نکنید یا عینک مخصوص ورزش تهیه کنید. استفاده از عینک طبی معمولی در این ورزشها به علت تحرک زیاد و برخوردهای فیزیکی، هم برای عینک خطر ایجاد خواهد کرد و هم برای شما.
 • عینک را قبل از استفاده از اسپری و ژل از چشم بردارید: هنگام استفاده از اسپری های مو، اسپری خوشبو کننده و ادکلن از چشم بردارید تا از تماس ناخواسته مواد با بدنه و عدسی عینک و لکه شدن آن جلوگیری کنید.

مقاله مرتبط: بگو چطور عینک آفتابی مناسب انتخاب کنم؟

تمیزکاری عینک

تمیزکاری عینک

تمیز کردن عدسی و فریم عینک بخش مهمی از نگهداری آن محسوب میشود. عدسی عینک همیشه در تماس با انواع گرد و غبار و چربی پوست و دست و .. است و نیازمند تمیز کاری و حذف لکه ها برای بهتر دیدن.

تمیز کردن درست و اصولی عینک و خصوص عدسی آن، به بالارفتن عمر عینک و بهتر شدن دید و جلوگیری از خستگی چشم می انجامد.

در ادامه نکته های مهم در تمیز کردن عینک را میخوانیم:

 • قبل از تمیز کردن عدسی، آن را خیس کنید: پارچه خشک را روی شیشه خشک عینک نکشید. همیشه ذرات گرد و غباری وجود دارند که روی عدسی مینشینند و با کشیدن پارچه خشک،‌ ممکن است روی عدسی خط و خش ایجاد شود. قبل از کشیدن پارچه روی عدسی، آن را خیس کنید تا این ذرات از روی آن شسته شوند.
 • از پارچه مخصوص تمیز کردن عینک استفاده کنید: استفاده از پارچه های معمولی، دستمال کاغذی و یا دستمال عینک کثیف مساوی است با ایجاد خط و خش روی عدسی . به خصوص اگر عدسی پلاستیکی استفاده کرده اید که این موضوع چند برابر خواهد شد.
 • به صورت دوره ای عینک را بشویید: در فاصله های زمانی منظم، کل عینک را با آب ولرم و چند قطره مایع ظرفشویی بشویید. این کار چربی ها و کثیفی هایی که روی عینک مینشیند را حذف کرده و از خورده شدن و آسیب دیدم فریم جلوگیری میکنند. یک مسواک کهنه میتواند به شما در خارج کردن کثیفی ها از زوایای عینک کمک کند. توجه کنید که مسواک را روی عدسی نکشید. بهتر است بگذارید عینک ابتدا با جریان هوا خشک شود و سپس با پارچه مخصوص لکه گیری کنید.
 • از مواد شوینده قوی استفاده نکنید: استفاده از مواد شوینده قوی مانند مایع سفیدکننده، پودر رختشویی، آمونیاک به بدنه و عدسی ها و به خصوص لایه های رویی عدسی مانند لایه آنتی رفلکس آسیب میزنند.

در صورتی که عدسی عینکتان پلاستیکی است و خط و خش گرفته است با کمک مقاله بگو چطور خط و خش شیشه عینک را برطرف کنم؟ تلاش کنید تا این خط و خش ها را از بین ببرید.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در نظافت شخصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور خارش نیش پشه را درمان کنم؟

راهکارهایی برای کاهش و درمان خارش نیش پشه خارش نیش پشه     اسم پشه که می آید چیزی جز آزار …