خانه خودرو عیب یابی و نگهداری بگو چطور خودرو خود را باتری به باتری کنم؟

بگو چطور خودرو خود را باتری به باتری کنم؟

۱
4
روش اصولی باتری به باتری کردن خودرو

روش اصولی باتری به باتری کردن در اتومبیل

باتری به باتری

ماشین خرابهزینه اندک + ۱۸ آشنایی با قطعات خودرو با احتیاط به قطعات دست بزنید
در یک صبح سرد آخرین چیزی که انتظارش را میکشیم، اتومبیلی است که روشن نمیشود. یک استارت کم جان خبر خالی بودن باتری را به ما میدهد. این خالی شدن ممکن است در اثر روشن ماندن چراغ یا ضبط خودروف سرمای هوا و یا معیوب بودن و اتمام عمر باتری اتفاق افتاده باشد. بنابراین چاره ای نیست جز اینکه آستین ها را بالا بزنید و باتری خالی شده را به نحوی پر کنید. بهترین روش برای این منظور، باتری به باتری کردن است.

در این مقاله روش اصولی باتری به باتری کردن خود رو و نکته های مهم برای این منظور را با هم میخوانیم:

آیا مشکل از باتری است

آیا مشکل از باتری است

قبل از اینکه دست به هر کاری بزنید بهتر است مطمئن شوید که مشکل از باتری خودرو است یا خیر؟ به مقاله بگو چطور ماشین خراب را روشن کنم ؟ سری بزنید و علائم را بررسی کنید. در صورتی که از خالی بودن باتری مطمئن شدید برای باتری به باتری کردن خود را آماده کنید.

توجه داشته باشید که باتری های اتمی که در حال حاضر روی اکثر اتومبیل ها قرار میگیرد، معمولا بدون مقدمه و علامتی از کار می افتند. بنابر این اگر باتری خودرو شما اتمی است خیلی در گذشته به دنبال نشانه های ضعیف شدن باتری نگردید.

نکته: هل دادن خودرو هم روشی باستانی است که برای خودروهای دنده ای استفاده میشود. البته این کار در دراز مدت میتواند به گیربکس اتومبیل آسیب بزند. در خودروهای اتوماتیک مطلقا هل دادن را فراموش کنید که خرج سنگینی روی دست شما خواهد گذاشت.

بررسی سلامت ظاهری باتری

بررسی سلامت ظاهری باتری

قبل از هر اقدامی مطمئن شوید که باتری شما از نظر فیزیکی سالم است و ایرادی پیدا نکرده است. کاپوت را بالا بزنید و ظاهر باتری را معاینه کنید. باتری باید در جای خودش محکم باشد، هیچ ترک یا شکستگی نداشته باشد و یا اثری از نشتی مایع درون آن روی بدنه وجود نداشته باشد.

آمادگی برای باتری به باتری کردن

آمادگی برای باتری به باتری کردن

 • برای باتری به باتری کردن به یک خودرو سر حال با باتری جان دار نیاز دارید. همچنین به کابل جامپر هم نیازمند هستید. هر چه کابل جامپر شما ضخیم تر باشد، عمل شارژ بهتر انجام خواهد شد.
 • در صورت در دسترس نبودن کابل جامپرمیتوانید از کابل جوشکاری ۱۶ استفاده کنید. اگر همه اینها موجود نبودند، برای هر قطب، دورشته کابل برق ۶ میل (مجموعا ۱۲ میل) استفاده کنید. توجه داشته باشید که هر چه کابل نازک تر باشد، شارژ شدن باتری کند تر است و احتمال آب شدن روکش کابل ها به دلیل حرارت بالا خواهد رفت.
 • قبل از هر کاری سعی کنید با دستکش دستهای خود را بپوشانید تا در زمان باتری به باتری کردن، آسیبی به آنها وارد نشود.
 • اتصال های روی باتری خود را بررسی کنید. در صورت مشاهده آثار خوردگی و سولفاته، آن را با استفاده از یک دستمال، تمیز کنید. سولفاته شدید را با استفاده از نوشابه و آب معدنی از بین ببرید.
 • با توجه به مکان باتری روی خودرو سالم و خودرو روشن، نزدیک ترین حالت باتری ها را انتخاب کنید. یعنی ای خودرو ها را در یک جهت مشابه و کنار هم قرار دهید یا در دو سوی متفاوت و کنار یکدیگر پارک کنید. توجه داشته باشید که خودرو ها به یکدیگر اتصال پیدا نکنند.
 • در صورتی که فاصله بین دو خودرو به گونه ایست که سیم جامپر کوتاه است، از وصل کردن دو سیم جامپر به هم خود داری کنید و سیمی بلند تر تهیه کنید. در صورت اتصال دو سیم به هم، احتمال آب شدن اتصالات و ایجاد جرقه و آتش وجود دارد.
 • قبل از هر کاری مطمئن شوید که خودروی سالم چند دقیقه ای کار کرده باشد و باتری اش به اندازه کافی شارژ داشته باشد.

انجام باتری به باتری

انجام باتری به باتری

 • خودرو سالم را خاموش کنید.
 • سر مثبت باتری خودروی سالم را به سر مثبت باتری خودروی خراب متصل کنید.
 • سر منفی باتری خودروی سالم را به بدنه فلزی خودروی خاموش متصل کنید.
 • خودروی سالم را روشن کنید.
 • اجازه دهید اتصال حداقل ۵ دقیقه متصل باشد تا باتری خالی خودروی شما به اندازه کافی شارژ شود.
 • خودرو خاموش را استارت کنید. اگر باتری به اندازه کافی شارژ شده باشد، خودرو باید روشن شود. اگر این اتفاق نیفتاد، به باتری ها پنج دقیقه دیگر اجازه تبادل شارژ دهید.
 • بلافاصله پس از روشن شدن خودروی خاموش، اتصالات کابلی را قطع کنید. اگر در این کار تعلل کنید ممکن است به قسمتهای برقی دو خودرو شوک وارد شده و ایجاد مشکل کند.
 • ترتیب قطع کابل ها برعکس وصل کردن آنهاست. یعنی ابتدا اتصال منفی به بدنه خودروی خاموش، سپس اتصال منفی خودروی روشن. اتصال مثبت خودروی خاموش و اتصال مثبت خودروی روشن جدا شوند.
 • اجازه دهید خودروی تازه روشن شده حداقل پنج دقیقه درجا کار کند. سعی نکنید با گاز دادن، باتری را شارژ کنید چون با این کار به دینام فشار وارد شده و قسمتهای برقی خودرو اسیب خواهد دید.
 • حدود ۲۰ دقیقه با سرعت کم رانندگی کنید تا باتری کامل شارژ شود.
 • در اولین فرصت به باتری ساز مراجعه کنید تا اگر باتری شما در حال خراب شدن است برای آن راه حلی بیابید.

نکته: در تمام مراحل مراقب باشید که دو سر مثبت و منفی کابل جامپر با یکدیگر تماس پیدا نکنند.

روش اصولی باتری به باتری کردن خودرو

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در عیب یابی و نگهداری

یک دیدگاه

 1. فروش یو پی اس

  ۹۶/۱۱/۲۱ در ۱۲:۵۶ ب.ظ

  با تشکر از مطلب خوبتون

  دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور معاینه فنی خودرو بگیرم؟

مراحل و نکات دریافت معاینه فنی خودرو مراحل و نکات معاینه فنی خودرو     معاینه فنی ماشین یع…