خانه سبک زندگی خانواده بگو چطور یک مرد خانه دار موفق باشم؟

بگو چطور یک مرد خانه دار موفق باشم؟

۲
26
مرد خانه دار موفق بودن

نکته هایی برای مردانی که کارهای خانه را انجام میدهند

مرد خانه دار

ماشین خراباندک + ۱۸ آشنایی با کار منزل آماده کار
با تغییر سبک زندگی مدرن، دیگر تعریف سنتی و قدیمی مرد برای کار بیرون و زن برای کار خانه کمرنگ شده است. شرایط اقتصادی، رشد سواد و بینش در جامعه و نزدیک شدن حقوق و توانایی های زن و مرد باعث شده است که دیگر پدیده “زن شاغل” اتفاق عجیب و نادری نباشد.

به همین دلیل روز به روز به آمار مردهایی که در غیاب همسر به صورت پاره وقت یا تمام وقت مسئول نگهداری از خانه و فرزندان هستند افزوده میشود و پدیده مرد خانه دار به موضوعی قابل تامل تبدیل شده است. مرد خانه دار بودن نقشی است که معمولا مردهای ایرانی برای آن آموزشی ندیده اند و تجربه کمی در آن دارند.

در این مقاله سعی میکنیم مهمترین نکته هایی را که باید یک مرد خانه دار بداند و عمل کند را با هم مرور کنیم:

نقش تازه خود را بپذیرید

نقش تازه خود را بپذیرید

وقتی از مزایای کار همسرتان در بیرون از منزل سود میبرید و به خصوص وقتی تنها منبع درآمد شما از کار همسرتان باشد، طبیعی است که باید تصورات قدیمی در باره مردی که صبح تا شب بیرون از خانه است و پس از ورود به خانه روی مبل لم میدهد و طلب چای میکند را کنار بگذارید.

اینکه بخواهیم زنی که ساعتها کار سخت بیرون از خانه را انجام داده، همه کارهای خانه را نیز انجام دهد، غیر منطقی و دور از انصاف است. همکاری دو طرفه و پذیرفتن نقش و جایگاه جدید نه تنها چیزی از مردانگی شما کم نمیکند، بلکه نشاندهنده بلوغ، درک بالا، روحیه همکاری و جوانمردی شماست.

حرف و جدیث های احتمالی دور و بری ها و رفقا را فراموش کنید و پیش از آنکه بنیان زندگی مشترکتان با فرسودگی همسرتان سرد و متزلزل شود، با نقش تازه خود خو بگیرید، از آن دفاع کنید و با تمام توان به اجرای آن بپردازید.

وظایف خانه داری را بیاموزید

وظایف خانه داری را بیاموزید

خانه داری آنقدر که در ظاهر به نظر میرسد ساده و آسان نیست. این موضوع وقتی جدی تر میشود که یک کودک یا نوجوان بازیگوش هم در کنارتان داشته باشید. تمیز نگاه داشتن منزل، پخت و پز و مدیریت آشپزخانه، برنامه ریزی برای خرید مواد مورد نیاز، شستشوی لباسها و مدیریت کودک هر کدام به تنهایی دنیای از جزییات و لم ها را دارند که باید از آن آگاه باشید.

بهترین کار برای مرد خانه دار موفق، همفکری با همسر است. با همسرتان بنشینید و خیلی جدی با وظایف خود آشنا شوید. ببینید او چه انتظاراتی از شما دارد و در چه بخشی از کارها میتواند به شما کمک کند.

فعالیت های روزمره خانه را یادداشت کنید و ساعت و زمان هر کدام را بنویسید. یادداشت برداری به شما کمک میکند که هیچ فعالیتی را از دست ندهید. چون عقب افتادن و فراموش کردن هر جز از کار منزل ممکن است نظم زندگی شما را مختل کند.

برای یادگرفتن مهارت های تازه تلاش کنید

برای یادگرفتن مهارت های تازه تلاش کنید

ممکن است تا امروز حتی نیمرو هم نپخته باشید. شاید ندانید که ماشین لباسشویی چطور روشن میشود. روش اتو زدن را بلد نباشید و از شستن ظرفها فقط باز کردن شیر آب را بدانید. نگران نباشید، هیچ کس از شما انتظار ندارد که یک شبه به یک “کد آقا” تبدیل شوید.

کافی است سری به دنیای اینترنت بزنید تا درباره همه چیز اطلاعات کسب کنید. در همین وبسایت بگو چطور هم کلی مطالب کاربردی برای خانه داری، خورد و خوراک، نگهداری از کود ک و غیره وجود دارد که میتواند کمکتان کند. شاید باور نکنید ولی حتی درباره چگونه تنظیم کردن ماشین لباسشویی هم مقاله داریم.

