خانه سبک زندگی دکوراسیون بگو چطور اتاق نشیمن را نورپردازی کنم؟

بگو چطور اتاق نشیمن را نورپردازی کنم؟

۰
11
نورپردازی اتاق نشیمن

نکاتی برای نورپردازی نشیمن یا هال و اتاق پذیرایی

نورپردازی اتاق

هزینه لوازم نورپردازی + ۱۵ سال اندک شدت بیشتر نور دلیل بر زیباترشدن فضا نیست
معمولا در خانه برای انتخاب مبلمان وقت زیادی صرف می شود اما اهمیت نور فراموش می شود. در فضایی که تلویزیون نگاه می کنید، کتاب می خوانید و از میهمانان پذیرایی می کنید. نور نقش مهمی هم در عملکرد و هم در زیبایی خانه ایفا می کند.

اتاق نشیمن اولین اتاق ما برای حضور بیشتر است.در این مقاله سعی شده است با راهنمایی در زمینه نورپردازی اتاق نشیمن یا هال و پذیرایی، هم فضا دلنشین و زیبا شود و هم کاربرد مناسب نور در خانه رعایت شود.

سه مدل نور در اتاق نشیمن قرار دهید

سه مدل نور در اتاق نشیمن قرار دهید

نور محیطی، نور موضعی و نور موردی نورهایی هستند که باید در فضای نشیمن مدنظر قرار داد.

نور محیطی نور کلی اتاق است. نور روز و نور لوستر و چلچراغ ازین دست هستند که تا میزان قابل توجهی فضای خانه را روشن خواهند کرد.

نور موضعی همانطور که از نامش پیداست فقط به موضع خاصی خواهد تابید. این نورها به خاطر ساختار منبع نور محصور هستند. نورهای مخفی سقف یا دیوارها، یا نورپردازی کتابخانه یا ویترین ازین دست هستند.

نور موردی نوری است که در قسمت معینی از خانه قرار داده می شود تا کار به خصوصی همانند مطالعه در آن قسمت انجام دهید.

انتخاب منابع نور محیطی

انتخاب منابع نور محیطی

نور محیط باید ملایم و یکنواخت باشد. بسته به نقشه و جهت جغرافیایی، خانه شما می تواند از نور زیبا و طبیعی روز بهره مند شود. اگر هنوز خانه تهیه نکرده اید جهت شمالی جنوبی را برای روشنایی و کوران هوای بهتر انتخاب کنید. مقاله بگو چطور خانه مناسب انتخاب کنم؟ بدردتان خواهد خورد.

از پرده هایی با قابلیت عبور نور مانند حریر یا تور استفاده کنید و به بهانه های مختلفی چون رنگ پریدگی پرده یا فرش خانه، با آستر پرده یا پرده های ضخیم اتاق را به زندان مبدل نکنید.

لوستر نور مرکزی خانه را تشکیل می دهد و به جلوه محیط نیز کمک زیادی می کند. هم جنبه تزیینی دارد و هم روشنی بخش فضای خانه است.

در خانه های ایرانی که نشیمن و پذیرایی یکسره هستند بهتر است برای نورپردازی اتاق دو لوستر نصب شود تا از طریق دو منبع اصلی نور فضا تفکیک شود. چناچنه سالن پذیرایی خیلی بزرگی دارید ترکیبی متقارن از چند لوستر فضای خانه را زیباتر خواهد کرد.

اندازه و شدت نور لوستر بستگی به ابعاد اتاق شما دارد. اگر خانه تان آنقدرها بزرگ نیست لوستر بزرگ و پرنور محیط را زننده و نازیبا می کند. اگر سقف پذیراییتان بلند است لوسترها و لامپ های آویزدار مناسب فضا هستند اما اگر سقف اتاق مانند خیلی از خانه های امروزی کوتاه است باید لوستر سقفی تهیه کنید تا عمق بیشتری به اتاق دهد، نور را یکنواخت پخش کند و جلوه زیباتری داشته باشد.

درسقف های بلند لوسترهای دیوار کوب ارتفاع و لختی دیوار را کم خواهند کرد و گرمای بیشتری به فضا خواهند بخشید. لامپ های استفاده شده در لوسترها نیز باید حباب های قابل تعویض داشته باشند تا اگر یکی از آنها سوخت به دردسر نیفتید.

نور موضعی و نحوه قرار گیری آن در خانه

نور موضعی و نحوه قرار گیری آن در خانه

هنگام نورپردازی اتاق نشیمن در نظر داشته باشید که ترکیبی از نورهای مختلف و استفاده بجا از آنها به زیبایی بیشتر خانه کمک خواهد کرد. اگر یک مجسمه، یک تابلوی هنری زیبا یا یک ویترین پر از ظروف مجلل را می خواهید در خانه برجسته تر نشان دهید از نور موضعی استفاده کنید.

نور مخفی سقف کاذب نیز جلوه فضای خانه را ملایم تر نشان می دهد. نورهای موضعی همچون نورهای رشته ای سقف، نوری که برای بیشتر نشان دادن شی روی آن و هر نوری در خانه که به منظور خاصی کار گذاشته شده است لایه هایی از نور با شدت های مختلف، لایه های دلنشینی از نور را در فضا ایجاد خواهد کرد که زیبایی فضا را دوچندان می کند. نورهای موضعی از نوع دکوراتیو آن مانند یک جفت گوشواره ی زیبا در کالبد اتاقتان خواهند درخشید.

