بگو چطور اسپیکر بخرم؟

۰
14
راهنمای خرید اسپیکر

راهنما و نکته های مهم در خرید اسپیکر و بلندگو

خرید اسپیکر

اندک + ۱۵ سال اندک حتما صدای اسپیکر را تست کنید
همیشه احساس کرده اید که جای یک صدای صاف و با کیفیت در خانه تان خالی است. شاید هم قز قز کردنهای اسپیکر فعلی دیگر حوصله تان را سر برده است و وقت آن رسیده است که رایانه خود را به یک اسپیکر با کیفیت میهمان کنید.

بازار بلندگو ها و اسپیکر های خانگی مملو است از برندها و مارک های متنوع با تونع مشخصات و قیمت فراوان. بنابراین اگر قبل از خرید، برنامه ریزی نداشته باشد، انتخاب اسپیکری از میان این همه گزینه کاری سخت و پیچیده خواهد شد که در نهایت ممکن است به اسپیکری با صدای مورد نظر تبدیل نشود و یا هزینه ای بیش از نیاز برای آن انجام دهید.

در این مقاله، نکات مهم برای خرید اسپیکر را با هم مرور میکنیم:

چه استفاده ای از اسپیکر خواهید داشت

چه استفاده ای از اسپیکر خواهید داشت

بهتر است در همان ابتدا تکلیف خود را معلوم کنید که قرار است چه استفاده ای از این بلندگوی صدا بکنید. پاسخ این سوال ها را برای خود یادداشت کنید و متناسب با آن دست به انتخاب بزنید:

 • آیا قرار است این بلند گو برای فیلم دیدن خودتان با لپ تاپ به کمکتان بیاید یا قصد دارید با چند نفر از دوستان موسیقی بشنوید.
 • صدای این اسپیکر چه محیطی را پوشش دهد. فقط اتاق شما هدف است یا هال و پذیرایی ۶۰ متر مربعی منزل؟
 • چقدر فضا برای قرار دادن اسپیکر در دسترس دارید؟
 • اسپیکر مودر نظرتان چه قابلیت های اضافه ای باید داشته باشد؟
 • و در نهایت چقدر میتوانید برای این اسپیکر هزینه کنید؟

انواع اسپیکر را بشناسید

انواع اسپیکر را بشناسید

 • اسپیکر ابزاری است برای شنیدن صدا و متناسب با نوع نیاز و استفاده، انواع زیادی دارد. اسپیکر های دو تکه ساده ترین انواع آن هستند که معمولا صدای پایینی دارند و برای استفاده عادی یک فرد در یک محیط کوچک یا یک دفتر کار مناسب هستند. البته این مدل ها نیز از نظر قدرت صدای خروجی و نوع تامین انرژی (برق یا USB) متفاوت هستند.
 • مدل های سه تکه (۲٫۱) دارای دو بلنگو و یک ساب ووفر هستند و معمولا توان و قدرت بیشتری از انواع دو تکه دارند. ساب یا بیس باعث عمق دادن به صدای بم اسپیکر میشود. ساب که همان وظیفه دوبس دوبس را به عهده دارد، صدای خروجی را گرم تر و جذاب تر میکند. این مدل ها معمولا پر مصرف ترین نوع اسپیکر هستند و به علت توان بالاتر معمولا با برق شهری کار میکنند.
 • اسپیکر های شش تکه (۵٫۱) و بیشتر هم وجود دارند که میتوانند با توجه به منبع صدا، صداهای را هدفدار روی باندهای مختلف مدیریت کنند. اسپیکر های خاص دو تکه هم وجود دارند که ابعاد و حجم صدای بسیار بالایی داشته و معمولا قیمتهای بیشتری از اسپیکرهای چند تکه خانگی خواهند داشت.
 • اسپیکر های شارژی نسل جدید تر اسپیکر ها هستند که از باتری داخلی بهره میبرند و معمولا توان خروجی محدودی دارند. این نوع از اسپیکر ها معمولا به عنوان بلندگو های همراه در سفر یا برنامه های تفریحی مورد استفاده قرار میگیرند. نقطه ضعف اصلی این مدل ها، وابستگی به باتری است و مدت زمان کار باتری آن پارامتر مهمی در انتخاب اسپیکر قابل شارژ است.
 • ساندبار نوعی از اسپیکرها هستند که برای دادن عمق و باس به صدای تلویزیون استفاده میشوند. در صورتی که تلویزیون شما از نظر بلندی صدا مقبول است با ساندبار میتوانید حجم صدای بم آن را افزایش دهید.