پس کافی است کمی احساس مسولیت را با ذوق و پشتکار همراه کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

مهربان و با حوصله باشید

مهربان و با حوصله باشید

محبت و عشق مهمترین عوامل پایدارکننده یک خانواده هستند. با همسر و فرزندانتان بیشتر محبت و مهربانی کنید. همسرتان باید بداند که توجه شما را به خود دارد و وقتی با خستگی ناشی از کار به خانه برمیگردد، یک چهره شاداب منتظر اوست. سعی نکنید با اخم و ترش و غر و لند، هم خستگی کار روزمره را در تن او بگذارید و هم به او عذاب وجدان بدهید.

فرزندانتان هم بیشتر به شما نیاز خواهند داشت. توجه در خانه، رفتن به پارک و یا بازی با هم سن و سالها کوچکترین نیازهای آنهاست که باید برآورده کنید.

بدانید که این شما هستید که هسته مرکزی خانه را تشکیل میدهید و باید همه را به دور خود جمع کنید.

منظم و با برنامه باشید

منظم و با برنامه باشید

ممکن است که مرد خانه دار بودن را به عنوان یک شغل به حساب نیاورید ولی به زودی خواهید فهمید که چرا نیمی از افراد یک جامعه به صورت تمام وقت درگیر آن هستند و وقت آزاد کمی دارند.

خانه مملو است از کارها و ریزه کاری های متنوع پیش بینی شده و پیش بینی نشده. اگر بدون برنامه و نظم به دل آنها بزنید نهایتا خستگی، بی حوصلگی و یک خانه نامرتب عایدتان میشود. یادداشت برداری هایتان را منظم کنید. کارهای هر روزه و وظایف گاه به گاه را مشخص کنید و برای هر کدام زمان مناسبی در نظر بگیرید.

برای دفعات اول ممکن است به دلیل کم آشنا بودن با کارها، کمی سرعت عملتان کم باشد ولی به مرور زمان که در کارها استاد شدید بیشتر و بهتر میتواندی آن ها را مدیریت کنید.

برنامه ریزی برای دید و بازدید با اقوام، توجه به برنامه کاری همسر، نحوه خرید و مدیریت مالی را تمرین کنید و به دقت عمل کنید.

در صورتی که با برنامه ریزی پیش بروید و کارها را بهینه انجام دهید، میتوانید زمان زیادی نیز ذخیره کنید و به علائق خودتان برسید. مطالعه کنید یا با دوستان معاشرت کنید.

خودتان را فراموش نکنید

خودتان را فراموش نکنید

درگیر کار خانه بودن نباید باعث شود که خودتان را فراموش کنید. شما هم از نظر ظاهری و فیزیکی و هم از نظر فکری و ذهنی باید به خودتان هم اهمیت بدهید. یک خانه تر و تمیز و مرتب باشد در کنار یکمرد خانه دار خوش لباس، خوش بو و خوش برخورد ارزش دو چندان پیدا میکند.

برای خانه داری نیازی نیست از همه علائقتان چشم بپوشید، فقط کافی است آنها را برنامه ریزی شده انجام دهید. اگر عاشق بازی های ویدیویی هستید یا اسیر فوتبال دیدن هستید، هیچ ایرادی ندارد که به آنها بپردازید ولی بدانید که نباید برنامه های منزل را فراموش کنید و غرق در آنها شوید.

رسیدگی به جسم و روح علاوه بر اینکه شما را شاداب و پر انرژی نگاه خواهد داشت، تاثیر مثبتی بر روابط شما با همسر و فرزندانتان و گرم تر شدن محیط خانواده خواهد داشت.

به نکات ریز توجه کنید

به نکات ریز توجه کنید

معمولا برای آقایان توجه به جزییات ریز جز سخت ترین کارهاست. ولی وقتی مرد خانه دار هستید ناگزیر از توجه به جزییات هستید. از جزییات خانه داری که هر کدام توجه خاصی میطلبد تا جزییاتی در رابطه با همسر و فرزندان.

وقتی مدیریت خانه به دستان شما سپرده میشود، دیگر بهانه ای برای فراموش کردن، وقایع مهم مانند سالگردها و تولد ها ندارید. برای این روزهای مهم یادآور بگذارید و برنامه ریزی کنید تا روز خوبی برای خانواده بسازید و خستگی همسر از کار بیرون را کاهش دهید.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در خانواده

۲ دیدگاه ها

 1. اجاره آپارتمان مبله در تهران

  ۹۷/۰۴/۰۹ در ۷:۰۸ ق.ظ

  مطلب جالبی بود هستن مردهای خانه داری که از خانوم ها کدبانوترن

  دیدگاه

 2. داکت اسپلیت

  ۹۷/۰۳/۲۳ در ۶:۰۶ ق.ظ

  مطلب جالب و فوق العاده ای بود بیشتر از این مطالب در سایت قراردهید.

  دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور ورزشکار حرفه ای شوم؟ – بخش دوم

نیازها و مقدمات تبدیل شدن به یک ورزشکار حاضر در ورزش حرفه ای ورزش حرفه ای    ویترین ورزش ق…