قرارگیری نور موردی

قرارگیری نور موردی

اگر گوشه ای دنج از اتاق را برای نوشتن، کتاب خواندن، کارهای هنری خلق کردن یا دورکاری انتخاب کرده اید نوری مانند یک لامپ مناسب، یک آباژور رومیزی یا قدی و یا یک لوستر دیوارکوب انتخاب کنید که نیازی نباشد هنگام کار لامپ های مرکزی خانه را روشن کنید. اینگونه هم در مصرف انرژی صرفه جویی کرده اید و هم تمرکزتان روی کار بالا خواهد کرد.

می توانید از آباژورهایی با پایه قابل حمل استفاده کنید تا اگر تصمیم گرفتید فضای کار را عوض کنید مجبور نباشید منبع جدیدی از نور بخرید.

روبروی منابع طبیعی نور آینه قرار دهید

روبروی منابع طبیعی نور آینه قرار دهید

گر نور روز برایتان لذتبخش است اما کافی نیست برای صرفه جویی در مصرف انرژی و شدت بخشیدن به نور اتاق می توانید روبروی پنجره آینه قرار دهید.

آینه هر چقدر هم کوچک باشد مهم نیست بلکه نور را منعکس خواهد کرد و همینطور تقارن خوبی ایجاد می کند مخصوصا اگر ابعاد پنجره ها کوچک باشد.

امروزه آینه های دکوراتیو زیبایی در بازار موجودند که به زیبایی فضای اتاق نیز کمک خواهند کرد. حتی آینه و شمعدان یادگار سفره عقدتان نیز می تواند گزینه خوبی باشد.

تلویزیون را روبروی منبع نور قرار ندهید

تلویزیون را روبروی منبع نور قرار ندهید

نباید تلویزیون روبروی پنجره یا لامپ باشد زیرا انعکاس نور آن روی تلویزیون افتاده و وضوع تصویر را از بین خواهد برد. هنگام چیدمان خانه این نکته مهم را فراموش نکنید زیرا در خانه های ایرانی معمولا تلویزیون نقطه کانونی است و بقیه لوازم حول آن چیده می شوند. مقاله بگو چطور لوازم اتاق نشیمن را بچینم؟ در مورد انتخاب نقطه کانونی بیشتر توضیح خواهد داد.

تقارن یا عدم تقارن؟ مساله این است!

تقارن یا عدم تقارن؟ مساله این است!

شاید در طراحی های امروزی دیده باشید دو آباژور در دو طرف یک کاناپه قرار داده می شود یا لامپ هایی با شدت نور یکسان و با فاصله های مساوی روی دیوار کار گذاشته می شود. تقارن منابع نور به پخش یکنواخت شدت نور کمک خواهد کرد و جلوه بصری بهتری را در ذهن ایجاد می کند. نورهای سقف کاذب اگر بی نظم باشند شاید آشفتگی نور و سایه ایجاد کنند.

اما گاهی عدم تقارن نیز جواب می دهد. در یک طرف کاناپه یک آباژور و در طرف دیگرش یک مجسمه یا یک گل طبیعی که تحت تاثیر هاله نور آباژور باشد نیز زیباست. نورهای موضعی که با سلیقه و دقت در خانه قرار داده شدهباشند با شدت های مختلف نور بازی نور و سایه جذابی را راه خواهند انداخت که چشم نواز است.

در نورپردازی اتاق نشیمن نور سرد بهتر است یا گرم؟

در نورپردازی اتاق نشیمن نور سرد بهتر است یا گرم؟

نورهایی با طیف آبی، سفید و ازین دست نورهای سرد و نورهایی که به زردی و نارنجی و کرم و این طیف های گرم مربوط می شود گرم است و بستگی به دمای نسبی رنگ دارد.

هر چه میزان دما بیشتر باشد سرد تر است. هزار کلوین قرمز و ده هزار کلوین آبی است و به همین نسبت رنگ های ملایم میانشان تعیین خواهد شد.

هیچ قانونی در رنگ نور وجود ندارد. همه چیزسلیقه ای و طبق کاربری فضاست. اگر شما نور زرد ملایم را برای فضای سنتی ترجیح می دهید ۲۷۰۰ تا ۳۰۰۰ کلوین نور مناسبی است که انتخاب اکثر خانه هاست. اگر یک نور مدرن و شفاف می خواهید شاید ترجیح دهید نور کمی سرد باشد که حدود ۴۰۰۰ کلوین را مدنظر داشته باشید.

در کشورهایی که بیشتر از موهبت نور خورشید بهره می برند معمولا رنگ های سرد را انتخاب می کنند و در مناطق سردسیر نورهای گرم تر. معمولا برای فضای نشیمن نور گرم تری از سفید انتخاب می شود تا فضا صمیمانه تر به نظر برسد.

 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در دکوراسیون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور سوراخهای روی دیوار را پر کنم؟

راهکارهایی برای پوشش خرابی ها و پرکردن سوراخ دیوار قبل از رنگ کردن پرکردن سوراخ دیوار     …