محل قرارگیری اسپیکر را مشخص کنید

محل قرارگیری اسپیکر را مشخص کنید

اینکه بلندگوی تازه قرار است در چه محلی نصب شود، چقدر فضا برای ان وجود دارد و چه متراژی را از نظر حجم صدا پوشش خواهد داد مسئله مهمی در انتخاب است.

همچنین سطوحی که در اطراف یه اسپیکر وجود دارند میتوانند در عملکرد آن تاثیر بگذارند. سطح های سخت و صاف معمولا صدا را منعکس میکنند ولی سطوح نرم و نامنظم صدا را جذب میکنند. برای اینکه ببینید اتاقی که برای اسپیکر در نظر گرفته اید به چه توانی نیاز دارد باید وسط اتقا بایستید و کف بزنید. هر چه که صدا سخت تر به گوش شما بازگشت، شما به اسپیکر قدرتمند تری نیاز خواهید داشت.

نوع استفاده اسپیکر را مشخص کنید

نوع استفاده اسپیکر را مشخص کنید

معین کنید که اسپیکر تازه قرار است در یک جا ثابت باشد یا میبایست جابجا شود. اگر جابجا شدن مدنظر باشد، انواع شارژی و باتری خور گزینه های بهتری هستند و به راحتی و بدون دخالت انواع سیم ها و کابل ها قابل جابجایی اند.

آیا میخواهید با استفاده از کابل از یک منبع صدای ثابت مانند تلویزیون و رایانه از آن استفاده کنید یا نیاز دارید اسپیکر مورد نظرتان از فلش، رم و یا بلوتوث پشتیبانی کند. البته طبیعی است که اسپیکری با این مشخصات گران تر از اسپیکر معمولی با همان قدرت صداست.

پارامترهای مهم یک اسپیکر را بشناسید

پارامترهای مهم یک اسپیکر را بشناسید

برای مقایسه و بررسی اسپیکرها، چند پارامتر وجود دارد که معمولا شرکت سازنده روی بسته بندی آن و یا در سایت خود اعلام میکند. البته اعداد این پارامترها فقط در اسپیکرهایی که متعلق به یک برند بزرگ و جهانی هستند با ارزش هستند و برندهای دیگر این اعداد را به صورت جعلی و بیش از مقدار واقعی گزارش میکنند. بنابراین مقایسه مشخصات اسپیکر ها با یکدیگر از روی مندرجات بسته بندی اسپیکر کار اشتباهی است و در نهایت باید صدای آنها را با گوش مقایسه کنید.

در این بخش مهمترین پارامترهای اسپیکر ها را معرفی میکنیم:

 • توان: مهمترین پارامتر ، توان خروجی اسپیکر است. این یعنی همان قدرت صدای اسپیکر که به گوش میرسد که با واحد وات معرفی میشود. دو پارامتر مهم در معرفی اندازه توان اسپیکر وجود دارد.

  پارامتر P.M.P.O که نشانه بالاترین قدرت صدایی است که یک اسپیکر میتواند تولید کند. این مقدار در یک لحظه ثبت میشود و در صورتی که اسپیکر مداوم با این قدرت کار کند آسیب خواهد دید. این واحد معیار درست و دقیقی برای اندازه گیری نداشته و معمولا عددی که روی اسپیکر ها با این عنوان نوشته میشود، پایه علمی ندارد.

  پارامتر R.M.S به معنای جذر متوسط مربع یا مقدار موثر است. در حقیقت این مقدار، یک چهارم حداکثر توان خروجی یک اسپیکر است و در صورتی که محاسبات آن درست انجام شود باید یک چهارم عدد P.M.P.O باشد.

  در اسپیکرهایی که به برندهای بزرگ و جهانی تعلق ندارند، این اعداد دقیق و درست نیستند. به خصوص توان P.M.P.O‌که عددی تخیلی و برای گول زدن مشتری نوشته میشود. در اینگونه اسپیکرها، توان R.M.S‌ عدد دقیق تری است.

 • نسبت سیگنال تمیز به پارازیت یا S/N Ratio : هر چه مقدار این پارامتر بیشتر باشد نشاندهنده این موضوع است که اسپیکر خروجی صدای با کیفیت تری خواهد داشت. مقدار این نسبت اگر بیش از ۶۵ dB‌دسی بل باشد یعنب اسپیکر کیفیت صدای خوبی خواهد داشت. در این پارامتر هم به اسپیکرهای معمولی بازار (حتی برندهای اسم و رسم دار داخلی) توجه نکنید.
 • پاسخگویی فرکانسی Frequency Response: این پارامتر محدوده فرکانس یا صدای موسیقی است که میتواند یک اسپیکر بازسازی کند و با واحد هرتز معرفی میشود. گوش انسان محدوده صدای بین ۲۰ هرتز تا ۲۰ کیلوهرتز را تشخیص میدهد. هر چقدر محدوده فرکانسی یک اسپیکر به حد بالا و پایین این محدوده نزدیک باشد، صدای خروجی اسپیکر به صدای واقعی ضبط شده نزدیک تر خواهد بود و همه فرکانسهای تولیدی به صورت دقیق به گوش شنونده میرسد. مطابق قبل، این پارامتر هم روی اسپیکرهای معمول، عدد درست و دقیقی نیست.

به سازنده اسپیکر توجه کنید

به سازنده اسپیکر توجه کنید

با توجه به مسائلی که مطرح شد، هر چه سازنده معتبر تری اسپیکر مد نظر شما را ساخته باشد،کیفیت ساخت و خروجی اسپیکر بیشتر است.

از طرفی، سازنده معتبر تر،اطلاعات فنی روی بسته بندی را دقیق تر اعلام خواهد کرد و البته قیمت آن نیز بالاتر خواهد رفت. بنابراین مسئولیت خرید اسپیکر بی کیفیت از یک برند درجه دو و سه به عهده خودتان است.

صدای اسپیکر را گوش دهیدس

صدای اسپیکر را گوش دهیدس

جدا از مسائل و پارامترهای فنی یک اسپیکر، گوش شما بهترین عامل تشخیص و مقایسه بین چند اسپیکر است. پس هیچ وقت از روی، شکل، قیافه، بسته بندی و تصویر روی آن، نوشته های روی بدنه و حتی برند آن (به دلیل وجود برندهای تقلبی) اسپیکری را انتخاب نکنید.

سعی کنید قبل از خرید نهایی، صدای اسپیکر موردنظرتان را بشنوید، یک موسیقی پر سر و صدا را اجرا کنید و صدای اسپیکر را روی بیشترین مقدار آن قرار دهید تا ببینید تا کجا صدایی تمیز و بدون نویز تحویلتان میشود. وقتی مطمئن شدید، این آن چیزی است که به دنبالش بودید، دست به جیب کنید.

به جنس بدنه اسپیکر توجه کنید

به جنس بدنه اسپیکر توجه کنید

روی بدنه اسپیکر ضربه بزندی. بدنه اسپیکر باید محکم و سفت باشد و بعد از ضربه شما، صدای فضای خالی از اسپیکر بلند نشود. این حالت به این معناست که هنگام گوش کردن موسیقی هم پیچیدن صدا در محفظه اسپیکر شما را ازار داده و کیفیت خروجی را کم میکند.

بهترین گزینه برای ساخت بدنه اسپیکر چوب است. چوب به دلیل نوع بافت و رفتارش در مقابل صدا، بهترین گزینه برای ساخت بدنه اسپیکر است.

 • راهنمای خرید موبایل

  بگو چطور تلفن همراه بخرم؟

  راهنمای خرید موبایل و تلفن همراه هوشمند خرید موبایل     همه چیز با ” اه این گوشی لعن…
 • بگو چطور برای خانه ام درب ضد سرقت بخرم؟

  بگو چطور برای خانه ام درب ضد سرقت بخرم؟

  راهنمای خرید درب ضدسرقت برای آپارتمان و خانه درب ضد سرقت      در گذشته، جوامع آنقدر کوچک ب…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در لوازم دیجیتال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور صفحه ال سی دی را تمیز کنم؟

نکته ها و ریزه کاری های تمیزکردن ال سی دی یا صفحه نمایش لپ تاپ، تلویزیون و مانیتور تمیزکرد…